سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

soham 313

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

علت علمی و دقیق میرایی امواج صوتی چیست ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

علت علمی و دقیق میرایی امواج صوتی چیست ؟
سلام دوست من
اگه اشتباه نکنم دلیلش اصطکاک ه
بدلیل اینکه امواج صوتی برای انتشار نیاز به محیط مادی دارن همواره با محیط انتشارشون در کنش هستند و اگر بخوایم یه موج صوتی پایدار بمونه باید پدیده ی ((تشدید در نوسان)) رو داشته باشیم که یه موج رو با فرکانس مشخص همواره تقویت میکنه
موفق باشی

behnam_nurse86

عضو جدید
یه سوال از دوستان فیزیک

یه سوال از دوستان فیزیک

بچه ها یه سوال دارم جوابشو نمیدونم خواهش میکنم بهم کمک کنید:cry:
ما یه باریکه نور داریم خیلی قوی هست مثلا انرژی نوری یک متر مربع یا بیشتر از نور خورشید رو میخوایم از شیشه یا اب عبور بدیم این عبور دادن چه تاثیری میذاره روی این باریکه نور؟؟
البته خب میدونم باعث شکست نور میشه اما بجز این از انرژیش هم کم میکنه؟ چقدر خیلی؟
اصلا بخوایم هم از شیشه و هم از اب عبورش بدیم چی میشه؟؟؟ اون شیشه که یه وقت ذوب نمیشه؟ نه؟!!!!:confused:

coilfang

عضو جدید
سلام دوستان کسی درباره فیزیک دانشگاه فردوسی آمار نداره؟
که سطح علمی اش چطوره ؟ امکانات ؟ استادا؟ اعتبار جهانی؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال دارم جوابشو نمیدونم خواهش میکنم بهم کمک کنید:cry:
ما یه باریکه نور داریم خیلی قوی هست مثلا انرژی نوری یک متر مربع یا بیشتر از نور خورشید رو میخوایم از شیشه یا اب عبور بدیم این عبور دادن چه تاثیری میذاره روی این باریکه نور؟؟
البته خب میدونم باعث شکست نور میشه اما بجز این از انرژیش هم کم میکنه؟ چقدر خیلی؟
اصلا بخوایم هم از شیشه و هم از اب عبورش بدیم چی میشه؟؟؟ اون شیشه که یه وقت ذوب نمیشه؟ نه؟!!!!:confused:
سلام.......
دوست من بد نیست در مورد مکانیزم عبور نور از اجسام برات توضیح بدم
این مکانیزم باعث به اصطلاح کاهش سرعت نور در محیط های مختلف و همینطور شکست نور میشه
وقتی فوتون وارد محیطی میشه با الکترون های اولین اتم های محیط برخورد میکنه و اونا رو برانگیخته میکنه و از اونجایی که الاکترون برانگیخته حالت ناپایداری داره و شدیدا تمایل به بازگشت به حالت پایه رو داره بر میگرده به حالت پایه و اختلاف انرژی بین تراز هاش رو به صورت فوتون آزاد میکنه و همینطور این فرآیند تکرار میشه تا فوتون آخری بالاخره به لبه ی محیط برسه و از اون خارج بشه
حالا اگر انرژی فوتون ورودی اونقدر زیاد باشه که بتونه باعث سست شدن شدید پیوند های بین مولکولی ماده بشه میتونه باعث تغییر شکل اون هم بشه (مثل ذوب شدن شیشه)
البته برای اینکه ببینیم ماده ای مثل شیشه ذوب میشه یا نه باید ابتدا شرط جامد و مایع بودن رو در نظر بگیریم:
ماده زمانی به حالت مایع در میاد که انرژی جنبشی ذراتش بیشتر از انرژی پیوند بین مولکول هاش باشه
اگه همه ی اینارو در نظر بگیری و انرژی باریکه ای که میتابونی رو هم داشته باشی دقیقا میتونی اثر باریکه ی پر انرژی رو رو محیط بررسی کنی.
موفق باشی;)

alireza marufi

عضو جدید
سلام دوستان یه برنامه میخواستم با متلب بنویسم که به شرح زیره.
یک استوانه ای در نظر بگیرید به طول L وچگالی حجمی p.مبداء مرکز دایره پایینی می باشد حال اختلاف پتانسیل را در هرجایی از استوانه می خواستم به دست بیارم یعنی بیرون از استوانه هرجایی که بار باشد یار روی استوانه خلاصه هر جایی که بشه. میخواستم اگه میتونید کمکم کنید یا حداقل راهنمایی کنید.

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک استوانه ای در نظر بگیرید به طول L وچگالی حجمی p.مبداء مرکز دایره پایینی می باشد حال اختلاف پتانسیل را در هرجایی از استوانه می خواستم به دست بیارم یعنی بیرون از استوانه هرجایی که بار باشد یار روی استوانه خلاصه هر جایی که بشه. میخواستم اگه میتونید کمکم کنید یا حداقل راهنمایی کنید.

