سوالات و نیازهای مربوط به تالار زمین شناسی تنها اینجا بیان شود

REYMOND00

کاربر بیش فعال
باسلام به دوستان زمین شناس

ما یه سری داده از چال های حفاری یک کانسار در اختیار داریم که علاوه بر داده های عیار سنجی داده های مربوط به زمین شناسی هم بصورت کد گذاری شده است (یعنی اطلاعات اینکه هر سمپل در هر چال از چه عمقی تا چه عمقی از چه نوع سنگی تشکیل شده است). اما تعداد این کدها به ده الی 12 نوع سنگ میرسد و برخی از نوع سنگ ها تعدادشان خیلی کمتر از انواع دیگه اس، حال من میخوام بدونم که میشه این تعداد رو کمتر کرد و به 3 الی 6 دسته سنگ یا زون رسوند یا نه؟ (برحسب این که ویژگی های مشترکی داشته باشن یانه به گروه های مختلف دسته بندی بشن).
البته اطلاعات مختصری در مورد f-test و t-test جهت انجام این کار درام که کامل نیست و به منابع بهتر و بیشتری نیاز دارم. بهرحال هرگونه ایده و پیشنهادی کاملا ارزنده خواهد بود.

باتشکر

سلام دوست عزیز.
کانسار چی هست؟
بله می شه ...با توجه به رده ای که سنگ ها هستن...ماده ی معدنی دارن یا نه و هر لایه ای حاوی چه ماده ی معدنیه؟مثلاااااا 1 سنگهای اسیدی/2 سنگ اولترا مافیک(مثلا سرپنتین یا هارزبورژیت) با کانه سازی کروم/3 سنگ مافیک درونی بدون کانه سازی(گابرو)/4 سنگ اولترامافیک با کانه سازی پلاتین...که میشه گسترده ترشم کرد.این الان تقریبا همون سکانس بوشفیلده...که تو خیلی جاها هم همینطوره...و می شه خواصی رو به هر قسمت اختصاص داد...همیشه همه شرایط برای همه ی عناصر برای ته نشست آماده نیست که!!شما سدبوری یا پالابورا رو هم نگاه کنی همینه...
اگه دوست داشتی اطلاعات بیشتری بده تا بتونیم کمکت کنیم.

hamid kor

عضو
سلام دوست عزیز.
کانسار چی هست؟
بله می شه ...با توجه به رده ای که سنگ ها هستن...ماده ی معدنی دارن یا نه و هر لایه ای حاوی چه ماده ی معدنیه؟مثلاااااا 1 سنگهای اسیدی/2 سنگ اولترا مافیک(مثلا سرپنتین یا هارزبورژیت) با کانه سازی کروم/3 سنگ مافیک درونی بدون کانه سازی(گابرو)/4 سنگ اولترامافیک با کانه سازی پلاتین...که میشه گسترده ترشم کرد.این الان تقریبا همون سکانس بوشفیلده...که تو خیلی جاها هم همینطوره...و می شه خواصی رو به هر قسمت اختصاص داد...همیشه همه شرایط برای همه ی عناصر برای ته نشست آماده نیست که!!شما سدبوری یا پالابورا رو هم نگاه کنی همینه...
اگه دوست داشتی اطلاعات بیشتری بده تا بتونیم کمکت کنیم.

ضمن تشکر از جواب ارزندتون، باید بگم که کانسار یا کانسارهای مدنظر ما در مرحله اول سرب و روی هستش و در مرحله بعد بوکسیت و در ادامه سنگ آهن هستش! بعدشم اگر امکان دسته بندی سنگ ها وجود داره میشه لطف کنین بفرمائین که راهکار عملی اینکار چگونه هست؟ در صورت لزوم داده های سنگ شناسی رو می تونم در اختیارتون قرار بدم.

قبلا از کمک شما کمال تشکر را دارم
باتشکر

REYMOND00

کاربر بیش فعال
ضمن تشکر از جواب ارزندتون، باید بگم که کانسار یا کانسارهای مدنظر ما در مرحله اول سرب و روی هستش و در مرحله بعد بوکسیت و در ادامه سنگ آهن هستش! بعدشم اگر امکان دسته بندی سنگ ها وجود داره میشه لطف کنین بفرمائین که راهکار عملی اینکار چگونه هست؟ در صورت لزوم داده های سنگ شناسی رو می تونم در اختیارتون قرار بدم.

