سوال در مورد دوربین مدار بسته و اعلام حریق

chicamika

عضو
با سلام

سوال یک:اگر به هر دلیلی بخواهیم سیگنالهای دوربین مدار بسته رو تقویت کنیم آیا میشه از تقویت کننده های انتن مرکزی استفاده کرد؟اگه تقویت قابل انجام شد امکان افزایش طول کابل تا چقدر خواهد بود ؟
سوال 2:اگر یه سری از تجهیزات شامل دتکتور ها و اژیر ها رو که به زون یک پنل وصله و یسری دیگه از تجهیزات که به زون 2 پنل وصله در نظر بگیرید.
حالا اگر سیم مثبت و منفی که تجهیزات زون یک وصله رو باز کنیم و در پنل به زون دو ببندیم چه اتفاقی میفته ؟(من خودم به اعلام حریق اریاک و جنت تست کردم اتفاقی نیفتاد نه فالتی نه چیزی)نظر شما چیه ؟

chicamika

عضو
دوستان یعنی کسی نمیدونست .عجبا !!!!!!!!بعید بود

آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
با سلام

سوال یک:اگر به هر دلیلی بخواهیم سیگنالهای دوربین مدار بسته رو تقویت کنیم آیا میشه از تقویت کننده های انتن مرکزی استفاده کرد؟اگه تقویت قابل انجام شد امکان افزایش طول کابل تا چقدر خواهد بود ؟
سوال 2:اگر یه سری از تجهیزات شامل دتکتور ها و اژیر ها رو که به زون یک پنل وصله و یسری دیگه از تجهیزات که به زون 2 پنل وصله در نظر بگیرید.
حالا اگر سیم مثبت و منفی که تجهیزات زون یک وصله رو باز کنیم و در پنل به زون دو ببندیم چه اتفاقی میفته ؟(من خودم به اعلام حریق اریاک و جنت تست کردم اتفاقی نیفتاد نه فالتی نه چیزی)نظر شما چیه ؟

سلام.
سؤال 1 :
مطمئن نیستم. شاید بشه تقویت کننده های آنتن مرکزی رو برای سیستم دوربین مدار بسته هم استفاده کرد. باید از متخصص دوربین مدار بسته بپرسید.
و امّا در مورد طول کابل بستگی به افت کابل داره. با در نظر گرفتن افت کلی سیگنال از مبدا تا مقصد میتونید حداکثر طول کابل رو به دست بیارید.

سؤال 2 :
در حقیقت دو نوع سیم کشی برای سیستم اعلام حریق داریم. شعاعی و حلقوی.
--
همونطور که از اسم شعاعی مشخص هستش زون ها یا مناطق به صورت شعاعی از تابلو کنترل مرکزی بیرون اومدن و معمولاً در هر مدار شعاعی 1 آشکار ساز دود هستش و یک شستی اعلام حریق ( میتونه یک آشکار ساز حرارتی یا شعله ای هم باشه ) و ...
حالا اگر دو تا مدار زون 1 و زون 2 رو یکی کنید روی تابلو و مثلاً به زون 1 وصل کنید این اتفاق میفته که وقتی در زون 2 یک آشکار سازی صورت میگیره آژیر مربوط به زون 1 هم به صدا در میاد. شاید ابزار و وسایل دیگه ای هم جهت خاموش کردن آتش وجود داشته باشه. به این ترتیب هم مکان آتش اشتباه تشخیص داده میشه و هم عمل اعلام و اطفاء حریق با شکست یا افزایش زمان مواجه خواهد شد.
--
در مورد سیم کشی حلقوی در هر مدار یا منطقه تعدادی آشکار ساز نصب شده که معمولاً از 1 عدد بیشتر هستش. مثلاً یک سالن سیم کشی حلقوی داره و مدار اون شامل 5 آشکار ساز دودی هستش.( که به صورت موازی نصب شده اند ) حالا اگر آشکار سازی صورت بگیره مطمئناً از این سالن خواهد بود. و اگر بخایم خیلی دقیق تر بشه کار میتونیم از سیستم آدرس پذیر استفاده کنیم. در حقیقت هر آشکار ساز رو نام گذاری کنیم تا بفهمیم کجای سالن آتش سوزی اتفاق افتاده.
باز هم در این نوع سیم کشی اگر مدار دو منطقه رو به هم وصل کنیم ممکنه در منطقه 2 آتش اتفاق بیفته و آژیر منطقه 1 به کار بیفته.
خلاصه امر اعلام و اطفای حریق دچار مشکل خواهد شد.
و امّا در مورد نوع تابلو و مدل اون در بازار اطلاعی ندارم.
موفق باشید.

chicamika

عضو
ممنون از پاسخت .منم همین فکرو میکنم که به خاطر حفاظت بیشتر و تشخیص ناحیه مورد حریق در سریعترین زمان باشه .اخه سوال برام اینطور پیش اومد که جایی چون یکی از زون ها خراب شده بود مجبور شدم تجهیزات دو زون رو به یک زون ببندم .که ایرادی هم نداشت .و ی بنده خدایی گفت ایراد فنی داره اینطور که شما بستید و کنجکاو شدم که بدونم این ایراد فنی یعنی چی .ایا فالت های بیجا خواهد داد بعدا یا مشکلی نخواهد داشت

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخت .منم همین فکرو میکنم که به خاطر حفاظت بیشتر و تشخیص ناحیه مورد حریق در سریعترین زمان باشه .اخه سوال برام اینطور پیش اومد که جایی چون یکی از زون ها خراب شده بود مجبور شدم تجهیزات دو زون رو به یک زون ببندم .که ایرادی هم نداشت .و ی بنده خدایی گفت ایراد فنی داره اینطور که شما بستید و کنجکاو شدم که بدونم این ایراد فنی یعنی چی .ایا فالت های بیجا خواهد داد بعدا یا مشکلی نخواهد داشت
شاید مشکلاتی هم به صورت تصادفی بعداً اتفاق بیفته ولی بزرگترین اون مشکلات این هستش که مکان آتش اشتباه تشخیص داده میشه.
من تا به حال با تابلو اعلام حریق کار نکردم. ولی به راحتی میشه با تجزیه و تحلیل مدار داخلی تابلو ، به تابلو مسلط شد و در اون صورت به راحتی میتونید تمامی مشکلات رو تشخیص بدید.

علیرضا ج

عضو جدید
سلام
مطمئن باشید که سیستم اعلام حریق کار شده در این مورد کانونشنال بوده است که مقاومت ته خط اشتباهی در داخل دستگاه قرار گرفته
درحال حاضر فقط باعث اشتباه در آدرس دهی سیستم میشه
در مورد سیستم هایی که یک اتاق کوچک یا محل مثلا سوله که مهم نیست دقیقا کجا ی اون ناحیه آتش سوزی پیش آمده مشکلی نیست
و اما اگر سیستم درست نصب شده بود با این کار حتما باید فالت پیدا کرده و دستگاه مشخص میکرد
چون باید در انتهای هر خط زون مقاومت ته خط نصب کنید تا در صورت باز شدن حتی یکی از دیوایس ها سیستم متوجه شود