[سوالات پیرامون آیین نامه2800]

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام تو این تاپیک سوالی از هر بخش از آیین نامه 2800 داشتیم می پرسیم. امیدوارم دوستان جواب بدهند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای شروع 2 تا سوال داشتم
1- A یا نسبت شتاب مبنای طرح دقیقا چیست؟ برای مناطق مختلف چطور بدست میاد؟ نسبت شتاب طرح با چه پارامتری در آیین نامه های دیگه متناظر است؟ آیا این عدد PGA یا PRA است؟
2- منظور از زلزله طرح و بهره برداری چیست؟ چرا دو تعریف کاملا مختلف و برعکس ازشون تو ویرایش های 3 و 4 آیین نامه 2800 اومده؟!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
برای شروع 2 تا سوال داشتم
1- A یا نسبت شتاب مبنای طرح دقیقا چیست؟ برای مناطق مختلف چطور بدست میاد؟ نسبت شتاب طرح با چه پارامتری در آیین نامه های دیگه متناظر است؟ آیا این عدد PGA یا PRA است؟
2- منظور از زلزله طرح و بهره برداری چیست؟ چرا دو تعریف کاملا مختلف و برعکس ازشون تو ویرایش های 3 و 4 آیین نامه 2800 اومده؟!

شتاب مبنای طرح نسبت شتاب زلزله به شتاب ثقل است
برای بدست آوردن شتاب مبنای طرح (A) می توان از نقشه های معتبر پهنه بندی لرزه ای که در آن میزان بیشینه شتاب زمین برای دوره های بازگشت مختلف ارائه شده است ، استفاده نمود . میزان شتاب مربوط به « سطح خطر –1 » با استفاده از نقشه پهنه بندی شتاب موجود که در آن دوره بازگشت 475 سال (%10 احتمال وقوع در50 سال ) درج شده باشد تعیین می گردد . برای « سطح خطر ـ2 » در صورت نبود نقشه های پهنه بندی معتبر بایستی با انجام مطالعات لازم و تحلیل خطر ساختگاه میزان شتاب مبنای طرح بر آورد گردد
تعریف سطوح خطر زلزله

برای تعیین طیف طرح شتاب سطوح خطر زلزله بصورت زیر تعریف می شود :

1- سطح خطر –1 : این سطح خطر بر اساس %10 احتمال رویداد در 50 سال که معادل دورة بازگشت 475 سال است ، تعیین می شود . سطح خطر – 1 در استاندارد 2800 ایران « زلزله طرح » (DBE ) نامیده شده است .

2- سطح خطر –2 : این سطح خطر بر اساس %2 احتمال رویداد در 50 سال که معادل دورة بازگشت 2475 سال است ، تعیین می شود . سطح خطر – 2 در استاندارد 2800 ایران در بیشینه زلزله متحمل »(MPE ) نامیده می شود .

3- سطح خطر انتخابی (زلزله به هر احتمال رویداد در 50 سال ) : این سطح خطر برای موارد خاص و بلاملاحظات ویژه ، مناسب می باشد .

کلا دونوع زلزله در طراحی سازه نقش دارند یکی زلزله طرح ودیگری بهره برداری.برای روشن شدن موضوع باید بگم که نیروی جانبی زلزله از جنس نیروهای انرسی می باشندیعنی به جرم سازه و شتاب زمین وابسته است.شتاب زمین را برحسب دوره بازگشت آن تقسیم بندی می کنند.دوره بازگشت زلزله براساس احتمال وقوع آن زلزله در یک بازه زمانی مشخص می شود.دوره بازگشت زلزله خفیف(سطح بهره برداری) زلزله ای که در مدت 50سال عمرمفید سازه حداقل% 99/99 احتمال وقوع دارد(به عبارت دیگر حتما اتفاق می افتد) دوره بازگشت زلزله شدید(طرح)زلزله ای که در مدت 50سال عمرمفید سازه حداکثر%10 احتمال وقوع دارد(یعنی بالای %90 درصد اتفاق نمی افتد) براساس آیین نامه ها ما ساختمان را تحت نیروی زلزله شدید طراحی میکنیم( یعنیv=ABI/R) ,وتحت اثر زلزله خفیف (یعنی V=ABI/6) کنترل میکنیم. یک نکته تاسف آور عمر مفید سازه در ایران کمتر از50سال است
در ویرایش چهارم چی گفته؟؟

اینهم نقل از تاپیک های دیگر :
زمینلرزه طرح دوره بازگشت 475 سال دارد ولی سطح بهره برداری معمولا 72 ساله است.

