سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام بر دوستان.
آقا من تو هایسیس چند تا ماده فرضی جامد بهش دادم.حالا میخوام یکی از این جامدها رو که cucl)cupric chloride) هست توی خروجی راکتور با استفاده از سیکلون جدا کنم.حالا نرم افزار این ماده رو به عنوان ماده جامد نمیشناسه که بتونم واسه سیکلون تعریفش کنم.از اساتید اگه کسی راه حلی داره لطف کنه بگه...

سلام، خروجی از راکتور امکان پذیر نیست که ماده جامد باشه، حتما یک فاز آبی شرکت کرده بخاطر همین نرم افزار ایراد میگیره، تنها روش کار با سیکلون این هستش که شما ماده چندتا جامد رو با یک گاز وارد سیکلون کنید تا بتونید جداسازی رو انجام بدید.

darab64

عضو جدید
با سلام
يه سوال داشتم در مورد شبيه سازي با هايسيس؛
با شبيه سازي يه مبدل توي هايسيس چطور ميشه سطح اون، يعني (A) رو محاسبه كرد؟
همونطور كه ميدونيد:Q=U.A.dTm
آيا خود هايسيس اين A رو داره يا قابل محاسبه هست؟
در مورد كوره ها چطور؟ سطح رو در مورد يه كوره چطور ميشه محاسبه كرد؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
با سلام
يه سوال داشتم در مورد شبيه سازي با هايسيس؛
با شبيه سازي يه مبدل توي هايسيس چطور ميشه سطح اون، يعني (A) رو محاسبه كرد؟
همونطور كه ميدونيد:Q=U.A.dTm
آيا خود هايسيس اين A رو داره يا قابل محاسبه هست؟
در مورد كوره ها چطور؟ سطح رو در مورد يه كوره چطور ميشه محاسبه كرد؟

سلام مهندس
شما می تونی مساحت به ازای انتقال حرارت رو در این آدرس مشاهده کنی:
Rating=>Sizing=>calculated Information
شما می تونید در همون زبانه Ratingبخش Heat Lossمیزان مساحت رو به نرم افزار وارد کنید یا اینکه دیتا های دیگه به نرم افزار بدید و مساحت رو محاسبه کنید.
سوالی بود بازم در خدمتم.
شاد و سلامت باشید.

darab64

عضو جدید
سلام مهندس
شما می تونی مساحت به ازای انتقال حرارت رو در این آدرس مشاهده کنی:
Rating=>Sizing=>calculated Information
شما می تونید در همون زبانه Ratingبخش Heat Lossمیزان مساحت رو به نرم افزار وارد کنید یا اینکه دیتا های دیگه به نرم افزار بدید و مساحت رو محاسبه کنید.
سوالی بود بازم در خدمتم.
شاد و سلامت باشید.

خيلي ممنون از پاسخگويي شما
اين حرفتون در مورد مبدلها درسته خود نرم افزار محاسبه ميكنه. اما در مورد كوره من هر چي گشتم چيزي پيدا نكردم آيا سطح كوره هم توسط اسپن محاسبه ميشه و كجا هست؟
بازم ممنون

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
خيلي ممنون از پاسخگويي شما
اين حرفتون در مورد مبدلها درسته خود نرم افزار محاسبه ميكنه. اما در مورد كوره من هر چي گشتم چيزي پيدا نكردم آيا سطح كوره هم توسط اسپن محاسبه ميشه و كجا هست؟
بازم ممنون
بله مهندس....در رابطه با مبدل همون گفته های قبل
در رابطه با کوره گویا اینقدر دقیق مثل مبدل نمیشه محاسبه کرد یا اگر هم باشه من پیداش نکردم....ولی شنیدم نرم افزاری برای طراحی کوره هست که خیلی عالی این محاسبات رو انجام می ده ...شاید بتونید از اون کمک بگیرید.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام پریسا جون
برای اینکه خود هایسیس بطور اتوماتیک فایلهارو ذخیره کنه باید از قسمت preferences از تب tools و سپس file option بریم اما با دادن مدت زمان باز هم عملیات ذخیره سازی انجام نمیشه باید چیکار کرد؟
ممنون عزیزم

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام پریسا جون
برای اینکه خود هایسیس بطور اتوماتیک فایلهارو ذخیره کنه باید از قسمت preferences از تب tools و سپس file option بریم اما با دادن مدت زمان باز هم عملیات ذخیره سازی انجام نمیشه باید چیکار کرد؟
ممنون عزیزم

سلام به روی ماهت فرشته جونم
والا از اونجایی که ما از نرم افزار های قفل شکسته استفاده می کنیم خیلی از این ویژگی هاشون که اتوماتیکه ممکنه کار نکنه واسه همین بهترین حالتش اینه که شما بطور دستی سیو رو انجام بدی تا مطمئن باشی که تلاش هات به بهترین وجه ذخیره می شه.

