سوال ا ز پروژه نرم افزار کامفار

li@66

عضو جدید
سلام
علت خطای نرم افزار کامفار چی هس ؟؟ پروژه را وارد کردم اما الان این خطاها را میده؟ پروژه را فردا باید تحویل بدم ..
کمک :cry::cry:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

:)

بطور خلاصه اگر بخوام عرض کنم

دخل و خرج شما با هم جور در نمی آید

باید هزینه های اولیه را طوری محاسبه کنید که هزینه هائی که کرده اید و پیش بینی فروشی که کرده اید با هم جور در بیایدبه زبانی ساده تر با این اوصاف پروژه شما توجیه ندارد.

اگر میتوانید فایل مدل سازی شده را اینجا قرار دهید تا بررسی کنم عرض کنم کجای مدل شما باید اصلاح شود.

اولین ایراد میگوید که NPV کل سرمایه گذاری شما منفی است یعنی که سرمایه کافی اولیه تعریف نکرده اید

دومین ایراد میگوید که ان پی وی دارائیهای شما منفی است یعنی که شما سرمایه کافی برای تجهیزات تعریف نکرده اید.

سومین ایراد میگوید که در فاز ساخت سرمایه کافی تعریف نکرده اید و در فاز ساخت با کمبود بودجه مواجه هستید.

چهارمین ایراد میگوید که سرمایه در گردش کافی برای دوران تولید تعریف نکرده اید و چک هایتان برگشت خواهد خورد :)

قبلا هم خدمت تان عرض کردم کامفار بیشتر به مباحث حسابداری نیاز دارد تا مباحث فنی،

باید بدانید دخل و خرجتان و دریافتیها و پرداختیهایتان چه هستند تا محاسبات کامفار با هم به موازنه برسند.

منتظر فایلتان هستم تا ان را بررسی و رفع ایراد نمایم.

موفق باشید.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
فایل شما را دیدم
ایرادهای زیادی دارد

از جمله

1- مالیات سال اول را 25 درصد نوشته اید در حالی که طبق قوانین مالیاتی سال اول مالیات معاف است و سالهای بعدی را صفر نوشته اید یعنی برعکس
به نظر من فعلا مالیات را کلا صفر بزنید فرض کنید که طرح در منطقه آزاد اجراء میشود و معاف از مالیات است تا صورت مسئله ساده تر شود

2- فروش محصولات را فقط برای سال اول نوشته اید در حالی که هیچ طرح تولیدی فقط یک سال تولید نمیکند بلکه باید تولید و فروش هر سال را وارد کنید.

3- دوران تولید را ده سال زده اید در حالی که فرایند تولید به خصوص محصولات کشاورزی میتواند نامحدود باشد ولی حد اکثر تعداد سال در کامفار پنجاه سال است

4- برای ایجاد توجیه طرح هزینه های ماشین الات و زمین را کاهش دهید (سعی کنید صرفه جوئی کنید) و در مقابل ارزش افزوده محصولات تولیدی و قیمتش را بالا تر ببرید
ولی اگر نمیتوانید قیمت محصول را بالا ببرید ظرفیت تولید را بالا ببرید تا طرح به توجیه و سود دهی بنشیند در غیر این صورت طرح با این ظرفیت توجیه ندارد.

5- دو نوع محصول تولیدی تعریف کرده اید که فرایند کار را پیچیده کرده است سعی کنید یک محصول فرضی بعنوان نماینده دو محصول با قیمت میانگین و معدل تعریف کنید
و محاسبات را برای ساده شدن روی ان انجام بدهید این پیشنهاد در کتاب بررسی طرح های اقتصادی نشر سازمان توسعه صنعتی ملل متحد آمده است که فرایند بررسی طرح را اسان میکند.

6- توی بخش قیمت کلش مقدار مصرف سالیانه 125 هزارواحد نوشته اید و قیمت هر واحد را 200 هزار ریال نوشته اید
در حالی که کل تولید سالیانه شما 250 هزار واحد و قیمت ان کمتر از ده هزار واحد است خوب با این حساب مسلم است شما باید خانه و زندگی تان را بفروشید چیزی هم بدهکار بشوید به فروشنده مواد اولیه بدهید و هیچ سودی از طرح نداشته باشید و کل فروشتان نیز بخش کمی از طرح را پوشش خواهد داد!

به اعداد و ارقامی که نوشته اید خوب دقت کنید درست نیستند.