سلام
من در زمینه پردازش تصویر با متلب اطلاعاتی دارم ...
می تونید از کاربر
Meytim کمک بگیرید.

TITQN

اخراجی موقت
برای فیزیک 1 هالیدی بهتره یا هریس بینسون؟
سخت ترین منبع برای فیزیک پایه چه کتابیه؟
مرسی

amrtat71

عضو جدید
سلام دوستان
2روز دیگه امتحان مبانی فیزیک الکتریسیته ومغناطیس دارم خداروشکر استادمون ماشاالله فقط واسه خودش توضیح میداد...یه سایت بود به اسم بهترین پلاس الان دیگه نیستش اون سایت فیلم های اموزشی فیزی 2 پیامنور رو برای دانلود میذاشت چیز خوبی بود ولی دیگه سایتش نیست خواستم بگم اگه فیلم اموزشی اط فیزیک مغناطیس یا حلل المسائلش دارید لطفا در اختیار ما بذارید
با تشکر

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
2روز دیگه امتحان مبانی فیزیک الکتریسیته ومغناطیس دارم خداروشکر استادمون ماشاالله فقط واسه خودش توضیح میداد...یه سایت بود به اسم بهترین پلاس الان دیگه نیستش اون سایت فیلم های اموزشی فیزی 2 پیامنور رو برای دانلود میذاشت چیز خوبی بود ولی دیگه سایتش نیست خواستم بگم اگه فیلم اموزشی اط فیزیک مغناطیس یا حلل المسائلش دارید لطفا در اختیار ما بذارید
با تشکر

سلام

حل المسائل فیزیک هالیدی ، الکتریسیته و مغناطیس ویرایش 5

رمز فایل : aucs.ir
Halliday Volume 1.rar
نوع فایل

دفعات دانلود3553
اندازه1.11 MB

m.weisy

عضو جدید

من متاسفانه کتابم دادم دس کسی الان در دسرسم نیست . اما فرمول استوانه قائم با بار الکتریکی میتونی توی کتاب ژئوفیزیک کاربردی جلد دوم نوشته تلفورد ترجمه دکتر زمردیان انتشارات دانشگاه تهران پیدا کنی البته پتانسیل گرانی یا مغناطیسی خواستی من دارم بدم بهت

asghar69

عضو جدید
سلام بچه ها، خسته نباشین.
من دنبال مطالبی در مورد افتالموسکوپ وکاربرد های ان می گردم خوشحال میشم اگر کمکم کنید .با تشکر

m.weisy

عضو جدید
سلام داشتم یه کتابی ورق میزدم فکر کنم جواب سوالت پیدا کردم منتها کار میخواد هنوز
cylinder.png
A,B,C,D,K,L با اعمال شرایط مرزی بدست میاد(همنطوری که توی کتاب الکترومغناطیس میلفورد برای کره پیدا میکردیم البته احتمالا به معادله انتگرالی هم برخورد میکتی باز اگه گیر کردی سوال کن واست پیدا میکنم)J , Y هم توابع بسل نوع اول و دوم هستن .

new7

عضو جدید
دوستان میشه در مورد تحقیقات انریکو فرمی درباره ی نیروی درون هسته,پیون ها و میون ها,واینکه چه جوری پروتون ها توی هسته با وجود بارهم نام کنار هم قرارمیگیرند توضیح بدین!!!هر جا گشتم در مورد شکافت هسته ای فرمی بود!!!کمکم کنید پلیزززززز

شانتی

عضو جدید
سلام.فیزیک هالیدی بهتره.من در طول ترم نمی خوندم.فقط 4 روز مونده به امتحان فقط هالیدی خوندم.17 شدم.

جولي

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان میشه در مورد تحقیقات انریکو فرمی درباره ی نیروی درون هسته,پیون ها و میون ها,واینکه چه جوری پروتون ها توی هسته با وجود بارهم نام کنار هم قرارمیگیرند توضیح بدین!!!هر جا گشتم در مورد شکافت هسته ای فرمی بود!!!کمکم کنید پلیزززززز

به طور خلاصه می توان گفت نیروی قوی هسته که قوی تر از نیروی الکترو مغناطیس وگرانش است ودر فاصله های بسیار کم خود را نشان می دهد مانع دور شدن پروتون ها از یک دیگر می شود.
در جهان چهار نیروی اساسی شناخته شده است:
۱-نیروی الکترومغناطیسی: این نیرو بین دو ذره که بار الکتریکی دارند وهمچنین بر ذره ی بار داری که در میدان مغناطیسی حرکت می کند اعمال می شوداین نیرو توسط فوتون ها بین ذرات باردار منتقل می شود.
۲-نیروی هسته ای قوی :این نیرو پروتون ها ونوترون ها را محکم در هسته کنار هم نگه می دارد.درواقع پروتون ها ونوترون ها ذرات بنیادی نیستند واز کوارک ها تشکیل شده اند، واین نیرو از طریق تبادل ذراتی بنام گلئون ( gluon) بین کوارک ها اعمال می شود.
هر چه تعداد نوکلئون ها ي (پروتون و نوترون)يک هسته بيشتر باشد، هسته بزرگ تر و فاصله ي بين نوکلئون ها زيادتر مي شود. در نتيجه تعادل بين نيروها از بين مي رود و هسته ناپايدار مي گردد. تمام عنصرهايي که عدد اتمي آن ها بزرگ تر از Z=83 است ناپايدار هستند. مانند راديوم ، توريوم و اورانيوم.