gebryas

عضو جدید
Slug catcher

Slug catcher

سلام کسی میدونه چطور میشه یه slug catcher رو توی هایسیس شبیه سازی کرد ؟

ایا به این صورته که یه پایپ لاین اضافه کنیم و اپشن do slug calc رو فعال کنیم و بعدش سپریتور بزاریم ؟

with_rose

عضو جدید
بچه ها کمک میخوام

بچه ها کمک میخوام

تورو خدا اگه کسی شبیه سازی واحد آیزوماکس رو با هایسیس داره بهم بده وقتم ندارم بخدا پروژه این ترممه نمیدونم چیکارش بکنم " کممممممممممممممممممک کنید لطفا :cry:

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
تورو خدا اگه کسی شبیه سازی واحد آیزوماکس رو با هایسیس داره بهم بده وقتم ندارم بخدا پروژه این ترممه نمیدونم چیکارش بکنم " کممممممممممممممممممک کنید لطفا :cry:

توروخدا کمکم کنید وقت ندارم کسی واحد آیزوماکس رو با هایسیس شبیه سازی کرده ؟؟؟؟؟ لطفا اگه فایلش رو دارید برام بذارید :cry:

سلام دوست من
اگر دیتا داری برام بفرست .
اگر نداری اجازه بده من سرچ کنم ممکنه داشته باشم .

kag.kingboy

عضو جدید
سلام به همه

من واحد catalytic reformer رو توی هایسیس شبیه سازی کردم ولی به یه قسمتی رسیدم که ازم فایل calibration میخواد که اکسله اگه کسی داره لطفا بهم بده

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام به همه

من واحد catalytic reformer رو توی هایسیس شبیه سازی کردم ولی به یه قسمتی رسیدم که ازم فایل calibration میخواد که اکسله اگه کسی داره لطفا بهم بده

سلام دست من
لطفا این فایل رو امتحان بفرمایید.

پیوست ها

• 11-28-01-16table.rar
    98.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

masti11

عضو جدید
سلام. بچه ها کسی شبیه سازی تبدیل متانول به پروپیلن و تبدیل متانول به اولفین با نرم افزار هایسیسا داره؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام بخدا دیتاهاشو ندارم چیکارش کنم آخه ؟؟؟ کمممممکم کنید :eek:

سلام دوست من.
اگر پرسیدم به ین خاطر بود که اصولا یه سری دیتا داده می شه یا اینکه واحد آیزومکس پالایشگاه خاصی در نظر گرفته می شه.

خدمت شما رز سفید عزیز.
این شبیه سازی واحد آیزومکس پالایشگاه اراک -بعنوان پروژه پایانی دوره هایسیس خودم بوده.
امیدوارم مفید باشه
:)

پیوست ها

• Isomax-arak refinery.rar
    665.7 کیلوبایت · بازدیدها: 2

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام. بچه ها کسی شبیه سازی تبدیل متانول به پروپیلن و تبدیل متانول به اولفین با نرم افزار هایسیسا داره؟

سلام دوست من
دیتا دارید براتون شبیه سازی کنم یا کمکتون کنم برای شبیه سازی یا خیر؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز

سلام کسی شبیه سازی تبدیل متانول به پروپیلن و تبدیل متانول به اولفین با نرم افزار هایسیس داره؟

سلام دوست من
شبیه سازی واحد پروپیلن پتروشیمی اراک.
امیدوارم مفید واقع بشه.

پیوست ها

• PRU.rar
    934.7 کیلوبایت · بازدیدها: 1

shadow313

عضو جدید
با سلام بر همگی
دوستان چطور میشه Lb/h را به Kg/h در هایسیس تبدیل کرد؟
میخام همه دیتا هام بر حسب کیلوگرم باشه

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
با سلام بر همگی
دوستان چطور میشه Lb/h را به Kg/h در هایسیس تبدیل کرد؟
میخام همه دیتا هام بر حسب کیلوگرم باشه

سلام دوست من
در نرم افزار هایسیس این آدرس را دنبال بفرمایید و سیستم آحاد خودتون رو انتخاب کنید.

