سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

saideh68

عضو جدید
سلام فرشته خانم، رشتم فیزیکه و و کارم در مورد یه تشدیدگر میکروکره ی سیلیکاییه که یه نانوکره ی طلا روش قرار گرفته، چون طلا ضریب شکست وابسته به فرکانس داره نمیدونم چطور باید واردش کنم، من تو
RF module, In-plane waves کار میکنم، خیلی خیلی احتیاج به کمک دارم.......

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام فرشته خانم، رشتم فیزیکه و و کارم در مورد یه تشدیدگر میکروکره ی سیلیکاییه که یه نانوکره ی طلا روش قرار گرفته، چون طلا ضریب شکست وابسته به فرکانس داره نمیدونم چطور باید واردش کنم، من تو
RF module, In-plane waves کار میکنم، خیلی خیلی احتیاج به کمک دارم.......

با سلام
ببین روش و اینارو که مشکلی نیست فقط شما میخواین مقدار ضریب شکست رو وارد کنین درسته؟
طبق عکس پایین و ورژن 4.2
من تو اینجا الان طلا رو انتخاب کردم که تو کتابخونه ی کامسول هست و طبق تصویر اگه ضریب شکست رو انتخاب کنم پایینش ی کادری هست که ظاهر میشه وبه من میگه مقدار عددی ضریب شکیت رو وارد کن همین

00.jpg

saideh68

عضو جدید
اخه ضریب شکست طلا به فرکانس وابستست و با تغییر اون عوض میشه، باید بصورت یه تابع وارد بشه، اینو نمیدونم چیکارش کنم......

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
اخه ضریب شکست مقدار ثابتی نداره و با تغییر فرکانس تغییر میکنه، باید به صورت یه تابع وارد بشه، اینو نمی فهمم چیکارش کنم......

مد ها تو دو تا نرم افزار کمی متفاوتند
مد مورد نظر شما در ورژن 4 فک میکنم مد انتخابی شکل زیر باشه قسمتی که فلش کشیدم
وقتی طلا رو انتخاب کردین وارد حل معادله میشین ینی قسمت 2 و از قسمت 3 معادله رو انتخاب میکنین و در بقیه ی قسمت ها طبق شکل میرین جلو تا داده ها رو در تابع تعریف کنید و تغییر هم میکنه
00.jpg

saideh68

عضو جدید
ممنون.... لطفا اگه با کسی آشنایین که با فلزات نجیب کار کرده ازش بپرسین که این تابع رو چی وارد کرده، بازم ممنون......

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون.... لطفا اگه با کسی آشنایین که با فلزات نجیب کار کرده ازش بپرسین که این تابع رو چی وارد کرده، بازم ممنون......

کدوم تابع رو چی وارد کرده؟ منظورتون دیتاهاس؟
من دیتاهارو نمیدونم دوستان باید جواب بدن

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
آره، میخوام بدونم ضریب شکست طلا چطوری وارد میشه.....

خو بالا که مراحلشو گفتیم تابع اون هم همونه:surprised: البته برا ورژن 4.2 هستش برای ورژن 3 رو من نمیدونم
من ورژن 3 رو بلد نیستم ولی همین تابع رو داخل 3 تعریف کنین دیگه

saideh68

عضو جدید
تو ورژن 3.5 اینطوری نیست.... از اون گذشته میخواستم ببینم واسه تعریفش از مدل درود استفاده میشه یا نه......

saideh68

عضو جدید
فرض کنیم بخوایم متغیر s که تابعی از دو متغیر n و k هست رو تو expressions تعریف کنیم، که خود n و k تابعی از a و b باشن، حالا این nو kو a و b رو باید تو function تعریف کنیم؟؟؟؟

1nima1

عضو جدید
ممنون ایراد از سیستمم بود حل شد اگه وقت کردی ی مثال سه بعدیم حل کنی خیلی ممنون میشم شرمنده بازم سوال دارم میدان مغناطیسی رو چطور میشه روی سیال مون اعمال کنییم؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون ایراد از سیستمم بود حل شد اگه وقت کردی ی مثال سه بعدیم حل کنی خیلی ممنون میشم شرمنده بازم سوال دارم میدان مغناطیسی رو چطور میشه روی سیال مون اعمال کنییم؟
با سلام ایشالا
اول بگو مدل انتخابیت چیه؟
یعنی از قسمت زیر کدوم مدل رو انتخاب کردی؟ و سیالت چی هستش؟

n.jpg

1nima1

عضو جدید
سلام انتظار به این سرعت جواب دادن نداشتم باید سیالم پلاسما یا یک گاز فوق گرم معمولی ولی یونیزه شده باشه که با سرعت بالای عدد ماخ از یک کانال واگرا عبور میکنه چون تازه شروع کردم جزئیاتش رو نمی دونم راهنمایی کلی مخوام ممنون

