سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

s00

عضو جدید
درود بر شما
این مسئله پاسخ ساده ای داره
همونطور که شاید بدونید فشار با دما رابطه ی مستقیم داره
وقتی گاز از کپسول به فشار 200 بار به فشار هوا (1 بار) میرسه کاهش فشار شدیدی ایجاد میشه و طبق ساده ترین محاسبات که فرمول گاز ایده آل هست :
PV=nRT
با در نظر گرفتن p بعنوان فشار و V بعنوان حجم و R ثابت گاز ها و T دما
با کاهش فشار طرف راست معادله هم باید کم بشه و از او.نجایی که ثابت گاز ها عدد ثابتی ه و n هم همینطور پس فقط باید دما کم بشه تا این اصل پایسته بمونه
پیروز باشید:gol:
اگر نیاز به توضیح بیشتر هست بگید تا مسئله رو بیشتر باز کنم

ممنون از پاسختون

Sabagher

عضو جدید
سلام.
منظور از اصل ارشمیدس در مایعات چیه؟
من اینو همه جا گشتم ولی چیزی نفهمیدم.
لطفا اگه بشه شما بگین.

Sabagher

عضو جدید
اصل ارشمیدس

اصل ارشمیدس

منظور از اصل ارشمیدس چیه؟
من اینو چندین جا گشتم ولی چیزی نفهمیدم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منظور از اصل ارشمیدس چیه؟
من اینو چندین جا گشتم ولی چیزی نفهمیدم.
درود بر شما
اصل ارشمیدس یا نیروی شناوری
این اصل بیشتر تو مباحث مکانیک سیالات کاربرد داره و بیان میکنه جسم با جرم مخصوص کمتر در فضای با جرم مخصوص بیشتر غوطه ور خواهد شد
برای مثال : وقتی چوب و قطعه ای آهن رو به آب میندازیم چوب بر روی آب غوطه ور میشه و آهن درون آب غرق میشه
این تفاوت بدلیل تفاوت در وزن مخصوص دو قطعه هست
به عبارت دیگه آب به قطعه ی مورد نظر نیرویی بر خلاف نیروی وزن جسم وارد میکنه که به نیروی ارشمیدس موسوم هست و در مقایسه ی بیان شده نیروی ارشمیدس وارده به قطعه چوب برابر با وزن اون هست ولی در مورد قطعه ی آهنی وزن بر این نیرو غلبه میکنه
در مسائلی که شامل حرکت اجسام جامد در جریان سیال میشه هم نیروی ارشمیدس بر خلاف جهت حرکت جسم بهش وارد میشه
(نیروی ارشمیدس نقش همون نیروی اصطکاک موجود در هوا رو بازی میکنه یا بهتر بگم نیروی اصطکاک هوا در مقابل حرکت اجسام همون نیروی ارشمیدس هست)
اگر نیاز به توضیح بیشتر با فرمول هست بگید تا توضیحات رو تکمیل کنم

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام بر فیزیکدانان عزیز:gol:
لطفا در خصوص دو سئوال زیر بنده را راهنمایی نمائید.
1- مفهوم و میزان بلندی صوت را با چه پارامتری مشخص می کنیم؟
2- میزان انرژی یک موج صوتی را چگونه اندازه گیری کنم؟
ببینید من نیازمند یک روش یا وسیله هستم که میزان انرژی یک آهنگ(موزیک) را به صورت پیوسته برام اندازه گیری کنه. به همین منظور دو سئوال بالا را پرسیدم.
پیشاپیش بابت پاسختون ممنونم.
قرار دادن ایمیل در پست ها خلاف قوانین باشگاه هست
از قرار دادن ایمیل در پست هاتون خود داری کنید
با سپاس
مدیریت تالار فیزیک

