[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

siahkamar

عضو جدید
سلام
اساتید عزیز یه سوال دارم
تو دوران کاری کلا با کدوم نرم افزارها سر و کار داریم تا یاد بگیریم اونارو ؟
سپاس

Alexiss

عضو جدید
سلام
اساتید عزیز یه سوال دارم
تو دوران کاری کلا با کدوم نرم افزارها سر و کار داریم تا یاد بگیریم اونارو ؟
سپاس
بیشتر با civil 3D یا Land (الان دیگه سیویل بیشتر استفاده میشه)
تخلیه دوربین و وارد کردن نقاط به دوربین که با برنامه Leica survey Office انجام میشه رو هم یاد بگیرید
آفیس هم که از ملزومات اولیه ست!

پ.ن: تو نقشه برداری، نقشه خونی و داشتن دید مهندسی و پوستی کلفت، حرف اول رو میزنه!

siahkamar

عضو جدید
تخلیه دوربین و وارد کردن نقاط به دوربین که با برنامه Leica survey Office انجام میشه رو هم یاد بگیرید

پ.ن: تو نقشه برداری، نقشه خونی و داشتن دید مهندسی و پوستی کلفت، حرف اول رو میزنه!

تشکر دوست عزیز
یعنی سیویل تیری دی بلد باشیم همه چی رو حل میکنه؟یعنی نیازی به لند یا اتوکد دیگه نیست؟
افیس هم همشو یا فقط اکسل رو؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

این تیکه آخر رو کاملا موافقم!

تشکر دوست عزیز
یعنی سیویل تیری دی بلد باشیم همه چی رو حل میکنه؟یعنی نیازی به لند یا اتوکد دیگه نیست؟
افیس هم همشو یا فقط اکسل رو؟

به لند نیازی نیست ولی اتوکد رو باید اول بلد باشید تا بتونی civil رو کارکنی.
دونستن برنامه های آفیس مثله داشتن اطلاعات عمومیه بالاخره یه جا به درد میخوره و به کارتون میاد. اما اکسل تو کار ما از همه واجب تره.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
این تیکه آخر رو کاملا موافقم!

به لند نیازی نیست ولی اتوکد رو باید اول بلد باشید تا بتونی civil رو کارکنی.
دونستن برنامه های آفیس مثله داشتن اطلاعات عمومیه بالاخره یه جا به درد میخوره و به کارتون میاد. اما اکسل تو کار ما از همه واجب تره.

مهمترین قضیه اینه که اونجایی که میری کار میکنی با چه نرم افزاری کاز میکنن.
اولویت auto cad باشه
یه شرکت کار میکردم ،مدیر عامل خودش نقشه بردار بود ، یه برنامه نوشته بود نقاط رو هم تو کد تخلیه میکرد ، هم توی sdr >>با sdr منحنی میزد ،با کد ترسیم بعد جفتشون رو مینداخت روی هم.مجبور بودم اونطوری کار کنم
یه جا دیگه فقط لند مجبور بودم اونطوری کار کنم
یه جا دیگه sdr مجبور بودم اونطوری کار کنم
این اخرین جا یی که هستم خودم به شیوه خودم گار کردم.(ینی دستی:) )

helali2010

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین.یه سوال داشتم.اینکه میشه بدونه بنچ مارک و بدونه داشتن نقشه 1.2000 شهرها نقشه های برداشت شده رو utm کرد؟(برای اداره ثبت و ...)لطفا اگه میشه یه توضیح کامل بدین خیلی ممنون میشم.و بفرمایین که اگه بدونه اینها نشه نقشه 1.2000 شهری که اونجا زندگی میکنمو از کجا باید تهیه کنم؟شهرداری؟چجوری؟میدن؟...من توی شرکت مهندسی که کار میکردم اونا از روی نقشه 1.2000 نقشه هارو utm میکردن.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
آیا لیزر روشن تو منشور برای EDM ضرر داره؟ با لیزر منشور رو بخونین که EDM رو ترکونده منظورم فقط روشن بودنشه

کلن کریستالهای استفاده شده در توتال به مرور زمان دچار فرسایش میشه و استفاده از لیزر این امر رو تشدید تر میکنه و در نظر بگیر وقتی تنظیمات روی رفلکترلس باشه چون تنظیم EDM فرق داره با حالت معمول این امواج بازتابی چه شوکی رو وارد میکنه...

