سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ورودی به راکتور شامل 51 درصد هیدروژن اورتو و 49 درصد هیدروژن پارا هست. ثابت تعادل رو حدود 50 در نظر می گیریم. فاز واکنش رو گاز در نظر می گیرم و واکنش به این صورت هست
H2(ortho)=H2 (Para)--equilibrium در واقع هیدروژن اورتو و هیدروژن پارا هر دو هیدروژن هستند اما سطح انرژی پارا کمتر از اورتو هست در دماهای معمولی نسبت اورتو به پارا سه به یک هست و وقتی دما به حدود 20 کلوین می رسه مقدار درصد پارا به صد می رسه. در دما های بالا تعادل برقرار میشه ولی در دما های پایین این مشکل پیش میاد.

شما فشار ورودی رو ندادین ... اما اگه فشار رو 100 کیلو پاسکال فرض کنیم .. خب دمای شبنم هیدروژن در فشار 100 کیلو پاسکال 20 درجه کلوین هست و همون طوری که گفتم ورودیتون مایع میشه و دیگه گاز نیست و ارور فازی میده ...

دما رو خیلی نمی توان پایین آورد ... 20 درجه کلوین یعنی منفی 250 درجه سانتی گراد .. خیلی دمای پایینی هست .. شما این دمای پایین رو می خواهید چیکار کنید ...؟؟!!

mmbahri

عضو جدید
شما فشار ورودی رو ندادین ... اما اگه فشار رو 100 کیلو پاسکال فرض کنیم .. خب دمای شبنم هیدروژن در فشار 100 کیلو پاسکال 20 درجه کلوین هست و همون طوری که گفتم ورودیتون مایع میشه و دیگه گاز نیست و ارور فازی میده ...

دما رو خیلی نمی توان پایین آورد ... 20 درجه کلوین یعنی منفی 250 درجه سانتی گراد .. خیلی دمای پایینی هست .. شما این دمای پایین رو می خواهید چیکار کنید ...؟؟!!

خوب من دارم فرایند مایع سازی هیدروژن رو طراحی می کنم برای پروژه ام... فشار ابتدا 35 بار و دما 39 کلوین هست که بعد از عبور از شیر ژول تامسون به دمای 22.81 و فشار 2 بار می رسه و دو فازی میشه. خب من برای این راکتور واکنش فاز مایع رو هم وارد کردم در کنار فاز گاز... باز هم همون خطا رو می ده. حالا اینا به کنار من وقتی دمای هیدروژن رو بالا تر از دمای جوشش می گیرم (حدود 23 کلوین) و وارد راکتور می کنم بازم همین خطا رو می ده با اینکه فاز گاز هست و واکنش گرماده و امکان مایع شدن هیدروژن وجود نداره...
حالا اگر این مشکل رو نمی تونید حل کنید می شه یه راه حل به من بگین که بتونم مقدار آنتالپی جریان رو تو مبدل حرارتی تغییر بدم؟ یعنی جوری که بتونم گرمای واکنش رو تو مبدل حرارتی به آنتالپی جریان اضافه کنم. در واقع مهم برای من اینه که گرمای آزاد شده از واکنش رو به وسیله مبدل حرارتی دفع کنم.

P O U R I A

مدیر تالار
خوب من دارم فرایند مایع سازی هیدروژن رو طراحی می کنم برای پروژه ام... فشار ابتدا 35 بار و دما 39 کلوین هست که بعد از عبور از شیر ژول تامسون به دمای 22.81 و فشار 2 بار می رسه و دو فازی میشه. خب من برای این راکتور واکنش فاز مایع رو هم وارد کردم در کنار فاز گاز... باز هم همون خطا رو می ده. حالا اینا به کنار من وقتی دمای هیدروژن رو بالا تر از دمای جوشش می گیرم (حدود 23 کلوین) و وارد راکتور می کنم بازم همین خطا رو می ده با اینکه فاز گاز هست و واکنش گرماده و امکان مایع شدن هیدروژن وجود نداره...
حالا اگر این مشکل رو نمی تونید حل کنید می شه یه راه حل به من بگین که بتونم مقدار آنتالپی جریان رو تو مبدل حرارتی تغییر بدم؟ یعنی جوری که بتونم گرمای واکنش رو تو مبدل حرارتی به آنتالپی جریان اضافه کنم. در واقع مهم برای من اینه که گرمای آزاد شده از واکنش رو به وسیله مبدل حرارتی دفع کنم.

