سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد شبيه سازي با aspen , hysys يه مسئله داشتم كه در فايل ضميمه مطرح كردم.
مسئله سختي نيست لطفا اگه كسی از دوستان ميتونه كمكم كنيد.
ممنون و متشكر

مشاهده پیوست 181355

دانلودش کردم با هایسیس 7.2 باز میشه
دارم روش کار میکنم

Sergio_Ramos

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم :
چطور میشه تو aspen hysys محدوده جوش محصولاتی که از برج بدست میاری بالا ببری ؟ منظورم اینه که چه راه ها یی برای این که دمای جوش محصول برج تقطیر رو بالا برد وجود داره ؟

ممنونم از لطف دوستان

@@Reza22

عضو جدید
سلام دوستان می خواستم بدونم اگه بخواهیم نمودار جداسازی مخلوط ازئوتروپ بنزن و سیلکو هگزان رو در برج بر حسب دما وliquid /vapor molefrac رسم کنیم چه کار باید کتیم ممنون می شم اگه راهنماییم کنید کار فوری دارم اگه می شه راه رو واسم email کنید reza_shair@yahoo.com

saeedmir2

عضو جدید
سلام من تو وارد کردن واکنش مشکل دارم کسی میتونه کمکم کنه واکنش Heterogeneous Catalytic است
معادله سرعت من اینجوریه
http://upload7.ir/images/26333331929667014229.jpg
اگه اینجوری بشه میتونم وارد کنمش
http://upload7.ir/images/34055177820339214935.jpg
ممنون

کسی نیست کمکم کنه؟/////
پروژه ام درباره ی سنتز متانوله

shadow313

عضو جدید
سلام دوستان
برای شبیه سازی تقطیر باید از کدوم روش استفاده کرد ..معمولی یا شورتکات؟

asozhyan

عضو جدید
اگر تعداد سینی های تئوری مورد نیاز و مرحله خوراک مشخصه از برج تقطیر معمولی استفاده کن. در غیر این صورت ابتدا با شورتکات این مقادیر رو حدس بزن و بعد با برج معمولی بهینه اش کن.

سلام دوستان
برای شبیه سازی تقطیر باید از کدوم روش استفاده کرد ..معمولی یا شورتکات؟

asozhyan

عضو جدید
اولی رو به دلیل وجود عبارت داخل پرانتز تو مخرج معادله سرعت نمیشه تو هایسیس وارد کرد. فرم کلی واکنشهای کاتالیستی(Heterogeneous Catalytic) به این شکله.
5_Page5.jpg
اما اگر از این عبارت صرف نظر کنی میشه.
معادلات شکل دوم با استفاده از واکنش نوع Heterogeneous Catalytic قابل تعریفه.
کسی نیست کمکم کنه؟/////
پروژه ام درباره ی سنتز متانوله

saeedmir2

عضو جدید
دو تا سوال
منظور از f فوگاسیتست دیگه؟ پس باید رابطشو با فشارجزیی بدست بیاری و بعد جایگذاری کنی
واکنش تو فاز گاز دیگه؟
آره همون فوگاسیته هست ولی نوشته با تقریب خیلی خوبی میتونیم فشار جزئی در نظر گرفتش
واکنش هم تو فاز گاز هست

saeedmir2

عضو جدید
اولی رو به دلیل وجود عبارت داخل پرانتز تو مخرج معادله سرعت نمیشه تو هایسیس وارد کرد. فرم کلی واکنشهای کاتالیستی(Heterogeneous Catalytic) به این شکله.
مشاهده پیوست 188189
اما اگر از این عبارت صرف نظر کنی میشه.
معادلات شکل دوم با استفاده از واکنش نوع Heterogeneous Catalytic قابل تعریفه.

اگه از kf-h2o تو مخرج صرف نظر کنم مشکلم حل میشه ولی استادم قبول میکنه؟
مخ استادمو زدم گفت هر واحد پتروشیمی که میخوام راکتورشو با هایسیس شبیه سازی کنم مهم نیست کدوم ولی مقاله باید معتبر باشه شما یه مقاله از یه راکتور دیگه ندارید؟

shadow313

عضو جدید
سلام دوستان
هنگام شبیه سازی برج حدس اولیه دما که برای ریبویلر و کندانسور زده میشه ...بعد از run کردن چطور میشه اون دماها را تغییر داد

"Che.Engineer"

