سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
دوستان چه جوری می شه یک جریان رو تو هایسیس تعریف کرد با اطلاعات موجود:
API specific gravity, ASTM D-1160 IBP (10%- 90) and Mw

در واقع HVGO هست که می خوام پمپ کنم به سرج درام

"Che.Engineer"

عضو جدید
دوستان چه جوری می شه یک جریان رو تو هایسیس تعریف کرد با اطلاعات موجود:
API specific gravity, ASTM D-1160 IBP (10%- 90) and Mw

در واقع HVGO هست که می خوام پمپ کنم به سرج درام

فکر کنم باید بری تو قسمت oil manager بعدش یه assay به وجود بیاری

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان گرامی
تو طراحی خط لوله ی گاز به مشکل خوردم........
یه چنتایی ورودی دارم که به یه مخزن میریزه
قبل ورود به مخزن فشارش رو که بررسی میکنم میبینم از مقدار فشار سر چاه اولی کمتره
میخوام با یه کمپرسور فشارشو به فشار اولیه برسونم.
اما چون یه درصد خیلی کمی از مواد تو خط لوله مایع شده کمپرسور اررور میده
چیکارش کنم؟
(ظاهرا باید یه جریان جانبی از کمپرسور بره که مایع موجود تو خوراک کمپرسور رو دور بزنه اما نمیدونم چطور اینو انجام بدم)
یه بار با سپراتور جدا کردم 2 تا فاز رو گاز رو فرستادم تو کمپرسور اما بعد میکس شدنش با فاز مایع بازم فشارش پایین اومد
لطفا کمک کنید.
سپاس:gol:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
درود بر شما دوستان گرامی
تو طراحی خط لوله ی گاز به مشکل خوردم........
یه چنتایی ورودی دارم که به یه مخزن میریزه
قبل ورود به مخزن فشارش رو که بررسی میکنم میبینم از مقدار فشار سر چاه اولی کمتره
میخوام با یه کمپرسور فشارشو به فشار اولیه برسونم.
اما چون یه درصد خیلی کمی از مواد تو خط لوله مایع شده کمپرسور اررور میده
چیکارش کنم؟
(ظاهرا باید یه جریان جانبی از کمپرسور بره که مایع موجود تو خوراک کمپرسور رو دور بزنه اما نمیدونم چطور اینو انجام بدم)
یه بار با سپراتور جدا کردم 2 تا فاز رو گاز رو فرستادم تو کمپرسور اما بعد میکس شدنش با فاز مایع بازم فشارش پایین اومد
لطفا کمک کنید.
سلام دوست قدیمی
همیشه در شبیه سازی ها باید قبل از اینکه جریانمون رو وارد کمپرسور کنیم از یک سپریتور ویا همون flash استفاده کنیم و جریان مایع رو جا کنیم .. این تنها کاری است که میشه انجام داد ... و اینکه متوجه نشدم که چرا فشار دوباره کاهش پیدا می کنه .. درسته .. وقتی لوپتون رو می بندید شاید فشار ها دوباره کمی جابجا شوند .. ولی خب شما می توانید فشار خروجی کمپرسور رو روی مقداری ست کنید و نکذارید که از اون مقدار خارج بشه ..

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوست قدیمی
همیشه در شبیه سازی ها باید قبل از اینکه جریانمون رو وارد کمپرسور کنیم از یک سپریتور ویا همون flash استفاده کنیم و جریان مایع رو جا کنیم .. این تنها کاری است که میشه انجام داد ... و اینکه متوجه نشدم که چرا فشار دوباره کاهش پیدا می کنه .. درسته .. وقتی لوپتون رو می بندید شاید فشار ها دوباره کمی جابجا شوند .. ولی خب شما می توانید فشار خروجی کمپرسور رو روی مقداری ست کنید و نکذارید که از اون مقدار خارج بشه ..
درود بر تو رفیق کهن
مشکل من رو فشار خروجی از کمپرسور نیست......
فشار خروجی از میکسر مشکل داره
یعنی یه سر کنترلرمو ببندم به خروجی میکسر و سر دیگش رو به کمپرسور؟

P O U R I A

مدیر تالار
درود بر تو رفیق کهن
مشکل من رو فشار خروجی از کمپرسور نیست......
فشار خروجی از میکسر مشکل داره
یعنی یه سر کنترلرمو ببندم به خروجی میکسر و سر دیگش رو به کمپرسور؟

شما که نیازی نیست فشار بعد میکسر رو کنترل کنید ... بطور پیش فرض فشار بعد میکسر برابر با فشار کمترین جریان ورودی در نظر گرفته میشه ..

