سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا تیله رو کجا قرار میدیم؟
از کجا باید بیاد پایین؟!

خب مشکل همینجاست دیگه .........من خودم منتظر راهکار از جانب شماها هستم .....
از بالا باید طوری طراحی کنیم که بیاد پایین ......با لوله یا هر چیز دیگه .......

sungift143

عضو جدید
نمودار آزمایش برخورد

نمودار آزمایش برخورد

سلام دوستان خسته نباشین راستش من هفته پیش برای آزمایشگاه فیزیک یک آزمایش مبحث برخورد رو انجام دادیم. آزمایش به این صورت بود ک دوتا گلوله یا جرم های 0.5 کیلوگرم و 0.25 کیلوگرم رو نقطه تماسشون رو در حالت تعادل در درجه 0 کمان مدرج قرار میدیم.بعد گلوله 0.5 کیلوگرم رو تا درجه 10 کمان منحرف میکنیم از حالت تعادل بعد ک رهاش میکنیم با گلوله بعدی برخورد پیدا میکنه.دوباره زاویه ای ک دوتا گلوله بعد برخورد بهش میرسن رو یادداشت میکنیم.در آخر هم سرعت v1،v'1 و v'2 رو محاسبه میکنیم ودر تساوی زیر جایگذاری مکنیم: m1v1+m2v2=m1v'1+m2v'2 درصد خطای این آزمایش هم 3.2% بود.... حالا برای گزارش کار باید نمودار هم رسم کنم.اما متاسفانه نمیدونم چجوری... متغیر های این نمودار چیه؟؟؟

علی ارشد اتمی

عضو جدید
مشاوره

مشاوره

سلام دوستان.من دانشجوی ارشد فیزیک گرایش اتمی مولکولی هستم .شیراز میخونم. اگه در مورد کنکور ارشد و رتبه های قبولی یا کتابایه تست یا هر چیز دیگه سوالی داشتید من در خدمتم. ایمیل من sajjadian.ali.fh88@gmail.com با آرزوی موفقیت برای همه شما

mazaherpooya

عضو جدید
سلام به همه دوستان/ دوستان من 15 بهمن کنکور ارشد فیزیک دارم.
تورو خدا اگه کسی خلاصه جزوه کنکوری و تمامی فرمولهای این رشته رو داره، برام ایمیل کنه.
اجرکم عندالله.
sajad_yousefi92@yahoo.com

eli 66

عضو جدید
حل ماتریس بافرترن

حل ماتریس بافرترن

:que: توروخداکی بلده فرترن.حل ماتریس ۵در۵بافرترن رومیخام.کمکم کنید

ramo_fizikci

عضو جدید
arfken esentian mathematics for physics 6th.

arfken esentian mathematics for physics 6th.

dustane aziz hale masaele in ketab ra lazem darem. az dustani der ekhtiyar darend taghaza mikonem pdf anra be eshterak bezarend. tashakkure faravan.

ramo_fizikci

عضو جدید
salam man reshtem eng in phy hast. javabe avalin soalet ke kamelan shakhsi hast ve bermigerde be bineshet az dunyayi ke mikhay dashte bashi. manzorem ine ke der kol phys elme anchenan deramedzayi nist, phys ye alaghest ta abzare emrere mash. ve der zemn eng in phys age bekhoni mitoni to aksere reshteha master koni az jomle space mechanics ve electronic ve ...

hodaghaffarian

عضو جدید
سلام علی رغم قدیمی بودن هنوز برای محاسبات پیچیده ریاضی فیزیک و نجوم و اخترفیزیک و.... از سرعت بالایی برخورداره و مناسبه

kiarashfa

عضو جدید
[ ؟ ] یک سوال در مورد قانون ارشمیدس

[ ؟ ] یک سوال در مورد قانون ارشمیدس

سلام
یه سوالی هست که ذهنم رو درگیر کرده، ممنون میشم اگه کسی میدونه پاسخ بده...

سوال این هست که دو تا استوانه مدرج یکسان داریم، تو هر کدوم هم به یک مقدار آب ریخته ایم ، حالا در یکی از ظرف ها یه گوی آهنی می‌اندازیم در اون یکی گوی آلومینیومی (گوی ها از نظر حجم یکسان هستند)
حالا میخوایم ببینیم که سطح آب در کدوم استوانه بالاتر وای میسته؟

mano rafiqam

عضو جدید
فیزیک

فیزیک

سلام بچه ها من الان دارم الکترو دینانیک میخونم جزوه ریاضی فیزیک هم در حال حاضر ندارم. میشه بهم بگید گرادیان(a.b) چی میشه. ممتون میشم. عجله دارم

mashti

عضو جدید
سلام و خسته نباشبد خدمت دوستان محترم
دوستان کسی در مورد معرفی روش طیف سنجی امپدانس مطلب داره ؟خیلی خلاصه کلیتش در مورد چیه؟ داده های ورودیش چیه؟ خروجی هاش چی هستند؟ هیچ دیدی ندارم نسبت بهش! اما بدجور لازمش دارم؟

mashti

عضو جدید
امپدانس اسپکتروسکوپی

امپدانس اسپکتروسکوپی

دوستان کسی در مورد معرفی روش طیف سنجی امپدانس مطلب داره ؟خیلی خلاصه کلیتش در مورد چیه؟ داده های ورودیش چیه؟ خروجی هاش چی هستند؟ هیچ دیدی ندارم نسبت بهش! اما بدجور لازمش دارم؟