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر فیزیکدانان عزیز:gol:
لطفا در خصوص دو سئوال زیر بنده را راهنمایی نمائید.
1- مفهوم و میزان بلندی صوت را با چه پارامتری مشخص می کنیم؟
2- میزان انرژی یک موج صوتی را چگونه اندازه گیری کنم؟
ببینید من نیازمند یک روش یا وسیله هستم که میزان انرژی یک آهنگ(موزیک) را به صورت پیوسته برام اندازه گیری کنه. به همین منظور دو سئوال بالا را پرسیدم.
پیشاپیش بابت پاسختون ممنونم.
ssforghani@gmail.com
درود بر شما
در مورد صوت کلا چند تا پارامتر قابل اندازه گیری داریم که یکیش شدت صوت هست و دیگری قدرت صوت هست
برای بدست آوردن این پارامتر ها هم نیاز به یک عدد میکروفن و یه دستگاه Scan & Paint هست
اطلاعات بیشتر و کامل تر:
اندازه‌گیری قدرت صوت (Sound Power) در محیط، معمولا برای ارزیابی صوتی دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف آنها از نظر تاثیرگذاری بر برآیند صدا منتشر شده در محیط و سازگاری آن با استاندارد ها به کار گرفته میشود.اندازه‌گیری شدت صدا (Sound Intensity) برای عیب یابی و تشخیص منابع نویز در یک محیط بسته و یا باز و تشخیص نشتی صدا و ارزیابی عایق بندی صوتی کابردهای فراوانی دارد.

توضیحات بیشتر

قدرت صوت (Sound Power) عبارت است میزان انرژی صوتی منتشر شده در واحد زمان. از اندازه گیری قدرت صوت معمولا برای تطبیق محصولات با استاندارهای کنترل کیفیت و همچنین قوانین زیست محیطی استفاده میگردد.برای اندازه گیری قدرت صوت می توان از شبکه ای از میکروفن برای اندازه گیری همزمان و یا از یک آنالایز صدا و چندین مرحله اندازی گیری استفاده و سپس با به کار گیری نرم افزار مقدار قدرت صوت خروجی را محاسبه نمود.

استانداردهای اندازه گیری در شرایط آکوستیکی متفاوت عبارتند از:ISO3744 ،ISO3745 ،ISO3746
»Sound power measurement setup (Multi- Channel)
» Sound power measurement (Sound analyzer)
»Sound Power Software

شدت صوت (Sound Intensity) یک کیمیت برداری بوده و عبارت است از میزان قدرت صوتی منتشر شده در واحد سطح.روش اندازه‌گیری متداول برای شدت صوت عبارت است از استفاده از یک زوج میکروفن که به صورت پشت به پشت قرار گرفته و بنا به محدوده فرکانسی مورد مطالعه، فاصله آنها از هم باید تنظیم گردد. استاندارد IEC61043 روش اجرایی برای این نوع اندازه‌گیری می باشد.
» Intensity Microphone Pair
» Intensity Probe

امروزه با معرفی پروب‌های (Pressure - Velocity) و سیستم Scan & Paint روشی جدید، کارآمد با کارکرد آسان در محدوده فرکانسی (20Hz ~20kHz) برای اندازه‌گیری و ارزیابی شدت و قدرت صوت در دسترس می باشد.​
» P- U Regular
» 4-Ch Front End
» Scan & Paint

s00

عضو جدید
میخاستم بدونم فشار چطور یک کمیت شدتی محسوب میشه؟
می دونم درزمان های یکسان فشارگازدرون تمام کپسول هایکسان است چون بایک دبی هوای ورودی پرمیشوندوتمام گازهاازیک خط پرمیشوندفقط کپسولی که حجم بیشتری داردگازبیشتری هم میگیرد اما اگه دبی ورودی برابر یک لیتر بر ثانیه باشد در ثانیه ی اول فشار گاز درون ظرف کوچکتر 5 برابر ظرف بزرگتر خواهد بود چون مقدار مساوی ولی حجم نا مساوی است، بنابراین نمی توان آن را شدتی فرض کرد

s00

عضو جدید
در تعادل فیزیکی آب وبخاراب در دمای ثابت آیا سرعت تبخیر تا رسیدن به حالت سیر شده (از بخار) ثابت می ماند یا رفته رفته کاهش می یابد؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
میخاستم بدونم فشار چطور یک کمیت شدتی محسوب میشه؟
می دونم درزمان های یکسان فشارگازدرون تمام کپسول هایکسان است چون بایک دبی هوای ورودی پرمیشوندوتمام گازهاازیک خط پرمیشوندفقط کپسولی که حجم بیشتری داردگازبیشتری هم میگیرد اما اگه دبی ورودی برابر یک لیتر بر ثانیه باشد در ثانیه ی اول فشار گاز درون ظرف کوچکتر 5 برابر ظرف بزرگتر خواهد بود چون مقدار مساوی ولی حجم نا مساوی است، بنابراین نمی توان آن را شدتی فرض کرد