اعداد ارقام تن/ کیلو/ ریال/ میلیون ریال و غیره را با هم قاطی کرده اید اعداد و ارقام ورودی خروجی و دخل و خرج با هم نمیخواند.

تقریبا حساب کردم شما سالیانه بیشتر از سه میلیار تومان هزینه مواد اولیه تعریف کرده اید! در حالی که سرمایه گذاری تان کمتر از یکصد میلیون تومان است
خوب معلوم است نرم افزار خطا میگیرد و اعلام میکند پولتان برای خرید مواد اولیه کافی نیست این یک امر بدیهی است.

از طرف دیگر کل فروش سالیانه تان برای تولید کمپوست هیچ هزینه ای وارد نکرده اید.

فردا میخواهید تحویل بدهید کمی دیر است این طرح نیاز دارد اصلاح شود با اجازه کمی تغییر دادم ولی نمیدانم این شرایط را خودتان ایجاد کرده اید یا استادتان گفته است.

li@66

عضو جدید
این اطلاعات را نداشتم . طرح را استاد آزادانه گذاشته و خودم طرح را ایجاد کردم .

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

ببینید برای اینکه کارشما ساده شود ابتدا یک محصول برای دوره مدت معین و با هزینه خرید زمین و ماشین الات تعریف کنید بقیه هزینه ها را بعدا به مرور که پیچیده تر میشود میتوانید تعریف کنید
فرض میکنیم یک زمین میخرید و مقداری ماشین الات میخرید و با ان تولید را شروع میکنید
و در قسمت مواد اولیه نیز فقط قیمت یک ماده اولیه را وارد کنید و تعاریف بیشتر کار را پیچیده نکنید
در قسمت فروش هم یک ماده بعنوان محصول تعریف میشود که فروش ان را برحسب ظرفیت تعریف کنید و در قسمت تامین مالی هم مجموعه هزینه ماشین الات و زمین را جمع بسته بعنوان اورده اولیه سرمایه گذاری وارد نمائید.در این حالت نباید مشکلی باشد.

بعد از ان به مرور میتوانید بعدا تکمیل کنید.موفق باشید.

پست قبلی یادم رفته بود فایل قرار را بدهم

1- ظرفیت پنجاه هزار تن در سال

2- واحد ریال ایران مطلق

3- مواد اولیه یکصد هزار تن قیمت هر تن ده میلیون ریال هر کیلو ده هزار ریال شامل انواع مواد مختلف که با یکدیگر ترکیب خواهد شد

4- محصول قارچ قیمت فروش هر کیلو دو هزار و دویست تومان

5- قیمت زمین یک میلیارد ریال قیمت قیمت ماشین آلات 9 میلیارد ریال جمع سرمایه گذاری ده میلیارد ریال

6- ارزش طرح بیش از 300 میلیارد ریال

7- سود دهی 904 درصد

چون طرح شما خیلی پیچیده و درهم بر هم بود به جای اصلاح آن از ابتدا طرح را مدل سازی کردم.

سوالی داشتید در خدمتم

پیوست ها

• mohandsi6662.zip
    1.9 کیلوبایت · بازدیدها: 4
آخرین ویرایش:

li@66

عضو جدید
پروژه که الان من اینجا گذاشتم ارزش علمی داره ؟؟
ما در اقتصاد مهندسی با مقایسه npw به این نتیجه میرسیم که طرح اقتصادی هست یا نه !! الان با این npw منفی یعنی طرح اقتصادی نیست؟
وقتی طرحی که در زمینه دامداری می زنیم مثل پرواربندی گوسفند
این کود حیوانی که ما بدون هزینه ومواد اولیه و ... بدست امده چطوری وارد نرم افزار کنیم؟

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پروژه که الان من اینجا گذاشتم ارزش علمی داره ؟؟
ما در اقتصاد مهندسی با مقایسه npw به این نتیجه میرسیم که طرح اقتصادی هست یا نه !! الان با این npw منفی یعنی طرح اقتصادی نیست؟
وقتی طرحی که در زمینه دامداری می زنیم مثل پرواربندی گوسفند
این کود حیوانی که ما بدون هزینه ومواد اولیه و ... بدست امده چطوری وارد نرم افزار کنیم؟

NPV به معنی خالص ارزش فعلی کل سرمایه یعنی اگر سرمایه ات را روی طرحی گذاشتی سود میدهد یا زیان

