سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

سلام مهندس
دوست عزیز شما مطمئنی اصطلاح شستشو اینجا درسته؟ مس رنگش مسی ه دیگه :D با شستشو فقط آلودگی های سطحی و زنگ زدگی ها از بین میرن ولی هویتش همان رنگ مس زرده.
بنظرم این سخن شما به لایه پوشانی برمیگرده، معمولا فلزات را با یه ترکیب ضد خوردگی لایه پوشانی میکنن. فکر کنم با اطلاعاتی که شما گذاشتین سدیم دی کرومات با مقداری اسید سولفوریک استفاده میشه.

موفق باشی :gol:
اصطلاحشو به بزرگی خودت ببخش. :d
اخه بعد از اینکه شستشو دادیم . دی
دیگه مسی رنگ نبود نقره ای شد . واسه این گفتم .
اسید سولفوریک اسیبی به فلز مس نمیزنه. ؟ از اونجایی که اگر با بعضی محلول های دیگه ترکیب شه فلز رو ذوب میکنه؟

fadeeya

عضو جدید
سلام
وقت تون بخیر

من مکانیسم کامل تشکیل رزین فنل فرمالدهید رو میخوام
کسی اینجا می تونه کمک کنه؟!!

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
وقت تون بخیر

من مکانیسم کامل تشکیل رزین فنل فرمالدهید رو میخوام
کسی اینجا می تونه کمک کنه؟!!

سلام، تو این جور مکانیسم ها همیشه دنبال کربونیل باشید
کربونیل همیشه پرتونه میشه و یه مرکز پر الکترون به آن حمله میکنه

موفق باشید

phenol-formaldehyde.jpg

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اصطلاحشو به بزرگی خودت ببخش. :d
اخه بعد از اینکه شستشو دادیم . دی
دیگه مسی رنگ نبود نقره ای شد . واسه این گفتم .
اسید سولفوریک اسیبی به فلز مس نمیزنه. ؟ از اونجایی که اگر با بعضی محلول های دیگه ترکیب شه فلز رو ذوب میکنه؟

فکر نکنم اسیدش خیلی زیاد باشه، احتمالا در حدی استفاده میکنن که سدیم دی کرومات به اسیدش تبدیل شه. از کرومات روی هم برای لایه نشانی استفاده میکنن.

اسید فلز را حل میکنه، ذوب نمیکنه! معمولا اون اسید هم غلیظه
از دوستم بپرسم، مراحل دقیقش را بهتان میگم :D :gol:

bahar_r6165

عضو جدید
سلام دوستان.ميخواستم بدونم استانداري براي پلي اتلن وجود داره؟ اگه وجود داره لطفا بگين.ممنونم

unstoppable

کاربر بیش فعال

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ایا امونیاک بی رنگ و بی بو است (در حالت عادی . یعنی بدون ترکیب با گاز یا مایع دیگری)؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ایا امونیاک بی رنگ و بی بو است (در حالت عادی . یعنی بدون ترکیب با گاز یا مایع دیگری)؟
آمونیاک در اصل گازه، بی رنگ هست ولی بو داره وحشتناک تا ته بینی ت میسوزه
تو آزمایشگاه معمولا بطریهای آمونیاک محلول در آب هست که اونم بو گند میده
چطور؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
آمونیاک در اصل گازه، بی رنگ هست ولی بو داره وحشتناک تا ته بینی ت میسوزه
تو آزمایشگاه معمولا بطریهای آمونیاک محلول در آب هست که اونم بو گند میده
چطور؟

اگه مقدار این گاز مخصوصا تو فضای بسته ای زیاد باشه باعث خفگی میشه.
در اصل سوالم اینه که وارد یک فضای مثلا ازمایشگاهی میشیم . احتمال نشت گاز امونیاک وجود داره. چطور میشه تشخیص داد که نشت کرده و محل نشت رو پیدا کرد؟
یا اینکه در حال نشتی و انتشار باشه رو دقیق چطور میشه تشخیص داد؟
مثلا
ازمایشگاهی بودیم که این گاز نشت کرده بود ولی حتی کارشناسان شیمی فکر میکردن که به خاطر وجود زیاد این گاز در لوله ها ست که کمی بو متفاوتی حس میکنن. در صورتی که نشت شدید داشت .

fadeeya

عضو جدید
سلام، تو این جور مکانیسم ها همیشه دنبال کربونیل باشید
کربونیل همیشه پرتونه میشه و یه مرکز پر الکترون به آن حمله میکنه

موفق باشید

مشاهده پیوست 202312

خیلی خیلی ممنونم از پاسخ تون دوست عزیز!
(اگه پیغام بازدیدکننده ها تون هم بازمیکردید،که ما اونجاتشکربدیم خیلی بهتربود، حیف این تاپیک اسپم داشته باشه!)