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام انتظار به این سرعت جواب دادن نداشتم باید سیالم پلاسما یا یک گاز فوق گرم معمولی ولی یونیزه شده باشه که با سرعت بالای عدد ماخ از یک کانال واگرا عبور میکنه چون تازه شروع کردم جزئیاتش رو نمی دونم راهنمایی کلی مخوام ممنون

دیگه شانستونه وقتی میاین که من انلاینم
در اصل میشه گفت شما از طرح چیزی نمیدونین، برا پایان نامس؟ مهلتش تا کی هست؟
عنوانش چیه؟
هندستون چه شکلیه؟باید نوع دقیق سیال رو هم مشخص کنین،من نمیدونم عنوانتون چیه ولی برای اعمال میدان مغناطیسی باید از ماژول برق استفاده کنید بصورت زیر ولی اگر بخواین چند تا سیال داشته باشین و میدان رو اعمال کنین بحثش متفاوته
n.jpg

1nima1

عضو جدید
راستی جهت میدان مغناطیسی عمد بر جهت جریان سیال هستش ی جورای همون مولدهای مگنتوهیدرودینامیک رو فعلا به سورت کلی شبیه سازی کنم خیلی ممنون میشم کمک کنین کامسول تازه شروع کردم با کمک مثال هاتون یکم اشنا شدم زیاد سخت نبود خدا خیرتون بده ممنون

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
راستی جهت میدان مغناطیسی عمد بر جهت جریان سیال هستش ی جورای همون مولدهای مگنتوهیدرودینامیک رو فعلا به سورت کلی شبیه سازی کنم خیلی ممنون میشم کمک کنین کامسول تازه شروع کردم با کمک مثال هاتون یکم اشنا شدم زیاد سخت نبود خدا خیرتون بده ممنون

خواهش میکنم اگه دیرتون نشه مهرماه ایشالا اینایی که خودم حل کردم رو میزارم
جهت میدان که عمود هست بستگی به تعریف هندستون داره و اینکه حالا تو شاخه ی مهندسی شیمی ما بهش میگیم ورودی و خروجی رو چی تعریف کنین تو ماژول های دیگه این ورودی و خروجی تحت عناوین دیگه ای بازگو شده شما اول باید یکی از مدل های بالا رو انتخاب کنین و نوع دقیق سیال رو هم به اسم مشخص کنین تا بشه تو کتابخونه ی کامسول پیداش کرد
دو بعدی و سه بعدی هیچ فرقی ندارن فقط کشیدن هندسش ی کوچولو متفاوته

1nima1

عضو جدید
یعنی اول سیال مشخص بعد برای اعمال شرایط مرزی دیواره کانال ماژول برق رو استفاده کنم هنوز پروژم انتخاب نکردم ولی از مولدهای MHD خوشم اومده دستت درد نکنه بابت راهنمایی هات

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
یعنی اول سیال مشخص بعد برای اعمال شرایط مرزی دیواره کانال ماژول برق رو استفاده کنم هنوز پروژم انتخاب نکردم ولی از مولدهای MHD خوشم اومده دستت درد نکنه بابت راهنمایی هات

همه رو باید مشخص کنی، اول نوع مدلتو از لیست باز شوی بالا که تو شکل کشیدم انتخاب کن،سعی کن برا شما که تازه شروع به یادگرفتن کامسول کردی دو بعدی باشه چون کار باهاش راحت تره،بعدشم سیال رو مشخص کن که چه خصوصیاتی داره مثل دما و فشار و اینارو

saideh68

عضو جدید
سلام دوستان....
من میخوام یه جدول از اعداد رو تو function به صورت interpolation(table) وارد کنم و بعد از این تابع یه جای دیگه استفاده کنم، مشکلم اینه که وقتی به این شکل تابع h رو تعریف میکنم به صورت پیش فرض تابعی از x میشه، اما وقتی میخوام ازش استفاده کنم و مینویسم h(x) error, میده، کسی میدمونه من باید چیکار کنم؟؟؟؟؟

namixx

عضو جدید
سلام
فقط درمورد معرفی نرم افزار کامسول باشه؟
چند صفحه میخواین؟
عنوان پایان نامتونم بگین تا مدها رو براساس اون بچینین؟
ترتیب چینش زیر رو نگاه کنید به این صورت برین جلو

