سوال درخصوص نقشه اجرایی

hossein civil

عضو جدید
سلام به همه مهندسان
در پروانه یک زمین ابعاد 12،18،17،6، نوشته شده است اما در پلان قالب بندی و گودبرداری فونداسیون توسط مهندس ابعاد 12.05،18.06،17.01،6.05 در نظر گرفته شده است سوال اینجاست که این اختلاف برای چیست؟ و آیا باید به مهندس متذکر شد یا خیر؟
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام به همه مهندسان
در پروانه یک زمین ابعاد 12،18،17،6، نوشته شده است اما در پلان قالب بندی و گودبرداری فونداسیون توسط مهندس ابعاد 12.05،18.06،17.01،6.05 در نظر گرفته شده است سوال اینجاست که این اختلاف برای چیست؟ و آیا باید به مهندس متذکر شد یا خیر؟
با تشکر
سلام
در نقشه هاي اجرايي معمولا واسه اينكه نماسازي انجام ميشه و نبايد نما از محدوده زمين بيرون بزنه آكسهاي رو به خارج زمين رو به اندازه 10 سانتيمتر ميكشن داخل
حالا اين ابعاد كه نوشتيد با هم نميخونن
يه طرف زياد شده يه طرف كن
احتمالا يه اشتباه كوچيكي شده
اگه نقشه هارو ميذاشتيد بهتر بود

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام به همه مهندسان
با تشکر

با سلام
به نظر من ، تغيير ابعادي كه مهندس در نقشه اي گودبرداري و قالب بندي ايجاد كرده ،براي در نظر گرفتن فضاي مورد نياز براي قالب بندي فونداسيون مي باشد ،معمولا اين فضا در قالب بندي فونداسيون در حدود 25 سانتي متر از هر طرف زمين هست و احتمالا مهندس براي اينكه فونداسيون كاملا بر زمين اجرا شود،اين كار را انجام داده اند و بعد از قالب برداري ،اين قسمتها پر ميشوند تا به ابعاد اصلي زمين برسند و علت اينكه در يك طرف در حدود يك سانتي متر هست ،احتمالا در سمت خيابان بوده و يا امكان وارد شدن به ان زمين وجود نداشته .(البته اگر نقشه رو ميذاشتيد،بهتر ميشد نظر داد)

سپاس

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسان
با تشکر
سلام
در صورت امکان پلان مربوطه(پلان فونداسیون و پلان موقعیت) رو به نمایش بگذارید تا با توجه به موقعیت و قرارگیری زمین دقیق تر بشه بحث کرد.

iran988

عضو جدید
سلام
از دوستانی که میتونن فایل آموزش واسه اجرای چنین حجمی واسم بزارن ممنون میشم راهنمایی ام کنند
مخصوصا دوستان اجراکار که خوراکشون اجرای دتایلهای خفنه
می خوام تو نمای ساختمان یه همچین چیزی استفاده کنم
فکر میکنید چطور بهتره اجرا بشه؟
البته اگه بتنی باشه فکر کنم بهتره
ممنون میشم راهنمایی کنید

پیوست ها

• randall-stout-architects-design.jpg
    randall-stout-architects-design.jpg
    38.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • stainless-steel-curving-interior.jpg
    stainless-steel-curving-interior.jpg
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

s.gholami

عضو جدید
[ نقشه اجرایی ] راهنمایی

[ نقشه اجرایی ] راهنمایی

سلام
میخواستم بدونم نقشه اجرایی در ساختمان چیه؟ و اساسا چه نقشه هایی در ساختمان سازی وجود داره؟
نقشه اجرایی قبل از پروانه گرفتن هست یا بعدش؟
آیا میشه تغییرش داد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام
میخواستم بدونم نقشه اجرایی در ساختمان چیه؟ و اساسا چه نقشه هایی در ساختمان سازی وجود داره؟
نقشه اجرایی قبل از پروانه گرفتن هست یا بعدش؟
آیا میشه تغییرش داد؟

ببخشسید من زیاد وارد نیستم.

-----------------------------------------------------------------------
بعد از اینکه نقشه شهرداری تایید میشه مالک ممکنه که بخواد مقداری خلاف کنه برای همین نقشه ی اجرایی یا ازبیلت یا چونساخت کشیده میشه-و این نقشه ای که کشیده میشه و پس از اون محاسبه میشه مهندسین فقط از لحاظ محاسباتی تضمین می کنند و حتی نقشه رو هم امضا نمی کنند.چون تمامی عواقبی که پیش رو هست با خود مالک هست
نقشه ی اجرایی به صورتی هست که هر طور که مالک بخواد انجام میدند-ممکنه مالک بگه من میخوام 5 متر خلاف برم.مهندس براش این 5 متر اضافه رو محاسبه می کنه و بدون امضا تحویل میده

s.gholami

عضو جدید
-----------------------------------------------------------------------
بعد از اینکه نقشه شهرداری تایید میشه مالک ممکنه که بخواد مقداری خلاف کنه برای همین نقشه ی اجرایی یا ازبیلت یا چونساخت کشیده میشه-و این نقشه ای که کشیده میشه و پس از اون محاسبه میشه مهندسین فقط از لحاظ محاسباتی تضمین می کنند و حتی نقشه رو هم امضا نمی کنند.چون تمامی عواقبی که پیش رو هست با خود مالک هست
نقشه ی اجرایی به صورتی هست که هر طور که مالک بخواد انجام میدند-ممکنه مالک بگه من میخوام 5 متر خلاف برم.مهندس براش این 5 متر اضافه رو محاسبه می کنه و بدون امضا تحویل میده

بسیار ممنون از پاسختون
پس این طوری که من متوجه شدم یه نقشه اصلی داریم (که ظاهرا بهش میگن "نقشه مصوب". درسته؟) و یه نقشه اجرایی که مالک با کمک ناظر و طراح میاد یه تغییراتی توی نقشه اصلی میده.
با ناظر نقشه برداری چه باید کرد که این تغییرات رو می بینه؟ (توضیح این که توی بعضی استان ها ظاهرا نظارت نقشه برداری وجود نداره اما توی برخی استان ها برای ساختمان های بزرگتر از 6 طبقه این ناظر هم هست.)

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
بسیار ممنون از پاسختون
پس این طوری که من متوجه شدم یه نقشه اصلی داریم (که ظاهرا بهش میگن "نقشه مصوب". درسته؟) و یه نقشه اجرایی که مالک با کمک ناظر و طراح میاد یه تغییراتی توی نقشه اصلی میده.
با ناظر نقشه برداری چه باید کرد که این تغییرات رو می بینه؟ (توضیح این که توی بعضی استان ها ظاهرا نظارت نقشه برداری وجود نداره اما توی برخی استان ها برای ساختمان های بزرگتر از 6 طبقه این ناظر هم هست.)

درودبرشما
مالک اگربخواد متراژی رو به ملک خودش اضافه کنه کاری به ناظر نداره.یعنی ابتدا طراح با اضافه متراژ،ساختمان رو طراحی مجددمیکنه وناظر دراولین بازدید گزارش تخلف میده.مالک جریمه رو پرداخت میکنه(که خودش چندمرحله داره) بعدنقشه جدید کشیده میشه وناظر(ساختمان-نقشه برداری-معماری-تاسیسات و...)براساس نقشه جدیدنظارت میکنه.