سوالات و درخواست های مرتبط با نظام مهندسی

shab khanoom

عضو جدید
بچه ها اگه ممکنه به سوال من جواب بدهید
برای اینکه سهمیه رو بفروشیم باید سابقه بیمه داشته باشیم؟

معمار111

عضو جدید
بچه ها اگه ممکنه به سوال من جواب بدهید
برای اینکه سهمیه رو بفروشیم باید سابقه بیمه داشته باشیم؟

نه دوست خوبم
شما میتونید پروانتونو به صورت شاغل یا هیئت مدیره بفروشید البته یک ساله که ربطی به سابقه بیمه نداره

yalda33

کاربر فعال
تاسیس نمایندگی نظام مهندسی

تاسیس نمایندگی نظام مهندسی

با سلام
در صورت امکان اگه اطلاعاتی در مورد شرایط تاسیس نمایندگی نظام مهندسی دارید رو سایت بزارید.شدیدا به هر گونه اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارم ....

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
با سلام
در صورت امکان اگه اطلاعاتی در مورد شرایط تاسیس نمایندگی نظام مهندسی دارید رو سایت بزارید.شدیدا به هر گونه اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارم ....

نمايندگي نظام مهندسي يعني دقيقا چي؟ نظام مهندسي خودش تو همه مراكز استان ساختمان داره. منظورتون دفتر خدمات شهرداريه؟ يا اينكه شركت حقوقي؟

yalda33

کاربر فعال
منظورم نمایندگیه نظام مهندسی استان در شهرستانه؟

atmosfer2009

عضو جدید
کارت معافیت پزشکی و آزمون نظام مهندسی

کارت معافیت پزشکی و آزمون نظام مهندسی

سلام. میخواستم بپرسم کسی میدونه اگر کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی داشته باشیم ایا می تونیم برای آزمون نظام مهندسی(نظارت و طراحی) ثبت نام کنیم؟؟
و سوال دوم اینکه برای گرفتن پایه 1 و 2 در آینده مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

saranjam

عضو جدید
سلام. میخواستم بپرسم کسی میدونه اگر کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی داشته باشیم ایا می تونیم برای آزمون نظام مهندسی(نظارت و طراحی) ثبت نام کنیم؟؟
و سوال دوم اینکه برای گرفتن پایه 1 و 2 در آینده مشکلی پیش نمیاد؟؟؟
تنها در حالتی مشکل خواهد داشت که کارت معافیت قرمز (بیماران با مشکل ذهنی) داشته باشید.در غیر این صورت هیچ گونه مشکلی نداره

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هر شهری که به حد نصاب برسه مهندس هاش . دفتر نمایندگی نظام مهندسی رو می تونه داشته باشه که زیر نظر استان ش هست. اطلاعات دقیق ترش تو کتاب سفیده قوانین و مقرارت هست.
مثلا تو بعضی استانها تا چند سال پیش تو همه ی شهرهاش نظام نداشتن یا میرفتن نظام استان یا شهرمجاور.

yalda33

کاربر فعال
هر شهری که به حد نصاب برسه مهندس هاش . دفتر نمایندگی نظام مهندسی رو می تونه داشته باشه که زیر نظر استان ش هست. اطلاعات دقیق ترش تو کتاب سفیده قوانین و مقرارت هست.
مثلا تو بعضی استانها تا چند سال پیش تو همه ی شهرهاش نظام نداشتن یا میرفتن نظام استان یا شهرمجاور.

