سوال در مورد عمق نفوذ جوش

قاصدک69

عضو جدید
با سلام

فرض کنید قرار باشد با جریان DC جوشکاری انجام دهیم .. میخواهیم عمق نفوذ جوش بیشتری داشته باشیم . باید از کدامیک از دو حالت زیر استفاده کنیم .. ( با ذکر دلیل )

1) DCEN
2) DCEP

SMAW

عضو جدید
با سلام

فرض کنید قرار باشد با جریان DC جوشکاری انجام دهیم .. میخواهیم عمق نفوذ جوش بیشتری داشته باشیم . باید از کدامیک از دو حالت زیر استفاده کنیم .. ( با ذکر دلیل )

1) DCEN
2) DCEP
سلام
جواب شما بسته به روش جوشکاری متفاوته. اگه روش جوشکاریتون جز روش هایی باشه که توش الکترود مصرف نمیشه (مثل GTAW)، اگه الکترود به قطب منفی وصل بشه (DCEN) عمق نفوذ بیشتره. حالا چرا؟ به این دلیل که حرکت الکترون ها با سرعت بیشتری نسبت به یون ها تو پلاسما صورت میگیره و تو DCEN سطعه قطعه توسط الکترون ها بمباران شده و 2/3 حرارت رو قطعه کار و 1/3 حرارت رو الکترود جمع میشه که به دلیل حرارت بالا روی قطعه عمق نفوذ بیشتر میشه.
و اما اگه الکترود مثل SMAW یا GMAW مصرفی باشه. در این حالت عمق نفوذ در حالت DCEP بهتر صورت میگیره. دلیل این پدیده هنوز به صورت مشخص و کامل ثابت نشده ولی به نظر میرسه انتقال مذاب از الکترود به قطعه کار باعث افزایش عمق نفوذ میشه
سوالی بود در خدمتم ;)

قاصدک69

عضو جدید
SMAW :
جواب شما بسته به روش جوشکاری متفاوته.

بسیار ممنونم از شما ...
در واقع معنی جمله شما اینه >> روش جوشکاری در مورد "چگونگی تاثیر قطبیت بر عمق نفوذ جوش" اثر گذار است.
خب من در مورد همین موضوع هم توضیح بیشتری میخوام یعنی میخوام بدونم چرا جواب سوال من بسته به روش جوشکاری متفاوته ؟؟

آخرین ویرایش:

قاصدک69

عضو جدید
SMAW :
تو DCEN سطعه قطعه توسط الکترون ها بمباران شده و 2/3 حرارت رو قطعه کار و 1/3 حرارت رو الکترود جمع میشه که به دلیل حرارت بالا روی قطعه عمق نفوذ بیشتر میشه.

در واقع شما میفرمایید وقتی dcen استفاده بشه سطح قطعه کار گرمتره ( چون 3/2 از حرارت وارد میشه به قطعه کار ) و قطرات ذوب شده از الکترود وقتی به یک سطح گرمتری برخورد کنند بیشتر میتوانند نفوذ کنند به داخل اون سطح .... خب اگر بخوایم از این دید نگاه کنیم جور در نمیاد. اون موقع یه نفر بگه نه شما دارید اشتباه میگید و dcep عمقش بیشتره چون در حالت dcep دو سوم حرارت میره توی الکترود و باعث میشه قطرات مذابی که از الکترود میریزه گرم تر بشه و طبیعتا وقتی یه قطره با دمای بالاتر برخورد کنه به یه سطح بیشتر فرو میره داخل اون سطح . ... من خودم از این دید که بخوام توجیه کنم به یه چنین تناقضی میرسم راستش

SMAW

عضو جدید
SMAW :
جواب شما بسته به روش جوشکاری متفاوته.

بسیار ممنونم از شما ...
در واقع معنی جمله شما اینه >> روش جوشکاری در مورد "چگونگی تاثیر قطبیت بر عمق نفوذ جوش" اثر گذار است.
خب من در مورد همین موضوع هم توضیح بیشتری میخوام یعنی میخوام بدونم چرا جواب سوال من بسته به روش جوشکاری متفاوته ؟؟
منظور از روش جوشکاری، مصرفی یا غیر مصرفی بودن الکتروده.

SMAW

عضو جدید
SMAW :
تو DCEN سطعه قطعه توسط الکترون ها بمباران شده و 2/3 حرارت رو قطعه کار و 1/3 حرارت رو الکترود جمع میشه که به دلیل حرارت بالا روی قطعه عمق نفوذ بیشتر میشه.

