سوالات و مشکلات کامپیوتری خود را در اینجا مطرح کنید!

buddy

کاربر بیش فعال
2G رم
کارت گرافیک 512

من برنامه رو از سیدی کپی کردم و نصب کردم یعنی مشکل از DVD-WR است؟
اخه DVD-WR سیدیهای دیگه رو میخونه و نصب میکنه؟
خب مهندس اين سي دي ها قفل دارن وكپي نميشن
بايد با استفاه از سي دي اصليش نصبش كني

dave batista

عضو جدید
سلام من این برنامرو پیدا کردم ولی علامت سوال براش تعریف نشده بود من حالاچه کار کنم متن هام بدون علامتن:cry:

نرم افزار passmark keyboardtest
این نرم افزا رو پیشنهاد می کنم دانلود کنید برای آزمایش صفحه کلید معیوب ورفع اشکال آن طراحی شده.
برای دانلود برو به این سایت :http://www.passmark.com

fsali

عضو جدید
net

net

سلام

فردا هایی که هیچ وقت نمیرسند هم بهانه خوبی است برای امیدوار بودن،برای زندگی بهتر داشتن،برای یک نفس راحت کشیدن

پیوست ها

• net.pdf
    81.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fsali

عضو جدید
باسلام
زمانی که یک درایو را فرمت میکنید تا قبل از اینکه اطلاعات جدیدی را روی آن بریزید می توانید با یکی از نرم افزارهای بازیابی تمام اطاعات آن را بازیابی نماید . Recover_My_Files یکی از این نرم افزارهاست .البته نرم افزارها و روش های دیگری . ....:gol:

fsali

عضو جدید
پاسخ به مشکل کیبورد

پاسخ به مشکل کیبورد

سلام دوستان.کیبورد من علامت سوال نمیزنه میشه بگید چطور علامت سوال بزنم:(
با سلام
اگر کیبورد شما ازلحاظ سخت افزاری برای تایپ یک علامت مشکل دارد شما می توانید از کد کلیدهای ترکیبی استفاده نمایید. ALT + کد 3 رقمی(آلت + کد سه رقمی (ALT+280):gol:)

yuhana

عضو جدید
کاربر ممتاز
رد هت عزيز شما به درساتون برسيد عزيز

من يك جايي پيدا كردم كه اين برنامه توش آپلوده و من گرفتمش عاليه فقط ترياله

اين دوستمون نصب كنن تا چند روز ديگه وقت كنم كركش كنم تا پايان وقتش يه سريال يا پچ مي دم بهتون

حالا بريد بگيد برديا بده ;)

براي ديدن و دانلود اينجا رو بچلانيد
سلام مرسی ولی من نتونستم چیزی دانلود کنم از اون همه موضوعی که اونجا بود کدومش باید دانلود بشه وای توروخدا کمکم کنین:cry:

bardiajoon

عضو جدید
سلام مرسی ولی من نتونستم چیزی دانلود کنم از اون همه موضوعی که اونجا بود کدومش باید دانلود بشه وای توروخدا کمکم کنین:cry:

بله اون سایت آی پی شما رو می خونه و اگه از ایران باشید بیرونتون می کنه...

ار مرورگر اوپرا استفاده کنید
!

bardiajoon

عضو جدید
سلام .خسته نباشید !!

من از وقتی ویندوزم رو عوض کردم سایت gmail رو به هیچ عنوان باز نمی کنه !!

فقط گاهی اوقات 3 بامداد به بعد !!

مشکل از چیه ؟؟

ممنون.

برای باز کردن جیمیل شما نیازمند خوانا شدن جاوا اسکریپ و یونیکد هستید و چون گوگل از سورس تبلت استفاده میکنه بهترین کار استفاده از مرورگر فایر فاکسه

bardiajoon

عضو جدید
سلام دوستای عزیز
برای من مشکلی پیش اومده
وقتی فایلی رو داونلود میکنم (چه با داونلودر ویندوز ، چه با IDM و ... )اصلا هیچ صفحه وبی رو نمیتونم باز کنم.همین که داونلود تموم میشه، میتونم به راحتی صفحه رو باز کنم.
مشکل من از چیه؟؟؟:cry:

آی دی ام و حتی خود دانلودر ویندوز به طرز وحشتناکی پهنای باند شما رو کاهش می دن وقتی از دایال آپ استفاده می کنید این خیلی محسوسه

پیشنهاد من : استفاده از دانلودر گت رایت و مرورگر ماکستان کومبو......این عالیه

bardiajoon

عضو جدید
خیلی وقتها پس از دانلود فیل ، باز نمی شود و دانلود ناقص انجام می شود . علت چیست و چه باید بکنم ؟

اگه از لینک مستقیم استفاده می کنی ادرس فایل رو توی دانلود منیجرت بده مثل آی دی ام یا گت رایت

ولی در لینکهای غیر مسقیم بهترین راه استفاده از فایرفاکس ورژن 3.02 هست ;)

دیگه توی اینکارها نقص نیست مگه هاستینگت مشکل داشته باشه

bardiajoon

عضو جدید
سلام بچه ها كامپيوتر من يه مشكلي داره مي خواستم ببينم كسي اينجا مي تونه كمكش كنه
نصب كارت صدا در device manager نمايش داده مي شه ولي volume control قابل دسترس نيست و هيچ صدايي هم پخش نمي شه مي خواستم بدونم اين مشكل سخت افزاريه يا نرم افزاري و راه حلش چيه؟؟؟