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
شما که نیازی نیست فشار بعد میکسر رو کنترل کنید ... بطور پیش فرض فشار بعد میکسر برابر با فشار کمترین جریان ورودی در نظر گرفته میشه ..
خب با این تفاسیر فشار مایعی که میخواد وارد میکسر بشه هم باید با پمپ بره بالا؟

آخرین ویرایش:

P O U R I A

مدیر تالار
خب با این تفاسیر فشار مایعی که میخواد وارد میکسر بشه هم باید با پمپ بره بالا؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله دیگه .. اگه فشار پاییه باید ببریش بالا ... ولی در کل این رو بدون که میکسر رو براش اختلاف فشار نمی ذارن و خود نرم افزار خودش فشار رو تعیین می کنه ..
تو محیط اسپن هایسیس چجوری میشه پارامتر عدد اکتان رو بررسی کرد؟!

P O U R I A

مدیر تالار
یه سوال دیگه؟؟:)
تو محیط اسپن هایسیس چجوری میشه پارامتر عدد اکتان رو بررسی کرد؟!
از منو tools باید بری UTILITY رو انتخاب کنی ..

بعد از همون گزینه اول (Boiling Point Curves) که برای برش های نفتی استفاده میشه، می تونی بری و عدد اکتان ویا انديس ستان رو برای جریانت مشخص کنی .

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
از منو tools باید بری UTILITY رو انتخاب کنی ..

بعد از همون گزینه اول (Boiling Point Curves) که برای برش های نفتی استفاده میشه، می تونی بری و عدد اکتان ویا انديس ستان رو برای جریانت مشخص کنی .
بازم ممنون
فقط یه سوال؟؟؟؟
تو نمودارها و نتایجی که میده تغییرات عدد اکتان یا پارامتر های دیگه رو بر حسب کسر مولی یا درصد حجمی هر کدوم از جریان ها چجوری بدست میاد؟ (اصلا بدست میاد؟)
آخه مسئله ی مورد نظر بررسی تاثیر اضافه کردن متانول به یه سوخت که شامل برش های نفتی متفاوته هست (سوختش یه چیز تو مایه های بنزین ه)

P O U R I A

مدیر تالار
بازم ممنون
فقط یه سوال؟؟؟؟
تو نمودارها و نتایجی که میده تغییرات عدد اکتان یا پارامتر های دیگه رو بر حسب کسر مولی یا درصد حجمی هر کدوم از جریان ها چجوری بدست میاد؟ (اصلا بدست میاد؟)
آخه مسئله ی مورد نظر بررسی تاثیر اضافه کردن متانول به یه سوخت که شامل برش های نفتی متفاوته هست (سوختش یه چیز تو مایه های بنزین ه)
بله .. میشه تغییرات عدد اکتان رو مثلا بر حسب تغییرات کسر مولی یکی از اجزاء بدست آورد ...
فقط الان خیلی وقته با هایسیس کار نکردم و در ذهنم نیست که چه مسیری رو باید رفت . اگه به من زمان بدی بهت می گم چجوری !!

slg

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی می دونه چطور میشه دیاگرام های مثلثی استخراج را رسم کرد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بازم ممنون
فقط یه سوال؟؟؟؟

سلام، hysys عدد اکتان رو نمیتونه بهتون بده، فقط توی Cold Properties به صورت پیش فرض درج شده، افزونه Hysys Refinery روش نصب کن اون این قابلیت رو داره.

موفق باشید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام
دوستان کسی می دونه چطور میشه دیاگرام های مثلثی استخراج را رسم کرد؟

سلام، توی Hysys باید افزونه hysys distill رو نصب کنید، Aspen Plus به راحتی این کار رو براتون انجام میده.

موفق باشید.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، hysys عدد اکتان رو نمیتونه بهتون بده، فقط توی Cold Properties به صورت پیش فرض درج شده، افزونه Hysys Refinery روش نصب کن اون این قابلیت رو داره.

