سوالات و مشکلات مدل سازی و کدنویسی در نرم افزار متلب - Matlab - تخصصی مهندسی شیمی

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال داشتم محضرتون

میخواهیم تابعی بسازیم که تعداد ورودی های آن مشخص نباشد
به هر تعداد ورودی هایی که هر شخص وارد کرد و با هم جمع کند و یک خروجی نشان دهد
و برعکس مثلا تابعی داریم که یک خروجی دارد و n تا ورودی و ....

برای این مورد از چه دستوری باید استفاده کنیم؟

سلام.

اونطور كه من از حرفاتون فهميدم شما فقط يك ورودي نياز دارين. ورودي كه يك بردار باشه (ماتريس سطري) بعد با دستور sum جمع تمام درايه ها رو حساب ميكنه.

(✿◠‿◠) Darya

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.

اونطور كه من از حرفاتون فهميدم شما فقط يك ورودي نياز دارين. ورودي كه يك بردار باشه (ماتريس سطري) بعد با دستور sum جمع تمام درايه ها رو حساب ميكنه.

نه ...نمیتونم بهتر منظورم رو بگم...فکر نمیکنم sum باشه
استادمون گفت یه چیزی تو مایه های
nargin ...nargout هست!

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نه ...نمیتونم بهتر منظورم رو بگم...فکر نمیکنم sum باشه
استادمون گفت یه چیزی تو مایه های
nargin ...nargout هست!

آها اونو ميگي!
ميشه كاري كرد كه تعداد ورودي ها مشخص نباشه. ولي نامحدود فكر نكنم
شما مثلا حداكثر 4 تا ورودي تعريف ميكني. بعد اينطوري مينويسي
کد:
function aaa(a,b,c,d)[COLOR=#0000cd][/COLOR]if nargin<2
    d=0;
    c=0;
    b=0;
elseif nargin<3
    d=0;
    c=0;
elseif nargin<4
    d=0;
end
SUM=a+b+c+d

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
varargin

varargin

سلام
یه سوال داشتم محضرتون

میخواهیم تابعی بسازیم که تعداد ورودی های آن مشخص نباشد
به هر تعداد ورودی هایی که هر شخص وارد کرد و با هم جمع کند و یک خروجی نشان دهد
و برعکس مثلا تابعی داریم که یک خروجی دارد و n تا ورودی و ....

برای این مورد از چه دستوری باید استفاده کنیم؟

بخش برعکس مفهوم نیست؛ اما احتمالاً هدف باید این باشه که شما دستور varargout رو یاد بگیرید.
قسمت اول هم هدف یادگیری دستور varargin هست؛ هرچند که مسأله به درد بخوری مطرح نشده؛ چون این جوری کسی که می خونه متوجه نمی شه که متلب اومده تا این جور مسائل مطرح نشه، وگرنه همون فرترن بود دیگه. این هم جواب:
کد:
[FONT=Courier New][SIZE=2][COLOR=#0000ff][FONT=Courier New][SIZE=2][COLOR=#0000ff][FONT=Courier New][SIZE=2][COLOR=#0000ff]function[/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Courier New][SIZE=2][FONT=Courier New][SIZE=2][COLOR=#000000] [s,v]=mmsum(varargin)[/COLOR]
v=cell2mat(varargin);
s=sum(v(:));
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

این هم دو نمونه از استفاده این تابع (دو تا خروجی برای تابع در نظر گرفتم که ببینید چی رو جمع می کنه؛ شما می تونید حدفش کنید):
کد:
>> mmsum(5,2,3)

ans =
    10

>> [s,v]=mmsum(rand(2,2),[1,2;3,4],hilb(2),pascal(2),magic(2))

s =
   30.4225

v =
    0.4218    0.7922    1.0000    2.0000    1.0000    0.5000    1.0000    1.0000    1.0000    3.0000
    0.9157    0.9595    3.0000    4.0000    0.5000    0.3333    1.0000    2.0000    4.0000    2.0000

shahin.s

عضو جدید
سلام دوستان من میخوام در معادله زیر، Cf رو تابعی از R مرتب کنم.چطور میتونم این کد رو بنویسم؟

Untitled.jpg
ممنون میشم راهنماییم کنید.

eng mita

عضو جدید
آقای قاسمیان ممنون از زحماتتون. برای این معادله که ساده کردین، آیا روشی تو متلب هست که معادله رو بر اساس یکی از متغیر ها مرتب کنه؟
الان تو معادله بالا امکانش هست که معادله رو بر اساس Cf مرتب کرد؟یعنی بنویسیم .....=Cf

sahar tj

عضو جدید
سلام دوستان
من برای درس ریاضیات پیشرفته چند تا برنامه نویسی با متلب دارم که متاسفانه کار با متلب را بلد نیستم،سوالم رو در قسمت درخواست های مهندسی شیمی هم مطرح کردم که متاسفانه جواب نگرفتم و گفتن باید در این قسمت بیان بشه ،مجددا به هفته دیگه از استادم فرصت گرفتم
من سوالات مربوطه را ضمیمه این پست کردم،لطفا اگه کسی بلد هست کمک کنه و فایل های اجراییش رو برام بداره