شک نکن مشکل نرم افزاریه...یکبار درایورت رو ری اینسال کن اگه درست نشد ویندوزت رو آپگرید کن مطمئن باش اگه درست انجام بدی حله

bardiajoon

عضو جدید
سلام به همه
خرین بار دادم بیرون،ویندوز رو بران نصب کرد(XP)
چند مدته یه پیام گوشه ی صفحه میاد،شک کردم به خودم:)

you may be a victim of software counterfeiting
this copy of windows did not pass genuine windows validation

چه کنم؟

نه نه نه ... اینکارو نکنید بر حسب تجربه سکوریتیه اوپراشین سیستمتون پایین میاد!!!

به راحتی اوتوماتیک آپدیدت رو غیر فعال کنید ..... همین ... البته قبلش حتما یه ری استور بگیرید به جایی که این ارور رو نمی داد

bardiajoon

عضو جدید
صداقت و مهربانیت را می ستایم صداقت را از کلامت و مهربانیت را از نگاهت

کسی نمی داند هنوز

هنوز تلاقی نگاهت با شیشه های مات
بر مماس گونه هات
معادله یک چند ضلعی مدور است
که چون قلبی گچی از ارتفاع حقیر اتاق آویزان شده :gol:

ehsan1436

عضو جدید
سوالات و مشکلات خود را در اینجا مطرح کنید!

:(
کمک فوری
سلام من راجع به این فایلها اطلاعات میخاستم
fls
mcs
xcp
و میخاستم بدونم نرم افزاری هست کف فایل نوشتاری یا مولتی مدیا رو به هر کدوم از اینها تبدیل کنه
convertor هر کدوم باشه عالیه
من اطلاعات زیادی راجع به کامپیوتر ندارم اگه تویه سوالم اشتباه بوده ببخشید
ممنون

qmars200

عضو جدید
آشنايي با ميكروكنترلر ها

آشنايي با ميكروكنترلر ها

کمک فوری
fls
mcs
xcp
و میخاستم بدونم نرم افزاری هست کف فایل نوشتاری یا مولتی مدیا رو به هر کدوم از اینها تبدیل کنه
ممنون

با سلام خدمت شما دوست عزيز

در رابطه با فايلها چيزي پيدا نكردم
ولي در مورد ميكرو كنترلر ها واستون يه مقاله ميذارم(مقدار زياديشو خودم نوشتم)
اميدوارم مفيد باشه

آشنايي با ميكروكنترلر ها :
مقدمه :

گرچه كامپيوترها تنها چند دهه اياست كه با ما همراهند با اين حال تأثير عميق آنها بر زندگي ما با تأثير تلفن ، اتومبيل و تلويزيون رقابت مي كند . همگي ما حضور آنها را احساس مي كنيم ، چه برنامه نويسان كامپيوتر و چه دريافت كنندگان صورت حساب هاي ماهيانه كه توسط سيستم هاي كامپيوتري بزرگ چاپ شده و توسط پست تحويل داده مي شود . تصور ما از كامپيوتر معمولا " داده پردازي " است كه محاسبات عددي را بطور خستگي ناپذير انجام مي دهد ، اما با انواعي از كامپيوتر ها برخورد مي كنيم كه وظايفشان را زيركانه و بطرزي آرام و كارآ و حتي فروتنانه انجام مي دهند و حتي حضور انها اغلب احساس نمي شود .

دراين مجموعه ها كامپيوترها وظيفه ي " كنترل " را در ارتباط با " دنياي واقعي " ، براي روشن و خاموش كردن وسايل و نظارت بر وضعيت آنها انجام مي دهند . ميكروكنترلرها ( برخلاف ميكروكامپيوترها و ريز پردارنده ها ) اغلب در چنين كاربردهايي يافت مي شوند .

با وجود اينكه بيش از سي و هفت – هشت سالي از تولد ريز پردازنده نمي گذرد ، تصور وسايل الكترونيكي و اسباب بازيهاي امروزي بدون آن كار مشكلي است . در سال 1971 شركت اينتل ، 8080 را بعنوان اولين ريزپردازنده ي موفق عرضه كرد . مدت كوتاهي پس از آن ، موتورولا ، RCA و سپس MOS Tecnology و Zilog انواع مشابهي را به ترتيب به نامهاي Z80 , 6502 , 1801 , 6800 عرضه كردند . گرچه اين مدارهاي مجتمع (IC ها ) به خودي خود فايده چنداني نداشتند اما بعنوان بخشي از يك كامپيوتر تك بورد (SBC) ، به جزء مركزي فراورده هاي مفيدي براي آموزش طراحي با ريزپردازنده ها تبديل شدند . از جمله ي اين SBC ها ميتوان به D2 موتورولا ، KIM-1 ساخت MOS Tecnology و SDK-85 متعلق به شركت اينتل نام برد .

ميكروكنترلر قطعه اي شبيه ريزپردازنده است . در 1976 اينتل 8748 را بعنوان اولين قطعه خانواده ي ميكروكنترلرهاي MCS-48 TM معرفي كرد .