اطلاعی ندارید حد نصاب مهندس هاش چند نفره؟ و یا اینکه از هر رشته ای چند نفر باید باشه؟
کتاب سفیدرو خوندم ولی چیزی پیدا نکردم بی زحمت اگه شما میدونید بگید کدوم صفحه شه؟
مرسی

Artabh

عضو جدید
از گرفتن دستور نقشه تا گرفتن جواز چقدر طول میکشه اگر همه مدارک اکی باشه؟؟

از گرفتن دستور نقشه تا گرفتن جواز چقدر طول میکشه اگر همه مدارک اکی باشه؟؟

[h=2]از گرفتن دستور نقشه تا گرفتن جواز چقدر طول میکشه اگر همه مدارک اکی باشه؟؟[/h]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Arch-Azadeh

سلام
ما آشنا هم داشتيم، كل پروسه 5 ماه طول كشيد. از وقتي دفعه اول نقشه ها را برديم تا اشكال گرفتن و اشكالا را رفع كرديم. و از وقتي آخرين نقشه ها را فرستاديم دو ماه بعد جواز گرفتيم.

lll366

عضو جدید
دارندگان دو مدرک مهندسی

دارندگان دو مدرک مهندسی

سلام دوستان. من مدرک مهندسی تکنولوژی معماری دارم و رشته مهندسی عمران-نقشه برداری رو هم دارم تموم میکنم. کسی از وضعیت پروانه کسایی مثل من در نظام مهندسی خبری داره؟ هر چی گشتم ایین نامه ای رو در رابطش پیدا نکردم. ایا جایی ازش در ایین نامه ای بحث شده؟ در ضمن در رتبه بندی شرکتها چطور؟ اگه اطلاعی دارین لطفا راهنمایی بفرمایید.

Arch-Azadeh

سلام دوستان. من مدرک مهندسی تکنولوژی معماری دارم و رشته مهندسی عمران-نقشه برداری رو هم دارم تموم میکنم. کسی از وضعیت پروانه کسایی مثل من در نظام مهندسی خبری داره؟ هر چی گشتم ایین نامه ای رو در رابطش پیدا نکردم. ایا جایی ازش در ایین نامه ای بحث شده؟ در ضمن در رتبه بندی شرکتها چطور؟ اگه اطلاعی دارین لطفا راهنمایی بفرمایید.

سلام
شما اگه واحد هایی رو که برای هر کدوم از رشته ها به تنهایی میاد میخواد پاس کرده باشید میتونید در هر دو رشته پروانه بگیرید

lll366

عضو جدید
سلام
شما اگه واحد هایی رو که برای هر کدوم از رشته ها به تنهایی میاد میخواد پاس کرده باشید میتونید در هر دو رشته پروانه بگیرید
ببخشید متوجه نشدم میشه توضیح بیشتری بدین. من بعضی واحدها رو معادلسازی کردم و بقیه رو از اول مثل بقیه خوندم. ایا مرجعی در رابطش هست؟ با تشکر.

mana_memari

عضو جدید
ببخشید متوجه نشدم میشه توضیح بیشتری بدین. من بعضی واحدها رو معادلسازی کردم و بقیه رو از اول مثل بقیه خوندم. ایا مرجعی در رابطش هست؟ با تشکر.

بله هست. کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان. کاملا توضیح داده. به عنوان صلاحیت مضاعف درج میشه در پروانه

lll366

عضو جدید
براي متقاضياني كه در بيش از يك رشته داراي شرايط اخذ پروانه اشتغال ميباشند
يا بعداً صلاحيت جديد كسب نمايند فقط يك پروانه اشتغال صادر ميشود و در پروانه اشتغال مذكور رشته ها و تخصصهايي كه دارند، پروانه اشتغال در آن
تعيين صلاحيت شده است با قيد تاريخ احراز و ظرفيت اشتغال آنها درج خواهد شد.
بنده متن بالا رو پیدا کردم و ازش سر در نیاوردم یعنی چیفقط يك پروانه اشتغال صادر ميشود و در پروانه اشتغال مذكور رشته ها و تخصصهايي كه دارند، پروانه اشتغال در آن تعيين صلاحيت شده است با قيد تاريخ احراز و ظرفيت اشتغال آنها درج خواهد شد. میشه توضیح بیشتری بدین که ایا دو مدرک در یک پروانه داشتن به چه دردی میخوره؟

Arch-Azadeh

يعني دو تا پروانه مجزا بهتون نميدن.. چون پشت پروانه نوشته چه صلاحيتي داري..مثلا اكه شما دو رشته بگيري مينويسه صلاحيت نقشه برداري پايه 3 مثلا و طراحي نظارت عمران پايه 3

