سوال در مورد محاسبه برش پانچ

M.Reza2008

عضو جدید
سلام
بعد کلی گشتن و آیین نامه زیر و رو کردن یه سری فرمول واسه محاسبه برش پانچ پیدا کردم که آخرش فهمیدم مربوط به سازه مفصلیه.
مشکلی که من الان دارم اینه که سازه من قاب خمشیه و لنگر هم منتقل میشه.
دوستان اگه کسی از شما فرمولهای محاسبه برش پانچ برای این نوع سازه ها رو داره خواهشا کمکم کنه که شدیدا واسه پروژه احتیاجش دارم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برش پانچ فقط در مورد برشه ، کاری به قاب خمشی و مفصلی نداره ، شما بارگذاری رو توی فاصله بعد ستون جمع با D بررسی کنید .

M.Reza2008

عضو جدید
برش پانچ فقط در مورد برشه ، کاری به قاب خمشی و مفصلی نداره ، شما بارگذاری رو توی فاصله بعد ستون جمع با D بررسی کنید .

نه مهندس تا جایی که من به صورت تجربی متوجه شدم داره. بالاخره یه فرقی باید بین ستونی که لنگر به پی منتقل می کنه با ستونی که منتقل نمی کنه باشه.
من تو Safe لنگر ماکزیمم یه ستون میانی رو عوض کردم و بعد از تحلیل مقدار ضریب برش پانچ هم عوض شد.
تو همین چند ساعته هم از یکی دونفر پرسیدم گفتن تو کتاب سازه های بتن آرمه دکتر مستوفی نژاد جلد دوم میتونم فرمولاشو پیدا کنم. شما یا هرکدوم از دوستان که دسترسی به این کتاب داشته باشن اگه امکان داره بی زحمت بگردید ببینید هست یا نه.

آخرین ویرایش:

r.z.khormizy

عضو جدید
سلام
بعد کلی گشتن و آیین نامه زیر و رو کردن یه سری فرمول واسه محاسبه برش پانچ پیدا کردم که آخرش فهمیدم مربوط به سازه مفصلیه.
مشکلی که من الان دارم اینه که سازه من قاب خمشیه و لنگر هم منتقل میشه.
دوستان اگه کسی از شما فرمولهای محاسبه برش پانچ برای این نوع سازه ها رو داره خواهشا کمکم کنه که شدیدا واسه پروژه احتیاجش دارم.[/
همانطور که دوستمون گفت تو قسمت طراحی دال بتنی در کتاب مستوفی نژاد نحوه انتقال لنگر توسط برش و فرمول مربوطه وجود دارد در ضمن یه برنامه با الکسل برای منترل برش نوشتم اگر خواستید می ذارم نظر بدهید تا تکمیل بشه ولی نمی دونم از کجا به اشتراک بذارم

M.Reza2008

عضو جدید
همانطور که دوستمون گفت تو قسمت طراحی دال بتنی در کتاب مستوفی نژاد نحوه انتقال لنگر توسط برش و فرمول مربوطه وجود دارد در ضمن یه برنامه با الکسل برای منترل برش نوشتم اگر خواستید می ذارم نظر بدهید تا تکمیل بشه ولی نمی دونم از کجا به اشتراک بذارم

سایت آپلودباز بد نیست. به خصوص که میتونید بدون ثبت نام هم باهاش فایل آپ کنید و لینکشو اینجا یزارید

اگه روابط محاسبه برش پانچ برای سازه با تکیه گاه گیردار رو از کتاب مستوفی نژاد دارید لطفا اینجا بذاریدش.
ممنون

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نه مهندس تا جایی که من به صورت تجربی متوجه شدم داره. بالاخره یه فرقی باید بین ستونی که لنگر به پی منتقل می کنه با ستونی که منتقل نمی کنه باشه.
من تو Safe لنگر ماکزیمم یه ستون میانی رو عوض کردم و بعد از تحلیل مقدار ضریب برش پانچ هم عوض شد.
تو همین چند ساعته هم از یکی دونفر پرسیدم گفتن تو کتاب سازه های بتن آرمه دکتر مستوفی نژاد جلد دوم میتونم فرمولاشو پیدا کنم. شما یا هرکدوم از دوستان که دسترسی به این کتاب داشته باشن اگه امکان داره بی زحمت بگردید ببینید هست یا نه.

من متوجه نشدم ، بیشتر شما دنبال اندرکنش هستید ؟! به هر حال زمان ما که فقط برش کاربرد داشت توی برش پانچ ، نه توی پی ، نه توی دال به خمش کاری نداشتیم . چون اون اندرکنشی که ایجاد میشد مقدارش در مقابل اثر برش ناچیز بود .

M.Reza2008

عضو جدید
ممنون مهندس
ظاهرا باید برم سراغ همون روشی که شما میفرمایید
فقط کاش استاده گیر نده

hamedsh3

عضو جدید
من هیچ جا نخوندم که برش پانچ برای حالتی که قاب مفصلیه با حالتی که خمشیه فرق داره.لنگرش فقط برای تنش خاک زیر پی مهمه

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
تا اونجا که من میدونم دوتا کنترل داشتیم یکی برای برش پانچ بود و اون یکی اگه اشتباه نکنم بهش میگفتیم برش خمشی که در واقع اثر خمش اونجا خوشو نشون میده.
البته این پست واسه یه سال پیشه. احتمالا الان دوستمون بتن 2 رو هم گذروندن:biggrin:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
در دال های دو طرفه بدون تير بين ستون ها و دال های بدون کتيبه يا سرستون، احتمال دو نوع گسيختگی برشی وجود دارد و هر يک بايد به طور مجزا کنترل شود.

1- برش يک طرفه: برش يک طرفه که در واقع به نام برش با عملکرد تير نيز خوانده مي شود باعث ايجاد ترک مورب و گسيختگی احتمالی در عرض يک نوار طراحی مي شود که ممکن است در عرض کل سازه نيز امتداد يابد.

2- برش دوطرفه: برشی که در تصوير می بينید در واقع برش دو طرفه يا برش منگنه ای مي باشد. اين نوع برش تمايل به ترک خوردگی مورب دارد. درحقيقت انتقال بارهای قائم از دال تخت به تکيه گاه، در اطراف تکيه گاه (ستون) نيروی برشی پيرامونی ايجاد می کند که اين نيرو تمايل دارد يک ترک قطری پيرامونی به شکل يک مخروط ناقص برای ستون ايجاد کند. کنترل برش منگنه ای دو طرفه نه تنها از بر لبه ها يا گوشه ستون يا بارهای متمرکز يا سطوح تکيه گاهی بايد کنترل شود بلکه ايين نامه ها قيد می کنند که در مناطقی مثل لبه سر ستون يا کتيبه نيز بايد کنترل شود

بالا