شبیه سازی های cfd انجام شده
مدل ها و معادلات حاکم
روشتون رو نمیدونم چیه چون عنوان پایان نامتون رو نمیدونم اما روش ها مثل vof و ...
شرایط مرزی
شرط دیواره
شرط ورودی
شرط خروجی
شرط تقارن اگه دارین
معرفی نرم افزارهای cfd بطور مختصر
معرفی نرم افزار کامسول
مقایسه ی کامسول و تواناییهاش با بقیه ی نرم افزارها
نحوه ی حل با نرم افزار
مراحل حل شامل هندسه مواد شرایط مرزی شرایط معادله مش بندی و solve
بعدشم تجزیه و تحلیل حل انجام شده
موفق باشید
دوباره سلام
موضوع پروژه ام بررسي تاثيرات پارامتر هاي مختلف ( دبي هاي گازهاي ورودي )
بر عملكرد و خروجي پيل سوختي كربنات مذاب ( molten carbonat fuelcell )
مربوط به الكتروشيميايي ميشه نه مكانيك سيالات
از گفته هاي شما اينجوري فهميدم كه توضيح مربوط به نرم افزار و مدلي كه خودم ساختم رو تو يه فصل بيارم !
اما من ميخوام اينارو تفكيك كنم يعني تو يه فصل 10-15 صفحه اي ( هموني كه براش كمك ميخوام ) در مورد كليات كامسول و تو فصل ديگه اي كه شروعش كردم در مورد مدلي خودم درست كردم ( هندسه ، شرايط مرزي ،شرط ورودي و خروجي و ... ) بحث كنم
براي فصل اولي كمك ميخوام
يعني يه توضيح در مورد كامسول و قابليتهاش و چيزايي كه مربوط به خود كامسول ميشه نه مدل من
نميدونم تونستم منظورم رو برسونم يا نه !!
منتظر پاسختون هستم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
دوباره سلام
موضوع پروژه ام بررسي تاثيرات پارامتر هاي مختلف ( دبي هاي گازهاي ورودي )
بر عملكرد و خروجي پيل سوختي كربنات مذاب ( molten carbonat fuelcell )
مربوط به الكتروشيميايي ميشه نه مكانيك سيالات
از گفته هاي شما اينجوري فهميدم كه توضيح مربوط به نرم افزار و مدلي كه خودم ساختم رو تو يه فصل بيارم !
اما من ميخوام اينارو تفكيك كنم يعني تو يه فصل 10-15 صفحه اي ( هموني كه براش كمك ميخوام ) در مورد كليات كامسول و تو فصل ديگه اي كه شروعش كردم در مورد مدلي خودم درست كردم ( هندسه ، شرايط مرزي ،شرط ورودي و خروجي و ... ) بحث كنم
براي فصل اولي كمك ميخوام
يعني يه توضيح در مورد كامسول و قابليتهاش و چيزايي كه مربوط به خود كامسول ميشه نه مدل من
نميدونم تونستم منظورم رو برسونم يا نه !!
منتظر پاسختون هستم

سلام از اینترنت و کتاب کامسول ورژن 3.5 کمک بگیرید.دو تا کتاب : یکی نوشته ی دکتر ثقه الاسلامی و دیگری نوشته ی مهندس محسن شایان مهر و دکتر احد قائمی

sorush_65

عضو جدید
سلام
کسی جزوه ی درس سی اف دی دکتر هاشم آبادی رو در دانشگاه علم و صنعت تدریس میشه
داره اینجا به اشتراک بذاره؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
من دارم اما باید عکس بگیرم بزارم اینجا
بهتره برین خود دانشگاه و از انتشارات پایین، زیر پله های دانشکده ی مهندسی شیمی کپیشو بگیرین
موفق باشید