Tools=> Prefereneces=>Variables=>EuroSI

havaye taze

عضو جدید
سلام دوستان
تو شبیه سازی quench tower به مشکل خوردم، یعنی اصلا نمی دونم چجوری باید اینکارو انجام بدم.کسی می تونه کمکم کنه؟
ممنون

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو شبیه سازی quench tower به مشکل خوردم، یعنی اصلا نمی دونم چجوری باید اینکارو انجام بدم.کسی می تونه کمکم کنه؟
ممنون

سلام دوست من
به این سایت سر بزنید .
ممکنه بتونه کمکی کنه.
در رابطه با طراحی ممنون می شم یکم توضیح بدید مشکل کجاست؟خود برج یا کلا فرآیندی که این برج در آن واقع شده است؟

havaye taze

عضو جدید
سلام
ممنون توجه کردین.
یه برج دو قسمتیه که قسمت پایین 7 تا سینی داره و قسمت بالا یه ارتفاع مشخص packing. و این دو قسمت با یه chimney tray از هم جدا شده.
گاز خروجی از راکتور با دمای 176 درجه سانتیگراد زیر سینی هفتم وارد میشه و حجم زیادی از آب در انتهای برج جدا میشه. یه مقداری از این آب از برج خارج میشه و یه دبی مشخصی از اون هم با یه پمپ روی سینی اول برگشت داده میشه.پس از این گاز وارد قسمت بالایی میشه و در تماس با packingها یه حجم دیگه از آب جدا شده و روی chimney tray جمع می شود و دوباره یه دبی مشخص از این آب توسط یه پمپ روی packingها برگشت داده می شود.با این پروسه هم حجم زیادی از آب همراه با گاز ورودی جدا میشه و هم اینکه در آخر دمای گاز خروجی از برج به 40 درجه میرسه تا در مرحله بعد تو یه برج جذب H2S این گاز با آمین جذب بشه. (فرآیند TGTU)
مشکل من شبیه سازی این برجه که هرچی تلاش کردم نتونستم انجامش بدم!
البته ببخشید یه کم زیادم توضیح دادم!

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام
ممنون توجه کردین.
یه برج دو قسمتیه که قسمت پایین 7 تا سینی داره و قسمت بالا یه ارتفاع مشخص packing. و این دو قسمت با یه chimney tray از هم جدا شده.
گاز خروجی از راکتور با دمای 176 درجه سانتیگراد زیر سینی هفتم وارد میشه و حجم زیادی از آب در انتهای برج جدا میشه. یه مقداری از این آب از برج خارج میشه و یه دبی مشخصی از اون هم با یه پمپ روی سینی اول برگشت داده میشه.پس از این گاز وارد قسمت بالایی میشه و در تماس با packingها یه حجم دیگه از آب جدا شده و روی chimney tray جمع می شود و دوباره یه دبی مشخص از این آب توسط یه پمپ روی packingها برگشت داده می شود.با این پروسه هم حجم زیادی از آب همراه با گاز ورودی جدا میشه و هم اینکه در آخر دمای گاز خروجی از برج به 40 درجه میرسه تا در مرحله بعد تو یه برج جذب H2S این گاز با آمین جذب بشه. (فرآیند TGTU)
مشکل من شبیه سازی این برجه که هرچی تلاش کردم نتونستم انجامش بدم!
البته ببخشید یه کم زیادم توضیح دادم!

سلام مهندس
خواهش می کنم وظیفه ست.
ببینید برای اینکه قسمتی از برج سینی داری و قسمتی را pack انتخاب کنید باید این مسیر رو بعد از اینکه برج بطور کامل convergeشد بروید و تصحیح کنید نوع برج ها رو.
Tools=>Utilities=>Tray Sizining=>Add Section
اینکه اصل برج چطور شبیه سازی شود شما باید نوع کندانسور رو تشخیص بدهید و ادامه برج رو پیش بروید.
فقط یه سوال این chimney trayچه ویژگی های داره؟من تا بحال باهاش برخورد نداشتم....اگر ویژگی هاش رو بفرمایید شاید بتونم بهتر راهنماییتون کنم.

havaye taze

عضو جدید
سلام مهندس جان
خسته نباشی
این برج مورد نظر من نه کندانسور داره، نه ریبویلر. و برای رسیدن به دمای مطلوب و جدا کردن آب از همون آب جدا شده تو پایین برج استفاده می کنه. و همینطور که شما گفتید اول باید برج converge بشه، که نمیشه! واسه اینکار مجبورم از یه برج جذب استفاده کنم و حلالشم آب باشه که من هرچی تلاش کردم converge نشد. از Adjust هم استفاده کردم و متغیرهارو تغییر دادم اما بازم نشد.
chimney tray هم یه سینیه خاصه که فقط اجازه عبور گاز رو از پایین میده و نمیزاره مایع از روی اون به پایین بریزه و همینطور فاصله اش با سینی بالاییش یا packing ها بیشتره تا ارتفاع بیشتری مایع روی اون جمع بشه.
بازم از لطفت ممنون.