تصویر زیر می تواند به درک نیروی بین پروتون ها ونوترون ها کمک کند

۳ -نیروی هسته ای ضعیف: این نیرو بین کوارک ها ولپتون ها ایجاد می شود. این نیرو از طریق تبادل بوزون ها (‌Boson) ایجاد می شود.ازآنجا که همه ی اجسام پایدار موجود در جهان از یک نوع لپتون (مثل الکترون) و دو کوارک (بالا-پایین) ساخته شده اندکه ترکیب این دو کوارک بصورت پروتون و نوترون ظاهر می شود.لذابدون استثنا بر تمام ذرات جهان در فواصل بسیار بسیار کم حکمفرماست.
فیزیکدانان ذرات سازنده ی ماده را به دو دسته لپتونها و کوارکها تقسیم کردند در این تقسیم بندی هادرونها از جمله پروتون و نوترون ذره ی بنیادی نیستند و از کوارکها ساخته شده اند

به طور کلی مدل استاندارد ذرات بنیادی به شرح زیر است :
شش عدد کوارک
شش عدد لپتون
و چهار بوزون که نیروها را حمل می کنند
بطور کلی ذراتی که ماده را می سازند فرمیون
و ذراتی که نیرو ها را حمل می کنند بوزون
نامیده می شوند

۴-نیروی گرانشی:نیروی جاذبه ای است که میان اجسامی که دارای جرم می باشند حکمفرماست. این نیرو نسبت به نیروهای بنیادی دیگر در مورد ذرات بنیادی ودر فواصل کوتاه بسیار ضعیف است. این نیرو در مورد اجرام آسمانی موثر است. نیرو گرانشی توسط ذرات گریویتون(Graviton) میان مواد جابجا می شود.

new7

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون! خیلی کمکم کرد!!ببخشید در مورد نظریه جامع نوترینو انریکو فرمی هم اطلاعی دارید؟؟؟؟

nvid

عضو جدید
سلام من دنبال پمپ خلا توربو مولکولی میگردم کسی می تونه مقاله یا اطلاعات جامعی رو برام بذاره اگه این کار رو بکنید لطف بزرگی در حقم کردید ممنونم

nvid

عضو جدید
اطلاعات ومقاله در مورد پمپ خلا توربو مولکولی

اطلاعات ومقاله در مورد پمپ خلا توربو مولکولی

سلام من دنبال پمپ خلا توربو مولکولی میگردم کسی می تونه مقاله یا اطلاعات جامعی رو برام بذاره اگه این کار رو بکنید لطف بزرگی در حقم کردید ممنونم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
چرا اینجا یه زیر بخش واسه فیزیک کوانتوم نداره؟
چون مدیر نداره
و مدیر نداره چون کاربر فعال نداره
کاربر فعال نداره چون نظم نداره
نظم نداره چون بخش بندی نداره
و...................................
و این زنجیر همچنان خودشو دور میزنه:razz:

fateme71

عضو جدید
چون مدیر نداره
و مدیر نداره چون کاربر فعال نداره
کاربر فعال نداره چون نظم نداره
نظم نداره چون بخش بندی نداره
و...................................
و این زنجیر همچنان خودشو دور میزنه:razz:
خوبه!!! خب حالا چطور میشه از این دور باطل بیرون اومد؟؟؟
کسی اینجا رو مکانیک کوانتوم کار کرده؟

MAHMOOD TK

عضو جدید
#vx=v*cos
#vy=v*sin

#vy/vx=tan
pas natije shod ke taghsim barabar tan ke tan ham
moaref shib khate momas bar masir harkat jesme
dar har lahze t

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
#vx=v*cos
#vy=v*sin

#vy/vx=tan
pas natije shod ke taghsim barabar tan ke tan ham
moaref shib khate momas bar masir harkat jesme
dar har lahze t
درود
حرکت پرتابی رو میگی؟؟
اشتباه میکنی ها
تو حرکت پرتابی شتاب گرانشی هم داریم و سرعت تو راستای عمود از رابطه ی زیر بدست میاد:
Vy=-gt+v0sinθ
در نتیجه از اونجایی که vy/vx نمیشه tanθ
پس نتیجه گیریت غلطه:)
اگه میخوای به نتیجه ی درست برسی باید یکم دقت کنی
موفق باشی;)

آخرین ویرایش: