سوالات و مشکلات مدل سازی و کدنویسی در نرم افزار متلب - Matlab - تخصصی مهندسی شیمی

mohandes-87

عضو جدید
سلام دوستان من برنامه متلبی میخوام که جواب معادله زیر رو با حدس وخطا بهم بده
2*x-2*(x^2)*(1-e(-1/x))=0.211
ممنون میشم برنامشو برام بذارید آخه تازه متلب رو یاد گرفتم ونوشتن این برنامه رو بلد نیستم

pixxy

عضو جدید
سلام نمیدونم چرا هر سوالی توی هر قسمت از تالار مینویسم بدون جواب میمونه ولی من ناامید نمیشم.یه سوال دارم اگر بخوام برنامه ای بنویسم که فشار بخار متیل کلرید را در دمای 322کلوین به وسیله معادله واندروالس بهم بده باید چیکار کنم؟

سلام دوست عزیز، در مورد معادله واندر والس چیز زیادی یادم نمیاد، ولی واسه کد نویسیش باید اول سعی کنید فشار را در یک طرف معادله نگه دارید و بقیه پارامتر ها رو به طرف دیگه علامت مساوی انتقال بدید که فکر کنم واسه این معادله کار سختیه. بنابر این دو راه حل پیشنهاد میشه:
1- استفاده از دستور
solve
2- سعی و خطا

اگه به هلپ متلب مراجعه کنید برای دستور سالو توضیحات و مثال های خوبی هست که بهتون کمک میکنه معادله فشار رو بر حسب بقیه پارامترها بدست بیارین
اگه با این دستور نتونیم جواب قابل قبولی بدست بیاریم باید از سعی وخطا استفاده کرد. یعنی اینکه یک حلقه "وایل" ایجاد میکنیم. داخل حلقه، فشار را مقدار دهی میکنیم(یه مقدار کم مثلا 0.2 بار) . معادله واندروالس رو مرتب میکنیم(همه پارامترها رو به یک طرف تساوی انتقال میدیم) و تا وقتی مقدار معادله به صفر نزدیک نشده فشار را با گام کم (مثلا 0.01 بار) افزایش میدهیم.
p=0.2-0.01;
T=322;
while f >=0.001
p=p+0.01;
f=F(p,T,.....vandervals....);
end
p

mohandes-87

عضو جدید
سلام دوست عزیز، در مورد معادله واندر والس چیز زیادی یادم نمیاد، ولی واسه کد نویسیش باید اول سعی کنید فشار را در یک طرف معادله نگه دارید و بقیه پارامتر ها رو به طرف دیگه علامت مساوی انتقال بدید که فکر کنم واسه این معادله کار سختیه. بنابر این دو راه حل پیشنهاد میشه:
1- استفاده از دستور
solve
2- سعی و خطا

اگه به هلپ متلب مراجعه کنید برای دستور سالو توضیحات و مثال های خوبی هست که بهتون کمک میکنه معادله فشار رو بر حسب بقیه پارامترها بدست بیارین
اگه با این دستور نتونیم جواب قابل قبولی بدست بیاریم باید از سعی وخطا استفاده کرد. یعنی اینکه یک حلقه "وایل" ایجاد میکنیم. داخل حلقه، فشار را مقدار دهی میکنیم(یه مقدار کم مثلا 0.2 بار) . معادله واندروالس رو مرتب میکنیم(همه پارامترها رو به یک طرف تساوی انتقال میدیم) و تا وقتی مقدار معادله به صفر نزدیک نشده فشار را با گام کم (مثلا 0.01 بار) افزایش میدهیم.
p=0.2-0.01;
T=322;
while f >=0.001
p=p+0.01;
f=F(p,T,.....vandervals....);
end
p
واقعا از جوابتون ممنونم یه سوال دیگه هم دارم میشه برنامه ای برام قراربدیدکه معادله زیر رو ه روش حدس وخطا حل کنه ؟
2*x-2*x^2*(1-e(-1/x))=0.211

آخرین ویرایش:

pixxy

عضو جدید
واقعا از جوابتون ممنونم یه سوال دیگه هم دارم میشه برنامه ای برام قراربدیدکه معادله زیر رو ه روش حدس وخطا حل کنه ؟
2*x-2*x^2*(1-e(-1/x))
سلام خواهش میکنم
اینو کپی کن و اجرا:smile:
x=-10;
F=1;
while F>0.001
x=x+0.000011;
F=2*x-2*x^2*(1-exp(-1/x));
end
x
F

جواب ایکس صفره که خب اف هم صفر میشه

razzagh71

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه مقاله مدلینگ هست که استاد گفته باید نمودار های اون مقاله رو بدست بیارم و تقریبا همه فرمول های لازم توی اون مقاله هست چیزایی هم که نبود پیدا کردم.
معادله یک ODE هست.
لطفا راهنمایی کنید که با چه نرم فزاری می تونم نمودارها رو بدست بیارم؟
به متلب و روش Shooting میشه ؟

pixxy

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
یه مقاله مدلینگ هست که استاد گفته باید نمودار های اون مقاله رو بدست بیارم و تقریبا همه فرمول های لازم توی اون مقاله هست چیزایی هم که نبود پیدا کردم.
معادله یک ODE هست.
لطفا راهنمایی کنید که با چه نرم فزاری می تونم نمودارها رو بدست بیارم؟
به متلب و روش Shooting میشه ؟

سلام دوست عزیز
شما باید معادلات رو داخل یک ماتریس( با توجه به دستورالعمل هلپ متلب )بنویسید و در یک فانکشن ذخیره کنید.بعد مقادیر اولیه رو تعریف کنید و با دستور ODE45 (از هلپ متلب کمک بگیرید) اون فانکشن رو فراخوانی کنید. در اخر هم مقادیر به دست اومده رو رسم کنید.مثال متلب:
function dy = rigid(t,y)
dy = zeros(3,1); % a column vector
dy(1) = y(2) * y(3);
dy(2) = -y(1) * y(3);
dy(3) = -0.51 * y(1) * y(2);

بعد توی یه ام فایل دیگه اون قبلی رو فراخوانی میکنیم :
options = odeset('RelTol',1e-4,'AbsTol',[1e-4 1e-4 1e-5]);
[T,Y] = ode45(@rigid,[0 12],[0 1 1],options);

pixxy

عضو جدید
مشاهده پیوست 237586سلام
برای رسم نموداری در متلب که توضیحات و برنامه آن را در پیوست قرار داده ام به کمک نیاز دارم.
سلام
یکم بیشتر توضیح بدین دقیقا میخواین چکار کنین؟؟
این جمله رو هم معنی کنید:
"اما مقادیر ستون دوم (B) از زمان 14 تا 150 را بر حسب محور x رسم کند که در اینجا محور x همان مقادیر D در بازه تعیین شده D=[0:0.4] است."

اگه متوجه بشم میتونم مشکلتونو حل کنم.

ali561266

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کمک در برنامه نویسی با متلب

کمک در برنامه نویسی با متلب

بچه ها کسی میتونه با برنامه متلب یک برنامه بنویسه که این برنامه بتونه نقطه پینچ رو حساب کنه ؟

edna11

عضو جدید
سلام دوستان
من یه سیستم استوانه ای دارم با دو بعد r و z که unsteady هم هست.چطوری تو متلب حلش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
1/α(dT /dt)=d[SUP]2[/SUP]T/dr[SUP]2[/SUP] +1/r (dT/dr) +d[SUP]2[/SUP]T/dz[SUP]2[/SUP]

رها.م

عضو جدید
سلام من در ایجاد یک فرمول کلی برای انتقال گرما مشکل دارم
کسی میتونه یه فرمول کلی بنویسه
برای صفحه ای که اونرو مش بندی کنیم و دمای گره ها رو محاسبه کنیم کاربر باید بتونه ابعاد صفحه و شرایط مرزی رو خودش انتخاب کنه
شرایط مرزی مختلف مثل بودن در معرض انتقال حرارت جابجایی و یا عایق بودن ضلعی از صفحه و یا داشتن تولید گرمای داخلی
همه ی اینها در یک برنامه اجرا بشه
ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام من در ایجاد یک فرمول کلی برای انتقال گرما مشکل دارم
کسی میتونه یه فرمول کلی بنویسه
برای صفحه ای که اونرو مش بندی کنیم و دمای گره ها رو محاسبه کنیم کاربر باید بتونه ابعاد صفحه و شرایط مرزی رو خودش انتخاب کنه
شرایط مرزی مختلف مثل بودن در معرض انتقال حرارت جابجایی و یا عایق بودن ضلعی از صفحه و یا داشتن تولید گرمای داخلی
همه ی اینها در یک برنامه اجرا بشه
ممنون

شما فرمول یک صفحه چهار گوش از همه جهت آزاد رو فرمولش بنویس بعد براش شرط بذار
شرط اول: اگه یک طرفش عایق بود.
شرط دوم: اگه دو طرفش عایق بود.
شرط سوم: اگه سه طرفش عایق بود.
شرط چهارم اگه ایزوله بود و غیره....