helali2010

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین.یه سوال داشتم.اینکه میشه بدونه بنچ مارک و بدونه داشتن نقشه 1.2000 شهرها نقشه های برداشت شده رو utm کرد؟(برای اداره ثبت و ...)لطفا اگه میشه یه توضیح کامل بدین خیلی ممنون میشم.و بفرمایین که اگه بدونه اینها نشه نقشه 1.2000 شهری که اونجا زندگی میکنمو از کجا باید تهیه کنم؟شهرداری؟چجوری؟میدن؟...� �ن توی شرکت مهندسی که کار میکردم اونا از روی نقشه 1.2000 نقشه هارو utm میکردن

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام خدمت مهندسین.یه سوال داشتم.اینکه میشه بدونه بنچ مارک و بدونه داشتن نقشه 1.2000 شهرها نقشه های برداشت شده رو utm کرد؟(برای اداره ثبت و ...)لطفا اگه میشه یه توضیح کامل بدین خیلی ممنون میشم.و بفرمایین که اگه بدونه اینها نشه نقشه 1.2000 شهری که اونجا زندگی میکنمو از کجا باید تهیه کنم؟شهرداری؟چجوری؟میدن؟...� �ن توی شرکت مهندسی که کار میکردم اونا از روی نقشه 1.2000 نقشه هارو utm میکردن

این قضیه ایی که شما گفتی زمانی میشه که توی فوتبال بازیکنی که کرنر میرنه خودش بره و ضربه سر بزنه
برای نقشه 1:2000 باید بری از سازمان نقشه برداری خریداری کنی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

helali2010

عضو جدید
من چون نمیدونستم پرسیدم دیگه.پرسیدن که عیب نیست ندانستن عیب است.ممنون دستت درد نکنه عزیز

s.gholami

عضو جدید
جسارتا یه سوال در برداشت با منشور داشتم.
فرض کنید کنج یک دیوار رو می خوایم برداشت کنیم. قاعدتا نوک ژالون منشور در کنج قرار نمی گیره و واسه تراز نگه داشتن منشور باید نوک ژالونش فاصله ای با دیوار داشته باشه. روش کار اینه ک پای ژالون رو روی زمین مشخص کنیم بعد با متر معمولی فاصله اون رو با دو دیوار عمود بر هم به نقطه برداشت شده اضافه کنیم تا نقطه کنج بدست بیاد. درسته؟
روش دیگه ای هم داره؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
جسارتا یه سوال در برداشت با منشور داشتم.
فرض کنید کنج یک دیوار رو می خوایم برداشت کنیم. قاعدتا نوک ژالون منشور در کنج قرار نمی گیره و واسه تراز نگه داشتن منشور باید نوک ژالونش فاصله ای با دیوار داشته باشه. روش کار اینه ک پای ژالون رو روی زمین مشخص کنیم بعد با متر معمولی فاصله اون رو با دو دیوار عمود بر هم به نقطه برداشت شده اضافه کنیم تا نقطه کنج بدست بیاد. درسته؟.
روش دیگه ای هم داره؟
روش اول: منشور رو جایی قرار میدید که فاصله کنج تا دوربین با فاصله منشور تا دوربین یکی باشه. روی منشور قراول میرید و dist میزنین روی کنج قراول می رید و Rec می زنین! (خیلی حرفه ای بود من خودم خوشم اومد!)
روش دوم: می تونین از فانکشن آفست استفاده کنین و منشور رو تو آفست 20 از دوربین قرار می دید و All می زنین.
روش سوم: استفاده از فانکشن Hidden Point و ژالن دو مینی منشوره
روش چهارم: استفاده از دوربین لیزر و یا رفلکتور شیت برای دوربین های غیر لیزری
روش پنجم: قراردادن یه فاصله ثابت مثله 30cm منشور از کلیه دیوارها و به دست آوردن کنج با دستور Fillet اتوکد.
روش ششم: بلد کردن ژالن به طوری که کاملا به دیوار بچسبه و منشور از دیوار بالا بزنه که بیشتر برای دیوار های باغی و روستایی خوبه اون 2 سانت قطر ژالن هم بیخیال می شیم
خوب بستگی به دقت کارتون و نوع کارتون یکی از روشها مناسب تره. روش 5 رو بیشتر برای برداشت پیاده رو ها استفاده می کنم دوربین رو اول مسیر میذارم و می تونم تا فاصله 300 یا 400 متر به راحتی برداشت جدار شهری بکنم! بدونی که نیازی باشه به جدار شهری عمود باشم و برداشت مستقیم کنم.

