سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

AMIN_XCD

عضو جدید
سلام

بنده برای پروژه کارشناسی باید یک برج با این مشخصات را شبیه سازی کنم :

1. قطرو تعداد سینی های برج پایینی با برج بالایی متفاوت می باشد
  2. کندانسور برج پایینی ، ریبویلر برج بالایی می باشد

عکس آن هم به شرح ذیل می باشد :

می شود بنده را راهنمایی نمایید که به چه صورت این برج ها را با هایسیس شبیه سازی می کنند ؟

طریقه اضافه کردن ریبویلر- کندانسور در وسط بین این دو تا برج با دو قطر متفاوت که در اصل یک برج می باشد ، به چه صورت است ؟

ممنونم.:gol:

لطفاً من را راهنمایی نمایید تا بدانم که با هایسیس می شود شبیه سازی کرد یا نه ؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار HYSYS

Re: سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار HYSYS

سلام

بنده برای پروژه کارشناسی باید یک برج با این مشخصات را شبیه سازی کنم :

1. قطرو تعداد سینی های برج پایینی با برج بالایی متفاوت می باشد
  2. کندانسور برج پایینی ، ریبویلر برج بالایی می باشد

عکس آن هم به شرح ذیل می باشد :

می شود بنده را راهنمایی نمایید که به چه صورت این برج ها را با هایسیس شبیه سازی می کنند ؟

طریقه اضافه کردن ریبویلر- کندانسور در وسط بین این دو تا برج با دو قطر متفاوت که در اصل یک برج می باشد ، به چه صورت است ؟

ممنونم.:gol:

بله میشه
همیشه به خاطر داشته باشید که وقتی در عمل ظاهرا با یک تجهیز روبرو هستیم اما مثل مساله شما چند تجهیز توی دل هم داریم در واقع اونها باید چند تجهیز مجزا از هم شبیه سازی بشن و به هم مرتبط بشن.
شما با دو برج مجزا سر و کار دارید که از طریق یک مبدل که برای یکی کندانسور و برای یکی ریبویلر هست به هم مربوط میشن.
ابتدا برجها رو جداگانه شبیه سازی کنید

--------------------------------
هرروزتان نوروز نوروزتان پیروز

▶▶▶▶ارسال از موبایل، ابزاری اعتیاد آور◀◀◀◀

AMIN_XCD

عضو جدید
بله میشه
همیشه به خاطر داشته باشید که وقتی در عمل ظاهرا با یک تجهیز روبرو هستیم اما مثل مساله شما چند تجهیز توی دل هم داریم در واقع اونها باید چند تجهیز مجزا از هم شبیه سازی بشن و به هم مرتبط بشن.
شما با دو برج مجزا سر و کار دارید که از طریق یک مبدل که برای یکی کندانسور و برای یکی ریبویلر هست به هم مربوط میشن.
ابتدا برجها رو جداگانه شبیه سازی کنید

--------------------------------
هرروزتان نوروز نوروزتان پیروز

▶▶▶▶ارسال از موبایل، ابزاری اعتیاد آور◀◀◀◀

از پاسخ شما بی نهایت سپاسگذارم.

خیلی خیلی کار من را راه انداختید .

فقط دو تا سوال :

من داد های دما و فشار و دبی و ... را اصلاً ندارم و دارم به صورت فرضی شبیه سازی می کنم تا بعداً بهینه کنم.

حالا من چه جوری این برج ها را (دو تا !!! ) بدون هیچ گونه مشخصات ران کنم ؟ عملی است ؟ چه جوری این جریان هایی بین این دوتا برج را که درشکل نیست قرار بدهم ؟

نمونه فایل هایسی این گونه برج ها در نت نیست ، تا از روی آن یاد بگیرم و شبیه سازی را انجام بدهم ؟

یک سوال دیگر هم دارم :

این مبدل را چه جوری شبیه سازی کنم ؟ باید ازAbsorber در هایسیس برای برج ها استفاده کنم که خودش هیچ گونه کندانسورو ریبویلر ندارد ؟ یا ازخود برج که دارای کندانسور و ریبیولر است باید استفاده کنم ؟

پروژه ام شبیه سازی است و اگر این را ران کنم ، تمام شده ...... واقعاً گیر کرده ام !!!

باز هم از راهنمایی خوب شما ممنونم.

دست شما درد نکند.