وان ، ابعاد و پيچيدگي ميكروكنترلرها با اعلام ساخت 8051 ، يعني اولين عضو خانواده MCS-51 TM در 1980 توسط اينتل پيشرفت چشمگيري كرد . در مقايسه با 8048 اين قطعه شامل بيش از 60000 ترانزيستور ، 4K بايت ROM ، 128 بايت RAM ، 32 خط I/O ، يك درگاه سريال و دو تايمر 16 بيتي است . كه از لحاظ مدارات داخلي براي يك IC بسيار قابل ملاحظه است .

اصطلاحات فني : با توجه با اينكه همه ي دوستان با اين اصطلاحات آشنايي دارند ، با اين حال يادآوري اين مطالب خالي از لطف نيست .

حافظه ي نيمه رسانا : RAM و ROM :

رنامه ها و داده در حافظه ذخيره مي شوند .. حافظه هايي كه بطور مستقيم توسط CPU قابل دستيابي مي باشند ، IC هاي ( مدارهاي مجتمع ) نيمه رسانايي هستند كه RAM و ROM ناميده مي شوند . دو ويژگي RAM و ROM را از هم متمايز مي كند : اول آن كه RAM حافظه ي خواندني / نوشتني است در حاليكه ROM حافظه ي فقط خواندني است و دوم آنكه RAM فرار است ( يعني محتويات آن هنگام نبود ولتاژ تغذيه پاك مي شود ) درحاليكه ROM غير فرار مي باشد .

گذرگاه ها : آدرس ، داده و كنترل :

يك گذرگاه عبارت است از مجموعه اي از سيم ها كه اطلاعات را با يك هدف مشترك حمل مي كنند . امكان دستيابي به مدارات اطراف CPU توسط سه گذرگاه فراهم مي شود : گذرگاه ادرس ، گذرگاه داده و گذرگاه كنترل . گذرگاه داده اطلاعات را بين CPU و حافظه يا بين CPU و قطعات I/O منتقل مي كند .

ابزارهاي ورودي / خروجي :

ابزارهاي I/O يا ابزارهاي جانبي كامپيوتر كه مسيري براي ارتباط بين سيستم و دنياي واقعي را فراهم مي كند . شامل : ابزارهاي ذخيره سازي انبوه كه همونن CD و Flopy و دي وي دي و ... هستند و ابزارهاي رابط با انسان مثل صفحه كليد ، CRT و چاپگر و ... هستند و ابزارهاي كنترل / نظارت كه ابزارهاي نظارت همان ورودي يا حسگر هستند كه با كميت هايي نظير حرارت ، نور ، فشار و ... تحريك شده و آنها را به جريان يا ولتاژي كه توسط CPU خوانده مي شود تبديل مي كنند ( مثل فتوترانزيستور ها ، ترميستورها و سوئيچ ها ) .

برنامه ها : بزرگ و كوچك :

كه همان نرم افزار است كه شامل انواع زير است :

رم افزار كاربردي ( ارتباط با كاربر ) ، سيستم عامل ( زبان فرمان ، برنامه هاي مفيد ) و زيرروال هاي ورودي ، خروجي ( دسترسي به سخت افزار )

ميكروها ، ميني ها و كامپيوترهاي مركزي :

عنوان يك نقطه شروع ، كامپيوترها بر اساس اندازه و توان آنها با عنوان ميكروكامپيوترها ، ميني كامپيوترها و كامپيوترهاي مركزي دسته بندي مي شوند . يك ويژگي كليدي ميكروكامپيوترها اندازه و بسته بندي CPU مي باشد كه از يك مدار مجتمع واحد - يعني يك ريزپردازنده تشكيل شده است . از طرف ديگر ميني كامپيوترها و كامپيوترهاي مركزي علاوه بر آن كه در برخي جزئيات معماري ، پيچيده تر هستند ، CPU هايي مشتمل بر چندين IC دارند كه از چند IC ( در ميني كامپيوتر ها) تا چندين برد مدار متشكل از IC ها ( در كامپيوترهاي مركزي ) تغيير مي كند و اين براي به دست آوردن سرعت هاي بالا و توان محاسباتي كامپيوترهاي بزرگتر ضروري است .

ويژگي ديگري كه ميكروها را از ميني ها و كامپيوترهاي مركزي جدا مي كند آن است كه ميكروكامپيوترها سيستمهايي تك اجرايي و تك كاربريا single - user هستند يعني با يك كاربر ارتباط متقابل دارند و يك برنامه را در يك زمان اجرا مي كنند . از طرف ديگر ميني ها و كامپيوترهاي مركزي سيستمهايي چند اجرايي و چند كاربر يا multi – user هستند .

مقايسه ي ريز پردازنده ها با ميكروكنترلرها :

پيش از اين گفتم كه ريز پردازنده ها CPU هايي تك تراشه هستند و در ميكروكامپيوترها به كار مي روند . پس فرق ميكروكنترلرها با ريز پردازنده ها چيه ؟

با اين سوال از سه جنبه ميشه برخورد كرد :

معماري سخت افزار ، كاربردها و ويژگي هاي مجموعه ي دستورالعمل ها .