آخرین ویرایش:

SCIENSE

عضو جدید
سلام

من یه جزوه دارم البته مربوط به درس cfd هست ولی مربوط به آموزش فلوئنت نیست . نمی دونم اون اگه منظورتون هست بذارم چون اصولا تو درس cfd نرم افزار تدریس نمی کنند !

sorush_65

عضو جدید
من یه جزوه دارم البته مربوط به درس cfd هست ولی مربوط به آموزش فلوئنت نیست . نمی دونم اون اگه منظورتون هست بذارم چون اصولا تو درس cfd نرم افزار تدریس نمی کنند ![/QUOT

ممنون میشم اگه بذارید اینجا.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
خطاب به فرشته ام : فایل rar رو میشه توی سرور باشگاه آپلود کردا !!!
-----------------------------------------------------------------------

من یک سری از پروژه های دانشجوهای دکتر هاشم آبادی رو دارم با نامشون براتون قرار می دم :

فیزیکی

عضو جدید
سلام
فرشته ام ممنون از پاسخ هاتون.
ببینید کاری که باید انجام بدم اینه که قراره دو تا فلز به هم جوش بخورند و در ناحیه جوش هم ،جریانهای همرفت و تابشی در نظر گرفته شوند و در ضمن لیزری که قراره کار جوش رو انجام بده باید با سرعت مشخصی در امتداد ناحیه جوش حرکت کند.
توی کامسول 4خودش در قسمت فایل کتابخانه ای یه نمونهweldingداره .من نمیدونم چطور شکلش رو کشیده و توی مقاله ای که استاد به من داده شکل یه مکعب مستطیله همین و نمیدونم آیا منم باید یه همچین چیزی که توی فایل کتابانه ای هست رو بکشم یا نه.
عاجزانه درخواست دارم که کمکم کنید چون اول مهر باید برم به استادم جواب پس بدم و همینطور که میبینید چیزی سر در نمیارم:cry:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
فرشته ام ممنون از پاسخ هاتون.
ببینید کاری که باید انجام بدم اینه که قراره دو تا فلز به هم جوش بخورند و در ناحیه جوش هم ،جریانهای همرفت و تابشی در نظر گرفته شوند و در ضمن لیزری که قراره کار جوش رو انجام بده باید با سرعت مشخصی در امتداد ناحیه جوش حرکت کند.
توی کامسول 4خودش در قسمت فایل کتابخانه ای یه نمونهweldingداره .من نمیدونم چطور شکلش رو کشیده و توی مقاله ای که استاد به من داده شکل یه مکعب مستطیله همین و نمیدونم آیا منم باید یه همچین چیزی که توی فایل کتابانه ای هست رو بکشم یا نه.
عاجزانه درخواست دارم که کمکم کنید چون اول مهر باید برم به استادم جواب پس بدم و همینطور که میبینید چیزی سر در نمیارم:cry:

اگه براتون مشکلی نیست مقالتون رو برام پیام خصوصی بفرستین، هندستون رو نمیشه اینجوری تشخیص داد چی هستش، شاید حالت تقارن باشه
مشکل هندسه راحت حل میشه،نهایتش تو خود کامسول پیاده کردنش سخت باشه میشه از اتوکد یا سالید ورک استفاده کرد، منظور از این لیزر رو نمیدونم باید مقالتون رو دید و مدلتون هم میشه heat transfer
شما رشتتون فیزیک هستش، مگه با این ماژول کار میکنین؟
شما باید ببینین مقاله ی خودتون ازتون چی میخواد و صددرصد با مدلی که داخل کتابخونه ی کامسول هستش متفاوته
در زمینه ی مقالتون، فقط به مقاله ی استادتون اکتفا نکنین و باز هم مقالات دیگه رو بگیرین وببینین از چه هندسه هایی استفاده کردن
در زمینه ی مثال گذاشتن هم،ان شاءالله وقت کنم چشم

mehran_pes2007

عضو جدید
سلام
من نیاز دارم که معادلات بایوت رو حل کنم
Consolidation.JPG
می‌خواستم بدونم که اصلا میشه این معادلات رو با کامسول حل کرد یا باید برم سراغ یه نزم افزار دیگه و اگه کامسول میتونه اونها رو حل کنه، یه راهنمایی در این مورد بکنید.
با تشکر

بالا