درود بر شما
فکر میکنم شما با مفهوم کمیت های مقداری و شدتی مشکل داشته باشید
منظور از کمیت شدتی اینه که ربطی به مقدار ماده نداره
مثلا شما میتونی با ۲۰ مول هیدروژن هم فشار ۲۰ بار رو ایجاد کنید (تو حجم کم)
با ۲۰۰ میلیارد مول هیدروژن هم میتونید این فشار رو ایجاد کنید (در حجم بیشتر) در نتیجه این کمیت ربطی به مقدار ماده نداره و شدتی به حساب میاد
کمیت های غیر شدتی هم مثل جرم بستگی به مقدار ماده داره
شما هیچوقت نمیتونی با ۲۰ مول هیدروژن جرمی رو ایجاد کنید که با ۲۰ میلیارد مول هیدروژن ایجاد میشه
تونستم منظورمو درست بیان کنم؟
اگر نیاز به توضیح بیشتر هست بگید
در خدمتم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در تعادل فیزیکی آب وبخاراب در دمای ثابت آیا سرعت تبخیر تا رسیدن به حالت سیر شده (از بخار) ثابت می ماند یا رفته رفته کاهش می یابد؟
دلیل تبخیر مایع برای رسیدن به تعادل با فاز بخار (یا گاز) وجود اختلاف پتانسیل ( که در اینجا پتانسیل شیمیایی ه) هست و قائدتا با رفتن مقداری از مایع به فاز دیگه این اختلاف پتانسیل کاهش پیدا میکنه و به سمت صفر میره تا جایی که در زمان بی نهایت این تعادل ترمودینامیکی برقرار میشه
و این کاهش اختلاف پتانسیل باعث کاهش سرعت تبخیر میشه

N.Sayah

عضو جدید
سلام و درود
چطور میشه با دونستن فشار یک منطقه بر حسب م م جیوه، ارتفاع اون منطقه رو بدست آورد؟
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و درود
چطور میشه با دونستن فشار یک منطقه بر حسب م م جیوه، ارتفاع اون منطقه رو بدست آورد؟
ممنون

درود بر شما
با نوشتن معادله ی برنولی و قرار دادن پارامتر ها در اون اختلاف فشار رو با سطح آزاد بدست میارید و این مقدار میشه ارتفاع منطقه
آخر شب فرمولش و نحوه ی دقیق محاسبش رو هم براتون قرار میدم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و درود
ممنون
فرمول برنولی اینه
f c.jpg

شرایط سطح آزاد رو تو معادله قرار بده
فشار و ارتفاع و سرعت سیال که اینجا میتونی سرعت رو صفر در نظر بگیری
و ثابتی که تو معادله هست رو بدست بیاری
بعد با جاگذاری فشار بدست اومده از فشار سنج و قرار دادنش تو معادله در مقابل ثابت بدست اومده ارتفاع مکان مورد نظر به دست میاد

N.Sayah

عضو جدید
بسیار ممنون از شما دوست عزیز
چون خیلی واسه حل این سوال جستجو کرده بودم و شما خیلی خوب پاسخ دادید نتونستم فقط به گزینه تشکر از پست اکتفا کنم
درود بسیار فراوان بر شما