عماري سخت افزار : در حالي كه ريز پردازنده يك CPU ي تك تراشه اي است ، ميكروكنترلر در يك تراشه واحد شامل يك CPU و بسياري از مدارات لازم براي سيستم ميكروكامپيوتري كامل مي باشد . ميكروكنترلرها علاوه بر CPU داراي Ram و ROM ، يك رابط سريال ، يك رابط موازي ، تايمر و مدارات زمان بندي وقفه مي باشند كه همگي در يك IC قرار دارند . يك ويژگي مهم ميكروها سيستم وقفه ي موجود در داخل انهاست . ميكروها به عنوان ابزارهاي كنترل گرا يا control – oriented devices اغلب براي پاسخ بي درنگ به محركهاي خارجي ( وقفه ها ) مورد استفاده قرار مي گيرند .

كاربردها :

ريزپردازنده ها اغلب به عنوان CPU در سيستم هاي ميكروكامپيوتري بكار مي روند . اين كاربرد دليل طراحي آنها و جايي است كه مي توانند توان خود را به نمايش بگذارند . با اين وجود ميكروكنترلرها در طراحي هاي كوچك با كمترين اجزاء ممكن كه فعاليت هاي كنترل گرا انجام مي دهند نيز يافت مي شوند .اين طراحي ها در گذشته با چند دوجين يا حتي صدها IC ديجيتال انجام مي شد . يك ميكرو كنترلر مي تواند در كاهش تعداد كل اجزاء كمك كند . آنچه كه مورد نياز است عبارت است از يك ميكروكنترلر ، تعداد كمي اجزاء پشتيبان و يك برنامه كنترلي در ROM . ميكروكنترلرها براي " كنترل " ابزارهاي I/O در طراحي هايي با كمترين تعداد اجزاء ممكن مناسب هستند ، اما ريز پردازنده ها براي " پردازش " اطلاعات در سيستم هاي كامپيوتري مناسبند .

يكروكنترلرها پردازنده هايي اختصاصي هستند . آنها به خودي خود در كامپيوترها بكار نمي روند ، بلكه در فراورده هاي صنعتي و وسايل مصرفي مورد استفاده قرا ر ميگيرند . استفاده كنندگان اين فرآورده ها گاه از وجود ميكروها كاملا بي اطلاع هستند . از ديد آنها اجزاي داخلي وجود دارند اما جزو جزئيات بي اهميت طراحي بشمار مي روند .

رخلاف سيستمهاي كامپيوتري كه توسط قابليت برنامه ريزي و دوباره برنامه ريزي شدن ، باز شناخته مي شوند ، ميكروها يك بار براي هميشه و براي يك كار برنامه ريزي مي شوند .

وظايفي كه ميكروها انجام مي دهند وظايف تازه اي نيستند . آنچه جديد است اين است كه طراحي ها با تعداد اجزاي كمتري از گذشته انجام مي شوند . طراحي هايي كه درگذشته با استفاده از ده ها يا حتي صدها IC انجام مي شدند امروزه با يك ميكروكنترلر و اجزايي به تعداد انگشتان دست قابل انجام اند . كاهش تعداد اجزاء كه نتيجه ي مستقيم قابليت برنامه ريزي و توانايي زياد ميكروكنترلرها در ايجاد يكپارچگي مي باشد ، معمولا منجر به زمان طراحي و ساخت كوتاه تر ، هزينه ي توليد پايين تر ، مصرف توان كمتر و قابليت اطمينان بيشتر مي شود . اعمال منطقي كه نيازمند چندين IC مي باشند ، اغلب توسط يك ميكروكنترلر با اضافه كردن يك برنامه ي كنترلي انجام مي شوند .

عيب كار در سرعت است . راه حل هاي ميكروكنترلي هرگز در سرعت به پاي راه حلهاي مشابه با اجزاي گسسته نمي رسند . در موقعيت هايي كه نياز به پاسخ هاي بسيار سريع به رويدادها وجود دارد ( كه البته به ندرت چنين كاربردهايي پيدا مي شوند ) ميكروها عكس العمل ضعيفي از خود نشان مي دهند .

بكار بردن ميكروها براي چنين عملي چندان مرسوم نيست ، اما اين امكان وجود دارد . در بسياري از كاربردها بويژه آنهايي كه با عملكرد انسان سروكار دارند اين كه تأخير ها به نانوثانيه انداره گيري شوند يا ميكروثانيه و ميلي ثانيه اهميتي ندارند ، ( مثلا هنگامي كه فشار روغن ماشين شما افت ميكند ، آيا لازم است كه ظرف چند ميكروثانيه مطلع شويد ؟) .

ميكروكنترلرها مي توانند عمليات منطقي را انجام دهند و از اين گذشته هر چه طراحي ها پيچيده تر باشند مزاياي طراحي ميكروكنترلري ، بيشتر خود را نشان ميدهند . تعداد كم اجزا مزيتي است كه قبلا به آن اشاره شد و علاوه بر آن عمليات پيش بيني شده در برنامه كنترلي را مي توان تنها با تغيير نرم افزار دگرگون كرد و اين روش كمترين اثر ممكن را روي چرخه ي توليد خواهد گذاشت .

