سوالات و درخواست های گرایش معدنی

mahsabanoo

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال اگه کسی بتونه جوابشو برام بذاره ممنونش میشم
چرا تو طیف الکترونی میگن
در انتقالات d-d شدت پیکها به تقارن مربوط میشه
[SUP]d[/SUP][SUB]xy -------> [/SUB]d[SUB]x[/SUB][SUP]2[/SUP][SUB]-y[/SUB][SUP]2[/SUP]
برا شکل بالا نوشته شده چون متقارنتره شدت پیکش کمتره

[SUP]d[/SUP][SUB]xy[/SUB] -----------> d[SUB]z[/SUB][SUP]2

برا اینم نوشته شده که چون نا متقارنتر است شدت پیکش بیشتره

مگه ما نمیگفتیم که انتقالات متقارن باشه احتمالش بیشتره که اون انتقال اتفاق بیافته پس باید شدت پیکش زیاد باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟چرا حالا اینجا اینطور نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[/SUP]

s00

عضو جدید
تعداد پیوندهای داتیو در یون (پنتازونیوم N5+ ) چندتاست؟

آیا رابطه ای میان عدد کوردیناسیون و انرژی شبکه بلور وجود دارد؟

روش تشخیص تعداد پیوند داتیو چگونه است؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تعداد پیوندهای داتیو در یون (پنتازونیوم N5+ ) چندتاست؟

روش تشخیص تعداد پیوند داتیو چگونه است؟

سلام. این فایل رو ببینید

آیا رابطه ای میان عدد کوردیناسیون و انرژی شبکه بلور وجود دارد؟

سلام. دقیق نمیشه گفت رابطه مستقیم دارند. اما برا هر اتم فلزی با افزایش تعداد اتم های اطرافش (عدد کئوردیناسیون) شعاعش افزایش پیدا میکنه و با توجه به اینکه کاتیون باشه یا آنیون تغییرات انرژی شبکه مشخص میشه.
اما به صورت کلی:
*انرژی شبکه با بار کاتیون رابطه ی مستقیم و با شعاع آن رابطه ی وارونه دارد .
* انرژی شبکه با بار آنیون رابطه ی مستقیم و با شعاع آن رابطه ی وارونه دارد .

این فایل رو هم ببینید.

s00

عضو جدید
کسی از دوستان میدونه آووگادرو بر چه اساسی و چگونه این عدد را عدد آوگادرو قرار داد و چگونه جرم اتم بر حسب amu با جرم مولی آن بر حسب گرم یکسان می شود؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی از دوستان میدونه آووگادرو بر چه اساسی و چگونه این عدد را عدد آوگادرو قرار داد و چگونه جرم اتم بر حسب amu با جرم مولی آن بر حسب گرم یکسان می شود؟
سلام.
شما اینجا رو ببین، توی هر کردوم از نتایج جست و جو، میتونی جواب سوال رو پیدا کنی.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
الکترون خاصیت مغناطیسی دارد یا ذره ای؟
درود بر شما
الکترون یک پایون هست
و هم میتونه به حالت ذره ای وجود داشته باشه و هم مو جی (تمام مواد و ذرات در عالم چنین خاصیت دوگانه ای دارند)

زهرا69

عضو جدید
سلام
در مورد طرز تهیه کات کبود یک سری سوال داشتم ؟ آیا کات کبود همان است ؟ مقاله ای در مورد یوه تهیه ی آزمایشگاهی د ارید ؟ ممنون

آخرین ویرایش:

زهرا69

عضو جدید
سلام
در مورد طرز تهیه کات کبود یک سری سوال داشتم ؟ آیا کات کبود همان مس(11) سولفات است ؟ مقاله ای در مورد یوه تهیه ی آزمایشگاهی د ارید ؟ ممنون

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال
سلام به همگی
دوستان میخواستم محلول پلی وینیل الکل(لیگاند) با نیکل(فلز) رو تهیه کنم
به روش محلولی از PVA و نیکل(II) نیترات استفاده کردم
سوالی که دارم برای احیای نیکل نیترات و تهیه یون نیکل : به چند نمونه حرارت دادم (هشتاد درجه)، و در چند نمونه از احیاگر DMF استفاده کردم
متاسفانه هنوز تست نگرفتم منتها هییچ تغییر رنگی مشاده نکردم)))): و در مقاله ها هم درباره رنگ چیزی نگفتن، با توجه به اینکه نیکل نیترات سبز رنگه خودم احتمال میدم باید سبز بشه

از طرفی جداگانه در باره احیای حرارتی نیکل نیترات خوندم انگار دمای 500-600 اعمال کرده بودن که چون حلالم آبه میپره
لطفاگه میتونین راهنماییم کنین(:)