زمینلرزه طرح: عمر مفید سازه 50 ساله و 10 درصد احتمال وقوع
سطح بهره برداری: عمر مفید سازه 50 ساله و 50 درصد احتمال وقوع

رفتار سازه:
زلزله طرح: فرو نریزد لیکن امکان تخریب جزئی وجود داشته باشد.
بهره برداری: آسیب نبیند یا حداقل آسیب را ببیند و سازه به بهره برداری ادامه دهد.

از منظر سازه ای:
زلزله طرح: سازه وارد فاز پلاستیک بشود.
بهره برداری: سازه در فاز الاستیک بماند.

ازمنظر مقایسه شتاب:
شتاب اوج زلزله طرح بیشتر از زلزله سطح بهره برداریست.

توجه: در آیین نامه 2800 زلزله بهره برداری ( یا به اسمی مشابه آن) زلزله ای با دوره بازگشت 10 ساله تعریف شده است.

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعریف زلزله خفیف یا بهره برداری در آیین نامه 2800 ویرایش سوم
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=224263&d=1413793750

تعریف زلزله خفیف یا بهره برداری در آیین نامه 2800 ویرایش چهارم
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=224264&d=1413793785

که البته به نظرم گرچه تعریف آیین نامه 2800 ویرایش سوم غلط نیست ولی تعریف ویرایش 4 تعریف درست تری می باشد.

پیوست ها

• v3.jpg
    v3.jpg
    9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • v4.JPG
    v4.JPG
    18.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تعریف زلزله خفیف یا بهره برداری در آیین نامه 2800 ویرایش سوم
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=224263&d=1413793750

تعریف زلزله خفیف یا بهره برداری در آیین نامه 2800 ویرایش چهارم
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=224264&d=1413793785

که البته به نظرم گرچه تعریف آیین نامه 2800 ویرایش سوم غلط نیست ولی تعریف ویرایش 4 تعریف درست تری می باشد.

دقت نکرده بودم
شاید بهتر باشه بنویسن (( نزدیک به 99.5 درصد))
به هر حال زلزله ایست که احتمال وقوعش خیلی زیاد باشه( یا به عبارتی قطعا اتفاق میوفته)

mostafa2020

عضو جدید
سلام
من يه سئوال دارم اينه كه تو مبحث٢٨٠٠زلزله چطوريه كه بحث ساختمانهاي خيلي مهم مهم متوسط و كم
نيروگاه برق تو خيلي مهم دسته بندي شده اونوقت پالايشگاه كه شايد روزانه بالاي ١٠٠٠نفر اونجا كار مي كنن در حد مهم طبقه بندي شده
اين ايين نامه استاندارده!!!!!!!؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
شتاب مبنای طرح نسبت شتاب زلزله به شتاب ثقل است
برای بدست آوردن شتاب مبنای طرح (A) می توان از نقشه های معتبر پهنه بندی لرزه ای که در آن میزان بیشینه شتاب زمین برای دوره های بازگشت مختلف ارائه شده است ، استفاده نمود . میزان شتاب مربوط به « سطح خطر –1 » با استفاده از نقشه پهنه بندی شتاب موجود که در آن دوره بازگشت 475 سال (%10 احتمال وقوع در50 سال ) درج شده باشد تعیین می گردد . برای « سطح خطر ـ2 » در صورت نبود نقشه های پهنه بندی معتبر بایستی با انجام مطالعات لازم و تحلیل خطر ساختگاه میزان شتاب مبنای طرح بر آورد گردد
تعریف سطوح خطر زلزله

برای تعیین طیف طرح شتاب سطوح خطر زلزله بصورت زیر تعریف می شود :

1- سطح خطر –1 : این سطح خطر بر اساس %10 احتمال رویداد در 50 سال که معادل دورة بازگشت 475 سال است ، تعیین می شود . سطح خطر – 1 در استاندارد 2800 ایران « زلزله طرح » (DBE ) نامیده شده است .

2- سطح خطر –2 : این سطح خطر بر اساس %2 احتمال رویداد در 50 سال که معادل دورة بازگشت 2475 سال است ، تعیین می شود . سطح خطر – 2 در استاندارد 2800 ایران در بیشینه زلزله متحمل »(MPE ) نامیده می شود .

3- سطح خطر انتخابی (زلزله به هر احتمال رویداد در 50 سال ) : این سطح خطر برای موارد خاص و بلاملاحظات ویژه ، مناسب می باشد .