از کمکتان سپاسگزارم
131220121846.jpg

مریم2009

عضو جدید
کمک کمک کمک

کمک کمک کمک

سلام به همه دوستان عزیزم میشه توی حل این سوال با استفاده از نرم افزار مطلب راهنماییم کنیدطرح سوال.pdf
در واقع من تا به حال با مسئله ای شامل تعادل فازی و شیمیایی همزمان روبرو نشدم
لطفا کمک کنید:w20::w19::crying2:

ghhosseinj.64

عضو جدید
حل معادله pde با متلب

حل معادله pde با متلب

سلام عرض می کنم خدمت تمام دوستان گرامی
من دارم پروژهای رو انجام میدم که جهت حل مدل به دست اومده بایستی از روشهای عددی استفاده بشه
متاسفانه خودم حل عددی معادلات پاره ای ناپایا رو در صورتی که از یک بعد بیشتر باشه بلد نیستم
ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه

storm

عضو جدید
سلام دوستان کسی کتابی در مورد کد نویسی حل معادلات مشتق جزیی با متلب می دونه بگه.مرسی

H-Engineer

عضو جدید
سلام دوستان، خسته نباشید.
دوستان کسی کد مربوط به روش تقطیر چند جزیی تتا رو نداره؟

H-Engineer

عضو جدید
دوستان وقتی از دستور Load استفاده میشه برای کشیدن داده ها به داخل متلب، یعنی داده هایی که توی یه فایل txt قرار دارن، مانند:
load binary.txt % x-y data from file
xdata=binary:),1);
فرمت این فایل txt باید چطور باشه؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان وقتی از دستور Load استفاده میشه برای کشیدن داده ها به داخل متلب، یعنی داده هایی که توی یه فایل txt قرار دارن، مانند:
load binary.txt % x-y data from file
xdata=binary:),1);
فرمت این فایل txt باید چطور باشه؟

سلام
حالت هاي مختلفي ميتونه باشه. مثلا ميتوني از space استفاده كني. ميتوني از tab استفاده كني. حتي ميتوني از , هم استفاده كني.
مثلا اينطوري ميشه
14 5
4 7
9 6
3 7

ئدز

عضو جدید
سلام
تو سیمولینک مطلب برای کنترلر ها وقتی داریم تابع تبدیلو وارد میکنیم (من تو tranfer Fcn ضرایبو وارد میکنم درسته؟) اما تو شکل فرمول نمیادhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/ws52.gif و وقتی run می گیرم تو نمودار شکل خوب نمی شه چه جوری میشه قسمت بندی نمودارو تنظیم کرد؟

shirinnnnn

عضو جدید
سلام دوستان
من این نرم افزار رو می خوام خودم یاد بگیرم از چه کتابی می تونم کمک بگیرم
ممنون میشم لسم کتاب رو برام میل کنید
siasefidabi@yahoo.com

AMIN_XCD

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر

پیشاپیش اگر سوالم را در جای درست نمی پرسم عذرخواهی می کنم .

بهترین آموزشگاه برای یادگیری نرم افزارمطلب تخصصی برای مهندسی شیمی تو تهران کجاست ؟

و دوم اینکه من هم سوال دوستی که در پست بالا را پرسید نیز دارم : بهترنی کتاب برای یادگیری نرم افزارمطلب تخصصی برای مهندسی شیمی کدام میباشد ؟

ازلطف شما ممنون می شوم اگراین پست بنده را پاسخ دهید .

ممنونم.

منتظرم......

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با عرض سلام و وقت بخیر

بهترین آموزشگاه برای یادگیری نرم افزارمطلب تخصصی برای مهندسی شیمی تو تهران کجاست ؟

و دوم اینکه من هم سوال دوستی که در پست بالا را پرسید نیز دارم : بهترنی کتاب برای یادگیری نرم افزارمطلب تخصصی برای مهندسی شیمی کدام میباشد ؟

ممنونم.

منتظرم......