در پناه حق

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان شیمیستی
یک شمش مس لایه زرد رنگی (مسی رنگی) روی خودش داره. که باعث میشه جریان دهی پایین تری داشته باشه . واسه همین شمش مسی رو با ماده ای شستشو میدن و این لایه مسی رنگ از بین میره و تقریبا نقره ای میشه . میخواستم اسم و نوع مواد رو بدونم .
با تشکر
سلام
براي يك كيلو شمش مس نياز به حدود 50 گرم هيدروكسيد روي داري و 140 گرم سود (سالم باشه) از همون آمونياك هم ميتوني استفاده كني اما اين بهتره
شمش رو داخل تركيب غليظ هيدروكسيد روي قرار بده (ميتوني گرمش نكني اما اگر گرمش كني خيلي بهتره) اين تركيب غليظ يعني اينكه هيدروكسيد روي رو در آب اشباع كني و بعد شمش رو داخلش حرارت بدي . سعي كن اين رو داخل ظرف درب دار انجام بدي و اندازه حرارت تا جايي باشد كه آب تركيب نجوشه!(درب دار چون با هوا تماس پيدا كنه كربنات شكل ميگيره و غلظت تركيب پايين مياد و ضعيف ميشه) در حدود 80 درجه خوبه البته اشباعه ولي باز رعايت بشه بهتره . بعد از گذشت يك ساعت حرارت رو قطع كن و سود رو بهش اضافه كن ! گرما زياد ميشه و خمير نقره اي رنگي شكل ميگيره ! اگه تونستي با يك چيزي همش بزن تا جايي كه ديگه افزايش دما نداشته باشي و خميرت كاملا پف كنه
حالا با احتياط با آب بشور و شمش رو از خمير جدا كن ! شمش شما نقره اي رنگه ! يهو رو سرش آب نريز!!! يكم بريز رقيقش كن و بعد آبو بريز روش!!!
خميري كه ايجاد ميشه سديم زينكاته اما چون از هيدروكسيد استفاده ميكني به جاي اينكه گاز بدست بياد آب بدست مياد ولي اگر از روي خالي استفاده كني گاز هيدروژن هم جدا ميشه از تركيب و آب نداري
و اينكه اگر از روي خالي استفاده بشه با افزايش حرارت رنگ شمش از قرمز مسي به طلايي تبديل ميشه
عليرضا كروم رو گفت اما استفاده از كروم در اصل كروم سه ظرفيتيه نه نمك اسيد كروميك! چون نمك اسيد كروميك بيشتر رنگ مس رو قهوه اي تا سياه ميكنه! اونم دراصل با اسيد سولفوريك داري به كروميك اسيد تبديلش ميكني ! البته به جاي اسيد سولفوريك بايد از يك اسيد سبك تر استفاده كني چون اسيد سولفوريك رقيق هم روي مس تاثر منفي ميذاره .سولفاته شدن مس(حتي سطحي) براي كار شما بحث چيزهايي مثل رسانايي رو كلا مختل ميكنه و براي كار ما باعث مسموم شدن ميشه . منظورم از اسيد سبك تر تركيباتي هستند كه قدرت پايين تر و در عين حال فرصت زيادي لازم دارن تا با فلز مس واكنش بدن!
اما دركل اصلا نيازي به اين كار نيست چون اسيد كروميك نميخوايم! كروم هم به شكل اسيد هست و هم به شكل فلز قليايي ! براي اين كار از هيدروكسيد كروم (سه ظرفيتيCr(OH)3 ) استفاده ميكنن تا اسيد كروميك . هر دو جواب ميده هم روي هيدروكسيد و هم كروم هيدروكسيد . ولي روي دم دست تر و بهتره از طرفي كروم خطرداره و اگر آشنايي به رفتارش نداشته باشي هم آسيب پوستي و تنفسي ميزنه و هم خودش براي سيستم ايمني بدن خطر سازه همون روي هيدروكسيد بهتره
ولي اينم بگم ما 12 نوع مس داريم كه فقط يكيشون قرمز يا همون زرده! ما مس سياه . خاكستري . نقره اي كبود. و............ هم داريم