منبع
http://qmars200.blogfa.com/post-522.aspx

آخرین ویرایش:

bardiajoon

عضو جدید
ساده است

ساده است

کمک فوری
fls
mcs
xcp
ممنون

شمای کدگذاری و رمزگشایی EDGE

کدگذاری و رمزگشایی
طرح (MCS) سرعت

coder:

(kbit/s/slot) http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%AF%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C MCS-1 8.8 GMSK MCS-2 11.2 GMSK MCS-3 14.8 GMSK MCS-4 17.6 GMSK MCS-5 22.4 8-PSK MCS-6 29.6 8-PSK MCS-7 44.8 8-PSK MCS-8 54.4 8-PSK MCS-9 59.2 8-PSK
رده بندی

در عمل EDGE شبکه می باشد. در حالی که دستگاه های داری EDGE در کلاس ۳ به طور آشکار نسل 3 نیستند، دستگاه های دارای کلاس ۴ و بالاتر داره پهنای باند با سرعت بیشتری هستند و به همین جهت از برخی فناوری های نسل ۳ (مانند 1xRTT) بالاتر هستند، به همین جهت EDGE معمولاً به عنوان فناوری شبکه نسل ۲.۷۵ رده بندی می‌شود.

ehsan1436

عضو جدید
با سلام خدمت شما دوست عزيز

در رابطه با فايلها چيزي پيدا نكردم
ولي در مورد ميكرو كنترلر ها واستون يه مقاله ميذارم(مقدار زياديشو خودم نوشتم)
اميدوارم مفيد باشه

آشنايي با ميكروكنترلر ها :
مقدمه :

گرچه كامپيوترها تنها چند دهه اياست كه با ما همراهند با اين حال تأثير عميق آنها بر زندگي ما با تأثير تلفن ، اتومبيل و تلويزيون رقابت مي كند . همگي ما حضور آنها را احساس مي كنيم ، چه برنامه نويسان كامپيوتر و چه دريافت كنندگان صورت حساب هاي ماهيانه كه توسط سيستم هاي كامپيوتري بزرگ چاپ شده و توسط پست تحويل داده مي شود . تصور ما از كامپيوتر معمولا " داده پردازي " است كه محاسبات عددي را بطور خستگي ناپذير انجام مي دهد ، اما با انواعي از كامپيوتر ها برخورد مي كنيم كه وظايفشان را زيركانه و بطرزي آرام و كارآ و حتي فروتنانه انجام مي دهند و حتي حضور انها اغلب احساس نمي شود .

دراين مجموعه ها كامپيوترها وظيفه ي " كنترل " را در ارتباط با " دنياي واقعي " ، براي روشن و خاموش كردن وسايل و نظارت بر وضعيت آنها انجام مي دهند . ميكروكنترلرها ( برخلاف ميكروكامپيوترها و ريز پردارنده ها ) اغلب در چنين كاربردهايي يافت مي شوند .

با وجود اينكه بيش از سي و هفت – هشت سالي از تولد ريز پردازنده نمي گذرد ، تصور وسايل الكترونيكي و اسباب بازيهاي امروزي بدون آن كار مشكلي است . در سال 1971 شركت اينتل ، 8080 را بعنوان اولين ريزپردازنده ي موفق عرضه كرد . مدت كوتاهي پس از آن ، موتورولا ، RCA و سپس MOS Tecnology و Zilog انواع مشابهي را به ترتيب به نامهاي Z80 , 6502 , 1801 , 6800 عرضه كردند . گرچه اين مدارهاي مجتمع (IC ها ) به خودي خود فايده چنداني نداشتند اما بعنوان بخشي از يك كامپيوتر تك بورد (SBC) ، به جزء مركزي فراورده هاي مفيدي براي آموزش طراحي با ريزپردازنده ها تبديل شدند . از جمله ي اين SBC ها ميتوان به D2 موتورولا ، KIM-1 ساخت MOS Tecnology و SDK-85 متعلق به شركت اينتل نام برد .

ميكروكنترلر قطعه اي شبيه ريزپردازنده است . در 1976 اينتل 8748 را بعنوان اولين قطعه خانواده ي ميكروكنترلرهاي MCS-48 TM معرفي كرد .

وان ، ابعاد و پيچيدگي ميكروكنترلرها با اعلام ساخت 8051 ، يعني اولين عضو خانواده MCS-51 TM در 1980 توسط اينتل پيشرفت چشمگيري كرد . در مقايسه با 8048 اين قطعه شامل بيش از 60000 ترانزيستور ، 4K بايت ROM ، 128 بايت RAM ، 32 خط I/O ، يك درگاه سريال و دو تايمر 16 بيتي است . كه از لحاظ مدارات داخلي براي يك IC بسيار قابل ملاحظه است .

اصطلاحات فني : با توجه با اينكه همه ي دوستان با اين اصطلاحات آشنايي دارند ، با اين حال يادآوري اين مطالب خالي از لطف نيست .

حافظه ي نيمه رسانا : RAM و ROM :

رنامه ها و داده در حافظه ذخيره مي شوند .. حافظه هايي كه بطور مستقيم توسط CPU قابل دستيابي مي باشند ، IC هاي ( مدارهاي مجتمع ) نيمه رسانايي هستند كه RAM و ROM ناميده مي شوند . دو ويژگي RAM و ROM را از هم متمايز مي كند : اول آن كه RAM حافظه ي خواندني / نوشتني است در حاليكه ROM حافظه ي فقط خواندني است و دوم آنكه RAM فرار است ( يعني محتويات آن هنگام نبود ولتاژ تغذيه پاك مي شود ) درحاليكه ROM غير فرار مي باشد .

