سوال و جوابهای گلخانه ای ...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من الان توی خونمون بیش از 100 نوع گل دارم پرورش میدم
دارم بونسای کردن رو هم یاد میگیرم
خوب خوبه دیگه من میگم تو میتونی همینه دیگه اما نوعش مهم نیست تعدادش مهمتره و اینکه داشتن و پرورش برای بهره برداری اقتصادی مهمتر از اینه که برا دل خودت بخوای پرورش بدی منظورمو متوجه شدی ؟

نقره بارون

عضو جدید
خوب خوبه دیگه من میگم تو میتونی همینه دیگه اما نوعش مهم نیست تعدادش مهمتره و اینکه داشتن و پرورش برای بهره برداری اقتصادی مهمتر از اینه که برا دل خودت بخوای پرورش بدی منظورمو متوجه شدی ؟

آره متوجه میشم چی میگی
اصلاً اگه خواستم گلخونه بزنم تو بیا کمکم کن باشه؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: fgni

maten110

عضو جدید
گلخونه کار تخصصی و سختیه باید اول کامل تخقیق کرد
بعد چند وقتی تو گلخونه ها کار کرد و کاملا به ریسکها و خطراتش اشنا شد به صرف خوندن کتاب و جزوه نمیشه جلو رقت کار بسیار عملی هستش و پاشنه کشیده باید جلو رفت عشق و میخواد و اراده و البته پشتوانه مالی زمین خوردی یه دوره بتونی بلند شی:gol:

هانی65

عضو جدید
سلام
نقره بارون جون به نظر منم باید عملی تجربه کنی
بعد خودتو ببر زیز وام
شراکتم اگه می کنی از همین اول درصد خودتو مشخص کن
من کلا با شراکت مخالم

هانی65

عضو جدید
منم سه سالی می شه که دنبال کارای تاسیس گلخونه هستم
بعد از این مدت به این نتیجه رسیدم که در ابتدای کار فاز بندی کنم ...یعنی در مساحت کمتر مثلا 3000 متر ...اونم فقط گوجه فرنگی برا فصل پاییز و زمستون ...فقطم کشت هیدروپونیک تا باز دهی بالا بره ...کنترلشم راحت تره و بیماری خاکی هم دیگه نداریم ..کارگرم کمتر می خواد ...البته هزینه اولیرو بالا می بره اما اقتصادی تره ...
این تصمیم فعلی منه ..مجوزارو هم گرفتم به سختی ..زمینمم آمادس ...مونده کمسیون ماده 5 که اونم به زودی تموم می شه و مجوز ساختو می گیرم ...
اگه تصمیم من غلطه بیاین بگین چرا و چی کار کنم که اول کاری زمین نخورم
مرسی

alestromeria

عضو جدید
گلخونه کار تخصصی و سختیه باید اول کامل تخقیق کرد
بعد چند وقتی تو گلخونه ها کار کرد و کاملا به ریسکها و خطراتش اشنا شد به صرف خوندن کتاب و جزوه نمیشه جلو رقت کار بسیار عملی هستش و پاشنه کشیده باید جلو رفت عشق و میخواد و اراده و البته پشتوانه مالی زمین خوردی یه دوره بتونی بلند شی:gol:

گل گفتی، پشتوانه خیلی مهمه، با وضع بازار ما که هر روز 1 قیمت داریم، اگه همه چیز فراهم باشه، بازم هر لحظه احتمال زمین خوردن وجود داره.
و کاری که میخواد با وام شروع بشه، سخت میشه بعد از زمین خوردن بلند شد.

نقره بارون

عضو جدید
گل گفتی، پشتوانه خیلی مهمه، با وضع بازار ما که هر روز 1 قیمت داریم، اگه همه چیز فراهم باشه، بازم هر لحظه احتمال زمین خوردن وجود داره.
و کاری که میخواد با وام شروع بشه، سخت میشه بعد از زمین خوردن بلند شد.

من اگه از وام گرفتن نمی ترسیدم الان یه گلخونه داشتم
ولی از وام گرفتن خیلی میترسم
میترسم زمین بخورم و نتونم بلند بشم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بهار جان بیا یه وام کم بگیر یه واحد پرواربندی گوسفند بزن هم تلفاتش کمه هم سریع به نتیجه میرسی هم اینکه تخصص خودته بازار فروشش هم الا ماشالله اصلا هم نترس چون جواب میده مهمترین چیز هم اینه که تو اصولی کار کنی

alestromeria

عضو جدید
من اگه از وام گرفتن نمی ترسیدم الان یه گلخونه داشتم
ولی از وام گرفتن خیلی میترسم
میترسم زمین بخورم و نتونم بلند بشم

دقیقا این چیزیه که منم نتونستم گلخونه بزنم، البته من از وام نترسیدم، از بی ثباتی بازار ترسیدم.
با توجه به هزینه اولیه زیادی که گلخونه داره، اگه زمین بخوریم، شاید کل زندگیمونو تحت تاثیر بذاره.