والا برای سوال اولتون چیز دیگه ای به ذهنم نمی رسه ... اما در مورد سوال دومتون فکر کنم منظورتون اینه که می خواهید گرمای تولید شده تو راکتور رو با یک مبدل حرارتی به یک سیال سرد منتقل کنید !! که برای این کار چون در هایسیس سیالی برای خنک کردن راکتور نمی شه در نظر گرفت شما می تونید از یک هیتر استفاده کنید و گرمای اون رو روی گرمای راکتور set کنید ... !

1000eyes

عضو جدید
با سلام.طریقه بدست آوردن گرمای نهان در هایسیس رو ممنون میشم کسی بگه در حقیقت واسه سایزینگ شیر اطمینان میخوام.PSV SIZING

P O U R I A

مدیر تالار
با سلام.طریقه بدست آوردن گرمای نهان در هایسیس رو ممنون میشم کسی بگه در حقیقت واسه سایزینگ شیر اطمینان میخوام.PSV SIZING

سلام دوست من ...

شما خیلی ساده سیال مورد نظرتون رو از یک هیتر عبور بدید .. مشخصات ورودی رو کامل وارد کنید و vapor fraction رو یک وارد کنید ... در جریان خروجی تنها vapor fraction رو صفر قرار دهید ... در این صورت نرم افزار را ران کنید و دیوتی هیتر شما همان گرمای نهان تبخیر سیال در شرایط ورودی خواهد بود ...

ghaghalili

عضو جدید
دوستان یه سوال؟
من سود رو توی هایسیس به صورت جامد تعریف کردم ولی وقتی قراره به صورت مذاب توی واکنش شرکت کنه سیستم قاطی میکنه:(
کسی راهی به ذهنش نمیرسه؟:cry:

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال؟
من سود رو توی هایسیس به صورت جامد تعریف کردم ولی وقتی قراره به صورت مذاب توی واکنش شرکت کنه سیستم قاطی میکنه:(
کسی راهی به ذهنش نمیرسه؟:cry:

هایسیس بر مبنای سیالات هستش. سود رو بهتره به صورت محلول آبی وارد واکنش کنید. شما میدونید که در سینتیک واکنشگرها به صورت جامد با هم واکنشی ندارند و اگر ماده ای به صورت جامد وارد بشه حتما داخل راکتور یا همون ظرف واکنش یه محلول آبی داریم که باعث میشه ماده جامد هم حل بشه.

ghaghalili

عضو جدید
هایسیس بر مبنای سیالات هستش. سود رو بهتره به صورت محلول آبی وارد واکنش کنید. شما میدونید که در سینتیک واکنشگرها به صورت جامد با هم واکنشی ندارند و اگر ماده ای به صورت جامد وارد بشه حتما داخل راکتور یا همون ظرف واکنش یه محلول آبی داریم که باعث میشه ماده جامد هم حل بشه.
آخه دست من نیست که
فرآیندم سود رو به حالت مذاب وارد واکنش میکنه
اگر محلول بشه جواب درست رو نمیده:(

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آخه دست من نیست که
فرآیندم سود رو به حالت مذاب وارد واکنش میکنه
اگر محلول بشه جواب درست رو نمیده:(