کلا دونوع زلزله در طراحی سازه نقش دارند یکی زلزله طرح ودیگری بهره برداری.برای روشن شدن موضوع باید بگم که نیروی جانبی زلزله از جنس نیروهای انرسی می باشندیعنی به جرم سازه و شتاب زمین وابسته است.شتاب زمین را برحسب دوره بازگشت آن تقسیم بندی می کنند.دوره بازگشت زلزله براساس احتمال وقوع آن زلزله در یک بازه زمانی مشخص می شود.دوره بازگشت زلزله خفیف(سطح بهره برداری) زلزله ای که در مدت 50سال عمرمفید سازه حداقل% 99/99 احتمال وقوع دارد(به عبارت دیگر حتما اتفاق می افتد) دوره بازگشت زلزله شدید(طرح)زلزله ای که در مدت 50سال عمرمفید سازه حداکثر%10 احتمال وقوع دارد(یعنی بالای %90 درصد اتفاق نمی افتد) براساس آیین نامه ها ما ساختمان را تحت نیروی زلزله شدید طراحی میکنیم( یعنیv=ABI/R) ,وتحت اثر زلزله خفیف (یعنی V=ABI/6) کنترل میکنیم. یک نکته تاسف آور عمر مفید سازه در ایران کمتر از50سال است
در ویرایش چهارم چی گفته؟؟

اینهم نقل از تاپیک های دیگر :
زمینلرزه طرح دوره بازگشت 475 سال دارد ولی سطح بهره برداری معمولا 72 ساله است.

زمینلرزه طرح: عمر مفید سازه 50 ساله و 10 درصد احتمال وقوع
سطح بهره برداری: عمر مفید سازه 50 ساله و 50 درصد احتمال وقوع

رفتار سازه:
زلزله طرح: فرو نریزد لیکن امکان تخریب جزئی وجود داشته باشد.
بهره برداری: آسیب نبیند یا حداقل آسیب را ببیند و سازه به بهره برداری ادامه دهد.

از منظر سازه ای:
زلزله طرح: سازه وارد فاز پلاستیک بشود.
بهره برداری: سازه در فاز الاستیک بماند.

ازمنظر مقایسه شتاب:
شتاب اوج زلزله طرح بیشتر از زلزله سطح بهره برداریست.

توجه: در آیین نامه 2800 زلزله بهره برداری ( یا به اسمی مشابه آن) زلزله ای با دوره بازگشت 10 ساله تعریف شده است.

با سلام به دوستان محترم -استارتر این بحث زیبا- وتشکر از جناب مهندس رسول عزیز که مانند همیشه سیوالات را به تشریح وکامل و با دلایل :متقن پاسخ می دهند.
همانطور که اشاره کرده اند -در تکمیل فرمایش ایشان: اولین بار یک مهندس راه اهن ایتالیایی شتاب :0.10g را در محاسبه استاتیکی مطرح ووارد کرد.
بعدها در دوره دانشجویی ما(1348-1352) : که اساس کار ما ایین نامه 519 ایران وامریکا وcp انگلستان بود :این ضریب به:0.125g,0.14g,0.15gافزایش یافت.
در سال 1357 پس از زلزله طبس و چند سال بعد پس از زلزله منجیل -رودبار : دوره وکورس مهندسی زلزله را در دانشگاه فردوسی مشهد باتفاق تعدادی از همکاران از طرف سازمان نطام مهندسی خراسان زیر نظر دکتر حسن مقدم (استاد دانشکده فنی مشهد) طی کردیم. ایشان همراه تیم تحقیقاتی خود :به منجیل ورودبار رفتند و گزارش بسیار جامع ومبسوطی دستاورد ایشان بود که بصورت جزوه در کلا س بما هم دادند.مواردی که مطرح وتحقیق فرموده بودند بسیار جالب وتکان دهنده بود:ایشان :به نتایج :افزایش شتاب زلزله بسیار بالاتر از ایین نامه 2800 و لزوم اصلاح ضریب رفتار ها تاکید داشتند. والبته مرحوم دکتر قالیبافان -همانموقع برای سمینار بتن مهمان نظام بودند واین موارد را در تالار دانشکده فنی مشهد کامل شنیدند.وقرار بانعکاس به نویسندگان ایین نامه شد. خلاصه کنم: دکتر مقدم:به افزایشهای:0.30g وحتی بالاتر اشاره داشتند. ان جزوات کلاسی ما (سالهای 1365 یا1370 -دقیق یادم نیست ) بعدها کتاب معروف ایشان شد. وضرایب رفتار هم در ایین نامه 2800 اصلاح شد. چند سال بعد دکتر حسن مقدم به دانشگاه صنعتی شریف رفت واکنون استاد انجاست. خاطره وجزوات اندوره هنوز با ما هست.
من از دوستانی که در دانشگاه شریف بوده ویا هستند -درخواست دارم با ایشان تماس-سلام ما را رسانده-ودر مورد اصلاحات :مشارالیه در ضرایب رفتار قابها(R)- و ضرایب بالای 30 تا40 درصد شتاب ثقل وان بررسی علمی وطیف های زلزله مذکور که در کتابشان منعکس است پیگیری ودر این تا یپیک :مطرح کنندو سطح این پست هم بالاتر رود وهم از نظرات استادان بنام این فن بهره مند شویم. در اینجا از همکار محترم وصاحب نظرم جناب مهندس فتحی (متخصص مهندسی زلزله) شخصا دعوت دارم با مشارکت خوددر این بحث مارا :مستفید ومستفیض فرمایند. با تشکر از همه عزیزان.
:gol::gol:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام
من يه سئوال دارم اينه كه تو مبحث٢٨٠٠زلزله چطوريه كه بحث ساختمانهاي خيلي مهم مهم متوسط و كم
نيروگاه برق تو خيلي مهم دسته بندي شده اونوقت پالايشگاه كه شايد روزانه بالاي ١٠٠٠نفر اونجا كار مي كنن در حد مهم طبقه بندي شده
اين ايين نامه استاندارده!!!!!!!؟