leyla70

عضو جدید
سلام دوستان لطفا میشه مفهوم فیزیکی شرایط اولیه و شرایط مرزی معادله موج(معادله حرکت تار) رو با مثالی ساده در حالتهای مختلف توضیح بدین.
بخصوص در مورد شرایط اولیه و حالتهای مختلفی که داره، و اینکه آیا هردو شرط اولیه میتوانند همزمان با هم صفر شوند اگر نه چرا؟ آیا میشود یکی صفر باشد و دیگری غیر صفر و چرا؟ و اینکه شرایط مرزی اولیه اگر صفر نباشد حتما باید تابع x باشه یا میتونه یک عدد هم باشه؟
لطفا راهنماییم کنید. ممنون
ولطفا حدالامکان به صورت مفهومی توضیح بدین نه روابط ریاضی و فیزیک.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان لطفا میشه مفهوم فیزیکی شرایط اولیه و شرایط مرزی معادله موج(معادله حرکت تار) رو با مثالی ساده در حالتهای مختلف توضیح بدین.
بخصوص در مورد شرایط اولیه و حالتهای مختلفی که داره، و اینکه آیا هردو شرط اولیه میتوانند همزمان با هم صفر شوند اگر نه چرا؟ آیا میشود یکی صفر باشد و دیگری غیر صفر و چرا؟ و اینکه شرایط مرزی اولیه اگر صفر نباشد حتما باید تابع x باشه یا میتونه یک عدد هم باشه؟
لطفا راهنماییم کنید. ممنون
ولطفا حدالامکان به صورت مفهومی توضیح بدین نه روابط ریاضی و فیزیک.
درود بر شما
چون تار حرکت نقطه ای نداره و از ذرات بی شماری تشکیل میشه باید باهاش بعنوان یه محیط پیوسته بخورد کرد و حرکتش رو بصورت دیفرانسیلی یا جزئی حساب کرد
شرایط اولیه مربوط به زمانی میشه که تار هنوز مرتعش نشده و تمامی ذرات سرعت حرکت و جابجایی شون صفر هست
شرایط مرزی هم مربوط به دوسر تار میشه که سرعت حرکت و مختصات مکانیش ثابت هست
معمولا در ساده ترین حالت ارتعاش تار رو یک بعدی (یا افقی و یا عمودی) در نظر میگیرن
اگر ارتعاش تار در راستای عمود باشه هرکدوم از ذرات تشکیل دهنده ی تار رو با مولفه ی x مشخص میکنن که این پارامتر فقط نقش مختصات رو بازی میکنه و عملا در محاسبات سرعت ارتعاش و موقعیت مکانی به کار نمیاد و همینطور اگر ارتعاش افقی داشته باشیم میشه از Y که بازهم بعنوان اندیس به کار میره استفاده کرد
عملا میشه نقاط رو با شماره یا حتی اشکال هندسی نشون داد و الزامی در استفاده از پارامتری مثل x وجود نداره
بطور خلاصه :
هر نقطه از تار معادله ی حرکت مخصوص به خودش رو داره و این معادله تنها یک پارامتر تعیین کننده داره که زمان هست و حتی سرعت ذره ی مورد نظر از تار هم با مشتق گرفتن از معادله بر حسب زمان به دست میاد
اگر میبینید جایی معادله ی حرکت رو برحسب x,t مینویسن بخاطر محیط پیوسته و تفاوت بین معادله ی حرکت هر دونقطه از تار هست.
امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم
اگر ابهام یا سوالی هست من درخدمتم

Moonak

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

برنامه محاسبات عددی:
اگه میتونین خواهش میکنم کمک کنین
1- برنامه به زبان فرترن که به روش وتری تقریبی برای رادیکال 2 بدست آورد
2- برنامه ای به زبان فرترن که به روش نیوتن تقریبی برای رادیکال 2 بدست آورد
خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمک کنه واقعا مهمه اگه یکی از این برنامه ها هم بود کافیه مرسی :(

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
برنامه محاسبات عددی:
اگه میتونین خواهش میکنم کمک کنین
1- برنامه به زبان فرترن که به روش وتری تقریبی برای رادیکال 2 بدست آورد
2- برنامه ای به زبان فرترن که به روش نیوتن تقریبی برای رادیکال 2 بدست آورد
خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمک کنه واقعا مهمه اگه یکی از این برنامه ها هم بود کافیه مرسی :(
درود بر شما
من با فرترن کار نکردم اما روش نیوتن و وتری رو با متلب بصورت کد نویسی شده دارم
اگر به کارتون میاد بگید براتون قرار بدم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
ممنون میشم اگه اینکار رو انجام بدین.
ام فایل روش نیوتن رو قرار دادم
روش وتری رو هم خودم نوشته بودم و وقتی پیداش کردم قرار میدم
میتونید بعد از Extract فایل رو به Directory مطلب انتقال بدین و بعنوان یک تابع معمولی با نوشتن اسمش ازش استفاده کنید
روش وتری نیز اضافه شد

پیوست ها

• Newton.rar
    942 بایت · بازدیدها: 0
  • secant.rar
    261 بایت · بازدیدها: 0

Moonak

عضو جدید
ام فایل روش نیوتن رو قرار دادم
روش وتری رو هم خودم نوشته بودم و وقتی پیداش کردم قرار میدم
میتونید بعد از Extract فایل رو به Directory مطلب انتقال بدین و بعنوان یک تابع معمولی با نوشتن اسمش ازش استفاده کنید

واقعآ ممنون

mehr.s

عضو جدید
mehr.s

mehr.s

سلام، اینجا کسی هست که بتونه به من کمک کنه و بگه اگر کتی داشته باشیم که در یک فرم کلی با استفاده از یک انتگرال معین بر حسب یک کت دیگه تعریف شده باشه (رابطه ی انتگرالی) چطور می تونیم ضریب نرمالیزاسیونشو پیدا کنیم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، اینجا کسی هست که بتونه به من کمک کنه و بگه اگر کتی داشته باشیم که در یک فرم کلی با استفاده از یک انتگرال معین بر حسب یک کت دیگه تعریف شده باشه (رابطه ی انتگرالی) چطور می تونیم ضریب نرمالیزاسیونشو پیدا کنیم؟

