سوال در مورد آهن سیاه

mirhamida

عضو جدید
میخواستم بدونم آهن سیاه همون فولاد ساختمانیه؟
وزن مخصوص و خواص جدولی اون چیه؟

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
آهن سیاه و آهن سفید و آهن زرد و آهن سرخ و آهن خشکه و ... این جور چیزا اصطلاحات کوچه بازاریه!!
این اصطلاحات رو ساختمون سازها به کار می برند بهتره از اون ها بپرسید.
من نمی دونم ولی در حال پرسیدن هستم...

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم به قول حجت جان این یک اصطلاح کوچه بازاری هست
اما این اصطلاح در خصوص فولادهای نرمی کاربر داره که به طور غیر علمی گاه توسط گریس و گاه روغنهای از کار افتاده (سوخته) عمل سیاه کاری رواونها انجام میشه.
در ضمن دوست عزیز این سوال رو ای کاش در تاپیک خودش میزدید.
حقیقتا"
از تذکر دادن و اخطار دادن خسته شدم......

bi metal

عضو جدید
نميدونم شابد منظورت اكسيد آهن باشه.
به طور كلي ما 3 تا اكسيد آهن داريم :
  1. FeO (ووستيت) در طبيعت وجود نداره ، فقط در هنگام ذوب كانه آهني در مدت كوتاهي اين اكسيد به وجود مياد.
  2. Fe2O3 (هماتيت) كه به "اكسيد آهن قرمز" معروفه
  3. Fe3O4 (مگنتيت) كه به "اكسيد آهن سياه" معروفه
نميدونم شايد منظورت مگنتيت باشه!!!

در ضمن وقتي به يه تالار مياي قوانينش رو مطالعه كن لطفا
تا مدير تالارو اينقدر عذاب ندي:mad::mad:

mirhamida

عضو جدید
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم به قول حجت جان این یک اصطلاح کوچه بازاری هست
اما این اصطلاح در خصوص فولادهای نرمی کاربر داره که به طور غیر علمی گاه توسط گریس و گاه روغنهای از کار افتاده (سوخته) عمل سیاه کاری رواونها انجام میشه.
در ضمن دوست عزیز این سوال رو ای کاش در تاپیک خودش میزدید.
حقیقتا"
از تذکر دادن و اخطار دادن خسته شدم......
حامد جان کاش میگفتی کجا باید مطرحش کنم! خوب زیاد هم ناراحت نشو چون من به تالار شما وارد نیستم!
در ضمن من این اصطلاح آهن سیاه رو غیر از کوچه بازار در مقالات و اسناد رسمی زیاد دیدم. ولی خوب هیچ کس اسم جدولی اونو درست درمون نگفته بود. من که فکر کنم منظور همون st-33 باشه!

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حامد جان کاش میگفتی کجا باید مطرحش کنم! خوب زیاد هم ناراحت نشو چون من به تالار شما وارد نیستم!
در ضمن من این اصطلاح آهن سیاه رو غیر از کوچه بازار در مقالات و اسناد رسمی زیاد دیدم. ولی خوب هیچ کس اسم جدولی اونو درست درمون نگفته بود. من که فکر کنم منظور همون st-33 باشه!
دوست عزیزم
درسته که شما با تالار فلزشناسان آشنایی ندارید
اما خوب بود که به جمله ی نارنجی داخل امضای من توجه میکردید. خوب مطمئنا" باید این سوال رو در بخش حل مشکلات علمی دانشجویان در صفحه ی اصلی تالار ارائه می دادید.
همچنین بنده تا این حد میدونم که معیار شناخت بلکل فولادها مرجع کلید فولادهاست که در مواردی برای هر یک از کلاسه ها یک معادل هم وجود داره اما معادلی برای آهن سیاه تا حالا ندیده ام
تا این حد که نام اون آهن هست میشه حدس زد این اصطلاح کمی غیر علمی و در همان پست قبلی توضیحشو دادم
با تشکر

mirhamida

عضو جدید
خودم پیدا کردم! طبق تعریف موسسه استاندارد: به فولاد نرم کم کربن و سرد نورد شده که
اندود قلع و يا اندود ديگري روي آن صورت نگرفته و معمولا " هم روغني نشده است آهن سياه گفته ميشود .

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودم پیدا کردم! طبق تعریف موسسه استاندارد: به فولاد نرم کم کربن و سرد نورد شده که
اندود قلع و يا اندود ديگري روي آن صورت نگرفته و معمولا " هم روغني نشده است آهن سياه گفته ميشود .

پس یک فولاد مشخص نیست دسته ای از فولادها رو در بر می گیره. چون فولاد نرم کم کربن (که تقریبا کمتر از 0.2 درصد کربن داشته باشه)، نورد سرد شده (Cold Rolling)و پوشش کاری هم نشده باشه یک نوع نیست.

آخرین ویرایش:
معما

معما

حالا کسی می تونه بگه چرا در فولادهای نرم در طی نورد گرم، اگر دمای پاس های آخر افت شدیدی کنه رنگ نهایی محصول از سیاه به قرمز متمایل می شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جالب آنکه فولادهای قرمز در بازار مشتری خوبی ندارن؟