سوال در مورد بار زلزله

m2relax

عضو جدید
سلام دوستان-در پروژه فولاد وقتی میخواهیم وزن طبقه را برای محاسبه بار زلزله حساب کنیم نحوه محاسبه ی وزن طبقه چه جوریه؟؟؟ من این طوری گرفتم نمیدونم درسته یا نه!
وزن طبقه=وزن کف +وزن دیوار های خارجی+وزن دیوار های داخلی

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
بار زلزله

بار زلزله

سلام دوستان-در پروژه فولاد وقتی میخواهیم وزن طبقه را برای محاسبه بار زلزله حساب کنیم نحوه محاسبه ی وزن طبقه چه جوریه؟؟؟ من این طوری گرفتم نمیدونم درسته یا نه!
وزن طبقه=وزن کف +وزن دیوار های خارجی+وزن دیوار های داخلی

دوست عزیزم: در این نامه بارگذاری با ضرایبی :نسبت به کاهش سربارها وافزایش چند رابطه داده اند. ایین نامه 2800 ایران.از میان انها باید براساس توصییه ایین نامه انکه با وضعیت سازه شما مناسب است انتخاب کنید. اما: من بر اساس تجربه خود می گویم .معمولا :بارمرده +با زنده سازه مسکونی :حدود :700 تا 800 کیلو گرم بر متر مربع وبا توجه با افزودن بار دیوارهای میانقاب با همسایه ها که معمولا 22 است(جهت پوشش لوله ها وعدم اتلاف حرارت ویاسرمایش است) و 00اکیلو در هر متر مربع برای تیغه ها باید اضافه به 700 -800 کیلو شود .بنابراین کارتان ظاهرا درست است. اما با ایین نامه بخش ضرایب بارها بار کلی خود را در هر متر مربع چک کنید. اگر سیوالی ویا راهنمایی در تخمین مقاطعان بخواهی من در خدمتم وخوشحال می شوم. موفق باشید.

m2relax

عضو جدید
دوست عزیزم: در این نامه بارگذاری با ضرایبی :نسبت به کاهش سربارها وافزایش چند رابطه داده اند. ایین نامه 2800 ایران.از میان انها باید براساس توصییه ایین نامه انکه با وضعیت سازه شما مناسب است انتخاب کنید. اما: من بر اساس تجربه خود می گویم .معمولا :بارمرده +با زنده سازه مسکونی :حدود :700 تا 800 کیلو گرم بر متر مربع وبا توجه با افزودن بار دیوارهای میانقاب با همسایه ها که معمولا 22 است(جهت پوشش لوله ها وعدم اتلاف حرارت ویاسرمایش است) و 00اکیلو در هر متر مربع برای تیغه ها باید اضافه به 700 -800 کیلو شود .بنابراین کارتان ظاهرا درست است. اما با ایین نامه بخش ضرایب بارها بار کلی خود را در هر متر مربع چک کنید. اگر سیوالی ویا راهنمایی در تخمین مقاطعان بخواهی من در خدمتم وخوشحال می شوم. موفق باشید.
ممنون از پاسخت. ولی من بارهای معادل رو هم حساب کردم ولی در این محاسبات وزن طبقه از بار معادل استفاده نکردم یعنی وزن کف رو با وزن تک تک دیوار ها چه داخلی چه خارجی جمع کردم . پس بار معادل تیغه بندی کجا به کار میاد که حسابش کردم؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
ممنون از پاسخت. ولی من بارهای معادل رو هم حساب کردم ولی در این محاسبات وزن طبقه از بار معادل استفاده نکردم یعنی وزن کف رو با وزن تک تک دیوار ها چه داخلی چه خارجی جمع کردم . پس بار معادل تیغه بندی کجا به کار میاد که حسابش کردم؟
سلام -دوباره توضیح میدهم.
1-دست انداز بام را 80 بگیر 2-دیوارهای جانبی سازه را هم در جای پنجره دار 22 سانت وارتفاع 1.5 متر وجاهای غیر پنجره:3 متر-بار مرده (کف اطاقها:پوکه ریزی+تیرچه بلوک+موزاییک+ملات+بتن روی تیرچه+کچ وخال وسفید کاری:به ترتیب:48+325+13) و باضافه 100کلیو گرم تیغه ها =500+100=600kg/m2 و بار زنده:200 که سرجمع در طبقات می شود :800کیگرم بر متر مربع.
3-وزن دیوارهای 22 راهم در 3متر وا.5 متر حساب کن وبااین جمع بزن. فکر کنم مجموع هر متر در کل به :1000 تا1500 برسد. این واقعیت است در عمل. اما ایین نامه سعی دارد بزرگترین مقدار زیر را بگیرد که من ترجیح می دهم انچه در عمل کا ر میشود اجرا کنم.
ایین نامه:1.2D+1.6L+.8W ویا:1.2D+1.3W+0.5L را ارایه داده(امریکا) که شما هر دو را هم دستی بالا وهم پایینی را حساب کن بیشترین را بگیر. پس تیغه ها حساب شده نیاز به اضافه کردن ندارید.در کل کار شما از نظر من با 40 سال تجربه اجرا به حقیقت نزدیک ودرست تر است.مگر بخواهیم کتابی و بر اساس حدس وتیوری حساب کنیم. انچه در عمل لمس واجرا میشود درست است. که کرده اید .یکبار هم با این روابط چک کن. ولی برای دفاع از پروزه ات . راه درست همان کار خودت بوده است.

sahel70

عضو جدید
مطابق مبحث ششم مقررات ملی ،فصل اول بارهای مرده
بار معادل تیغه بنید باید در شرایط زیر به کار برده شود

در ساختمان هايي كه براي جداسازي فضاها از تيغه هايي استفاده مي شود كه وزن
يك متر مربع سطح آنها كمتر از 275 دكانيوتن است، وزن تيغه ها را مي توان به صورت بار معادل كه به طور يكنو اخت بر كف ها گسترده شده است در نظر گرف ت.
اين بار معادل بايد، به صورت مناسبي، با تقسيم وزن تيغه هاي هر قسمت از كف به مساحت آن قسمت تعيين گردد.

در كفهايي كه بار زنده آنها، از 500 دكانيوتن بر متر مربع كمتر است بار معادل گ سترده نظير تيغه ها،
، نبايد كمتر از 100 دكانيوتن بر متر مربع در نظر گرفته شو د. در ساختمان هايي كه از تيغه هاي سبك نظير ديوارهاي ساندويچي
استفاده مي شود اين بار حداقل را مي توان به 50 دكانيوتن بر متر مربع كاهش داد مشروط بر آنكه وزن يك متر مربع تيغه ها به اضافه ملحقات آنها از 40 دكانيوتن تجاوز نكند.