امیدواری

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست که مثال یا مطلبی در رابطه با User Unit Operation داشته باشه. اگر مثالی با ویزوال بیسیک داشته باشید عالی میشه.

خیلی ممنون از کمکتون

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
از پاسخ شما بی نهایت سپاسگذارم.

خیلی خیلی کار من را راه انداختید .

فقط دو تا سوال :

من داد های دما و فشار و دبی و ... را اصلاً ندارم و دارم به صورت فرضی شبیه سازی می کنم تا بعداً بهینه کنم.

حالا من چه جوری این برج ها را (دو تا !!! ) بدون هیچ گونه مشخصات ران کنم ؟ عملی است ؟ چه جوری این جریان هایی بین این دوتا برج را که درشکل نیست قرار بدهم ؟

نمونه فایل هایسی این گونه برج ها در نت نیست ، تا از روی آن یاد بگیرم و شبیه سازی را انجام بدهم ؟

یک سوال دیگر هم دارم :

این مبدل را چه جوری شبیه سازی کنم ؟ باید ازAbsorber در هایسیس برای برج ها استفاده کنم که خودش هیچ گونه کندانسورو ریبویلر ندارد ؟ یا ازخود برج که دارای کندانسور و ریبیولر است باید استفاده کنم ؟

پروژه ام شبیه سازی است و اگر این را ران کنم ، تمام شده ...... واقعاً گیر کرده ام !!!

باز هم از راهنمایی خوب شما ممنونم.

دست شما درد نکند.

شما بايد به هايسيس كلي اطلاعات بدهيد تا يك پاسخ به شما بدهد

خب جايي كه ديتايي نداريد بايد به عنوان حدس اوليه عددي نزديك به مقدار واقعي بدهيد تا تجهيز ران شود.

براي شبيه سازي از همون absorber استفاده كنيد. مدلي هست كه كندانسور و ريبويلر داخلي دارد و مدلي بدون اينها كه بايد يك مبدل براشون در نظر بگيريد.

نمونه فايل هاي بسياري در همين انجمن هست بگريد پيدا مي‌كنيد

امیدواری

عضو جدید
من میخوام یک راکتور با یک واکنش خاص رو به وسیله User Unit Operation تو هایسیس درست کنم. ممنون میشم اگه کسی اطلاعی در این زمینه داره کمک کنه.

shadow313

عضو جدید
سلام
دوستان چطور میتونم توی هایسیس 2 سری کامپوننت جدا از هم داشته باشم که وارد یک میکسر کنم ؟ وقتی که توی ورودی کاپوننتها را توی دو سری معرفی میکنم نهایتا داخل محیط شبیه سازی باز هم کنار هم قرار میگیرند

اگه این زندگی باشه من ازمردن هراسم نیست یه حسی دارم این روزا شاید مردم حواسم نیست

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام
دوستان چطور میتونم توی هایسیس 2 سری کامپوننت جدا از هم داشته باشم که وارد یک میکسر کنم ؟ وقتی که توی ورودی کاپوننتها را توی دو سری معرفی میکنم نهایتا داخل محیط شبیه سازی باز هم کنار هم قرار میگیرند

اگه این زندگی باشه من ازمردن هراسم نیست یه حسی دارم این روزا شاید مردم حواسم نیست

سلام دوست من
شما باید اول همه کامپوننت ها رو بزنی..اما وقتی توی محیط شبیه سازی می ری دو تا جریان معرفی می کنی توی یکی اونایی رو که می خوای در جریان یک باشه مقدار می ذاری و اونایی که مال جریان 2 هستن صفر می ذاری تا مجموع 1 بشه و برای جریان 2 هم همینطور

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
من میخوام یک راکتور با یک واکنش خاص رو به وسیله User Unit Operation تو هایسیس درست کنم. ممنون میشم اگه کسی اطلاعی در این زمینه داره کمک کنه.

