سوال در مورد منابع ارشد مکانیک (گرایش ساخت و تولید)

d4rknes3

عضو جدید
سلام دوستان بزرگوار

من کارشناسی میخونم ، معدلمم 19 هست تقریبا ! از الان تا بهمن سال بعد 9 ماه وقت دارم !
اول اینکه خیلی میشه به سهمه ی شاگرد اولی دل خوش کرد ؟
دوما من تقریبا همه ی منابع که اینترنت معرفی کرده بود رو خریدم مثلا ماشین ابزار رازفر ، سیستم اندازه گیری تقی زاده ، تولید مخصوص ویکا جین ، اجزا پوران پوژهان(مجتبی کبیریان)، طراحی قالب و قیود ، هیدرولیک امیر کبیر ، علم مواد تویی سرکانی و ......( البته همشونم تقریبا خوندم ؛ ریز نه ولی خب اجمالی و کلی کامل)

منتها سوالم اینه که من الان از شهرستان برم دانشگاه امیبر کیبر تهران میتونم از انتشاراتش کلیه ی جزوه های اساتیدشون رو تهیه کنم مثلا جوشکاری ستاری فر و غیره.....؟؟اصلا دارن یا میزارن؟
که بشینم اول اینارو سریع بخونم ، بعد برم سراغ کتاب های دیگه و نهایتا کنکور های آزمایشی و جمع بندی!

بعد دولتی خوب جز تهران کجاها میشه قبول شد ؟
رتبت حداقل چند ؟
شبانه تهران با 300 400 میشه قبول شد؟
ممنون کسی پاسخگو باشه!
من رو تخصصیا و زبان خیلی مانور دادم ولی ریاضیات بخصوص ریاضی مهندسی و استاتیک اینا خیلی دوس ندارم وقت بزارم!
کلا امیدی هست؟

ضمن اینکه یه پی دی اف یا مطلبی در مورد مدیریت زمان برای خوندن ارشد داره یا راه کار خاصی داشته باشه بیان کننه ممنون میشم

Morteza trfi

عضو جدید
سلام
دوست بزرگوار من ارشد شرکت کردم وفقط دروس تخصصی رو زدم اما قبول نشدم باید ریاضی -استاتیک -زبان - مقاومت مصالح رو چند درصدی بزنی تا قبول بشی
انشاالله موفق باشی

kia1064

عضو جدید
منابع ارشد

منابع ارشد

سلام
من هم میخوام امسال شرکت کنم
یه بار جزوات امیر کبیر رو کامل و ریز به ریز خوندم یه سوالایی اومد معلوم نبود از کجا پرسیدم گفتن واسه صنعتی اصفهان بوده
ممنون میشم مرجع کامل منابع ساخت و معرفی کنید واسه هر 8-9 درس ساخت مخصوصا قید و بند ، تولید مخصوص، قالب پرس، هیدرولیک

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شاید زمان تایپیک گذشته باشه ولی در مورد ارشد ساخت و تولید و دانشگاه هاش یه توضیحی بدم :

بهترین دانشگاه سراسری که برای ارشد ساخت و تولید خوبه
» امیر کبیر تهران هست دوم صنعتی اصفهان سوم دانشگاه تبریز .

از آزادها » نجف آباد اصفهان خیلی خوب و قوی هست.

کنکور ارشد دروس تخصصی » منبع خاصی نداره مثل دروس سیالات و جامدات ولی این موارد رو همیشه ذهن تون باشه:::

ولین درسی رو که می خاییم مورده بررسی قرار بدیم درس علم مواد هست.:
منبع و مرجع و رفرنس و .. این درس به نظر من همون علم مواد استاد تویسرکانی هست.کتابی کاملا جامع و دقیق ولی خیلی سنگین.!! اگر کسی در دوران تحصیل درس علم مواد رو خیلی خوب فهمیده و بر تمام مسائل واقف شده همون بهتر که این کتاب رو از اول بخونه ولی برای کسانی که این درس رو فقط پاس کردند چند نکته به درد بخور رو عارض میشم.

ساختار اتمی جامدات: از این قسمت کم سوال میاد ولی اگر هم بیاد یه شکل میدن که باید تشخیص داده بشه مثلا مکعب مرکز داره یا اورتورومبیک ساده هست یا .....
صفحات کریستالی: صد در صد یه سوال از اینجا هست .((عدد کوئوردیناسیون هم مهمه))
عیوب کریستالی: خیلی مهمه.(تغییر شکل پلاستیکی و الاستیکی هم مهمه)
رفتار مواد در مقابل نیروهای ضربه ای و دینامیکی یه مروری بشه تستهای انحرافی در این موارد میدن
چدنها: صد درصد دو تا تست داریم .مخصوصا چدن مالبیل و داکتیل رو خوب بخونیم.
در کل بیشتر از اینها سوال میاد ولی باز می گم اگر نمی خایین و نمی تونید یه جزوه درسی پیدا کنید و فقط این موضوعات رو خوب نگاه کنید.

اصول عملیات حرارتی:

در این درس فقط موارد تستی امتحانی که تکرار شده رو می گم:
-پدیده نفوذ
-عوامل موثر بر نفوذ
-کاربرد پدیده نفوذ
-انواع عملیات حرارتی
1)همگن سازی
2)تنش زدایی یا تنش گیری
3)بازیابی و تبلور مجدد
4)آنیل کردن
5)کروی کردن
-تبدیل مارتنزیتی
-باینیت
-نمودارهای تبدیل دما و زمان
-سختی پذیری یا تمپرینگ
-مارتمپرینگ
-سخت کردن سطحی
-سخت کردن القایی

بهترین منبع همان تویسرکانی خودمونه ولی من به شما یا پیشنهاد دارم جزوه علم مواد مدرسان شریف قسمت عملیات حرارتی رو حتما بخوانید خیلی کامل و زیبا در 30 صفحه نوشته و تمام مطالب ذکر شده رو با تستهای فراوان بیان کرده.این درس از درسهایی هست که میشه ازش امتیاز گرفت.