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان
خسته نباشی
این برج مورد نظر من نه کندانسور داره، نه ریبویلر. و برای رسیدن به دمای مطلوب و جدا کردن آب از همون آب جدا شده تو پایین برج استفاده می کنه. و همینطور که شما گفتید اول باید برج converge بشه، که نمیشه! واسه اینکار مجبورم از یه برج جذب استفاده کنم و حلالشم آب باشه که من هرچی تلاش کردم converge نشد. از Adjust هم استفاده کردم و متغیرهارو تغییر دادم اما بازم نشد.
chimney tray هم یه سینیه خاصه که فقط اجازه عبور گاز رو از پایین میده و نمیزاره مایع از روی اون به پایین بریزه و همینطور فاصله اش با سینی بالاییش یا packing ها بیشتره تا ارتفاع بیشتری مایع روی اون جمع بشه.
بازم از لطفت ممنون.

ممنون از توضیح کامل شما.بله دقیقا نیاز به برج جذب هست.
حالا اینکه برج جذب حل نمیشه می تونه چندتا مشکل وجود داشته باشه:
شما اول باید بیایی ارتفاع packingها رو به مرحله تئوری تبدیل کنی و بعنوان سینی با اون هفت تای دیگه جمع کنی و تعداد مراحل تئوری کل رو در شبیه سازی وارد کنی.
دومین وجه که ممکنه مشکل ایجاد کنه برای برج جذب می تونه میزان Flow Rate آب که همان حلال محسوب می شه ,باشه که اگر مقدار آب ورودی بعنوان حلال برای شما مشخص هست نباید ایراد از این قسمت باشه.
سومین مشکلی که ممکن است برج جذب داشته باشه , فشار می تونه باشه که باز هم اگر شما از روی PFDداری شبیه سازی می کنی این مقدار مشخص هست و نمی تونی ایجاد مشکل در حل برج کنه.
=================
این رو خدمت شما عرض کنم برج جذب اصولا specنداره برای حل مگر اینکه شما جریان میانی براش تعریف کنی که در اون صورت باید مقدارش رو در بخشspecsوارد کنید.

در رابطه با chimney try شما باید مثل همه سینی ها در نظر بگیرید با این تفاوت که نوع سینی از جهت(.....valve,sieve,bubble cap) باید مشخص بشه چون در صنعت هم با تغییر همچین ویژگی هایی و قرار دادن این سینی در شرایط مد نظر از لحاظ فشار و دما به هدفی که می خواهند در رابطه با این سینی می رسند.
=========================================================
بی زحمت این موارد رو چک بفرمایید و اگر باز هم سوالی بود در خدمت هستم.

hamed392

عضو جدید
سلام دوستان... بچه ها کسی میتونه تو شبیه سازی یه برج تقطیر بم کمک کنه ؟ PFD هم دارم . اگه کسی میتونه کمکی کنه یه ایمیل بزنه که PFD و فایل هایسیسی که دارمو ( همه تجهیزات ران شده بجز این برج) رو براش بفرستم. پروژه کارشناسیمه چند روز دیگه هم بیشتر وقت ندارم :( ....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ChemicEng

عضو جدید
سلام دوستان
کسی فایل آموزشی در رابطه با برج های Rate-Based در هایسیس داره؟
خانم جواهری شما چیزی دارید؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی فایل آموزشی در رابطه با برج های Rate-Based در هایسیس داره؟
خانم جواهری شما چیزی دارید؟
سلام بر شما
من شخصا فایل خاصی در این مورد ندارم ولی این نوع برجی رو هم که می فرمایید در هایسیس تا به حال ندیدم.توی هایسیس ما با چند مدل برج بیشتر سر و کار نداریم و قطعا این برجی که شما می فرمایید در یکی از اون دسته های قرار می گیره.
یه لطفی کنید مشخصات این برج از جمله اینکه آیا کندانسور و ریبویلر داره یا نداره؟آیا بعنوان Absorberاز اون استفاده می شه یا خیر؟اینکه آیا فقط ریبویلر داره یا فقط کندانسور داره؟آیا استخراج مایع مایع در اون صورت می گیره؟آیا سه فازی بودن جریان در اون وجود داره؟یا اینکه آیا بدون اینکه تعداد سینی براش قید بشه داره جداسازی رو انجام می ده؟
جواب هر کدوم از این سوالات برج مد نظر شما رو در یکی از دسته هایی که خدمتتون عرض کردم قرار می ده.
===============================
ممنون می شم از دوستان اگر کسی در این زمینه جزوه یا راهنمایی و یا حتی اطلاعاتی داره به اشتراک بذاره تا من و بقیه دوستان هم بیشتر با این تجهیز و نحوه کار و نحوه طراحی در هایسیس اون آشنا بشیم.

بالا