سلام دوست من
واکنش خاص رو میشه تعریف کرد اما میشه بهم بگی اینUser Unit operation چی هست تا بتونم بهتر راهنماییت کنم؟

shadow313

عضو جدید
سلام به همگی
دوستان وقتی از OIL Manager ترکیبی را میسازیم چطور ترکیب درصدش را مشخص کنیم ؟
در واقع ما فقط نتایج تقطیر ASTM را داریم و ترکیب درصد اجزاء را که نداریم !

asozhyan

عضو جدید
كار oil manager ساخت برشهاي نفتي از منحني تقطيره كه به صورت hypothetical در ليست اجزا تعريف ميشن
واسه درصد تركيب فقط تو صفحه اصلي oil mangaer يك جريان رو در قسمت Stream nanme وارد كني تا اين منحني به صورت يك جريان با درصد تركيب معادل منحني تقطير تعريف شود.
سلام به همگی

آخرین ویرایش:

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام به همگی

سلام
ببین شما وقتی از Oil Manager استفاده می کنی چون ترکیبی از چند تا جز رو داری از نتایج تقطیر ASTMاستفاده می کنی که درصد تقطیر رو بر اساس دما به شما می ده...حالا اگر ترکیباتی که با هم تشکیل اون برش رو دادن اکثر سبک باشه شما در دمای پایین تر درصد بیشتری تقطیر می کنی.
اگر شما نتایج رو درست وارد کرده باشی هایسیس بطور اتوماتیک ترکیب درصد اجزا رو در محیط شبیه سازی برای شما می زنه و نیاز نیست شما قسمت کامپوننت رو در محیط شبیه سازی پر کنی مگر اینکه کامپوننتی داشته باشی بجز برش نفتی که مقدار اون رو وارد می کنی.

shadow313

عضو جدید
سلام دوستان
وقتی با استفاده از تقطیر شورتکات یک برج را طراحی میکنیم و به یک درصد خاص از جداسازی رسیدیم .
چرا با همان شرایط توی برج واقعی و استفاده از داده های مرحله شورت کات نمیتونیم خروجی طراحی شورت کات را بدست بیاریم ؟ همیشه همینه یا اشتباهی انجام دادم ؟ مگر کار شورتکات تخمین زدن نیست ؟

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
سلام دوستان
وقتی با استفاده از تقطیر شورتکات یک برج را طراحی میکنیم و به یک درصد خاص از جداسازی رسیدیم .
چرا با همان شرایط توی برج واقعی و استفاده از داده های مرحله شورت کات نمیتونیم خروجی طراحی شورت کات را بدست بیاریم ؟ همیشه همینه یا اشتباهی انجام دادم ؟ مگر کار شورتکات تخمین زدن نیست ؟

سلام مهندس
شما با شورت کات می تونی اطلاعاتی رو که نداری از برج واقعی بدست بیاری....اما در برج واقعی باید از اون دیتا ها استفاده کنی ..حالا در برج واقعی باید معادله رو با چندین Spec حل کنی و ببینی کدومش بهت جواب نزدیکتر رو می ده.
ممکنه حتی با Specهایی که از دیتای شرکات می دی به نتیجه دلخواه نرسی و دیتای دیگه ای نیاز باشه...گاهی هم با تغییر روش حل معادله می تونی به جواب برسی...همه اینا حالت ها رو باید امتحان کنی تا به جواب دقیق تر برسی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مقایسه شرایط واقعی با هر نوع شبیه سازی درست نیست
هیچ وقت نتایج مشابه نخواهد بود و فقط نزدیک به شبیه سازی هستش

----------------------------------------------------------------
ارسال از موبایل, ابزاری اعتیاد آور

imangholi

عضو جدید
دوستان برای تعریف ماده C7+ در هایسیس با استفاده از قسمت هیپوتتیکال باید چیکار کنم؟
وزن مولکولی و چگالی رو دارم

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
دوستان برای تعریف ماده C7+ در هایسیس با استفاده از قسمت هیپوتتیکال باید چیکار کنم؟
وزن مولکولی و چگالی رو دارم

سلام دوست من
شما می تونی این قسمت رو با Oil Maneger بسازی و همون جا هم می تونی وزن مولکولی و چگالی رو وارد کنی

rahil.1370

عضو جدید
aspen hysys

aspen hysys

با سلام به دوستان
کسی میدونه نمودار x ,y رو تو aspen hysys چطور میشه رسم کرد...؟
ممنون میشم کمکم کنید.,,:redface::redface:

AMIN_XCD

عضو جدید
با سلام

من یک فایل آماده شبیه سازی دارم که به استاد نشان دادم به من گفت که باید برای من یک خلاصه به صورت جدول درست کنی که در ان اسم تجهیزات به همراه جریان های ورودی و خروجی به انها و مشخصات جریان ها و مشخصات تجهیزات در آن باشد .