مزيتش هم اينه كه دو تا سهميه داري..
بله تو سايت هست. بايد دستورالعمل هاي كميسيون هم ارزي را ببينيد و دقيقا تمام واحدهايي كه اون تو ذكر شده براي صلاحيت را بايد گذرونده باشيد. به نظرم مياد شما مشكلي با دو صلاحيت نداشته باشيد

start_up

عضو جدید
سوالات و درخواست های مرتبط با نظام مهندسی

سلام دوستام میشه راهنمایی کنید که پایه 1و2و3 در نظام برای معماران چی هستش و چه شرایط و مزایایی داره؟
باتشک فراون

مهديه مقدم

عضو جدید
سلام دوستام میشه راهنمایی کنید که پایه 1و2و3 در نظام برای معماران چی هستش و چه شرایط و مزایایی داره؟
باتشک فراون

دوست عزیز شما بعد اینکه 3 سال از تاریخ اخذ مدرک کارشناسیتون و یا 5 سال از اخذ مدرک کاردانیتون گذشت میتونید امتحانای نظام مهندسی برا اخذ پایه 3 رو شرکت کنید تا سال پیش فقط 2 نوع امتحان برا معماریا وجود داشت :نظارت و طراحی اما امسال اجرا هم اضافه شد هر کدوم از این 3 تا مدرک امتحان جدا از هم دارن که فک کنم از اسمشون پیداست که چه فرقی دارن با هم...بعد از قبولی تو این آزمونا مثلا آزمون نظارت پایه 3 اقدام به کسب پروانه میکنید و نظام مهندسی محل سکونت شما کار نظارت معماری ساختمان رو ارجاع میدن،سهمیه نظارت هر ساله یک ناظر هر سال با تغییراتی اعلام میشه با توجه به پایه اش و شرایط استان عضویتش،فصل 2 مبحث2 مقررات ملی رو اگه مطالعه کنید از این سهمیه ها مطلع میشین...پایه 2 و 1 رو بعد پایه 3 با سابقه کار و یه سری دوره آموزشی کسب میکنید...مزایای کلیش هم کار و سابقه و هم پوله!!البته تو تهران پایه 3 نظارت تا جایی که من میدونم بیکاره(چون هم تعداد زیاده هم نظارت ساختمونا چند ناظره هست) اما بعضی از استانا و شهرها به محض اخذ مدرک کار هست براتون...

farinaz_kiani

عضو جدید
من میخوام اطمینان پیدا کنم از اینکه آیا امتحان های پایه ها متفاوت یا اینکه فقط درصد قبولی در اونها متفاوت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sharang221

عضو جدید
من میخوام اطمینان پیدا کنم از اینکه آیا امتحان های پایه ها متفاوت یا اینکه فقط درصد قبولی در اونها متفاوت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
الان که دیگه مثل قبل نیست
فقط پایه 3 امتحان داره و بعدش برا ارتقا دوره و کلاس هر سه سال یکبار. قبلا با درصد پایه ها معلوم میشد الان دیگه فقط یه امتحان برا پایه 3 هست.

sallarmelli

عضو جدید
مبحث نهم

مبحث نهم

این تایپیک رو ایجاد کردم که هر کس هر سوال پیرامون این مبحث داره بپرسه و دوستانی که که قبول شدند و احیانا مشغول به کار هستن و اگه وقت دارن جواب بدهند .

لطفا بقیه دوستان از روی حدس و گمان جواب بقیه رو ندهند مثلا من فکر می کنم این درست هست یا اون درست هست یا مشابه این جدا خوداری کنید.