نقره بارون

عضو جدید
بهار جان بیا یه وام کم بگیر یه واحد پرواربندی گوسفند بزن هم تلفاتش کمه هم سریع به نتیجه میرسی هم اینکه تخصص خودته بازار فروشش هم الا ماشالله اصلا هم نترس چون جواب میده مهمترین چیز هم اینه که تو اصولی کار کنی

خودم هم تو فکرشم

dms

عضو جدید
هر کی می خواد گلخونه بزنه باید رختخوابشو بندازه وسط گلخونش...تا دو یا سه سال قید همه چی رو باید زد...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
برای گرفتن وام چطوری و از کجا باید اقدام کرد؟

برا وام اول درخواست میدی اداره کشاورزی برا احداث گلخونه بعد طی مراحل یخورده سخت ومراحل کاری مجوز رو میگیری بعد از طرف اداره معرفی به بانک میشی بعد هم یه طرح باید برا بانک بنویسی بانک موافقط کرد باید ضامن ببری بعد تونوبت قرارت بدن بعد وام بهت بدن این بعدا رو هر کدوم شیش ماه تخمین بزن روش حساب کن

mohamadreza.b

عضو جدید
salam be nazare man boro keraye kon ke sudesh bishtar bashe az kharjet.mituni ba 5 toman ye golkhune 2000 metry begyry va khiar bezani va badaz doreye 1.5 sale 15 toman bardasht koni

JAM.SH

عضو جدید
بس از عرض سلام

واقعا" اين بحث كل وخيار ما را شاد كرد

كلى خنديديم

البته نه به شما بلكه به بازار ايران كه نمى تواند

محصولات شما عزيزان را بخرد و صادر كند

اى كاش مى شد راه جاره اى براى همهْ شما عزيزان وبرورش دهندكان بيدا كرد

با تلاش بيشتر حتما" موفقيت كسب خواهيد كرد

فقط نمى شود حرف زد ترس را دور كنيد و با همكارى هم وارد عمل شويد

ببخشيد اكر شوخى كردم

• Like

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بس از عرض سلام

واقعا" اين بحث كل وخيار ما را شاد كرد

كلى خنديديم

البته نه به شما بلكه به بازار ايران كه نمى تواند

محصولات شما عزيزان را بخرد و صادر كند

اى كاش مى شد راه جاره اى براى همهْ شما عزيزان وبرورش دهندكان بيدا كرد

با تلاش بيشتر حتما" موفقيت كسب خواهيد كرد

فقط نمى شود حرف زد ترس را دور كنيد و با همكارى هم وارد عمل شويد

ببخشيد اكر شوخى كردم

بابا باید گریه کرد چون شما که مدیریت خوندی بجای یه فکر درست کردن بفکر خندیدنی

kapo

عضو جدید
حالا بچه های باغبانی متخصصند ولی من از تجربیات خودم میگم. یه چند ماهی میرفتم هشتگرد شهرک گلخونه ای، سیستم آبیاری قطره ای نصب می کردیم. تقریباً 10-12 تا گلخونه رو از نزدیک دیدم، چند تا دیگه رو هم مختصر. اگر بگم از حدود 50 نفری که اونجا بودن شاید نهایتاً 5 نفر(فکر کنم باز هم دارم زیاد میگم) درست کار میکردن چیز عجیبه! بلا استثناء همشون مشکل نرسیدن آب به ته خط داشتن، مشکل رسوب کود داشتن، خلاصش کنم دید اقتصادی نداشتن. شما اگر میخوای رسماً بری توی این کار، حتماً دید اقتصادی داشته باش. مطالعه داشته باش، گلخونه های موفق رو ببین. یه مسأله ای که من توی این گلخونه ها و حتی توی چند شرکت که برای خودشون غولی بودن(مجری طرح های چند ده هکتاری گلخونه) این بود که سرشون راحت کلاه می رفت چون حوصله جست و جو نداشتن و حس و حال آنالیز کردن. به همین خاطر من خودم دیدم که یک انژکتور نهایتاً 80 هزار تومنی رو بهشون میفروختن 750 هزار تومن! پس حتماً خودت جستجو کن، از چند تا شرکت آمار بگیر. با کاربلداش صحبت کن.
در مورد گل هم بگم که تا اون جا که به من گفتن بازار گل تو ایران مافیاییه، یعنی دست عده خاصی(حالا نه تولیدکننده های کوچک) ولی خب برای این که پیشرفت کنی و جا باز کنی به عنوان فروشنده راه سختی داره. خیار هم که سود چندانی نداره هرچند به قول دوستمون استرسش کمتره. میتونی روی توت فرنگی هم کار کنی(اون هشتگردی ها که درست کار می کردند توت فرنگی کار بودن، راضی هم بودن). اما خب اگر خواستی هزینه کنی، خیلی دقت کن سرت کلاه نره، چیز بیخود هم بهت تحویل ندن