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
این روش در واقع به بررسی سرعت واکنش های الکتروشیمایی در سطح الکترودهای اصلاح شده می پردازه
امپدانس کلا یعنی مقاومت، وقتی شما میخوای جریانی از مدار عبور بدی با مقاومت رویرو میشی
این روش یه ولتاژ سینوسی با دامنه کم به پیل الکتروشمیایی وارد میکنه و پاسخش رو اندازه گیری میکنه
طیف های امپدانس هم بصورت نیم دابره و خط هستن که هر چی قطر نیم دایره بیشتر باشه یعنی مقاومت انتقال الکترون بیشتره
یه وقتایی واسه اندازه گیری خوردگی فلزات ازش استفاده میکنن که هر چی مقاومت اون فلز در مقابل خوردگی بیشتر باشه قطر نیم دایره طیف بیشتر میشه
موفق باشین
:gol:

fanoos80

عضو
تعریف buildup effect

تعریف buildup effect

سلام دوستان

کسی می تونه عبارت

buildup effect

که در فیزیک هسته ای مطرح میشه رو برای من توضیح بده.

phdsoil

عضو جدید
پذيرفتاري مغناطيسي

پذيرفتاري مغناطيسي

سلام. يه سوال داشتم. تو ايران از چه دستگاهي براي اندازه گيري پذيرفتاري مغناطيسي خاك ، سنگ يا رسوب استفاده ميكنن؟ منظورم مدل دستگاه هست. چه موسساتي اين دستگاه رو دارند؟ ممنون ميشم اگه اطلاعاتي داريد در اختيار من بذاريد.

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام و درود
یه سوالی از من پرسیدن که من جوابشو نمیدونستم، امیدوارم شما بتونید ج بدید
اگر هلیکوپتری با سوخت کافی داشته باشیم و این هلیکوپتر را در هوا در حالت ایستاده نگه داریم،آیا با چرخش زمین مختصات اولیه هلیکوپتر تغییر میکند؟ چرا؟

سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

سلام و درود
اگر هلیکوپتری با سوخت کافی داشته باشیم و این هلیکوپتر را در هوا در حالت ایستاده نگه داریم،آیا با چرخش زمین مختصات اولیه هلیکوپتر تغییر میکند؟ چرا؟

سلام.ببخشید مختصات اونو نسبت ب زمین میخواین؟!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و درود

درود بر شما
همونطور که میدونیم زمان بلند شدن هلیکوپتر از زمین سرعت نسبی هلیکوپتر نسبت به زمین صفر هست و وقتی از زمیپ بلند میشه رسما داره با سرعت مطلق برابر با سرعت گردش زمین میگرده واسه همین تغییر مختصات نخواهد داشت
ضمنا سرعت گردش زمین به دور خودش حدود ۵۰ کیلومتر بر ثانیه هست

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
اینی که فرمودین باتوجه ب قانون اول نیوتن بود ؟
خیلی ممنون

lamboss

عضو جدید
سلام به شما
برای اندازه گیری پذیرفتاری مغناطیسی تا دمای نیتروژن مایع از دستگاه ac susceptibility استفاده می کنن که دانشگاه اصفهان یا صنعتی اصفهان داره. مدیرش هم پروفسور هادی سلامتی هست. اما نمی دونم باهاش خاک هم تست می کنن یا نه، بعید می دونم. حالا یه چک بکنین.

R.Rahmani

عضو جدید
کمک

کمک

میشه یکم درباره "تقسیم برداری" برام توضیح بدید.اصلا چیزی به این اسم وجود داره؟!

اثبات ریاضی این فرمول رو هم نیاز دارم:سرعت متوسط
v2+v1
--------=v
2
از دوستان ممنون میشم زودتر کمکم کنن.

phyyyy

عضو جدید
هیچ راهی واسه تقسیم دو بردار نیست ولی راهکارهایی هست
مثلا اکر بردار A رو بر بردار c می خوایم تقسیم کنیم دو حالت داره جوابش یا بردار هست یا عدد
اگر عدد باشه : تبدیل به ضرب می کنیم مثلا اگر جوابش عدد c هست تبدیل به ضرب بشه می شه cb=a و این طبق تعاریف بنیادی بردار در حقیقت یعنی اینکه ما مولفه های نظیر به نظیر بردار رو بر هم تقسیم کردیم و برای توضیح بگم که همه تقسیم ها جوابش یکسان هست و اون عدد رو می نویسیم دیگه سه بار در دستگاه سه بعدی تکرارش نمی کنیم
اگر بردار باشه : باز تبدیل به ضرب می کنیم یعنی a=b*c
علامت بین b و c نشان از ضرب خارجی هست حالا دترمینان سه در سه رو حساب می کنیم بعد مولفه های نظیر به نظیر رو با هم برابر میگیریم تا یك دستگاه سه معادله سه مجهول درست شه جواب این دستگاه سه مجهولی مولفه های c هست