هیدرولیک و پنوماتیک

در مورده این درس باید عرض کنم:

منابع خیلی پراکنده هست و بهترین منبع همون داکیومنتهای شرکت فستو هستند که به فارسی ترجمه شده اند ولی منابع فستو خیلی حجیم و پیچیده هستند و واقعا به درده کنکور ارشد نمیخورند.

برای این مهم باید عرض کنم کسانی که استاد تجربی و عملی هیدرولیک و پنوماتیک هستند تمام تستها را می توانند جواب بدهند یعنی کلیت تستهای این درس مفهومی هست .

معمولا چند تا تست ازپمپ ها و فرمولهای پمپ می دهند که زیاد سخت نیست

یکی دو تا از تستها همیشه تحلیل مدار هست که مدار زیاد سخت نیست و یک تست دیگر آشنایی با شکل سمبلی شیرها هست که توصیه می کنم این جزوه رو فقط مطالعه کنید .

از تحلیل مدار خطی پنوماتیکی هم یک سوال می آید 100 درصد.

از انباره ها و کاربرد آن حتما تست هست همیشه یک تست در این مورد هست.

بقیه تست ها هم بیشتر در مورد بازده سیال و پمپ ها و فشار های وارده هستند که مربوط به فرمول های هیدرولیک می باشند.
کتاب هیدرولیک صنعتی دکتر مدینه جلد یک و کتاب هیدرولیک و پنوماتیک نشر طراح بهترین های بازار هستند ولی خیلی وقت گیر اما خوندنشو حتما توصیه می کنم مخصوصا کتاب دکتر مدینه که فصل یک و دو اون فرمولها رو کلا بازگو کرده است.

جزوه کاربرد سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک نوشته مهدی رضایی ((طراح سوال کنکور))انتشارات جهاد دانشگاهی امیر کبیر هم جزوه کاملیه .

کلا درس مفهومی هست بس سعی کنیم به جای آنکه حفظ کنیم تا می توانیم مفهومی درک کنیم.

و کتاب کاربرد سیستمهای هیدرولیک و نیوماتیک دکتر رضاعی از امیرکبیر رو هم یه توجهی کنید خوبه بد نیست.

ادامه دارد............

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اونیورسال عمومی

در این مورد خیلی کم سوال میدن به قوله معروف کمی قدیمی شده»»

منابع در این مورد زیاده حتی جزوه درسی خودتون یا تالار ساخت و تولید این تالار.!

ولی کسانی که قانع نیستند می تونند به کتاب ماشین افزار مدرسان شریف یه سری بزنند .

اگر وقت ندارین فقط این موضوعات رو پیگیری کنید:

پیچ زنی و انحراف مرغک تراش و سنگ زنی و نحوه محاسبه دوره ماشین و جعبه تقسیم و محاسبات چرخ دنده.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درس مترولوژی یا اندازه گیری

بهترین منبع برای این درس هندبوک مترولوژی هست که به زبان انگلیسی هست ولی خوب دردسر ترجمه رو داره .کتاب پارسی سیستمهای اندازه گیری حریرپوش هم خوبه ولی خیلی از مباحثش در سطح کنکور ارشد نیست.جزوه های دانشگاههای تبریز و اصفهان و امیر کبیر هم هستند اما کتاب مترولوژی نشر طراح خوبه و می تونه منبع مفید و نسبتا جامعی در کتابهای پارسی باشه .سوالاتی که بیشتر در این زمینه میدهند در این مورده:

خطاهای اندازه گیری –مباحث آماری اندازه گیری-راپورترها –دقت اندازه گیری در کولیس و میکرومتر و ساعت اندازه گیری-کمپراتورها-اندازه گیری زبری سطح

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درس cnc

همون اول راحتتون کنم یه سوالهای پرتی میدن در این مورده که عقل جن هم بهشون نمی رسه. اصلا در این مورد دنبال کتاب نباشید برای راحتی خیال همان جزوه 50 صفحه ای ماشین های کنترل عددی مدسان شریف روبخونید .زیاد رو این مبحث وقت نزارید.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توانایی ماشین کاری

درس نسبتا سختیه بیشتر مفهومی و حفظی هست تنها منبع مفید برای این درس کتاب توانایی ماشین کاری انتشارات دانشگاه آزاد نجف آباد رو میدونم کامل خلاصه.
سعی کنید این درس رو 5 ماه مونده به کنکور بخونید و تستهای سالهای قبل رو بزنید .

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قالبسازی

فقط تستهای سال قبل رو حفظ کنید اگر در این زمینه عملی کار کردید کتاب قالب پرس نشر طراح رو بخونید وگرنه هیچ کدام از کتابها به دردتون نمی خوره و وقت خودتون رو تلف نکنید.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مدیریت تولید

مثل اینکه پارسه در این زمینه یه جزوه داده بیرون من که ندیدم ولی بیشتر تو نت از این منابع یاد می کنند:
مديريت صنعتي(فصل 11:مذيريت توليد) نوشته دكتر حدادي اصل (دانشيار دانشگاه صنعتي اميركبير)

توليد مخصوص:
منابع: جزوه درسي دكتر عبداله عضو هيأت علمي دانشگاه اميركبير
كتابي با عنوان (( روشهاي مدرن ماشينكاري )) از نشر طراح
غیره این هم زیاد رو کتب دیگه وقت نزارید.

f-t

عضو جدید
درس cnc سوال های راحتی میاد اصلا پرت نیست کتاب محسن لطفی دیباگران مطالعه شه حله