نمیتونید یک کوره بزارید که اول سود داخلش ذوب بشه و بعد مذابش وارد واکنش شما بشه؟
یا نمیشه مثلا ورودی را به صورت مذاب تعریف کنید؟
اگر فقط حتما باید به صورت مذاب وارد واکنش بشه خوب یک واحد فرعی کنارش تعریف کنید که اونجا حرارت داده بشه و به درجه ذوب برسه و بعد جریان سیال وارد واکنش اصلی بشه
اینطوری چرا تعریف نمیکنید؟

ghaghalili

عضو جدید
نمیتونید یک کوره بزارید که اول سود داخلش ذوب بشه و بعد مذابش وارد واکنش شما بشه؟
یا نمیشه مثلا ورودی را به صورت مذاب تعریف کنید؟
اگر فقط حتما باید به صورت مذاب وارد واکنش بشه خوب یک واحد فرعی کنارش تعریف کنید که اونجا حرارت داده بشه و به درجه ذوب برسه و بعد جریان سیال وارد واکنش اصلی بشه
اینطوری چرا تعریف نمیکنید؟
نه...جواب نمیده:(
مثه اینکه کلا هایسیس با جامد مذاب مشکل داره

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه...جواب نمیده:(
مثه اینکه کلا هایسیس با جامد مذاب مشکل داره

هایسیس نرم افزار کاملیه بعید میدونم مشکل داشته باشه به نظرم

1- یا هایسیس به خاطر کرک شدنش درست کار نمیکنه و قاطی میکنه

2- یا هایسیس شما نسخه قدیمی هست که از نسخه جدید استفاده کنید شاید حل بشه

3- اگر موارد بالا جواب نداد شاید به جای هایسیس از اسپن پلاس استفاده کنید جواب بتونید بگیرید

4- اگر هیچ یک از موارد بالا جواب نداد احتمالا مجموعه نرم افزاری اسپن بخشی داشته باشه که اختصاصا برای مواد جامد مذاب طراحی شده که با هایسیس و اسپن پلاس فرق داره

در هر حال مطمئنم یکی از موارد بالا مشکل شما را حل میکنه

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فعالیت الکتروشیمیای موکلول ها در بستر جامد تقریبا صفر هستش. ولی در مایعات دیگه صفر نیست

در واقعیت چی؟ دقیقا همینه شما بیا پودر سود و اسید سیتریک رو بریز رو هم آیا این اسید و باز با هم وارد واکنش میشن؟؟؟؟ نمیشن بله

باید در یک محیطی قرار بگیرن که مولکولها فعال بشن. اگر این دو ماده رو ذوب هم بکنید باز خبری از واکنش نیست چون مولکولها فعال نیستن. اما در یک محلول آبی با یونیزه شدن مولکولها فعالیت آغاز میشه

اگر در واقعیت شما واکنشی دارید که سود مذاب داره به عنوان واکنشگر وارد میشه و در راکتور هم واکنش انجام میشه، حتما در هایسیس میشه شبیه سازی اش کرد. بگردید ببینید چیزی رو از قلم ننداختید.

موضوع کرک و اینا زیاد دخیل نیستن.

h.ghanbarabadi

عضو جدید
سلام. لطفا PFD واحد SRU جزیره سیری رو قراربدید.؟
چه معادله ترمودینامیکی بهترجواب میده ؟لطفا پاسخ دهیدمرسی

darake

عضو جدید
سلام
کسی میتونه برای شبیه سازی فرایندی که تمامی ترکیبات زیر تک تک جدا بشن توی هایسیس به من کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا نمیتونم کار کنم روش!
خیلی عجله دارم ( تا جمعه) اگه میشه راهنمایی کنید چکار باید کنم
ممنون

methane =500
ethane = 125
propane = 75
i-butane =52
n-butane = 60
i-pentane =20
n-pentane =24
n-hexane =400
n-heptane = 520
n-octane =605
h2o =378
n2= 15
h2s = 21
co2 =18
methanol= 250
adadhaye bala molar flow hast!!!!!

dama = 10 c
feshar = 5 bar
molar flow = 3063

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
کسی میتونه برای شبیه سازی فرایندی که تمامی ترکیبات زیر تک تک جدا بشن توی هایسیس به من کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا نمیتونم کار کنم روش!
خیلی عجله دارم ( تا جمعه) اگه میشه راهنمایی کنید چکار باید کنم
ممنون

methane =500
ethane = 125
propane = 75
i-butane =52
n-butane = 60
i-pentane =20
n-pentane =24
n-hexane =400
n-heptane = 520
n-octane =605
h2o =378
n2= 15
h2s = 21
co2 =18
methanol= 250
adadhaye bala molar flow hast!!!!!