• Like

نقره بارون

عضو جدید
حالا بچه های باغبانی متخصصند ولی من از تجربیات خودم میگم. یه چند ماهی میرفتم هشتگرد شهرک گلخونه ای، سیستم آبیاری قطره ای نصب می کردیم. تقریباً 10-12 تا گلخونه رو از نزدیک دیدم، چند تا دیگه رو هم مختصر. اگر بگم از حدود 50 نفری که اونجا بودن شاید نهایتاً 5 نفر(فکر کنم باز هم دارم زیاد میگم) درست کار میکردن چیز عجیبه! بلا استثناء همشون مشکل نرسیدن آب به ته خط داشتن، مشکل رسوب کود داشتن، خلاصش کنم دید اقتصادی نداشتن. شما اگر میخوای رسماً بری توی این کار، حتماً دید اقتصادی داشته باش. مطالعه داشته باش، گلخونه های موفق رو ببین. یه مسأله ای که من توی این گلخونه ها و حتی توی چند شرکت که برای خودشون غولی بودن(مجری طرح های چند ده هکتاری گلخونه) این بود که سرشون راحت کلاه می رفت چون حوصله جست و جو نداشتن و حس و حال آنالیز کردن. به همین خاطر من خودم دیدم که یک انژکتور نهایتاً 80 هزار تومنی رو بهشون میفروختن 750 هزار تومن! پس حتماً خودت جستجو کن، از چند تا شرکت آمار بگیر. با کاربلداش صحبت کن.
در مورد گل هم بگم که تا اون جا که به من گفتن بازار گل تو ایران مافیاییه، یعنی دست عده خاصی(حالا نه تولیدکننده های کوچک) ولی خب برای این که پیشرفت کنی و جا باز کنی به عنوان فروشنده راه سختی داره. خیار هم که سود چندانی نداره هرچند به قول دوستمون استرسش کمتره. میتونی روی توت فرنگی هم کار کنی(اون هشتگردی ها که درست کار می کردند توت فرنگی کار بودن، راضی هم بودن). اما خب اگر خواستی هزینه کنی، خیلی دقت کن سرت کلاه نره، چیز بیخود هم بهت تحویل ندن

ممنونم از راهنماییت

zarrra

عضو جدید
همفکری در مورد گلخونه

همفکری در مورد گلخونه

سلام بچه ها:gol:

من یک گلخونه 2000متری تازه ساز دارم،که ماهانه2000،000 تومن قسط داره،چی توش بکارم که هم درامدی داشته باشم و هم بتونم قسطاشو بدم؟ لطفا کسانی که تجربه کار در گلخونه رو دارن جوابمو بدن مرسی از لطف همتون:gol::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست خوبم محل گلخونه خرم آباد لرستان هستش
فکر کنم خرم اباد بهترین محصول برات میتونه توت فرنگی باشه برا شروع کار برو از نظرات مهندس رضایی نژاد از دانشگاه لرستان نظر بگیر
بازار فروش مهمترین شرط برگشت سرمایه هست شما در خرم اباد بازر تهران و خوزستان رو میتونی مورد هدفت قرار بدی اصفهان هم نزدیکتون هست اما فکر نکنم بتونی اونجا رو پوشش بدی

zarrra

عضو جدید
فکر کنم خرم اباد بهترین محصول برات میتونه توت فرنگی باشه برا شروع کار برو از نظرات مهندس رضایی نژاد از دانشگاه لرستان نظر بگیر
بازار فروش مهمترین شرط برگشت سرمایه هست شما در خرم اباد بازر تهران و خوزستان رو میتونی مورد هدفت قرار بدی اصفهان هم نزدیکتون هست اما فکر نکنم بتونی اونجا رو پوشش بدی

کدوم گروهه؟شما از هزینه کشت هیدروپونیک خبر داری؟

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اطراف تبريز برا يك گلخونه شريكم
اما تقريبا هيچ اطلاعات فني ندارم
فقط دوستم زحمتشو ميكشه

اين ورا الان گوجه فرنگي بسيار قيمتش خوبه
خيار هم همينطوره
اما
ازاونجا كه من مي دونم هيدروپونيك هزينه زيادي نداره
فقط بايد بازار خوب باشه

فعلا ما يك قسمت كمش رو هيدروپونيك كرديم چون خاك اينجا بسيار مناسبه و تا چند يال ج.اب گو هست