s.gholami

عضو جدید
یه سوال ناشیانه بپرسم: نقشه های اتوکد رو چطوری پرینت می گیرن؟
تبدیل به pdf می کنن بعد می برند جایی که پرینتر پیدا بشه پرینت می گیرن یا این که مستقیم فایلش رو پرینت می گیرن؟
منظورم اینه که با تبدیل به pdf مقیاسش حفظ می شه؟
اصلا اون مقیاسی که توی لژاند نوشته - مثلا 1/1000 - لازمه به همون مقیاس پرینت گرفته بشه یا این که صرفا توی یه A3 یا A2 پرینت گرفته بشه کافیه؟ منظورم اینه که مقیاس توی لژاند بیشتر برای نشان دادن دقت تهیه نقشه هست یا در هنگام پرینت خود نقشه هم معمولا رعایت می کنند؟

ببخشید من یه خورده گیجم در این باره.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
یه سوال ناشیانه بپرسم: نقشه های اتوکد رو چطوری پرینت می گیرن؟
تبدیل به pdf می کنن بعد می برند جایی که پرینتر پیدا بشه پرینت می گیرن یا این که مستقیم فایلش رو پرینت می گیرن؟
منظورم اینه که با تبدیل به pdf مقیاسش حفظ می شه؟
اصلا اون مقیاسی که توی لژاند نوشته - مثلا 1/1000 - لازمه به همون مقیاس پرینت گرفته بشه یا این که صرفا توی یه A3 یا A2 پرینت گرفته بشه کافیه؟ منظورم اینه که مقیاس توی لژاند بیشتر برای نشان دادن دقت تهیه نقشه هست یا در هنگام پرینت خود نقشه هم معمولا رعایت می کنند؟

ببخشید من یه خورده گیجم در این باره.
معمولا دفتری که نقشه های اتوکد رو پرینت میگیرند همه فونت ها و استایل ها رو موجود دارن که شما بتونین بدون مشکل با بردن فایل پرینت بگیرین.
شما با دستور e transmit می تونین هر چی لازمه همراهتون از رو کامپیوتر بردارید تا فایلتون بدون مشکل هرجایی بازشه (حتی متریال هایی که در رندر استفاده کردید) و پلات بگیرید.
راه مطمئن برای پلات گرفتن PDF کردن نقشس اما همون طور که گفتید موقع PDF کردن و پلات گرفتن از تو آکروبات باید حواستون به مقیاس دقیق نقشه باشه و الا درس در نمیاد.

s.gholami

عضو جدید
معمولا دفتری که نقشه های اتوکد رو پرینت میگیرند همه فونت ها و استایل ها رو موجود دارن که شما بتونین بدون مشکل با بردن فایل پرینت بگیرین.
شما با دستور e transmit می تونین هر چی لازمه همراهتون از رو کامپیوتر بردارید تا فایلتون بدون مشکل هرجایی بازشه (حتی متریال هایی که در رندر استفاده کردید) و پلات بگیرید.
راه مطمئن برای پلات گرفتن PDF کردن نقشس اما همون طور که گفتید موقع PDF کردن و پلات گرفتن از تو آکروبات باید حواستون به مقیاس دقیق نقشه باشه و الا درس در نمیاد.

من سوال کردم گفتند باید توی A3 پرینت گرفته بشه. از طرفی به دلیل ابعاد بزرگ زمین، نقشه توی این کاغذ با مقیاس 1/1000 یا 1/500 اصلا فیت نمیشه.
در حالی که در لژاند تمپلیتی که دادند مقیاس نقشه اومده. حالا چه باید کرد؟ از طرفی توی لژاند نقشه مقیاس ذکر شده از طرفی هم باید توی A3 پرینت گرفت.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
من سوال کردم گفتند باید توی A3 پرینت گرفته بشه. از طرفی به دلیل ابعاد بزرگ زمین، نقشه توی این کاغذ با مقیاس 1/1000 یا 1/500 اصلا فیت نمیشه.
در حالی که در لژاند تمپلیتی که دادند مقیاس نقشه اومده. حالا چه باید کرد؟ از طرفی توی لژاند نقشه مقیاس ذکر شده از طرفی هم باید توی A3 پرینت گرفت.
خوب باید توی 3 یا 4 تا یا بیشتر A3 پلات کنیگاهی وقت ها سایت اینقدر بزرگه که مجبور میشی یه Key Plan تو نقشه ها بذاری و نقشه ها رو تو 20 تا A3 هم پلات بگیری