حال برای درست کردن همچین جدولی در هایسیس باید چه کار کرد ؟

بابت راهنمایی خوب شما ممنونم.

آخرین ویرایش:

R.BAHREINI

عضو جدید
با سلام

من یک فایل آماده شبیه سازی دارم که به استاد نشان دادم به من گفت که باید برای من یک خلاصه به صورت جدول درست کنی که در ان اسم تجهیزات به همراه جریان های ورودی و خروجی به انها و مشخصات جریان ها و مشخصات تجهیزات در آن باشد .

حال برای درست کردن همچین جدولی در هایسیس باید چه کار کرد ؟

بابت راهنمایی خوب شما ممنونم.

مسیر زیر رو برو ببین کارت رو راه میندازه
از منوی tools ایتم report رو انتخاب کن حال دکمه create رو انتخاب کن سپس در پنجره جدید insert datasheet حال از قسمت filter ایتم unitops رو انتخاب و تمام unit های موجود رو add کن در نهایت print

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان
کسی میدونه نمودار x ,y رو تو aspen hysys چطور میشه رسم کرد...؟
ممنون میشم کمکم کنید.,,:redface::redface:

سلام دوست من
شما باید از منوToolsرو انتخاب کنید سپس Databookبعد در قسمت Variable متغییرهاتون رو انتخاب کنید بعد در زبانه(Tab)
Case studiesرو انتخاب کنید و وابسته بودن متغییرهاتون رو مشخص کرده سپس دکمه Viewرو زده و Resultرو مشاهده کنید

rahil.1370

عضو جدید
خیـــــــــــــــــــــــــــلی ممنون از راهنمایی سریع و جامعتون...شرمنده کردین !
اما من هنوز مشکل دارم نمیدونم وابستگی متغیر هایی که میگین یهنی چی ؟ من باید تو case study ای که اضافه کردم چه چیزی رو لحاظ کنم...
بازم ممنووون

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
خیـــــــــــــــــــــــــــلی ممنون از راهنمایی سریع و جامعتون...شرمنده کردین !
اما من هنوز مشکل دارم نمیدونم وابستگی متغیر هایی که میگین یهنی چی ؟ من باید تو case study ای که اضافه کردم چه چیزی رو لحاظ کنم...
بازم ممنووون

خواهش می کنم...وظیفه بود.
ببین وقتی شما می خوای یه نمودار بکشی اصولا در مختصات دو بعدی xوyمطرح میشه.خب در همین جا اصولا و بر اساس مبانی ریاضیات xمتغییر مستقل هست و yمتغییر وابسته xها که توسط ماشین تابع بهم مربوط می شوند.
تا اینجا بحث ریاضیات دبیرستان بود.حالا شما در یک شبیه سازی یه سری متغییر مستقل داری که مقادیر اونها رو شما وارد می کنی و مقادیر بقیه توسط داده های شما محاسبه می شوند.برای تشخیص این تفاوت میشه به این توجه کرد که داده های مستقل رنگ آبی دارن و امکان تغییر مقدار اونها توسط شما هست ولی مقادیر وابسه رنگ مشکی دارن و امکان تغییر اونها توسط شما وجود ندارد مگر اینکه مقادیر آبی رنگ رو تغییر بدید.
حالا شما باید ببینی چه متغییری و بر حسب چه چیزی می خوای رسم کنی.برای مثال فرض بگیر Mass Flowرو بر اساس Vaper fractionرسم کنی. در اینجا Mass Flowرو متغییر مستقل و Vaper Fraction رو وابسته در نظر می گیریم.
باید Mass Flow رو independent وVaper Fractionرو Dependentدر نظر بگیری(در اصل توی Case Studyتیک بزنی).بعد گزینه Viewو بعد Resultرو که همون نمودار باشه رو ببینید.