موفق باشید.
درود بر شما پیرجوی عزیز
این افزونه رو ASPEN HYSYS نصب میشه؟
از کجا میشه گیرش آورد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
درود بر شما پیرجوی عزیز
این افزونه رو ASPEN HYSYS نصب میشه؟
از کجا میشه گیرش آورد؟

من ورژن قدیمش رو دارم، کار باهاش خیلی سخته، افراد کمی بلدش هستن اون هم نه به صورت حرفه ای، کتاباش هم اومده بازار ولی اون چیزی رو که می خاوی بهت نمیگن. اگه راهی به ذهنت میرسه بگو تا بهت برسونمش. ولی یه مشکل داره که به صورت یک نرم افزار مجزا نصب میشه و اگه hysys جدید داشته باشی اون رو از کار میندازه. اگه عجله نداری هفته آینده میرم خونه اگر یادم موند اونجا برات اپلود می کنم. ولی حجمش بالاس ممکنه نتونی دانلود کنی پیشنهاد می کنم اگه نرم افزار کلیش رو داری توی خودش هست از اونجا نصبش کن.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من ورژن قدیمش رو دارم، کار باهاش خیلی سخته، افراد کمی بلدش هستن اون هم نه به صورت حرفه ای، کتاباش هم اومده بازار ولی اون چیزی رو که می خاوی بهت نمیگن. اگه راهی به ذهنت میرسه بگو تا بهت برسونمش. ولی یه مشکل داره که به صورت یک نرم افزار مجزا نصب میشه و اگه hysys جدید داشته باشی اون رو از کار میندازه. اگه عجله نداری هفته آینده میرم خونه اگر یادم موند اونجا برات اپلود می کنم. ولی حجمش بالاس ممکنه نتونی دانلود کنی پیشنهاد می کنم اگه نرم افزار کلیش رو داری توی خودش هست از اونجا نصبش کن.
والا راهی به ذهن تعطیلم نمیرسه!
اگرم برسه با این تفاسیری که شما میگی من عمرا ازش سر در نمیارم:(
واسه من Aspen Hysys 7.1 ه
مگه حجمش چقده؟!!!:surprised:
تو setup ی که از روش نرم افزار رو نصب کردم چنین چیزی نداشت!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
والا راهی به ذهن تعطیلم نمیرسه!
اگرم برسه با این تفاسیری که شما میگی من عمرا ازش سر در نمیارم:(
واسه من Aspen Hysys 7.1 ه
مگه حجمش چقده؟!!!:surprised:
تو setup ی که از روش نرم افزار رو نصب کردم چنین چیزی نداشت!

حجمش 180 مگ هستش، باید rar بشه تا ببینم چقدر میشه این حجم، انشالا از خونه برات آپلود می کنم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حجمش 180 مگ هستش، باید rar بشه تا ببینم چقدر میشه این حجم، انشالا از خونه برات آپلود می کنم.
دمت گرم بهتاش جان
خیر ببینی
حالا اونی که میگفتتی اسپن هایسیس رو غیر فعال میکنه داستانش چیه؟!:confused:
یعنی بعد نصب این دوباره باید aspen hysys رو نصب کنم؟!:surprised:
به نظرت میتونم باهاش کار کنم؟ (خیلی حرفه ای هم نشد نشد.....فقط کارکردن مقدماتیشو یاد بگیرم اونقد سیخش میدم که نرم افزار از تولید شدنش پشیمون شه:))

mili2531

عضو جدید
سلام می خواستم بدونم چطوری میشه Gas oil Ratio رو تو HYSYS و ASPEN PLUS تعریف کرد همین طور فشار بخار REID رو.

علیرضا ل

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد شبيه سازي با aspen , hysys يه مسئله داشتم كه در فايل ضميمه مطرح كردم.
مسئله سختي نيست لطفا اگه كسی از دوستان ميتونه كمكم كنيد.
ممنون و متشكر

مشاهده پیوست 181355

asozhyan

عضو جدید
فشار بخار Ried رو تو قسمت properties جريانها داري و براي ديدن نسبت گاز به نفت از add correlation (آيكون مثبت سبز رنگ) تو قسمت properties جريانها استفاده كن.

بالا