بعد که کاربر میاد شرایط مرزی رو مشخص می کنه میبینه بر اساس کدوم شرط باید انتخاب کنه اون وقت اون فرمول کلی ازش کسر میشه تا به اون چیزی که کاربر می خواد میرسه.

رها.م

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون من یه کد مینویسم اگه لطف کنید بررسیش کنید و تغییراتی که گفتید رو اعمال کنید که خیلی ممنون میشم خیلی فوری و مهمه برام مرسی
X=input('Enter "X" value=') %length of plate
Y=input('Enter "Y" value=') %width of plate
dx=input('Enter "dx" value=') %space between meshes
dy=input('Enter "dy" value=')
x=[1: dx:X];
y=[1: dy:Y];
NX=X/dx;
NY=Y/dy;
N=(NX-2)*(NY-2) %number of unkhown
qdot=input('enter qdot number:') %heat generated
switchqdot
case 1
disp('qdot value is:')
qdot=input('qdot=');
case 2
disp('plate has not qdot')
end
T0=zeros(NX,NY);

Topside=input('Enter Topside number:')
switch Topside
case 1
disp('temp of topside is=')
T0(1,:)=input('T0(1,:)=');
case 2
disp('topside is isolated.')
case 3
disp('topside is at convection heat transfer condition')
h=input('h='); k=input('k='); Tinf=input('Tinf=')
end

Rightside=input('Enter Rightside number:')
switchRightside
case 1
disp('temp of Rightside is=')
T0:),NY)=input('T0:),NY)=');
case 2
disp('Rightside is isolated.')
case 3
disp('Rightside is at convection heat transfer condition')
end
leftside=input('Enter leftside number:')
switchleftside
case 1
disp('temp of leftside is=')
T0:),1)=input('T0:),1)=');
case 2
disp('leftside is isolated.')
case 3
disp('leftside is at convection heat transfer condition')
end
Bottomside=input('Enter Bottomside number:')
switchBottomside
case 1
disp('temp of Bottomside is=')
T0(NX,:)=input('T0(NX,:)=');
case 2
disp('Bottomside is isolated.')
case 3
disp('Bottomside is at convection heat transfer condition')
end
T0

آخرین ویرایش:

خاله

عضو جدید
سلام
من میخوام معادله پیتزر را با نرم افزار متلب بنویسم. ولی نمیدونم چه طوری .اگر ممکنه کمکم کنید.

dorji

عضو جدید
درخواست کد متلب

درخواست کد متلب

سلام دوستان خسته نباشید
کسی کد متلب شبیه سازی فرایند خشک شدن گاز با مولکولارسیوها رو نداره.لطف اگه کسی داره بهم کمک کنه.ممنونم

sahar_farj

عضو جدید
سلام.من باید ی کد بنویسم که با ی معادله حالت مثلا وندروالس یا پنگ رابینسون یا... انتالپی یا انتروپی برای ی ماده مشخص محاسبه کنه
کسی میتونه راهنماییم کنه؟لطفا
البته چندتا کد توی اینترنت پیدا کردم اما چیزی ازش نفهمیدم...اگه کسی بتونه اونم برام توضیح بده خوبه....ممنون از توجه دوستان

mahsa800

عضو
سلام دوستان کسی میتونه تو تغییر تابع یک برنامه بهم کمک کنه ( یک کد متلب دارم تابعش رو عوض میکنم جواب 0 بهم میده و داده هارو نمیده بهم )

memolii

عضو جدید
سلام مهندسان گرامی
یک سوال مربوط به برنامه نویسی با ماشین حساب الجبرا داشتم، میتونم اینجا مطرح کنم؟

edna11

عضو جدید
نرم افزار متلب.خیلییییی مهم

نرم افزار متلب.خیلییییی مهم

خیلی مهم
با سلام
من یه سوالی در متلب دارم.لطفا اگه کسی میدونه راهنماییم کنه
میشه دو تا معادله را بطور هم زمان با روش pdepe در متلب حل کرد؟
معادلاتم اینا هست:

ممنونUntitled.jpg

fsh91

کاربر فعال
سلام دوستان

میشه لطفا کمک کنید

در مورد نوشتن کد برای قسمت validation و test شبکه های عصبی مشکل دارم و اینکه حتما باید قبل از استفاده داده ها رو نرمالایز کنیم؟

خیلی از راهنماییتون ممنون میشم

بالا