با سلام -احترام-تشکر از همکار عزیزم:جناب مهندس:مصطفی 2020:
ه

همکاران صاحب نظر ومحترم: سیوال ایشان مقایسه مهم ودر خور توجهی است:ضریب اهمیت :I=1.2-1.5 و یا بنظر شخصی بنده:I=1.5-2 در مورد کدامیک مهمتر است.؟
1- نیروگاه با توربین های غول پیکر مولد و صدها هزار ولت برق وتوان های بالا برحسب مگا وات در تزریق به شبکه؟ وخطرات کنتاکها و انفجارات سیستمها وجان پرسنل؟.
2- پالایشگاهها و فازهای مختلف کراکینک ومشتقات نفتی(در انواع همگی قابل اشتعال وانفجاروفاجعه). وجان هزاران پرسنل؟
3-ضریب اهمیت هردو یکسان؟.
4- اگر فرق دارند -دلیل ارجحیت اهمیت؟.
دوستان -بنده را ببخشید -هدفم از طرح این موضوعات :تشویق همکاران صاحب نظر به شرکت در این بحث هاست وبقول معروف سعی دارم چراغ اول را روشن کنم.بقیه ادامه راه با شما عزیزان جوان وتازه نفس(علمی و ذهن فعال) است. انشالله این مباحث دنبال شوند وما نیز از شما بیاموزیم.

rasool.civil

مدیر بازنشسته

با سلام -احترام-تشکر از همکار عزیزم:جناب مهندس:مصطفی 2020:
ه

همکاران صاحب نظر ومحترم: سیوال ایشان مقایسه مهم ودر خور توجهی است:ضریب اهمیت :I=1.2-1.5 و یا بنظر شخصی بنده:I=1.5-2 در مورد کدامیک مهمتر است.؟
1- نیروگاه با توربین های غول پیکر مولد و صدها هزار ولت برق وتوان های بالا برحسب مگا وات در تزریق به شبکه؟ وخطرات کنتاکها و انفجارات سیستمها وجان پرسنل؟.
2- پالایشگاهها و فازهای مختلف کراکینک ومشتقات نفتی(در انواع همگی قابل اشتعال وانفجاروفاجعه). وجان هزاران پرسنل؟
3-ضریب اهمیت هردو یکسان؟.
4- اگر فرق دارند -دلیل ارجحیت اهمیت؟.
دوستان -بنده را ببخشید -هدفم از طرح این موضوعات :تشویق همکاران صاحب نظر به شرکت در این بحث هاست وبقول معروف سعی دارم چراغ اول را روشن کنم.بقیه ادامه راه با شما عزیزان جوان وتازه نفس(علمی و ذهن فعال) است. انشالله این مباحث دنبال شوند وما نیز از شما بیاموزیم.

با سلام و تشکر
البته من صاحب نظر نیستم ولی چیزی که خودم متوجه شدم رو بیان میکنم
به نظر من نیروگاه برق مهم تر است از پالایشگاه به این دلیل که با قطع کار نیروگاه ممکن کل یه منظقه دچار مشکل بشه و این مشکل در زمان بحران (زلزله ،سیل و ...) قطعا دوچندان میشه و کار اکثر مراکز مهم مختل میشه ولی پالایشگاه اگه از کار بیوفته یا نشتی داشته باشه یا دچار انفجار بشه با اینکه اثرات مخرب زیست محیطی داره و جان پرسنلش به خطر میوفته ولی کل یه مطقه یه دفعه دچار مشکل نمیشه و شاید راحت تر بشه مدیریتش کرد

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا در آیین نامه 2800 ویرایش سوم چرا مقدار ضریب بازتاب برای زمین نوع 4 برای ناحیه های با خطر نسبی کم و متوسط بیشتر از ناحیه های با خطر نسبی زیاد و خیلی زیاد است؟

بالا