در واقع شما میفرمایید وقتی dcen استفاده بشه سطح قطعه کار گرمتره ( چون 3/2 از حرارت وارد میشه به قطعه کار ) و قطرات ذوب شده از الکترود وقتی به یک سطح گرمتری برخورد کنند بیشتر میتوانند نفوذ کنند به داخل اون سطح .... خب اگر بخوایم از این دید نگاه کنیم جور در نمیاد. اون موقع یه نفر بگه نه شما دارید اشتباه میگید و dcep عمقش بیشتره چون در حالت dcep دو سوم حرارت میره توی الکترود و باعث میشه قطرات مذابی که از الکترود میریزه گرم تر بشه و طبیعتا وقتی یه قطره با دمای بالاتر برخورد کنه به یه سطح بیشتر فرو میره داخل اون سطح . ... من خودم از این دید که بخوام توجیه کنم به یه چنین تناقضی میرسم راستش
امیدوارم بتونم تناقض شما رو برطرف کنم. دقت داشته باشید که تو روش های الکترود غیر مصرفی مثل GTAW اگر از قطبیت DCEP استفاده بکنیم بیشتر حرارت روی الکترود تنگستنی متمرکز شده و باعث ذوب و یا دفورمه شدن الکترود تنگستنی و کاهش تمرکز قوس و کاهش عمق نفوذ میشه. ولی تو روش SMAW چون ذوب شدن الکترود مشکلی تو قوس بوجود نمیاره عمق نفوذ بیشتری هم میده.

با سلام
در مورد DCEN در فرایند TIG گفتهای دوستمون SMAW کاملا درسته اما نکته مهمش اینه که تنکستن یکی از معدود عناصری می باشد که در اثر حرارت زیاد بشدت از خود الکترون ساطع میکند وبرخورد الکترونها به سطح باعث افزایش عمق نفوذ میشود.

sina.kamran

عضو جدید
سلام
نوع روش جوشکاری smaw یا gtawیا sawو .. مبتنی بر نرخ رسوب و کنترل حرارت انتقالی هست که نوع جریان اثر زیادی بر نیاز ما داره حالا اگه بخواهیم dcen کامل درک کنیم میتونم با یه جمله بگم که الکترود منفی که الکترون همیشه از الکترود پرتاب شده به سطح قطعه برخورد و نفوذ زیادتر میشود که اگر از dcep استفاده شود نفوذ زیادی نخواهیم داشت که البته نرخ رسوب با توجه به نوع روش جوشکاری مهمه برای مثال saw , gtaw مقایسه کنیم کاملا مشهوده که منطقه ذوب شده خیلی تفاوت داره که عوامل مواد مصرفی و میزان مواد مصرفی و .. خیلی تاثیر گذاره
اگر بخواهم یه کتاب خوب که کاملا این مباحث رو توضیح بده معرفی کنم ( تکنولوژی کارگاه جوش برق - فنی حرفه ای) خیلی مفید توضیح داده!
امیدوارم تا حدودی جواب داده شده مفید باشه!

با سلام
من هم اولش مثل sina فکر می کردم اما در فرایندهای الکترود مصرفی عمق نفوذ در dcep بیشتر است چون جهت حرکت الکتروتها از سطح قطعه به نوک الترود می باشد ونوک الکترودبیشتر داغ می شود ومذاب بیشتری از الکترود جدا میشود وعمق نفذ بیشتر می شود مراجعه به کتاب متالورژی جوشکاری پروفسور Sindo Kou

norouzism

عضو جدید
DCEPدر صنعت استفاده ندارد این جمله مطابق با استاندارد انجمن جوش امریکا AWS می باشد:
دوستان یک مطلب را در نظر بگیرید که اگر در فرایند GTMW یا همان جوشکاری آرگون(اصطلاح کارگاهی) اگرتورچ جوشکاری DCEP باشد و قطعه قطب منفی ما ، در این صورت الکترون ها از طرف قطعه کار به طرف الکترود تنگستن که در تورچ قرار دارد حرکت می کنند و باعث افزایش دما در نوک تنگستن می شود که این افزایش دما می تونه باعث ذوب شدن و یا در اثر حفاظت نشدن گاز محافظ آرگون در لحظه ایی از جوشکاری به علت وزش باد اکسید شود و به حوضچه مذاب انتقال پیدا کند لذا این یک عیب در قطعه محسوب می شود و این جوش از لحاظ کنترل کیفی رد هست و اینکه در جوشه های صنعتی به هیچ وجه از DCEP استفاده نمی شود شاید در کارهای ظریف که اهمیت صنعتی ندارند استفاده شود.