مثلا وقتی شما به قیمت ده میلون تومن زمین میخرید
ده میلیون تومن مصالح ساختمانی میخرید
ده میلیون تومن هم پول نقد میخواهید بدهید به کارگرها برایتان با آجر و مصالح روی زمین ساختمان بسازند

در حال حاضر سه میلیون تومن حالص ارزش فعلی سرمایه تان به صورت نقد توی جیبتان است
وقتی زمین را میخرید و آجر را میخرید و ده میلیون تومن پول کارگر میدهید
اصولا باید خانه ای بسازید که ارزش حد اقل انن سی میلیون تومن باشد

ولی اگر جائی خانه بسازید که قیمت خانه مثلا بیست میلیون تومن باشد و ملک شما بعد از ساخته شدن بیشتر از بیست میلیون تومن امکان فروش نداشته باشد
یعنی خالص ارزش فعلی کل سرمایه شما در تاریخ اکنون سی میلیون تومن و در تاریخ بعد از ساخت خانه بیست میلیون تومان است
یعنی اگر پول خرج کنید ده میلیون از پولتان از جیبتان خواهد پرید.

حالا فرض کنیم خانه ساخته شده بعد از ساخت به قیمت 30 میلیون تومان باشد یعنی که شما سرمایه گذاری تان برایتان سود نداشته است

ولی اگر اکنون که سی میلیون تومان پول را میخواهید هزینه کنید اگر بعد از ساخت در امدتان 35 میلیون تومان باشد ان وقت میگویند که خالص ارزش سرمایه گذاری شما بعد از ساخت 35 میلیون تومان و پنج میلیون سود پیش بینی میشود.

این مباحث به رشته اقتصاد و بخشی دیگر به رشته حسابداری مربوط است و ربطی به رشته های مهندسی ندارد اگر هم مربوط باشد خیلی کم مربوط میشود.
معمولا مهندسین صنایع مقداری از این مسائل را میخوانند ولی مسلط نمیتوانند شوند.

معمولا مهندسی مالی یا رشته مدیریت مالی در این زمینه ها اطلاعات کامل تری دارد
همچنین رشته های کارشناسی ارشد حسابداری و دکتری حسابداری هم در این زمینه اطلاعات خوبی دارند.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در کامفار وقتی میخواهید پروژه ای تعریف کنید از شما میپرسد که ایا مطالعات فرصت است که ساده تر است یا مطالعه امکان سنجی که جزئیات ان بیشتر است.

مدل سازی میتواند فقط مالی باشد یا هم مالی و هم اقتصادی

همچنین برای شروع مطالعات یک طرح میتواند مطالعه مکانیزم توسعه پاک بصورت اعتبار کربن را نیز داشته باشد.

اگر طرح شما باعث جلوگیری از الودگی هوا میشود یا باعث کاهش الودگی هوا میشود نسخه جدید کامفار این امکان را دارد که ان را در مدلسازی وارد کنید و یا از سازمان ملل در تامین بخشی از منابع مابی پروژه کمک مالی دریافت کنید.

javsalo

عضو جدید
سلام
یک طرح خورشیدی را با کامفار میزنم و مشکل دارم فایل کامفارش رو میزارم دقیقا مشکل LI@66رو دارم
http://s5.picofile.com/file/8136248168/pre_final.C30.html
برای جدول زیر درستش کردم که اینطوری شد و مربوط به نیروگاه خورشیدی که فقط اطلاعات زمین و هزینه ها رو برای یک نیروگاه 100MW توی اطلاعات یک توتریال کامفار گذاشتم.100MW برق رو با قیمت 500 تومن برای 40 سال قراره بفروشیم:)
Untitled.png
لطفا در مورد تصحیح به من کمک کنید یا فایل اصلاحی را بگذارید

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
یک طرح خورشیدی را با کامفار میزنم و مشکل دارم فایل کامفارش رو میزارم دقیقا مشکل LI@66رو دارم
http://s5.picofile.com/file/8136248168/pre_final.C30.html
برای جدول زیر درستش کردم که اینطوری شد و مربوط به نیروگاه خورشیدی که فقط اطلاعات زمین و هزینه ها رو برای یک نیروگاه 100MW توی اطلاعات یک توتریال کامفار گذاشتم.100MW برق رو با قیمت 500 تومن برای 40 سال قراره بفروشیم:)
مشاهده پیوست 218666
لطفا در مورد تصحیح به من کمک کنید یا فایل اصلاحی را بگذارید

سلام

ایرادات:

1- زمان ساخت 9 ماه گذاشته اید که چنین پروژه ای در طول 9 ماه نمیتواند با توجه به الطاف بیکران مسئولین ایران انجام شود.

