سوالات و مشکلات خود را در زمینه ی تکنولوژی نساجی اینجا بپرسید.

masraf

عضو جدید
سلام
پتوی راشل با ماشینهای راشل دو سیلندر (دوسری سوزن) مدل RD 6 DPLM تولید شده ، سپس Sliter و سپس سایر مراحل تکمیلی انجام می شود . اولین تولید کننده این نوع پتو شرکت گلبافت اصفهان بود .
اما پتوهای مینک به روش تاری پودی بافته می شوند سپس مراحل تکمیل انجام میگیرد.
استاندارد خاب پتو ، اکریلیک است که این روزها به علت گرانی آن از پلی استر استفاده می شود .

masraf

عضو جدید
سلام
در خصوص پارچه های مخمل ، کدام نوع مخمل مد نظر شماست ؟ راشل ، گردباف یا تاری پودی ؟
در ضمن استحکام چی رو ؟ متن پارچه یا کنده شدن پرز پارچه ؟

farzaneh46

عضو جدید
روش های استفاده از تفرق اشعه x برای شناخت ریز ساختار چیست؟
چرا با میکروسکوپ الکترونی نمی توان الیاف دارای اب را مشاهده کرد؟
تهیه عکس رنگی با میکروسکوپ های الکترونی امکان پذیر نیست چرا؟

hamideh isazadeh

عضو جدید
تکنولوژی تولید الیاف بال فایبر

تکنولوژی تولید الیاف بال فایبر

با سلام:
من اطلاعاتی در مورد نوع زننده و فرایندی که سبب تبدیل الیاف به حالت توپی یا همان بال فایبر میشه نیاز دارم. لطفا اگر کسی در این مورد اطلاعاتی داره در اختیار من بذاره. ممنون

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
با سلام:
من اطلاعاتی در مورد نوع زننده و فرایندی که سبب تبدیل الیاف به حالت توپی یا همان بال فایبر میشه نیاز دارم. لطفا اگر کسی در این مورد اطلاعاتی داره در اختیار من بذاره. ممنون

با سلام.اگه میشه بیشتر توضیح بدید.در چه ماشینی منظورتون هست؟

alireza . kh

عضو جدید
کسی میدونه چرا برای نمره نخ یکسان نمره شیطانک برای پنبه و الیاف مصنوعی فرق داره؟
از کمکتون ممنون میشم.

سلام طول الیاف طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی و همچنین تفاوت در ساختمان مولکولی این دو نخ میتواند در انتخاب نوع شیطانک تاثیرگذار باشد.

alireza . kh

عضو جدید
سلام..
اینجا کسی در مورد دهنه ماشین های بافندگی چیزی میدونه؟؟؟
برای چه عرضی ، چه دهنه ای بهتره ؟؟ و اهمیت تنظیم دهنه در کیفیت و کمیت تولید چه جوریه؟؟
سلام دهنه در بافندگی به فضایی گفته میشود که بین دو دسته نخ تار ایجاد میگردد تا ماکو به راحتی و بدون درگیری با نخهای تار از آن عبور کند. بین اندازه ماکو ، اندازه دهنه کار و سرعت ماشین رابطه مستقیم وجود دارد . هرچه اندازه ماکو کوچکتر باشد میتوانیم دهنه کار ودر نتیجه سرعت ماشین بافندگی را افزایش دهیم. برای عبور ماکو دهنه کار حتما باید تنظیم باشد(که اگر بر طبق تایم تنظیم زمانبندی اعمال بافندگی عمل شود حتما به این تنظیم خواهیم رسید.) در غیر اینصورت حتما در استارت دستگاه به مشکل برخورد می کنید. منظورتون از اینکه برای چه عرضی چه دهنه ای بهتره متوجه نشدم.... همانطور که توضیح دادم بهترین دهنه کاری که بتونه سرعت تولید رو بالا ببره ملاک انتخاب ما میباشد.

eeee_mohandes

عضو جدید
سلام دوستان من ارشد تکنولوژی خوندم و یک ماهی میشه فارغ التحصیل شدم .علاقه و کمی هم تخصص در طراحی پارچه های ژاکاردی دارم و دوست دارم تو این زمینه فعالیت کنم .ساکن شاهین شهر اصفهان هستم و متاسفانه کارخونه هایی که تو این زمینه فعالیت میکنن رو نمیشناسم.یه جا هم رفتم که الان حدود دوهفته است قراره خبرم کنن .به کار نیاز دارم هم از لحاظ مالی و هم اجتماعی .پلیز هلپ می .. اگه کارخونه های اصفهان تو این زمینه رو میشناسین که نیرو بخان کمکم کنین.از لطفتون بی نهایت سپاسگزارم:)