سر یه پروژه ساختمانی که آماده برای بتن ریزی سقف هست و بتن رو با تراک می آورند آیا این جداولی که توی 45 صفحه اول این مبحث وجود داره کنترل می شه ؟ یا اساسا چه چیزی موقعی که بتن با تراک وارد کارگاه می شه کنترل می شه؟ عرفش چی هست در پروژه های کوچک؟

am4818

عضو جدید
درخواست : نظارت عالیه

درخواست : نظارت عالیه

نظارت عالیه یعنی چی ؟چه کسانی میتونن نظارت عالیه باشن:cool:

akropolis

عضو جدید
سلام.کسی در مورد ضریب مهندس که تو سایتای نظام مهندسی هست چیزی میدونه؟

hotcloob

عضو جدید
کدوم ضریب؟
یه ضریب هست که شما مثلا 1000 متر نظارت میکنی اما تو برگه نظارتت 800 متر ثبت میشه همون منظورته؟

Negar architect

عضو جدید
واژگان کلیدی

واژگان کلیدی

سلام دوستان.کسی این واژگان کلیدی نظام مهندسیو داره بزاره اینجا؟من که امسال نمیتونم ازمون بدم ولی ثواب داره اگه کسی بزاره:cool:

hotcloob

عضو جدید
سلام دوستان.کسی این واژگان کلیدی نظام مهندسیو داره بزاره اینجا؟من که امسال نمیتونم ازمون بدم ولی ثواب داره اگه کسی بزاره:cool:
دوست عزیز شما کلی پول کتاب و کلاس میدید اما حاظر نیستید 20 تومن پول واژگان بدید تا سریعتر تست بزنید و انشاالله قبول بشید الکی یه سال دیگه پشت نظام نمونید؟
برای واژگان خیلی زحمت کشیده شده و روشم نوشته کپی حرامه و حتی در صورت قبولی شرعا تا آخر عمر مدیونی برا 20 تومن
شما که مهندسی به حق تالیف و حق نشر احترام نذاری وای به حال بقیه
لطفا به خود و حقوق دیگران احترام بذارید ، صد ها هزارتومن پول کلاس میدید که شاید بدرد بخوره و قبول بشید اما 20 تمون رو زور میاد واقعا جای تعجبه

pishgam_9999

عضو جدید
دوست عزیز شما کلی پول کتاب و کلاس میدید اما حاظر نیستید 20 تومن پول واژگان بدید تا سریعتر تست بزنید و انشاالله قبول بشید الکی یه سال دیگه پشت نظام نمونید؟
برای واژگان خیلی زحمت کشیده شده و روشم نوشته کپی حرامه و حتی در صورت قبولی شرعا تا آخر عمر مدیونی برا 20 تومن
شما که مهندسی به حق تالیف و حق نشر احترام نذاری وای به حال بقیه
لطفا به خود و حقوق دیگران احترام بذارید ، صد ها هزارتومن پول کلاس میدید که شاید بدرد بخوره و قبول بشید اما 20 تمون رو زور میاد واقعا جای تعجبه

دوست عزیز اگه واقعا کسانی که این فایل رو درست کردند حسن نیت داشته باشند اونو به صورت یک کتاب در میارن و میفروشن.
یکی از دوستانم تو محل کار اینو خریده بود و ناراضی بود و میگفت که ندیده فایل رو خریده و باید کلی پول هم بده تا پرینتش کنه و قیمتش از یک کتاب خیلی بیشتر میشه. مگه یه کتاب 200 صفحه ای چنده؟ یکبار باید پول فایل بدیم و یکبارم پول پرینتشو.... حداقل کتابو میشه تو کتابفروشی رفت و دید....
اگه واقعا میخوان کار درستی بکنند اینو به صورت کتاب در بیارن و بفروشن نه اینکه از دین و ایمون مایه بزارند و مساله رو شرعی بکنند. اگه اینجوری باشه که همه نرم افزارها تو ایران مساله شرعی دارند و همه 80 میلیون جمعیت تا آخر عمرشون مدیون سازندگانشون هستند. من خودم به این فایل احتیاج ندارم ولی میدونم که کار این افراد هم یکجور سود جوییه. چون همون نرم افزار وردی و پی دی افی که باهاش این فایل درست شده مساله شرعی داره و هرچی این افراد تا آخر عمر باهاش درست کنند و در آمدی که از این راه به دست میارن حرامه....