قبلا از کمک شما کمال تشکر را دارم
باتشکر
خواهش می کنم وظیفه اس:smile:
با توجه به اینهایی که گفتید احیانا سرب و روی شما به صورت کربنات نیست آیا؟منظورم به صورت سروزیت و اسمیت زونیت؟چون به نظر میاد زون اکسیده دارید...من برداشتی که دارم از این جمله اینه :سرب و روی پایین تر غنی شده و روی اون اکسید آهنی(گوسان) حضور داره .
برای بوکسیت هم توجیه ندارم!چون برای تشکیل بوکسیت ما نیاز به محیط تهی از سیلیکا و آهن داریم!
اگه بتونی یه شکل شماتیک به ما بدی خیلی خوبه...مثلا ترتیب و توالی لایه هات + جنس سنگ + کانی سازیت(نوع کانه های اصلیت به خصوص خیلی مهمه)
درباره اطالاعات هم من تا حالا کار نکردم اما خیلی خوشحال می شم اگه ببینم چجوریه و اگه کمکی از دستم بربیاد هستم.
و خب همین الان هم شما یه دسته بندی ارائه دادی...کافیه کاملتر کنی که با یه نگاه هم بشه تشخیص داد...
من الان نمی دونم هدف شما چی هست؟می خوای رو نرم افزار پیاده کنی؟؟اگه آره که سرفر خوبه اما نرم افزار تخصصیش راک ورکسه...یعنی نتیجه ی کارتو که می بینی می خوای بال دراری:biggrin: شما همیشه که لازم نیست همه ی سنگ هاتو برای محیط های معدنی وارد کنی...اون کار چینه نشاسیه...که همین راک ورکس به درد اونا هم می خوره اما بیشتر به درد ماها می خوره که می خوایم با یه شکل سه بعدی شکل احتمالی توده، ابعاد، اگه گسلی خورده گسل ها و جابجایی توده معدنی مون...و نهایتا هم که خیلی مهمه تعیین تناژمون رو انجام می دیم...
شما برای هر سنگ اصلی که داری یه رنگی تعریف می کنی و خب اضافه ها رو هم بیخیال می شی(مثلا شیل یا ماسه سنگ)و اطلاعات لایه و عیار و نوع کانی سازی رو می دی و بهت یه شکل می ده...
اگه هدف دیگه ای داری بگو.
راستی من نمی دونم اف و تی تست چین!

hamid kor

عضو
خواهش می کنم وظیفه اس:smile:
با توجه به اینهایی که گفتید احیانا سرب و روی شما به صورت کربنات نیست آیا؟منظورم به صورت سروزیت و اسمیت زونیت؟چون به نظر میاد زون اکسیده دارید...من برداشتی که دارم از این جمله اینه :سرب و روی پایین تر غنی شده و روی اون اکسید آهنی(گوسان) حضور داره .
برای بوکسیت هم توجیه ندارم!چون برای تشکیل بوکسیت ما نیاز به محیط تهی از سیلیکا و آهن داریم!
اگه بتونی یه شکل شماتیک به ما بدی خیلی خوبه...مثلا ترتیب و توالی لایه هات + جنس سنگ + کانی سازیت(نوع کانه های اصلیت به خصوص خیلی مهمه)
درباره اطالاعات هم من تا حالا کار نکردم اما خیلی خوشحال می شم اگه ببینم چجوریه و اگه کمکی از دستم بربیاد هستم.
و خب همین الان هم شما یه دسته بندی ارائه دادی...کافیه کاملتر کنی که با یه نگاه هم بشه تشخیص داد...
من الان نمی دونم هدف شما چی هست؟می خوای رو نرم افزار پیاده کنی؟؟اگه آره که سرفر خوبه اما نرم افزار تخصصیش راک ورکسه...یعنی نتیجه ی کارتو که می بینی می خوای بال دراری:biggrin: شما همیشه که لازم نیست همه ی سنگ هاتو برای محیط های معدنی وارد کنی...اون کار چینه نشاسیه...که همین راک ورکس به درد اونا هم می خوره اما بیشتر به درد ماها می خوره که می خوایم با یه شکل سه بعدی شکل احتمالی توده، ابعاد، اگه گسلی خورده گسل ها و جابجایی توده معدنی مون...و نهایتا هم که خیلی مهمه تعیین تناژمون رو انجام می دیم...
شما برای هر سنگ اصلی که داری یه رنگی تعریف می کنی و خب اضافه ها رو هم بیخیال می شی(مثلا شیل یا ماسه سنگ)و اطلاعات لایه و عیار و نوع کانی سازی رو می دی و بهت یه شکل می ده...
اگه هدف دیگه ای داری بگو.
راستی من نمی دونم اف و تی تست چین!