آخرین ویرایش:

mahan1352

عضو جدید
با سلام مشکلی در نخهای 30 ازبک اپن اند اس ای 9 داریم در چله پیچی که نخ در ابتای چله با زحمت باز میشود و پارگی بالاست در ابتدای باز شدن حالت چسبندگی در سطح رویی نخ وجود دارد ولی بعد از چله اول مشکل بر طرف میشود لطفا راهنمایی کنید.

ramin hajeb

با سلام مشکلی در نخهای 30 ازبک اپن اند اس ای 9 داریم در چله پیچی که نخ در ابتای چله با زحمت باز میشود و پارگی بالاست در ابتدای باز شدن حالت چسبندگی در سطح رویی نخ وجود دارد ولی بعد از چله اول مشکل بر طرف میشود لطفا راهنمایی کنید.
با سلام.اگه اشتباه نکنم منظورتون اینه که نخ از روی بوبین برحتی باز نمیشه اما کم کم این مشکل بطرف میشه. تاب نخ- زاویه پیچش یا هلیکس - متراژ نخ روی بوبین - چگالی بوبین قابل بررسی هست.دوست داشتید این ارقام رو بگید تا با کمک دوستان بررسی کنیم.مرسی

mahan1352

عضو جدید
سلام بله منظورم باز شدن از روی بوبین در قفسه چله پیچی میباشد .تاب نخ 1020 زاویه پیچش 34درجه و متراژنخ 131000 میباشد البته نخ را نمره 28 در نظر میگیریم بجای 30 که در این صورت ممکن است روی چگالی نخ هم اثر گذار باشد در ضمن دانسیته بوبین هم مناسب میباشد بوبین نه خیلی سفت است و نه شل پیچ.

ramin hajeb

سلام بله منظورم باز شدن از روی بوبین در قفسه چله پیچی میباشد .تاب نخ 1020 زاویه پیچش 34درجه و متراژنخ 131000 میباشد البته نخ را نمره 28 در نظر میگیریم بجای 30 که در این صورت ممکن است روی چگالی نخ هم اثر گذار باشد در ضمن دانسیته بوبین هم مناسب میباشد بوبین نه خیلی سفت است و نه شل پیچ.

سلام . تاب شما درحد نرمال است،متراژ نخ بالاست.ما معمولاً 120کیلومتر میدیم.چگالی بوبین هم نهایت باید 0.50g/cm3 باشه.(نحوه محاسبه چگالی بوبین هم تو تالار تکنولوژی گذاشتم).به نظر من شما متراژ رو کمتر کنید و یا سرعت چله پیچی رو کمتر کنید و یا دور بوبین در قفسه چله پیچی ی کیسه فریزر بذارید تا لوپهای تشکیل شده دو بوبین مجاور بهم برخورد نکنند.حتماً جواب خواهید گرفت.موفق باشید.

mahan1352

عضو جدید
سلام ممنون از راهنماییتون .کارها را انجام میدم ببینم جواب میگرم یا نه.

mahan1352

عضو جدید
فقط یاد رفت منظور شما از کیسه فریزر میذارید در چله دور بمبین یعنی چطوری و به چه صورت.

ramin hajeb

فقط یاد رفت منظور شما از کیسه فریزر میذارید در چله دور بمبین یعنی چطوری و به چه صورت.

منظور : هر بوبین داخل یک نایلون فریزر قرار میگیره.،(قسمت باز نایلون در سمت خروج نخ از بوبین) این نایلون سبب میشه که لوپهای تشکیل شده با لوپ بوبین کناری درگیر نشه و بعبارتی بعنوان ی مهار کننده عمل میکنه.ما بارها از این روش استفاه کردیم.و مثبت بوده.آرزوی موفقیت