گذرگاه ها : آدرس ، داده و كنترل :

يك گذرگاه عبارت است از مجموعه اي از سيم ها كه اطلاعات را با يك هدف مشترك حمل مي كنند . امكان دستيابي به مدارات اطراف CPU توسط سه گذرگاه فراهم مي شود : گذرگاه ادرس ، گذرگاه داده و گذرگاه كنترل . گذرگاه داده اطلاعات را بين CPU و حافظه يا بين CPU و قطعات I/O منتقل مي كند .

ابزارهاي ورودي / خروجي :

ابزارهاي I/O يا ابزارهاي جانبي كامپيوتر كه مسيري براي ارتباط بين سيستم و دنياي واقعي را فراهم مي كند . شامل : ابزارهاي ذخيره سازي انبوه كه همونن CD و Flopy و دي وي دي و ... هستند و ابزارهاي رابط با انسان مثل صفحه كليد ، CRT و چاپگر و ... هستند و ابزارهاي كنترل / نظارت كه ابزارهاي نظارت همان ورودي يا حسگر هستند كه با كميت هايي نظير حرارت ، نور ، فشار و ... تحريك شده و آنها را به جريان يا ولتاژي كه توسط CPU خوانده مي شود تبديل مي كنند ( مثل فتوترانزيستور ها ، ترميستورها و سوئيچ ها ) .

برنامه ها : بزرگ و كوچك :

كه همان نرم افزار است كه شامل انواع زير است :

رم افزار كاربردي ( ارتباط با كاربر ) ، سيستم عامل ( زبان فرمان ، برنامه هاي مفيد ) و زيرروال هاي ورودي ، خروجي ( دسترسي به سخت افزار )

ميكروها ، ميني ها و كامپيوترهاي مركزي :

عنوان يك نقطه شروع ، كامپيوترها بر اساس اندازه و توان آنها با عنوان ميكروكامپيوترها ، ميني كامپيوترها و كامپيوترهاي مركزي دسته بندي مي شوند . يك ويژگي كليدي ميكروكامپيوترها اندازه و بسته بندي CPU مي باشد كه از يك مدار مجتمع واحد - يعني يك ريزپردازنده تشكيل شده است . از طرف ديگر ميني كامپيوترها و كامپيوترهاي مركزي علاوه بر آن كه در برخي جزئيات معماري ، پيچيده تر هستند ، CPU هايي مشتمل بر چندين IC دارند كه از چند IC ( در ميني كامپيوتر ها) تا چندين برد مدار متشكل از IC ها ( در كامپيوترهاي مركزي ) تغيير مي كند و اين براي به دست آوردن سرعت هاي بالا و توان محاسباتي كامپيوترهاي بزرگتر ضروري است .

ويژگي ديگري كه ميكروها را از ميني ها و كامپيوترهاي مركزي جدا مي كند آن است كه ميكروكامپيوترها سيستمهايي تك اجرايي و تك كاربريا single - user هستند يعني با يك كاربر ارتباط متقابل دارند و يك برنامه را در يك زمان اجرا مي كنند . از طرف ديگر ميني ها و كامپيوترهاي مركزي سيستمهايي چند اجرايي و چند كاربر يا multi – user هستند .

مقايسه ي ريز پردازنده ها با ميكروكنترلرها :

پيش از اين گفتم كه ريز پردازنده ها CPU هايي تك تراشه هستند و در ميكروكامپيوترها به كار مي روند . پس فرق ميكروكنترلرها با ريز پردازنده ها چيه ؟

با اين سوال از سه جنبه ميشه برخورد كرد :

معماري سخت افزار ، كاربردها و ويژگي هاي مجموعه ي دستورالعمل ها .

عماري سخت افزار : در حالي كه ريز پردازنده يك CPU ي تك تراشه اي است ، ميكروكنترلر در يك تراشه واحد شامل يك CPU و بسياري از مدارات لازم براي سيستم ميكروكامپيوتري كامل مي باشد . ميكروكنترلرها علاوه بر CPU داراي Ram و ROM ، يك رابط سريال ، يك رابط موازي ، تايمر و مدارات زمان بندي وقفه مي باشند كه همگي در يك IC قرار دارند . يك ويژگي مهم ميكروها سيستم وقفه ي موجود در داخل انهاست . ميكروها به عنوان ابزارهاي كنترل گرا يا control – oriented devices اغلب براي پاسخ بي درنگ به محركهاي خارجي ( وقفه ها ) مورد استفاده قرار مي گيرند .

كاربردها :

ريزپردازنده ها اغلب به عنوان CPU در سيستم هاي ميكروكامپيوتري بكار مي روند . اين كاربرد دليل طراحي آنها و جايي است كه مي توانند توان خود را به نمايش بگذارند . با اين وجود ميكروكنترلرها در طراحي هاي كوچك با كمترين اجزاء ممكن كه فعاليت هاي كنترل گرا انجام مي دهند نيز يافت مي شوند .اين طراحي ها در گذشته با چند دوجين يا حتي صدها IC ديجيتال انجام مي شد . يك ميكرو كنترلر مي تواند در كاهش تعداد كل اجزاء كمك كند . آنچه كه مورد نياز است عبارت است از يك ميكروكنترلر ، تعداد كمي اجزاء پشتيبان و يك برنامه كنترلي در ROM . ميكروكنترلرها براي " كنترل " ابزارهاي I/O در طراحي هايي با كمترين تعداد اجزاء ممكن مناسب هستند ، اما ريز پردازنده ها براي " پردازش " اطلاعات در سيستم هاي كامپيوتري مناسبند .