2- زمان بهره برداری را سی سال تعیین کرده اید در حالی که در بالا نوشته اید 40 سال است ولی باید تعیین کنید که عمر قطعات و تجهیزات چقدر است و در طول چه دوره زمانی مستهلک میشود و اگر کمتر از این مدت زمان مستهلک میشود باید جایگزین تجهیزات جدید برای ادامه فعالیت در صورتهای مالی و هزینه ها پیش بینی شود.

3- واحد پولی را روپیه هند و دلار آمریکا قرارداده اید آیا شما در هندوستان یا آمریکا زندگی میکنید یا این طرح در ایران باید اجراء شود؟
هر کشوری پارامترهای مالی و اقتصادی خاص خودش را دارد و تعیین ارز ان کشور کل محاسبات را تغییر میدهد.

4- نرخ تنزیل را 12 درصد در سال قرارداده اید چنین نرخی در کدام کشور وجود دارد؟
در کشور ایران متوسط نرخ تنزیل اگر سوبسید دولت باشد 15 درصد و اگر بدون سوبسید دولت باشد 20 الی 30 درصد در سال است.
اگر هم طرح برپایه ارزهای بین المللی مانند یورو و دلار باشد معمولا بین 3 درصد در سال تا هشت درصد در سال بسته به شرکت مجری و شرایط ریسک پروژه و غیره محاسبه میشود.

5- دو قطعه زمین جمعا به ارزش 5/6 میلیون دلار در نظر گرفته اید که باید مشخص شود چند متر است و این متراژ در کجا هست و زمین مربوطه چند روز از سال آفتابی است؟

6- محوطه سازی و بهبود زمینی به ارزش تقریبی 5/6 میلیون دلار چگونه 500 هزار دلار شده است؟ یعنی دهم قیمت زمین را شما برای محوطه سازی مانند خیابان کشی دیوار کشی تسطیح زمین و غیره پرداخت میکنید؟

7- 214 هزار دلار برای ساختمان و کارهای عمرانی در نظر گرفته اید که به نظرم بیشتر از اینها نیاز باشد.

8- کل تجهیزات نیروگاه را 500 هزار دلار در نظر گرفته اید! آیا واقعا نیروگاه خورشیدی یکصد مگاواتی که سرمایه گذاری اش از نیروگاههای گازی و سیکل ترکیبی بیشتر است با نیم میلیون دلار ساخته میشود؟

9- 110 هزار دلار مواد PP بعنوان مخارج پیش از تولید نوشته اید که دقیق نمیدانم چیست!

10- قیمت برق تولیدی را یک دهم هزار دلار معادل یکصد دلار برای هر کیلو وات تعریف کرده اید آیا واقعا برق را جائی به قیمت سیصد هزار تومان به ازای هر کیلو وات میخرند؟
در ایران هر کیلو وات شصت تومان است!

11- نوشته اید که در سال هشتم وام کوتاه مدت سی میلیون دلاری خواهید گرفت! وام کوتاه مدت یعنی در کمتر از یک سال بازپرداخت بشه یا نهایت پنج ساله تصفیه بشه ولی بازپرداخت ان را ننوشته اید.

12- در طول کل دوره بهره برداری مالیات بیست درصد به روپیه هندوستان نوشته اید! که کمی غیر عادی به نظر می آید!

بسیاری ایرادات دیگر نیز وجود دارد اگر کسی بخواهد این را اصلاح کند شاید چند روز برای رفع ایرادات زمان ببرد در حالی که اگر چند صفحه توضیح در کنار این طرح بود
یا به عبارتی صورت مسئله کامل بود میشد کار را بسیار راحت و اسان حل کرد.