روشن جون

عضو جدید
سلام ، یه سوال دارم که خواهش میکنم اگه کسی جوابشو میدونه سریع جواب بده. فوریه!
علت و یا علت های افزایش پارگی های کیفی(clearer cuts) در دستگاه های اتوکنر چیست؟
با تشکر

ramin hajeb

سلام ، یه سوال دارم که خواهش میکنم اگه کسی جوابشو میدونه سریع جواب بده. فوریه!
علت و یا علت های افزایش پارگی های کیفی(clearer cuts) در دستگاه های اتوکنر چیست؟
با تشکر
با سلام.دوست گرامی تو همون ماشین اتوکنر و در قسمت مانیتور کیفی (لوپفه و یا اوستر)ی نمودار ماتریکسی داره،اون رو مشاهده کنید و ببینید تو کدوم قسمت نمودار ، ایرادهای کیفی بالاست(ایرادها بصورت نقطه نمایش داده شده)و بعد میتونید علت یابی کنید.اما اگه بدون صرفنظر از کیفیت فقط بخواهید نرخ نخ پارگی رو کاهش بدید میتونید حساسیت سنسور اوستر رو کاهش بدید تا بخاطر ایرادهای کیفی نختون رو پاره نکنه.

روشن جون

عضو جدید
با سلام.دوست گرامی تو همون ماشین اتوکنر و در قسمت مانیتور کیفی (لوپفه و یا اوستر)ی نمودار ماتریکسی داره،اون رو مشاهده کنید و ببینید تو کدوم قسمت نمودار ، ایرادهای کیفی بالاست(ایرادها بصورت نقطه نمایش داده شده)و بعد میتونید علت یابی کنید.اما اگه بدون صرفنظر از کیفیت فقط بخواهید نرخ نخ پارگی رو کاهش بدید میتونید حساسیت سنسور اوستر رو کاهش بدید تا بخاطر ایرادهای کیفی نختون رو پاره نکنه.
باتشکر از پاسخ شما، نمودار مورد نظر چک شده اما می خواهم بدانم دقیقا اشکال پیش آمده مربوط به کدام دستگاه است(پاساژ- فلایر- رینگ)؟- که از روی نمودار مشخص نمیشود

ramin hajeb

باتشکر از پاسخ شما، نمودار مورد نظر چک شده اما می خواهم بدانم دقیقا اشکال پیش آمده مربوط به کدام دستگاه است(پاساژ- فلایر- رینگ)؟- که از روی نمودار مشخص نمیشود
مهندس عزیز،تین پارگیها میتونه شامل نپ و یا thin - short thick place - long thick place است.شما در ماشین اتوکنر تحت هیچ شرایطی نمیتونید بگید که این عیوب مربوط به کدام دستگاه است.هر کدام از این عیوبی که بیان کردم میتونه تو هر مرحله از ریسندگی ایجاد و افزایش پیدا کنه و هر کدام از عیبها بسیار گسترده است و جای نوشتن بصورت کلی در این تالار نیست.شما میباست در همین تالار جستجو کنید و بصورت پارت پارت پاسختون رو جمع آوری کنید.بطور مثال :http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=70660&d=1321345728 هر سه عیبی که مطرح کردم میتونه در هر سه مرحله کشش ،فلایر،رینگ ایجاد بشه.یا علی

mohammadi.faride

عضو جدید
كسي از دوستان ميتونه اطلاعات كاملي در مورد تحليل اسپكتوگرام اوستر (در آزمايش فتيله كارد ) ارائه كنه؟

سلام .
در اسپکتروگرام فتیله کارد معمولا" زول موج عیب سیلندر 45 سانتی متر و طول موج عیب تیکرین برابر تقسیم سرعت تولید کارد به دور تیکرین است که حدودا" 10 تا 20 سانتی متر است و عیب دافر هم به طور معمول 4.5متر هست البته عیب ها معمولا در کاردینگ به صورت خرابی وایر در بعضی قسمتهای وایر آن است که چون عیب سینوسی کامل نیست به صورت پیک در یک نقطه ظاهر نمیشود و بیشتر اوقات در همان طول موجها کلا اسپکتذروگرام بالاتر از حد معمول است و اگر وایر کند شده باشد با سنگزنی و فیلر کردن کیفیت بهتر میشود.

musavi.srco

عضو جدید
با سلام
لطفا در مورد دستگاه تابندگي نخ FDY به من اطلاعات بديد.