سلام دوست عزیز ممنون که وقت میزارین

فک کنم بد انتقال دادم منظورمو! راسیتش سرب و ر وی و آهن و بوکسیت هیچ ربطی به هم ندارن و منظور من خود کانسار سرب و روی بصورت جداگونه بودش! بگذزریم کاریم که ما میخواییم بکنیم اینه که اطلاعات حاصل از گمانه های اکتشافی رو که اطلاعات نوع سنگ های هر یک از سمپل ها رو هم در اختیار میزاره معمولا به چندین نوع سنگ میرسه که ما میخواییم مثلا 10 نوع سنگ اگه بود اینارو تو چند زون یا دسته کانیسازی دسته بندی کنیم. میخواستم بدونم که این کار شدنیه یا نه؟ اگر شدنیه چگونه اونوقت؟

REYMOND00

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز ممنون که وقت میزارین

فک کنم بد انتقال دادم منظورمو! راسیتش سرب و ر وی و آهن و بوکسیت هیچ ربطی به هم ندارن و منظور من خود کانسار سرب و روی بصورت جداگونه بودش! بگذزریم کاریم که ما میخواییم بکنیم اینه که اطلاعات حاصل از گمانه های اکتشافی رو که اطلاعات نوع سنگ های هر یک از سمپل ها رو هم در اختیار میزاره معمولا به چندین نوع سنگ میرسه که ما میخواییم مثلا 10 نوع سنگ اگه بود اینارو تو چند زون یا دسته کانیسازی دسته بندی کنیم. میخواستم بدونم که این کار شدنیه یا نه؟ اگر شدنیه چگونه اونوقت؟

اکی از اون جهت...
چیزی که به ذهن من می رسه اینه که کل یه نوع سنگ مثلا انواع شیل مثلا سبز/فسیل دار/سیاه/زغالدار/ و...همه رو تو یه دسته بذارید...آهک/ماسه سنگ/دگرگونی/آذرین درونی مافیک/فلسیک وهمینطور بیرونی مافیک و فلسیک...قسمتهای کانه دار هم باید جداگانه باقی بمونه دیگه...حتی اگه کمتر بخواید می تونید کل رسوبی ها تو یه دسته و آذرین بیرونی و همینطور درونی هم در یه دسته قرار بدید...

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
اکی از اون جهت...
چیزی که به ذهن من می رسه اینه که کل یه نوع سنگ مثلا انواع شیل مثلا سبز/فسیل دار/سیاه/زغالدار/ و...همه رو تو یه دسته بذارید...آهک/ماسه سنگ/دگرگونی/آذرین درونی مافیک/فلسیک وهمینطور بیرونی مافیک و فلسیک...قسمتهای کانه دار هم باید جداگانه باقی بمونه دیگه...حتی اگه کمتر بخواید می تونید کل رسوبی ها تو یه دسته و آذرین بیرونی و همینطور درونی هم در یه دسته قرار بدید...
ببخشید بحث تخصصی هس و من زیاد بخودم اجازه اظهار نظر نمیدم ولی شاید اگر بتونن ژنز کانسارشون رو مشخص کنن بتونن بهتر تقسیم بندی مورد نظرشون رو انجام بدن

hamid kor

عضو
اکی از اون جهت...

بازم ممنون از جواب ارزنده تون،

دوست عزیز حق باشماست این راهی که شما پیشنهاد میدین اولین راهکاریه که بنظر میرسه ولی از لحاظ فنی و تخصصی منطقی باشه خیلی مناسبه و مهمتر از همه راحت تر هستش. اما واقعیتش اینکه ما میخواهیم عیار درون این زون ها یا دسته ها رو نیز بررسی کنیم که حالا وقتی برحسب اینکه سنگامون دگرگونی، آذرین و یا غیره باشن تقسیم بندی بکنیم اونوفت از لحاظ عیارسنجی مشکل یا تناقضی پیش نیاد خوبه! سنگ های تشکیل دهنده کانسار شامل مرمر، مرمر برشی، کالامین، کربنات نرم، کربنات برشی، کربنات سخت، کانسنگ مخلوط، کانسنگ سولفید، شیست کانی زا، شیست میکاسه است.

آخرین ویرایش:

hamid kor

عضو
ببخشید بحث تخصصی هس و من زیاد بخودم اجازه اظهار نظر نمیدم ولی شاید اگر بتونن ژنز کانسارشون رو مشخص کنن بتونن بهتر تقسیم بندی مورد نظرشون رو انجام بدن

دوست عزیز من نوع کانسار، اطلاعات عیارسنجی و زمین شناسی رو در اختیار دارم با این اوصاف بنظر شما چگونه می تونم این کار رو انجام بدم؟