dama = 10 c
feshar = 5 bar
molar flow = 3063

کاهش دما برای جدا کردن هیدرو کربنهای سنگین و آب و متانول

تقطیر جزء به جزء برای جدا کردن آب و متانول

جذب با حلال برای جدا کردن دی اکسید کربن و هیدروژن سولفوره

باقی رو فکر نکنم بشه از هم جدا کرد مگر با روش تقطیر جزء به جزء

ghaghalili

عضو جدید
دوستان کسی هست یه کمکی بمن کنه:cry:
شبیه سازیم گیر کرده و نمیتونم درستش کنم:(
اگه میشه میلتونو بدید که بفرستم براتون

ali413

عضو جدید
سلام
بهترین معادله حالت برای بخار در نرم افزار هایسیس چیه؟

P O U R I A

مدیر تالار
دوستان کسی هست یه کمکی بمن کنه:cry:
شبیه سازیم گیر کرده و نمیتونم درستش کنم:(
اگه میشه میلتونو بدید که بفرستم براتون

شما مشکلتون در چه زمینه است .. اگر توضیح بیشتری بدید متوجه می شیم که می تونیم کمکتون کنیم یا نه ؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
بهترین معادله حالت برای بخار در نرم افزار هایسیس چیه؟
ASME steam : restreicted to single component, namely H2O . used the ASME 1967 steam tables

NBS steam : restreicted to single component, namely H2O . used the NBS 1984 steam tables​

ali413

عضو جدید
ASME steam : restreicted to single component, namely H2O . used the ASME 1967 steam tables

NBS steam : restreicted to single component, namely H2O . used the NBS 1984 steam tables​

سلام
برای طراحی مسیر بخار از چه معادله حالتی استفاده کنم تا بهترین جواب بگیرم قبلاً از پنگ رابینسون استفاده کرده ام ؟

ghaghalili

عضو جدید
شما مشکلتون در چه زمینه است .. اگر توضیح بیشتری بدید متوجه می شیم که می تونیم کمکتون کنیم یا نه ؟
من فرآیند تولید فنول رو دارم طراحی میکنم
ولی توی راکتوری که قراره فنول تولید بشه تولیدم صفره!!:cry:

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
من فرآیند تولید فنول رو دارم طراحی میکنم
ولی توی راکتوری که قراره فنول تولید بشه تولیدم صفره!!:cry:

اطلاعات فرایندتون رو بفرستید ببینیم میشه کاری کرد
فایلت رو پی ام کن

behzadentezary

عضو جدید
hysys refinery

hysys refinery

همچین چیزی وجود خارجی ندارد. شاید زمانی قرار بوده که وجود داشته باشد ولی احتمالا بعد از ادغام با Aspen از فکرش بیرون آمده اند. اصولا با عظمت بسته Aspen فکر نکنم نیازی به این تکه اضافی باشد.

دوستان نرم افزار hysys refinery یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های شبیه سازی مهندسی شیمی می باشد که کاربرد عمده ی آن در شبیه سازی برش های نفتی است که درواقع یکی از بهترین شبیه ساز های برش های نفتی می باشد که دارای بسته های از پیش شبیه سازی شده از نفت های متداول در دنیا می باشد . اما به علت کاربردی بودن آن دانشجویان به خوبی با آن آشنایی ندارند .
برای کسانی هم کخ می خواهند درباره ی این نرم افزار بیشتر بداندن می گویم محیط کلی آن شبیه به هایسیس است اما کاربرد های ویژه ای دارد برای اطلاعات بیشتر به کتاب زیر مراجعه نمایید
شبیه سازی فرآین های پالایش با hysys refinery
شرکت دانشگران صنعت پروژه
مهدی گوهر رخی و همکاران

sadeghbb

عضو جدید
دوستان کسی لینکی چیزی از نسخه 7.3 Hysys نداره ؟
نیاز ضروری دارم ...
بالا