يكروكنترلرها پردازنده هايي اختصاصي هستند . آنها به خودي خود در كامپيوترها بكار نمي روند ، بلكه در فراورده هاي صنعتي و وسايل مصرفي مورد استفاده قرا ر ميگيرند . استفاده كنندگان اين فرآورده ها گاه از وجود ميكروها كاملا بي اطلاع هستند . از ديد آنها اجزاي داخلي وجود دارند اما جزو جزئيات بي اهميت طراحي بشمار مي روند .

رخلاف سيستمهاي كامپيوتري كه توسط قابليت برنامه ريزي و دوباره برنامه ريزي شدن ، باز شناخته مي شوند ، ميكروها يك بار براي هميشه و براي يك كار برنامه ريزي مي شوند .

وظايفي كه ميكروها انجام مي دهند وظايف تازه اي نيستند . آنچه جديد است اين است كه طراحي ها با تعداد اجزاي كمتري از گذشته انجام مي شوند . طراحي هايي كه درگذشته با استفاده از ده ها يا حتي صدها IC انجام مي شدند امروزه با يك ميكروكنترلر و اجزايي به تعداد انگشتان دست قابل انجام اند . كاهش تعداد اجزاء كه نتيجه ي مستقيم قابليت برنامه ريزي و توانايي زياد ميكروكنترلرها در ايجاد يكپارچگي مي باشد ، معمولا منجر به زمان طراحي و ساخت كوتاه تر ، هزينه ي توليد پايين تر ، مصرف توان كمتر و قابليت اطمينان بيشتر مي شود . اعمال منطقي كه نيازمند چندين IC مي باشند ، اغلب توسط يك ميكروكنترلر با اضافه كردن يك برنامه ي كنترلي انجام مي شوند .

عيب كار در سرعت است . راه حل هاي ميكروكنترلي هرگز در سرعت به پاي راه حلهاي مشابه با اجزاي گسسته نمي رسند . در موقعيت هايي كه نياز به پاسخ هاي بسيار سريع به رويدادها وجود دارد ( كه البته به ندرت چنين كاربردهايي پيدا مي شوند ) ميكروها عكس العمل ضعيفي از خود نشان مي دهند .

بكار بردن ميكروها براي چنين عملي چندان مرسوم نيست ، اما اين امكان وجود دارد . در بسياري از كاربردها بويژه آنهايي كه با عملكرد انسان سروكار دارند اين كه تأخير ها به نانوثانيه انداره گيري شوند يا ميكروثانيه و ميلي ثانيه اهميتي ندارند ، ( مثلا هنگامي كه فشار روغن ماشين شما افت ميكند ، آيا لازم است كه ظرف چند ميكروثانيه مطلع شويد ؟) .

ميكروكنترلرها مي توانند عمليات منطقي را انجام دهند و از اين گذشته هر چه طراحي ها پيچيده تر باشند مزاياي طراحي ميكروكنترلري ، بيشتر خود را نشان ميدهند . تعداد كم اجزا مزيتي است كه قبلا به آن اشاره شد و علاوه بر آن عمليات پيش بيني شده در برنامه كنترلي را مي توان تنها با تغيير نرم افزار دگرگون كرد و اين روش كمترين اثر ممكن را روي چرخه ي توليد خواهد گذاشت .

منبع
http://qmars200.blogfa.com/post-522.aspx
سلام خیلی ممنونم از راهنماییتون
مقاله هم خوندم جالب بود ولی منظور من ار mcs میکرو کنترلر نبود این پسوند 1 فایله
بهتر بود اینطوری مینوشتم
mcs.*
fls.*
xcp.*
بازم ممنونم
خیلی لطف کردید

dave batista

عضو جدید
کمک فوری
fls
mcs
xcp
ممنون
هرچی در مورد این 3 تا فایل می خوای توی این سایت هست :

http://filext.com

memol_m

عضو جدید
مشکل حرف ی در وب

مشکل حرف ی در وب

با سلام
من ویندوز عوض کردم .حالا دیگه وقتی میرم توی اینترنت و توی سایت ها حرف ی رو جدا میزنه !
در بقیه جاها مشکلی نداره مثلا در ورد کار می کنه.
مشکل فقط توی اینترنت هست.:surprised:
فونت و کیبورد فارسی هم مشکل نداره.
:confused:
لظفاً مشکل منو بحلید:cry:

picher_s

عضو جدید
با سلام
من ویندوز عوض کردم .حالا دیگه وقتی میرم توی اینترنت و توی سایت ها حرف ی رو جدا میزنه !
در بقیه جاها مشکلی نداره مثلا در ورد کار می کنه.
مشکل فقط توی اینترنت هست.:surprised:
فونت و کیبورد فارسی هم مشکل نداره.
:confused:
لظفاً مشکل منو بحلید:cry:

سلام

مشکل از مرورگر شماست نه اینترنت!!!