اگر بازم سوالی داشتین در خدمتم...اگر هم خواستین دیتا ها رو بذارین تا من یه نمونه براتون انجام بدم بذارم روی سایت.;)

rahil.1370

عضو جدید
آره آره آره ...ایول دقیقا ....اما میدونی مشکل کجاست ...اینجا که IND غیر فعاله واسم بعد CASE STUDYم هم خالیه...
ADD که میزنم بازم IND غیر فعاله...
من از ورژن 2006 استفاده میکنم ...2010 خیلی راحت تره جلوش یه تیک میزنی و حللله....
خیلی لطف کردی قربونت دوستم
;)

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
آره آره آره ...ایول دقیقا ....اما میدونی مشکل کجاست ...اینجا که IND غیر فعاله واسم بعد CASE STUDYم هم خالیه...
ADD که میزنم بازم IND غیر فعاله...
من از ورژن 2006 استفاده میکنم ...2010 خیلی راحت تره جلوش یه تیک میزنی و حللله....
خیلی لطف کردی قربونت دوستم
;)

خواهش میکنم
من حدس می زنم شما وقتی گزینه View رو می زنی ,اون جدولی رو که جلوت هست پر نکردی.
اون جدول شامل Low BoundوHigh Bound وStep Sizeهست که باید شما کاملش کنی بعد از کامل شدن دکمهStartرو بزنی و بعد Result.
من توی پست قبل فراموش کردم اینو بنویسم...ببخشید:)

rahil.1370

عضو جدید
ببخشیدا...از آدم پرفشنال سوال آماتوری پرسیدن خیلی سخته اما همین باند هایی که میگین رو هم نمیشه تکمیل کرد... فک کنم فبلش تو انتخابش باید یه چیز رو لحاظ کنیم استادم که انجام میده راحت ران میشه نمی دونم چرا وقتی خودم میرم نمیشه؟!؟؟
خیلی ممنون و متشکر از الطاف شمام:w30::w30:

javahery

متخصص هایسیس
کاربر ممتاز
ببخشیدا...از آدم پرفشنال سوال آماتوری پرسیدن خیلی سخته اما همین باند هایی که میگین رو هم نمیشه تکمیل کرد... فک کنم فبلش تو انتخابش باید یه چیز رو لحاظ کنیم استادم که انجام میده راحت ران میشه نمی دونم چرا وقتی خودم میرم نمیشه؟!؟؟
خیلی ممنون و متشکر از الطاف شمام:w30::w30:

خواهش می کنم...منم مثه شما,نپرسیدن عیبه دوست من ...اینو مطمئن باش:)

ببین شما باید تیک وابسته و متغییر رو بزنی بعد Viewرو بزنی بعد حداقل و حداکثر باند فعال می شه.....بعبارتی شما باید یه متغییر وابسه داشته باشی یه متغییر مستقل و تیک هاشونم بزنی بعد نمودار رسم میشه...البته بعد از اینکه دکمه Start رو زدی...من چندتا عکس برات می ذارم از یه نموداری که خودم دیتا بهش دادم.
توی تصویر...متغییر مستقل دما هست و متغییر وابسته Mass Flow است.

پیوست ها

• 111.jpg
    111.jpg
    17 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 222.jpg
    222.jpg
    21.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 333.jpg
    333.jpg
    21.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 444.jpg
    444.jpg
    20 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

sadegh00111

عضو جدید
سلام دوستان
پروزه کارشناسی من درمورد شبیه سازی نمزدایی از گاز طبیعی با teg هست...

کسی pfd این واحد رو داره؟

( منظورم پی اف دی با تمام جزئیاته. مثل دما. فشار .دبی و ترکیب دصد و.....هست)

توی همین تاپیک هم دو تا فایل گذاشته بودن که قابل دانلود نبودن......و یه عکسه که فقط compگاز ور.دی رو داره.

پیشاپیش ممنونم...

asozhyan

عضو جدید
تو مثالهاي همراه هايسيس فايل حل شده اش هست.
سلام دوستان پروزه کارشناسی من درمورد شبیه سازی نمزدایی از گاز طبیعی با teg هست... کسی pfd این واحد رو داره؟ ( منظورم پی اف دی با تمام جزئیاته. مثل دما. فشار .دبی و ترکیب دصد و.....هست)​
توی همین تاپیک هم دو تا فایل گذاشته بودن که قابل دانلود نبودن......و یه عکسه که فقط compگاز ور.دی رو داره. پیشاپیش ممنونم...

alirezaghl

عضو جدید
سلام بر دوستان.
آقا من تو هایسیس چند تا ماده فرضی جامد بهش دادم.حالا میخوام یکی از این جامدها رو که cucl)cupric chloride) هست توی خروجی راکتور با استفاده از سیکلون جدا کنم.حالا نرم افزار این ماده رو به عنوان ماده جامد نمیشناسه که بتونم واسه سیکلون تعریفش کنم.از اساتید اگه کسی راه حلی داره لطف کنه بگه...

بالا