hotcloob

عضو جدید
دوست عزیز اگه واقعا کسانی که این فایل رو درست کردند حسن نیت داشته باشند اونو به صورت یک کتاب در میارن و میفروشن.
یکی از دوستانم تو محل کار اینو خریده بود و ناراضی بود و میگفت که ندیده فایل رو خریده و باید کلی پول هم بده تا پرینتش کنه و قیمتش از یک کتاب خیلی بیشتر میشه. مگه یه کتاب 200 صفحه ای چنده؟ یکبار باید پول فایل بدیم و یکبارم پول پرینتشو.... حداقل کتابو میشه تو کتابفروشی رفت و دید....
اگه واقعا میخوان کار درستی بکنند اینو به صورت کتاب در بیارن و بفروشن نه اینکه از دین و ایمون مایه بزارند و مساله رو شرعی بکنند. اگه اینجوری باشه که همه نرم افزارها تو ایران مساله شرعی دارند و همه 80 میلیون جمعیت تا آخر عمرشون مدیون سازندگانشون هستند. من خودم به این فایل احتیاج ندارم ولی میدونم که کار این افراد هم یکجور سود جوییه. چون همون نرم افزار وردی و پی دی افی که باهاش این فایل درست شده مساله شرعی داره و هرچی این افراد تا آخر عمر باهاش درست کنند و در آمدی که از این راه به دست میارن حرامه....
دوست عزیز اینکه کشور ما قانون کپی رایت کشورای دیگه رو رعایت نمیکنه به نظرتون خوبه؟ اونم اشکال داره اما در جریان باش تو همین ایران نرم افزار های کاربردی و خوب که ساخت ایران هست با قیمت بالا فروش میشه و کرک هم نداره میخوای چند تاشو معرفی کنم؟ برو یه سر به نرم افزارهای بورسی بزن میفهمی
اما اینکه چرا این کتاب نشده ، اولا اطلاعات شما کمه کتابش هم موجود هست اگه یه سر به بازار بزنی قیمتش 20 تومن اما کلا 4800 واژه داره و چند تا مشکل یکی واژه هاش نصفش دوم کسی که میخواد ترافیک شرکت کنه چرا 20 تومن بده؟ کسی که محاسبات یا طراحی معماری شرکت کنه چرا 20 بده؟ پس با کتاب نمیشه تفکیک آزمون کرد ، بعد 1 یا 2 ماه به آزمون منابع مشخص میشه چجوری برا 2 ماه کتاب داد بیرون و فروخت و اگه کتابی موند تا آزمون بعدی و منابع عوض شد کی جبران میکنه ؟ 4 مگه کتابم باشه نویسنده بگه من زیر 30-40 نمیدم مثل خیلی از کتابا کی میتونه بگه مجبوری بدی؟ 5: تو سایتای معتبری که میفروشن اول نمونش واسه دانلو موجوده خب نمونشو نگاه کنه شاید دوستتون یه سایت الکی میخواسته کم خرج کنه یک کلید واژه الکی خریده بعد انتظار خوب هم داشته
دوست عزیز اول خوب به همه جوانب فکر کن بعد بگو، بعدم اگه کلید واژه بدرد نمیخوره چرا سرش اینقد دعواست پس؟ خب نبرید سر جلسه یا اگه به نظرتون کاری نداره خودتون درستش کنین ببینین زحمتش کمه یا زیاد ،کسی که فایل رو درست کرده زحمت کشیده تا به نون برسه مگه شما که کلاس میرید استاد جزوه میگه کلی پول میدید میگید استاد چرا کتاب ندادی؟ بعدم نرم افزارا جاییش ننوشته حرامه اما این تمام صفحاتش نوشته حرامه مطمعنی راضی نیشت نویسندش

sallarmelli

عضو جدید
نگاه کنید تقریبا با شما موافقم ولی مسئله خارجی ها چون ما با اونا در جنگیم از هم غرامت می گیریم حالا بماند اونا از ما چی غرامت می گیرن