بهترین راه برای یادگیری متلب به نظر بنده استفاده از جزوات آموزشیی که در دانشگاه های تهران استفاده میشوند می باشد... و همچنین بهترین کلاس ها با قیمت مناسب نیز کلاس هایی است که در دانشگاه ها و مخصوصا جهاد دانشگاهی برگذار می شود میباشد...:smile:

AMIN_XCD

عضو جدید
بهترین راه برای یادگیری متلب به نظر بنده استفاده از جزوات آموزشیی که در دانشگاه های تهران استفاده میشوند می باشد... و همچنین بهترین کلاس ها با قیمت مناسب نیز کلاس هایی است که در دانشگاه ها و مخصوصا جهاد دانشگاهی برگذار می شود میباشد...:smile:

با عرض سلام و تشکر ازشما سرور گرامی بابت راهنمایی

می شود بزرگواری بفرمایید و این جزوات را به من معرفی نمایید و بفرمایید که از کجا می توانم تهیه کنم ؟

و اگر آدرسی و یا لینک سایتی از این جهاد دانشگاهی در اختیار من قرار دهید ، یک عمر شما را دعا می کنم .

از لطف شما یک دنیا ممنونم.

ارادتمند شما :gol:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با عرض سلام و تشکر ازشما سرور گرامی بابت راهنمایی

می شود بزرگواری بفرمایید و این جزوات را به من معرفی نمایید و بفرمایید که از کجا می توانم تهیه کنم ؟

و اگر آدرسی و یا لینک سایتی از این جهاد دانشگاهی در اختیار من قرار دهید ، یک عمر شما را دعا می کنم .

از لطف شما یک دنیا ممنونم.

ارادتمند شما :gol:

برای تهیه آنها باید به خود دانشگاه ها مراجعه کنید و از انتشارات آنها تهیه کنید ...

بنده متاسفانه سایت خاصی از حهاد دانشگاهی سراغ ندارم .... اما شما می تونید با مراجعه به جهاد دانشگاهی هر یک از دانشگاه های تهران لیست دوره های آموزشی آنها رو بگیرید و این کلاس ها تخفیف بالایی برای دانشجویان نیز دارند....

آدرس جهاد دانشگاهی هر یک از دانشگاه ها رو نیز از سایت همون دانشگاه میتونید بفهمید ....

yjalilian

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر

ممنونم.

منتظرم......

من کتاب شگردهای عددی رو به شما پیشنهاد می کنم. البته این کتاب برای مهندسی هست، نه اختصاصاً مهندسی شیمی. نویسنده کتاب هم عضو همین باشگاهه.

وبلاگ کتاب شگردهای عددی

پروفایل نویسنده کتاب در باشگاه

برنامه های کتاب

zahra az iran

کاربر بیش فعال
سلام
دوستان لطفا کمکم کنید

من 25 تا مولکول دارم که می خواهم اعتبار سنجی متقابل رو براش با استفاده از متلب انجام بدم و همچنین leave one out رو هم می خواهم لطفا راهنمایی کنید

کشیدن نمودار در متلب

کشیدن نمودار در متلب

[FONT=Helvetica Neue, Helvetica, Arial, sans-serif]سلام
من این برنامه را نوشتم اما نمی دونم چرا نمودارو نمی کشه ممنون می شم راهنماییم کنید
for t=5:2:10
for y=.1:.1:1
o=3*y
f=t*o
if f= 0
(plot (t,y
elseif
'('disp('out'
البته معادلات اصلی را ننوشتم
ممنون
[/FONT]

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من این برنامه را نوشتم اما نمی دونم چرا نمودارو نمی کشه ممنون می شم راهنماییم کنید
o=3*y
f=t*o
if f= 0
(plot (t,y
elseif
'('disp('out'
البته معادلات اصلی را ننوشتم
ممنون

سلام. بفرماييد خدمت شما

کد:
hold on
o=3*y
f=t*o
if f= 0
(plot (t,y
elseif
disp('out')

فیزیکی

عضو جدید
سلام .یه برنامه باید با متلب بنوسم اما بلد نیستم لطفا کمکم کنید
معادله [FONT=&quot]ẅ+ᴡ=0[/FONT][FONT=&quot][/FONT]را یک بار با الگوریتم اویلر و یک بار با الگوریتم ورله سرعتی حل کنید

azizeh_1389

عضو جدید
برنامه نویسی در متلب

برنامه نویسی در متلب

از دوستان کسی هست که برنامه نویسی در متلب بلد باشه؟ حل معادله دیفرانسیلی به روش shooting برنامه شو تو متلب میخام ولی بلد نیستم

H-Engineer

عضو جدید
دوستان برای یه پروژه ترمو دچار مشکل شدم!
اگه مثلا یه ماتریس داشته باشم
y=[1,2,3[
و یه شرط که سیگمای y/x مساوی 1 میشه
توی متلب چطور کدش رو بنویسم تا x بدست بیاد؟

toteshan8602

عضو جدید
سلام
من یه نمونه برنامه متلب که توش از مدلینگ ترمودینامیکی با استفاده از معادله حالت peng-robinson استفاده شده میخوام
ممنون میشم کمکم کنید

بالا