G E O L O G Y

متخصص تالار زمین
کاربر ممتاز
دوست عزیز من نوع کانسار، اطلاعات عیارسنجی و زمین شناسی رو در اختیار دارم با این اوصاف بنظر شما چگونه می تونم این کار رو انجام بدم؟
راستش چون سوال شما بیشتر اقتصادی هست دوستمون REYMOND00 بهتر میتونن باسخگو باشن ولی در مجموع بنظرم باید شما ببینی هدف از تقسیم بندی مورد نظرت چی هست و این خلاصه کردن چه نیازی از شما رو بر آورده میکنه .... بنظرم برای این مورد نمیشه یه قانون پیدا کرد که همیشه کاربرد داشته باشه و بستگی به نیازتون تقسیم بندی مورد نظرتون رو میتونید خودتون انجام بدید
من مدتی قبل لاگ تعدادی چاه آب داشتم که خیلی با جزئیات تقسیم شده بود مثلا رس داشتم، رس ماسه دار داشتم، گراول رس دار ، گراول ماسه و رس دار و ..... و این باعث میشد لاگ چاهها و کراس سکشنشون خیلی پیچیده و درهم برهم بشه ... من خلاصه سازی رو بر اساس نیازم خودم انجام دادم بطوری که رس و رو ماسه دار و رس گراول و ماسه دار رو یک گروه کردم و ماسه و گراول ماسه دار رو یک گروه و گراول رو یک گروه و ... میدونید منظورم اینه که وضعیت پتانسیل هیدرولیکی اندازه دانه ها برام اهمیت داشت ... برای همین هست که میگم هدفتون نوع تقسیم بندی رو میتونه مشخص کنه

hamid kor

عضو
راستش چون سوال شما بیشتر اقتصادی هست دوستمون REYMOND00 بهتر میتونن باسخگو باشن ولی در مجموع بنظرم باید شما ببینی هدف از تقسیم بندی مورد نظرت چی هست و این خلاصه کردن چه نیازی از شما رو بر آورده میکنه .... بنظرم برای این مورد نمیشه یه قانون پیدا کرد که همیشه کاربرد داشته باشه و بستگی به نیازتون تقسیم بندی مورد نظرتون رو میتونید خودتون انجام بدید من مدتی قبل لاگ تعدادی چاه آب داشتم که خیلی با جزئیات تقسیم شده بود مثلا رس داشتم، رس ماسه دار داشتم، گراول رس دار ، گراول ماسه و رس دار و ..... و این باعث میشد لاگ چاهها و کراس سکشنشون خیلی پیچیده و درهم برهم بشه ... من خلاصه سازی رو بر اساس نیازم خودم انجام دادم بطوری که رس و رو ماسه دار و رس گراول و ماسه دار رو یک گروه کردم و ماسه و گراول ماسه دار رو یک گروه و گراول رو یک گروه و ... میدونید منظورم اینه که وضعیت پتانسیل هیدرولیکی اندازه دانه ها برام اهمیت داشت ... برای همین هست که میگم هدفتون نوع تقسیم بندی رو میتونه مشخص کنه
ممنون از توضیحاتتون دوست عزیز، واقعیتش هدف ما پی بردن به حقیقتی است که چال های اکتشافی (و سمپل هاشون) بخشی از حقیقته و ما مابقی حقیقته رو می خواییم بدونیم! و اینکه اینا تو واقعیت باهم ارتباط داشته باشن یانه و برچه اساس می تونن ارتباط داشته باشن می تونه یه نمونه اش همون ژنز که عنوان نمودین میتونه خیلی مناسب باشه و یکی دیگه اش که با اف تست و تی تست اونقدی که من یادم میاد به رفتارسنجی عیار درون هرنوع سنگ پرداخته میشه و برحسب شباهت و تفاوت رفتارها تصمیم گیری میشه و ...

gorgan89

عضو جدید
سلام به همه
میخاستم بدونم اینجا کسی درباره نشست زمین در اثر برداشت ابهای زیر زمینی مطلبی داره؟

hamid kor

عضو
untitled.JPG

باسلام، دوستان زمین شناس گرامی، تصویر پیوست شده مربوط به فراوانی داده های زمین شناسی (نوع سنگ) یک کانسار آهن می باشد. میخواستم نظر شما را در ارتباط با دسته بندی نوع سنگ ها به حداقل سه کلاس یا زون کانی سازی بدانم؟
اطلاعات مربوط به داده های اکتشافی بوده و علاوه بر نوع سنگ اطلاعات عیارسنجی نیز موجود می باشد.

هرگونه نظر دوستان ارزنده خواهد بود.
قبلا از راهنمایی های شما کمال تشکر را دارم.

mj7068

عضو جدید
سلام من یه تحقیق راجبه این موضوع میخوام میشه کمکم کنید آخه من رشتم معماریه خیلی وارد نیسم
بررسی وضع موجود زمین با تاکید بر محیط فیزیکی(زمین شناسی- پستی و بلندی- محط زیست)

بالا