درود بر شما
ببخشید منظورتون از کت رو متوجه نمیشم
لطفا برام تشریح کنید منظورتون رو تا راهنماییتون کنم

mehr.s

عضو جدید
سلام، ممنون از توجه شما. منظور من یک بردار حالت بود که بصورت یک کت نمایش داده شده. اما در حال حاضر بدنبال پاسخ سوال دیگه‌ای هستم که بصورت یک عکس مشخص کردم ممنون میشم اگه در انن مورد به من کمکی بشه. در اینجا کت سای یک بردار متعلق به فضای هیلبرت برای عملگر هامیلتونییه که نرمالیزه پذیر نیست و کت اتا یک بردار نرمالیزه پذیر با ضریب نرمالیزاسیون c و U هت یک عملگر یونیتاری ، p و q اعداد حقیقی . Q هت عملگر موقعیت و P هت عمگر تکانه. R ام یک عدد حقیقی.

پیوست ها

• 20151028_172537.jpg
    20151028_172537.jpg
    21.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام، ممنون از توجه شما. منظور من یک بردار حالت بود که بصورت یک کت نمایش داده شده. اما در حال حاضر بدنبال پاسخ سوال دیگه‌ای هستم که بصورت یک عکس مشخص کردم ممنون میشم اگه در انن مورد به من کمکی بشه. در اینجا کت سای یک بردار متعلق به فضای هیلبرت برای عملگر هامیلتونییه که نرمالیزه پذیر نیست و کت اتا یک بردار نرمالیزه پذیر با ضریب نرمالیزاسیون c و U هت یک عملگر یونیتاری ، p و q اعداد حقیقی . Q هت عملگر موقعیت و P هت عمگر تکانه. R ام یک عدد حقیقی.
شرمندم
نمیتونم از پس حل مسئله ای که بیان کردید بر بیام!
اگر تونستم مبحث مورد نظرتون رو مطالعه کنم و راه بدست آوردن رابطه ی آخر رو پیدا کنم همینجا براتون قرار میدم.
پیروز باشید

s00

عضو جدید
کسی می تونه مسئله زیر رو برام حل کنه؟
شخصی با سرعت ثابت V در مدت 30 ثانیه از یک پلکان برقی ساکن بالا می رود اگر پلکان در حال حرکت باشد و شخص روی آن بایستد در مدت 60 ثانیه به بالای پلکان می رسد.اگر شخص با سرعت v از پلکان متحرک بالا رود چند ثانیه طول می کشد تا به بالای آن برسد؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی می تونه مسئله زیر رو برام حل کنه؟
شخصی با سرعت ثابت V در مدت 30 ثانیه از یک پلکان برقی ساکن بالا می رود اگر پلکان در حال حرکت باشد و شخص روی آن بایستد در مدت 60 ثانیه به بالای پلکان می رسد.اگر شخص با سرعت v از پلکان متحرک بالا رود چند ثانیه طول می کشد تا به بالای آن برسد؟
درود بر شما
معادله ی سرعت رو‌در نظر بگیرید
V=Δχ/t
ابتدا سرعت شخص روی پلکان ثابت رو در نظر بگیرید و سپس سرعت شخص بر روی پلکان متحرک رو
بعد سرعت اول رو با دوم جمع کنید میشه جمع Δx/30 و Δx/60
مخرج مشترک که بگیرید و صورت و مخرج رو ساده کنید
مخرج نهایی بدست اومده میشه زمان مورد نظرتون که ۲۰ ثانیه هست

s00

عضو جدید
در سرعت های نسبی اگه همجهت باشند جمع می شوند و اگه مخالف منها؟درست فهمیدم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در سرعت های نسبی اگه همجهت باشند جمع می شوند و اگه مخالف منها؟درست فهمیدم؟

به نظر شما با سرعت های پایین کار دارید
(کمتر از ۰/1 سرعت نور)
بله چون سرعت کمیت برداری هست بصورت برداری جمع و کم میشه
اگر همجهت باشن جمع و اگه خلاف باشند کم
اگرم بردار سرعت نسبت به هم زاویه دار باشند از جمع برداری استفاده میشه

• Like
واکنش ها: s00