lushabi

عضو جدید
با عرض سلام
وظایف یک ناظر که از طرف کارفرما مشخص شده چیه؟
از کی دستور میگیره؟
چه چیزایو باید چک کنه؟
و چه جوری ممکنه دورش بزنن و یا فریبش بدن؟:razz:

skyplex

کاربر فعال
دوستان چند تا کتاب یا سی دی آموزشی موجود در بازار که اموزش عملی و نظری دوربین لایکا ts06 رو به زبون فارسی داده باشه معرفی کنید.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان چند تا کتاب یا سی دی آموزشی موجود در بازار که اموزش عملی و نظری دوربین لایکا ts06 رو به زبون فارسی داده باشه معرفی کنید.

با سلام .......

بهترین کتابی که تا حالا دیدم ..........

download (1).jpg

skyplex

کاربر فعال
با سلام .......بهترین کتابی که تا حالا دیدم .......... مشاهده پیوست 213608
مهندس گرامی ایا در این کتاب فقط منوها توضیح داده شده یا اینکه مثالها و نمونه های عملی کار با دوربین های توتال هم داخلش هست؟ یک نکته دیگه چون دوربینها جدید هستند ایا این کتاب هم به خوبی اپدیت است یا اینکه مطالبش کهنه است اما ارزش خواندن و خریدن داره؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
برو بخر دیگه بابا جون فعلا همینه
مگه بشینم یکی خودم بنویسم

با سلام ....

... جداًً ..........مهندس احسان ...... با توجه به مطالب ارسال شما در این چند سال دیدم ...... در تالار ...... چرا اقدام به نوشتن یک کتاب آموزشی نمی کنید............ داشتن دیدی متفاوت و اشاره به مشکلات نقشه برداری با این دوربین ها و راه حلهای ...... پیشنهادی ............... کتاب حرفه ای و پر مخاطبی می تونه بشه ........... پیشنهاد می کنم ..... در این خصوص اقدام کنید.........جناب مهندس ...............چهار روز دیگه همه ما ....... بایستی بدرود بگیم به این دنیا.........و فقط همین آثار باقی می مونه .............

مهندس گرامی ایا در این کتاب فقط منوها توضیح داده شده یا اینکه مثالها و نمونه های عملی کار با دوربین های توتال هم داخلش هست؟ یک نکته دیگه چون دوربینها جدید هستند ایا این کتاب هم به خوبی اپدیت است یا اینکه مطالبش کهنه است اما ارزش خواندن و خریدن داره؟

با سلام ........به توضیح منوها پرداخته .............اما خیلی بهتر از راهنمای فارسی خود دوربین توتال هستش .........و واضح تر توضیح داده شده ..............

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام ....

... جداًً ..........مهندس احسان ...... با توجه به مطالب ارسال شما در این چند سال دیدم ...... در تالار ...... چرا اقدام به نوشتن یک کتاب آموزشی نمی کنید............ داشتن دیدی متفاوت و اشاره به مشکلات نقشه برداری با این دوربین ها و راه حلهای ...... پیشنهادی ............... کتاب حرفه ای و پر مخاطبی می تونه بشه ........... پیشنهاد می کنم ..... در این خصوص اقدام کنید.........جناب مهندس ...............چهار روز دیگه همه ما ....... بایستی بدرود بگیم به این دنیا.........و فقط همین آثار باقی می مونه .............

با سلام ........به توضیح منوها پرداخته .............اما خیلی بهتر از راهنمای فارسی خود دوربین توتال هستش .........و واضح تر توضیح داده شده ..............

اون اوائل که تازه سیویل اومده بود 2008 رفتم تمام هلپش رو ترجمه کردم و شروع کردم به کار کردن. به سرم زد که کتابشو بنویسم رفتم انتشارات خراسان که کتابهای مهندسی چاپ میکنه. گفت برو باباجون کتاب اتوکد بهتره که دیگه همه جا اشباع شده با اینکه جزوه تحیل سازه ای, مکانیک سیالاتی چیزی بده که 4 نفر بخرن! حسابی سرخورده شدم راستش! کتاب ها رو معمولا استادهای دانشگاه مینویسن که به 2 تا دانشجو بتونن آب کنن.
اما حسابی شما انگیزم رو بردید بالا برای این کار

بالا