عضو جدید
سلام دوستان
هنگام شبیه سازی برج حدس اولیه دما که برای ریبویلر و کندانسور زده میشه ...بعد از run کردن چطور میشه اون دماها را تغییر داد

این دما بر اساس میزان بازیابی اجزایی کلیدی سبک و سنگین تعیین میشوند.
باید درصد ترکیب خروجی محصولات رو تغییر بدی
تا اونجایی که من میدونم:redface:

shadow313

عضو جدید
این دما بر اساس میزان بازیابی اجزایی کلیدی سبک و سنگین تعیین میشوند.
باید درصد ترکیب خروجی محصولات رو تغییر بدی
تا اونجایی که من میدونم:redface:

ممنون از جوابتون ولی اگر هدفم این باشه که با تغییر دما نوع مواد در بالا و پایین برج را تغییر بدم چی ؟
یعنی مثلا حدس اولیه 150 بوده حاله به این نتیجه رسیدم که 120 باشه
...............
یک سوال دیگه من با افزایش تعداد سینی به مقدار خلوص در بالا و پایین برج میتونم برسم ایا روشی معادل با تغییرتعداد سینی وجود داره برای افزایش خلوص در بالا و پایین برج ؟

"Che.Engineer"

عضو جدید
یک سوال دیگه من با افزایش تعداد سینی به مقدار خلوص در بالا و پایین برج میتونم برسم ایا روشی معادل با تغییرتعداد سینی وجود داره برای افزایش خلوص در بالا و پایین برج ؟

میتونی از prefractionator یا pumparrownd و ... (نمیدونم درست نوشتم یا نه) استفاده کنی. ولی converge کردنش دیگه با خداست

"Che.Engineer"

عضو جدید
دوست عزیز داخل هایسیس محدوده جوش مواد هم تقریبا از 90 تا 190 درجه است

تو هاسیس وقتی رو برج کلیک میکنی، قسمت design , monitor تعداد درجه آزادی برای حل برج وجود داره. میتونی اینا رو تغییر بدی
add spec رو بزنی میتونی متغیرهای مربوط به برج رو بهش بدی
حواست باشه degree of freedom باید صفر بشه

lniloufarl

عضو جدید
سلام
واسه مبدل های حرارتی برای رفع خطای "Ft Correction Factor Is Low" باید چی کار کنم؟

m.gholami13

عضو جدید
با سلام

دوستان کسی شبیه سازی واحد GTL رو داره؟ خیلی واجب و فوریه ، اگه کسی میتونه کمک کنه

ChemicEng

عضو جدید
سلام دوستان
آيا منبعي رو ميشناسيد كه مثال حل شده از نرم افزار هايسيس داشته باشه؟
آيا كتابي در اين زمينه در بازار هست؟
ممنون:gol:

فرزاد کاج

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز
من طریقه محاسبه نقطه شبنم و حباب را در هایسیس می خوام.
خیلی برام ضروری هست,استدعا دارم کمکم کنید.

فرزاد کاج

عضو جدید
خواهش میکنم کمکم کنید

طریقه محاسبه نقطه حباب و شبنم,یه فایل آموزشی برام ارسال کنید لطفا,خیلی برام مهمه.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز
من طریقه محاسبه نقطه شبنم و حباب را در هایسیس می خوام.
خیلی برام ضروری هست,استدعا دارم کمکم کنید.

خواهش میکنم کمکم کنید

طریقه محاسبه نقطه حباب و شبنم,یه فایل آموزشی برام ارسال کنید لطفا,خیلی برام مهمه.

سلام، وارد hysys بشید متریال رو انتخاب کنید و فقط از طریق این دو نوع معادلات Peng-Robinson و Soave Redlich Kwong می تونید این محاسبه رو انجام بدید.
بعد که یکی از این دو معادله ترمودینامیکی رو انتخاب کردید وارد محیط شبیه سازی بشید و یک جریان انتخاب می کنید و اون رو تکمیل می کنید سپس گزینه Utilities را انتخاب کنید یا اینکه کلیدهای Ctrl + U را بزنید، تا پنجره کوچک Available Utility باز شود و در این جا Master Phase Envelope را انتخاب کنید بعدش جریان رو انتخاب کن تا اجرا بشه اون وقت به سربرگ Performance برو که شامل دو گزینه هستش Plots و Table شما وارد Table بشید و از بالا منوی کشویی bubble یا dew یا هر چیز دیگه ای که خواستید رو انتخاب کنید.

موفق باشید.

بالا