سوالات و درخواست های مهندسی پزشکی

jalaljazayeri

عضو جدید
لطفا به من درباره کتب هایی درمورد آناتومی بدن،فیزیولوژی و فیزیک پزشکی منابعی با ذکر نام نویسنده و در صورت امکان ناشر بیان کنید.
با تشکر

پرشيا

عضو جدید
نام کتاب: فیزیک پزشکی
(برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی)

مدیر تالیف: دکتر محمدعلی عقابیان

مولفین: دکتر محمدجواد ابولحسنی
دکتر محمدتقی بحرینی
دکتر سعید سرکار
دکتر علی اکبر اشرفی
دکتر محمدعلی عقابیان

چاپ: اول 1385
تیراژ: 3000 نسخه
قیمت: 4500 تومان
ناشر: انتشارات مهر و ماه نو
22316394-22514179
شابک: 964-2532-03-4
چاپ: سوره

جواب سوالات مطرح شده ...

جواب سوالات مطرح شده ...

جواب سوالات مطرح شده ...

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]جواب سوال اول که توسط خانم آزاده منصوریان پاسخ داده شد: نام دستگاه : گاما كانتر (Gamma Counter)[/FONT]
اینم یک سری توضیحات مختصر از این دستگاه:
كاربرد دستگاه : اين دستگاه براي اندازه گيري ميزان هورمونهاي بدن با استفاده از اشعه گاما به كار مي رود .
مشخصات : در اين دستگاه يد 125 توليد اشعه گاما مي كند و اشعه ايجاد شده طبق واكنشهاي خاصي مقدار هورمون را اندازه گيري ميكند .
اين دستگاه داراي چندين حافظه است يعني همزمان 10 تست را انجام مي دهد و انجام هر تست حدود يك دقيقه طول ميكشد .

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]جواب سوال دوم که توسط آقای مهندس علیرضا تاره پاسخ داده شد:
دستگاه کوتربه طور خلاصه دارای سه مد زیر میباشد:
CUT و COAGULATION و BLEND
مد CUT دستگاه کوتر باعث برش میشود،
مد COAGULATION باعث انعقاد خون میشود و
مد Blend دستگاه کوتر هم هر دو عملکرد cut و coagulation را انجام میدهد.
عکس زیر گویای همه چیز است ...
[/FONT]

این توضیحات هم از جناب آقای تاره میباشند که در پاسخ به جواب سوال گفتند:
جواب: در مد CUT سلول به طور کامل منهدم ميشود امّا در مد Coagulationm که توان کمتری نسبت به مد CUT دارد فقط آب داخل سلول تبخير شده و حجم آن کوچک میشود و باعث انعقاد ميگردد.

بیشتر...

مخترع

عضو جدید
كمك

كمك

سلام
لطفا اطلاعاتي در مورد سيگنالهاي مغزي براي انجام كارها و نيز سنسورهاي مخصوص گرفتن و فرستادن سيگنالهاي مغزي در اختيار بگذاريد.

jalaljazayeri

عضو جدید
براي فعال شدن اين قسمت روي دكمه ارسال پاسخ سريع در پايين و كنار هر پست كليك كنيد.

سمانه جون

عضو جدید
سلام

سلام

میشه لطفا به من بگین شما چند واحد از این درسایی که پزشکا میخونن میخونید؟؟:surprised:

سمانه جون

عضو جدید
نوعشونو که گفتم همون درسایی که پزشکا میخونن یعنی همون درسایی که خیلی شبیه زیسته حالا من اسم تخصصی شونو بلد نیستم!!!!!!!!!متشکر میشم اگه جوابمو بدین.

hossein67

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

سلام من یه متن یک صفحه ای یا نصف صفحه ای میخام در رابطه با عوامل آسیب رسان بیولوژیکی در محیط کار (باعث کاهش بازدهی نیروی کار می شود )
توضیح : یه درس داریم به اسم ایمنی و بهداشت استاد گیر داده میگه باید در مورد عوامل آسیب رسان که چهار پنچ تا هست یه مطلب کامل بیارید من همه رو نوشتم فقط در مورد این یکی نتونستم .

salehe

عضو جدید
شاید بتونم کاری براتون بکنم

شاید بتونم کاری براتون بکنم

سلام خسته نباشید
شما در بارهء عوامل بیولوژیکی محیط کار مطلب خواسته بودید
میتونم بپرسم تا کی این مطالب رو می خواین شاید من بتونم کمکتون کنم
موفق باشید
صالحه
بهداشت محیط:gol:

hossein67

عضو جدید
سلام خسته نباشید
شما در بارهء عوامل بیولوژیکی محیط کار مطلب خواسته بودید
میتونم بپرسم تا کی این مطالب رو می خواین شاید من بتونم کمکتون کنم
موفق باشید
صالحه
بهداشت محیط:gol:

تا شنبه همین هفته یعنی 12 خرداد اگه بتونی ممنون می شم.

yavar

عضو جدید
درخواست كمك

درخواست كمك

بسمه تعالي
چه طوري مي توانم درمورد مدل وقيمتهاي التراسونددرايران اطلاعات بدست بيارم.
ممنون

sadaf

عضو جدید
کمک و راهنمایی

کمک و راهنمایی

سلام
من در مورد دروغ سنجی به یه سری مطلب فوری نیاز دارم. مخصوصا اگه دروغ سنجی با استفاده از تغییرات مقاومت پوست باشه.
ممنون می شم اگه بتونین کمکم کنین.
مرسی

farnaz344

عضو جدید
سلام:gol:
بچه های مهندسی پزشکی معمولا 2 واحد زیست ، 2 واحد فیزیولوژی البته به همراه 1 واحد آزمایشگاه فیزیولوژی، 2 واحد آناتومی می خونن البته تو دانشگاه ما بهداشت و اصول مدیریت خدمات بهداشتی هم می خونن.

sadaf

عضو جدید
سلام
علاوه بر این واحدهایی که گفته شد، ما 3 واحد رادیولوژی و 3 واحد توانبخشی هم خوندیم. :)

turkoghlan_ieee

عضو جدید
فکر کنم گفتن این نکته بد نباشه که تقریبا 90% دانشجوها از این درس ها سر در نمی آرن!
فقط یه نمره ای میگیرن واسه پاس کردن درس و تمام!!!!(حداقل تو دانشگاه سهند):surprised:
در ضمن این دروس توسط اساتید فنی ارایه می شن!و این امر وضع رو بهتر میکنه!!!!!!!

آخرین ویرایش:

fanoos

عضو جدید
کمک

کمک

سلام دوستان
من دانشجوی رشته معماری هستم
این ترم درس طراحی بیمارستان دارم. لطفا اگر می توانید اطلاعاتی در زمینه لندری و بخش استریل در اختیارم بگذارید.
در مورد وسایل ،استانداردها و ابعاد فضاها و نحوه چیدن آن ها

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا این بچه های مهندسی پزشکی چقدر فعال هستن!!!!:surprised:

HAFEZEH

عضو جدید
درخواست کمک و راهنمایی در مورد باندهای گچی

درخواست کمک و راهنمایی در مورد باندهای گچی

سلام
درمورد باندهای گچی اطلاعاتی در زمینه تولید و جنس آنها نیاز داریم.
لطفا همکاری کنید .

باند گچى

موارد استفاده از باند گچی در بی تحرک سازی شکستگی ها ، رگ به رگ شدن ها ، نافرمی ها به خصوص در بخش کودکان و در رفتگی های مفصل استخوان می باشد.. خلوص بالای گچ به کار رفته سبب شکل گیری مناسب گچ می گردد.

• یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این باند جذب سريع آب است به طوری که حتی یک نقطه خشک باقی نمی ماند .
• موارد استفاده از باند گچی در بی تحرک سازی شکستگی ها ، رگ به رگ شدن ها ، نافرمی ها به خصوص در بخش کودکان و در رفتگی های مفصل استخوان می باشد.. خلوص بالای گچ به کار رفته سبب شکل گیری مناسب گچ می گردد.
• . هر چقدر دمای آب بالاتر باشد گچ سریعتر خشک میگردد و هر چه خنک تر بالعکس ولی باید خاطر نشان كرد که دمای بالای 70 درجه فارنهایت توصیه نمی شود.
• باند را با زاویه ْ 45 وارد آب نمایید همچنین برای نتیجه بهتر در آن واحد فقط یک باند گچی را بخیسانید. جهت زدودن آب اضافی از چلاندن بیش از حد باند جلوگیری نمایید.

باند زير گچ

این پد برای پانسمان زیر آتل سایر آتل های مصنوعی در درمان بیماریهای ارتوپدیک و شکستگی ها به کار می رود.

• از ویژگیهای این پد بسیار راحت بوده و به آسانی پاره نمی شود
• به دلیل راحتی بسیار زیاد از آن می توان حتی به عنوان پوشش استفاده نمود.
• این پد برای پانسمان زیر آتل سایر آتل های مصنوعی در درمان بیماریهای ارتوپدیک و شکستگی ها به کار می رود. همچنین از آن برای محافظت از دنده آسیب دیده استفاده می شود.