موفق باشید

fizoo

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی فایلی واسه توضیح تحلیل نمودارها و نتایج کامفار داره؟
بعد از اینکه داده ها را وارد کردیم و نتیجه گرفتیم تحلیلشون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:

sana.hdrn

عضو جدید
سلام
فایل شما را دیدم
ایرادهای زیادی دارد

از جمله

1- مالیات سال اول را 25 درصد نوشته اید در حالی که طبق قوانین مالیاتی سال اول مالیات معاف است و سالهای بعدی را صفر نوشته اید یعنی برعکس
به نظر من فعلا مالیات را کلا صفر بزنید فرض کنید که طرح در منطقه آزاد اجراء میشود و معاف از مالیات است تا صورت مسئله ساده تر شود

2- فروش محصولات را فقط برای سال اول نوشته اید در حالی که هیچ طرح تولیدی فقط یک سال تولید نمیکند بلکه باید تولید و فروش هر سال را وارد کنید.

3- دوران تولید را ده سال زده اید در حالی که فرایند تولید به خصوص محصولات کشاورزی میتواند نامحدود باشد ولی حد اکثر تعداد سال در کامفار پنجاه سال است

4- برای ایجاد توجیه طرح هزینه های ماشین الات و زمین را کاهش دهید (سعی کنید صرفه جوئی کنید) و در مقابل ارزش افزوده محصولات تولیدی و قیمتش را بالا تر ببرید
ولی اگر نمیتوانید قیمت محصول را بالا ببرید ظرفیت تولید را بالا ببرید تا طرح به توجیه و سود دهی بنشیند در غیر این صورت طرح با این ظرفیت توجیه ندارد.

5- دو نوع محصول تولیدی تعریف کرده اید که فرایند کار را پیچیده کرده است سعی کنید یک محصول فرضی بعنوان نماینده دو محصول با قیمت میانگین و معدل تعریف کنید
و محاسبات را برای ساده شدن روی ان انجام بدهید این پیشنهاد در کتاب بررسی طرح های اقتصادی نشر سازمان توسعه صنعتی ملل متحد آمده است که فرایند بررسی طرح را اسان میکند.

6- توی بخش قیمت کلش مقدار مصرف سالیانه 125 هزارواحد نوشته اید و قیمت هر واحد را 200 هزار ریال نوشته اید
در حالی که کل تولید سالیانه شما 250 هزار واحد و قیمت ان کمتر از ده هزار واحد است خوب با این حساب مسلم است شما باید خانه و زندگی تان را بفروشید چیزی هم بدهکار بشوید به فروشنده مواد اولیه بدهید و هیچ سودی از طرح نداشته باشید و کل فروشتان نیز بخش کمی از طرح را پوشش خواهد داد!

به اعداد و ارقامی که نوشته اید خوب دقت کنید درست نیستند.

اعداد ارقام تن/ کیلو/ ریال/ میلیون ریال و غیره را با هم قاطی کرده اید اعداد و ارقام ورودی خروجی و دخل و خرج با هم نمیخواند.

تقریبا حساب کردم شما سالیانه بیشتر از سه میلیار تومان هزینه مواد اولیه تعریف کرده اید! در حالی که سرمایه گذاری تان کمتر از یکصد میلیون تومان است
خوب معلوم است نرم افزار خطا میگیرد و اعلام میکند پولتان برای خرید مواد اولیه کافی نیست این یک امر بدیهی است.

از طرف دیگر کل فروش سالیانه تان برای تولید کمپوست هیچ هزینه ای وارد نکرده اید.

فردا میخواهید تحویل بدهید کمی دیر است این طرح نیاز دارد اصلاح شود با اجازه کمی تغییر دادم ولی نمیدانم این شرایط را خودتان ایجاد کرده اید یا استادتان گفته است.
پاسختون عالی بود. مشکل پروژه ای که دو روزه درگیرشم حل شد:)
وااققققققعااا ممنون ازتون;)

godwards

عضو جدید
راهنماییییییی

راهنماییییییی

:surprised:کسی در زمینه کامفار می تواند ب من کمک کند؟ ممنون میشم.

godwards

عضو جدید
چرا در یک طرحی که با کامفار انجام میدهم این erorr داده می شود:
production-automatic overdraft generated to lack of funds

s.rostam

عضو جدید
با سلام و ادب
من در یک پروژه کامفار با دو خطای 5 و 6 مواجه میشوم و هر کار میکنم رفع نمیشون. و فردا باید کار تحویل دهم
آیا میتونید راهنماییم کنید؟
خطای شماره 5:IRRکل حقوق صاحبان سهام یافت نشد!
خطای شماره 6:IRRتعدیل شده کل حقوق صاحبان سهام یافت نشد!

بالا