آخرین ویرایش:

textex3

عضو جدید
از دوستان خواهشمندم بنده را از سردرگمی نجات دهند بنده با این سوال گیج شده ام:
سوال:

۶۰٪پنبه۱.۵دنیربا۴۰٪پلی استر۳دنیرمخلوط میشودمیخواهیم از این نخ مخلوط نخ ۲۰تکس شانه شده تولید نماییم آیا میتوان این نخ را تولید نمود؟

ramin hajeb

از دوستان خواهشمندم بنده را از سردرگمی نجات دهند بنده با این سوال گیج شده ام:
سوال:

۶۰٪پنبه۱.۵دنیربا۴۰٪پلی استر۳دنیرمخلوط میشودمیخواهیم از این نخ مخلوط نخ ۲۰تکس شانه شده تولید نماییم آیا میتوان این نخ را تولید نمود؟

سلام.
نکته اول : شما وقتی از الیاف نامبرده استفاده کردید و نخ را تولید کردید،دیگر نخ را نمیشود که شانه کرد (شما گفتید : میخواهیم از این نخ مخلوط نخ 20 تکس شانه شده تولید نماییم).من حدس میزنم غلط نگارشی پیش اومده
نکته دوم : وقتی الیاف پلی استر با طول 38 میلیمتر با این مقدار الیاف پنبه ترکیب میگردد ،دیگر عملیات شانه انجام نمیگیرد.
یا علی

textex3

عضو جدید
سلام.
نکته اول : شما وقتی از الیاف نامبرده استفاده کردید و نخ را تولید کردید،دیگر نخ را نمیشود که شانه کرد (شما گفتید : میخواهیم از این نخ مخلوط نخ 20 تکس شانه شده تولید نماییم).من حدس میزنم غلط نگارشی پیش اومده
نکته دوم : وقتی الیاف پلی استر با طول 38 میلیمتر با این مقدار الیاف پنبه ترکیب میگردد ،دیگر عملیات شانه انجام نمیگیرد.
یا علی

با تشکر ، نه مشکل نگارشی ندارد من هم با حل این مسئله میگویم چنین نخی تولید نمیشود ولی دیروز که به استادم گفتم روشم رو قبول کردند اما گفتند تولید می شود

ramin hajeb

با تشکر ، نه مشکل نگارشی ندارد من هم با حل این مسئله میگویم چنین نخی تولید نمیشود ولی دیروز که به استادم گفتم روشم رو قبول کردند اما گفتند تولید می شود

دوست گرامی،مقادیر استاندارد اوستر برای نخ 30Ne پنبه و پلی استر شانه شده وجود دارد.شما از راه محاسباتی چگونه حل کردید که نمیشود چنین نخی را تولید کرد.اگه ممکن است بیشتر توضیح بدید.در مورد نظر من هم در خصوص عدم تولید این نخ ،نه از علت تکنولوژی بود بلکه همچین نخی رو تا بحال ندیم کارخونه ایی تولید کنه (شاید بخاطر مقرون به صرفه نبودن و یا....) چون نخهای صددرصد پنبه شانه میشوند از نخ 20ne شانه شده و نخهای ظریفتر که در تی شرت و لباسهای زیر بیشتر استفاده میگردد.

ramin hajeb

کسی می دونه چرا الیاف نارس جذب رنگ کمتری دارن؟
سلام.فکر کنم،مربوط به کانال لومن باشه.در الیاف نارس،کانال لومن حداکثر قطر رو داره و کانال لومن هم از پرتوپلاسم (مواد پروتئینی،پیگمنتهای رنگی،مواد معدنی)تشکیل شده.شاید بعلت وجود این پیگمنتهای رنگی باشه.شما این سوال رو در قسمت شیمی نساجی اگر مطرح کنید،جواب بهتر و کاملتر بدست میاری.
یا علی

samaneh belbasi

عضو جدید
سلام به دوستان مهندس نساجی...یه سوالی راجب تکمیل الیاف با پلاسما داشتم !!!خود پلاسما کردن الیاف با گاز ارگون و اکسیزن به چه صورتیه!!درسته که ابتدا تو محلول میزارن بعد از دستگاهی مثل غلطک رد میکنن
من اطلاعات کلی میخوام نه خیلی جزئی !!من رشته ام رنگرزیه و اطالاعاتی در این خصوص ندارم ..اما برای ارائه مقاله ای نیاز دارم بدونم این فرایند به چه صورتیه!!چون رشته شما بااین موضوع مرتبطه ممنون می شم راهنمای کنید !!!