HAFEZEH

عضو جدید
ممنون فرامرز عزیز
منتهی من ازموادی که روی باند گچی بکار برده اند اطلاعات می خواهم.
درضمن ایول مهندسین شیمی .
مهندسی پزشکی ها فقط تماشا میکنند و شاید اصلا نخونن.

راستی اگر در مورد ژل های مدیکال اولتراسونیک لوبریکانت و الکترود ژل هم مطلبی یا منبعی جهت معرفی میدونی ممنون میشم.

آخرین ویرایش:
خواهش میکنم عزیزم . در مورد الکترود ژل خودم یه تحقیق داشتم البته بصورت ژل نیست بلکه بصورتpatch الکتریکی هستش که زیرشو ژل مصرف میکنند . مقاله رو که خودم ترجمه کردم توی تالار مهندسی شیمی گذاشتم با عنوان transdermal drug delivery که میتونی بری توی تالار مهندسی شیمی پیداش کنی . باید بگردی چون 2 3 ماه پیش گذاشتمش. دیگه ببخشید وقت نمیکنم واست پیداش کنم خودتون زحمتشو بکشین ;)
در مورد "ژل های مدیکال اولتراسونیک لوبریکانت " هم که فکر میکنم اسم یه مادست درسته ؟ درمورد اولتراسونیک یه مطلب کوتاه واست پیدا کردم دیگه میتونی با کلمه کلیدی "Phonophoresis" یا ultrasounic بگردی دنبالش.
در مورد آثار صوت بر روی بافت هستش . مثل سونوگرافی که با امواج صوتی از داخل شکم مادر اطلاعات کسب می کنند.
موفق باشی .

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Phonophoresis: [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]This process involves the transdermal delivery of drugs using ultrasound energy. Phonophoresis was first used by physical therapists, who massaged glucocorticoids and/or local anesthetic creams into the skin with an ultrasound transducer head similar to that used in diagnostic ultrasound. Because ultrasound disrupts the lipid bilayer of the stratum corneum, it has also been explored for the true transdermal application of drugs. Low-frequency sonophoresis, which causes cavitation, or the production of extremely small bubbles in the skin that reportedly form small hydrophilic channels through the stratum corneum, has shown the greatest effects of increasing skin permeability.19 Ultrasound energy on the order of 1 MHz and 0.5 to 1.0 W/cm2 is traditionally used.1,9[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Although routinely used by physical therapists, ultrasound is not yet available for home use. In the future, however, it may prove to be an acceptable means of delivering drugs transdermally. Sontra Medical is developing a technology known as SonoPrep for the transdermal delivery of large molecules, including peptides. The manufacturer claims that low frequency ultrasound can provide stable transport for 12 hours following a brief application of 15 seconds or less. For example, according to the company, an insulin patch could be applied for up to 12 hours after a brief ultrasound application.20[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]As with iontophoresis, phonophoresis may also be used in reverse. Reverse ultrasound technology has allowed for the extraction of interstitial fluid samples for analysis.21 Sontra Medical is developing the Symphony Diabetes Management System, an ultrasound-based continuous glucose monitoring system.22[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]When an energy source is applied to the skin, some of it is converted to kinetic energy that is exerted over the molecules in the area, resulting in local heating. This temperature rise may account for some of the increased drug permeability seen following patch application through either phonophoresis or iontophoresis.[/FONT]​

alballo2007

عضو جدید
كمك

كمك

:gol:سلام به تمام مهندسين پزشكي
لطفا به سوالات من جواب دهيد
ايا رشته شنوايي سنجي ميتواند در ازمون كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي شركت كند؟
ايا ارشد مهندسي پزشكي دو مرحله ايست ومصاحبه دارد ؟ يا نه؟
لطفا منابع ارشد مهندسي پزشكي را برايم بنويسيد
ممنون و از شما كمال تشكر را دارم

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوش اومدی عزیز
امیدوارم تو تالار خودمون ببینمت
شاد باشی
یاعلی

سلام دوست عزیز یه لطف کنین در سایت فارسی تایپ کنید .
این برنامه ای رو که میخوای مربوط به مهندسی پزشکی میشه ؟ اینجا تالار مهندسی پزشکی یکم راکد شده ولی ایشالا هر کسی بتونه و اطلاعی داشته باه کمکتون میکنه
موفق باشد ;)

بالا