اگه خواستی از FireFox استفاده کن یا کلید های ترکیبیه Shfit+X(ي) رو آزمایش کن.

موفق باشید.;)

bardiajoon

عضو جدید
سلام

مشکل از مرورگر شماست نه اینترنت!!!

اگه خواستی از FireFox استفاده کن یا کلید های ترکیبیه Shfit+X(ي) رو آزمایش کن.

موفق باشید.;)

اوه...نه دوست من...ریشه ای حلش کنیم ... همیشه اینطور نیست بعضی وقتها موقع نصب ویندوز به خصوص اونهایی که توسط ایرانی ها دستکاری شده!! اشتباهاً بعضی یونیکد ها کپی نمی شن ...پس یعنی مشکل اصلی نبود یونیکد یا اجرای غیر صحیح اون روی مثلا مرورگر یا فرضاً واژه نگار باعث بروز همچین مشکلی میشه
توی واژه نگار می تونید ریپلیس کنید و توی مرورگرتون برید منوی آپشن و سربرگ جنرال ( عمومی) فونت رو عوض کنید که بهترین فونت تاهما و لوتوس هست
ولی موافقم که فایرفاکس محشره!

ELAHE_TANHA

عضو جدید
سيستم بالا نمياد

سيستم بالا نمياد

سلام
نميدونم چرا سيستم كامپيوترم بالا نمياد:cry::(
ديگه حتي نميتونم نصب ويندوز كنم يكي به دادم برسه يه عالمه پروژه نوشته نشده دارم:cry:

Marjaan

عضو جدید
سلام
نميدونم چرا سيستم كامپيوترم بالا نمياد:cry::(
ديگه حتي نميتونم نصب ويندوز كنم يكي به دادم برسه يه عالمه پروژه نوشته نشده دارم:cry:
سلام
خراب بودن یکی از موارد زیر ممکنه باعث نصب نشدن ویندوز بشه
1 . کابل هارد خراب باشه
2 . سی دی یا دی وی دی ویندوز مشکل داشته باشه
3 . سی دی رام یا دی وی دی رام کیستون دارای مشکل باشه
4 . یکی از مشکلات دیگه در این مواقع خراب شدن هارد کامپیوتره سعی کن روی یه پارتیشن دیگه هارد ویندوز رو نصب کنی
اگه باز در نصب با ارور مواجه شدید
هارد رو روی یه سیستم دیگه بالا بیارید و با برنامه های پارتشین بندی اون رو مجددا پارتیشن کنید
واسه سیستم خودم همچین مشکلی پیش اومد که همین کار رو انجام دادم

ELAHE_TANHA

عضو جدید
سلام
خراب بودن یکی از موارد زیر ممکنه باعث نصب نشدن ویندوز بشه
1 . کابل هارد خراب باشه
2 . سی دی یا دی وی دی ویندوز مشکل داشته باشه
3 . سی دی رام یا دی وی دی رام کیستون دارای مشکل باشه
4 . یکی از مشکلات دیگه در این مواقع خراب شدن هارد کامپیوتره سعی کن روی یه پارتیشن دیگه هارد ویندوز رو نصب کنی
اگه باز در نصب با ارور مواجه شدید
هارد رو روی یه سیستم دیگه بالا بیارید و با برنامه های پارتشین بندی اون رو مجددا پارتیشن کنید
واسه سیستم خودم همچین مشکلی پیش اومد که همین کار رو انجام دادم

سلام
مشكل اينجاست كه bios بالا نمياد اصلا مانيتور هيچي نمايش نميده:cry:
به هر حال مرسي از پاسختون:gol:

buddy

کاربر بیش فعال
سلام
مشكل اينجاست كه bios بالا نمياد اصلا مانيتور هيچي نمايش نميده:cry:
به هر حال مرسي از پاسختون:gol:

آيا سي پي يو گرم ميشه ؟
آيا كابل ديتاي مانيتورت مشكلي نداره ؟
آيا مادربردت دوال بايسه ؟
:gol:

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
يه سئوال داشتم ممنون ميشم كمكم كنيد
چرا بعضي از عكس هاي توي هارد من شبيه پوشه ميشن و بعضي پوشه ها شبيه عكس؟
راه درست كردن اساسيش چيه؟

elma

عضو جدید
سلام دوست عزيز :gol:
اگه در دوايس منيجر نصبه و جلوي اون يه علامت اخطار زرد رنگ ديده ميشه
مطمئنا عيب از cd ويندوزيه كه نصب كردي يعني با سيستمت سازگار نيست
البته شايد از طريق نصب كردن دستي درايور صدا ، خوب بشه
ممنون از جوابتون
توي دوايس منيجر نصبه اما جلوي اون علامت اخطار نداره و وقتي روي vollume control در قسمتall program/accessories/ entertainment كليك مي كنم اين پيام خطا داده مي شود:

there are no active mixer device available . to instal mixer device go to control panel .click printer and other hardware are then click add hardware this program will
now close
ديگه نمي دونم چي كار كنم ده دفعه هم ويندوزمو نصب كردم ولي هيچ جوري درست نمي شه:(

بالا