در اصل سوالم اینه که وارد یک فضای مثلا ازمایشگاهی میشیم . احتمال نشت گاز امونیاک وجود داره. چطور میشه تشخیص داد که نشت کرده و محل نشت رو پیدا کرد؟
مثلا
ازمایشگاهی بودیم که این گاز نشت کرده بود ولی حتی کارشناسان شیمی فکر میکردن که به خاطر وجود زیاد این گاز در لوله ها ست که کمی بو متفاوتی حس میکنن. در صورتی که نشت شدید داشت .

دنبال روش شيميايي براي پيدا كردن نشتي يا با خبر شدنش هستيد يا اينكه مهم نيست چه روشي باشه ؟ اگر شيمياييه توضيح بدم ولي اگر خير ميتونيد يك دستگاه هشدار دهنده نشت اين گاز رو به راحتي تهيه كنيد! براي گاز ها از هيدروكربن ! محصولات احتراق تا گازهاي اسيدي و آمونياك اين دستگاه هاي هست ! هم بصورتي كه سر راه مسير انتقال بسته ميشن و هم بصورت ديواري مثل ساعت! خيلي هم حساسن ! با چند پي پي ام هم جيغشون در مياد ولي قابل تنظيمه حساسيتش و خيلي راحت تو بازار ميتوني تهيه كني

موفق باشي

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مثلا
ممنون از Levrone عزیز که توضیح دادن و عالی بود، ولی باز گفتم شیمیایی ش هم بگم:

محل نشتی را اگه پیدا کنین میتونین یه ظرف دهن گشاد از HCl را نزدیک محل نشتی بگیرید که اگه آمونیاک باشه یه دود سفید رنگ که نشادره تشکیل میشه.
یه راه ساده ترش هم استفاده از کاغذ لیتموسه که با گاز آمونیاک، رنگش از صورتی به آبی تغییر میکنه.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.
من این سوالو توی تالار پلیمر پرسیدم کسی جواب نداد. من یه فکری تو ذهنمه، برا صنعت برقه، یه پلیمر میخوام که ساختش فعلا در حد آزمایشگاهی ساده باشه و عایق خوبی برا جریان برق باشه. کسی میتونه کمک کنه؟
حداقل اگر میدونید یه پلیمر پیشنهاد کنید. آخه کارایی که انجام شده و پلیمرایی که ساخته شده در حد پژوهش صرف بوده و یه مقاله ازش در اومده! پلیمری که بشه گسترده روش کار کرد رو ندیدم
با تشکر :smile:

unstoppable

کاربر بیش فعال
سلام.
من این سوالو توی تالار پلیمر پرسیدم کسی جواب نداد. من یه فکری تو ذهنمه، برا صنعت برقه، یه پلیمر میخوام که ساختش فعلا در حد آزمایشگاهی ساده باشه و عایق خوبی برا جریان برق باشه. کسی میتونه کمک کنه؟
حداقل اگر میدونید یه پلیمر پیشنهاد کنید. آخه کارایی که انجام شده و پلیمرایی که ساخته شده در حد پژوهش صرف بوده و یه مقاله ازش در اومده! پلیمری که بشه گسترده روش کار کرد رو ندیدم
با تشکر :smile:
سلام
من اطلاعات زیادی ندارم اما میدونم پوشش کابل های برق از XLPE (پلی اتیلن فوق سنگین) هستش
که مطمئناً مصارف صنعتیش هم خیلی زیاده
که البته سنتز آزمایشگاهیش هم چندان ساده نیست

+اکثر پلیمرها عایق برق هستن طوری که سنتز پلیمرهای رسانا از جدیدترین تکنولوژی هاست که بیشتر تو گوشی های قابل انعطاف و صفحات تاچ استفاده میشه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من اطلاعات زیادی ندارم اما میدونم پوشش کابل های برق از XLPE (پلی اتیلن فوق سنگین) هستش

+اکثر پلیمرها عایق برق هستن طوری که سنتز پلیمرهای رسانا از جدیدترین تکنولوژی هاست که بیشتر تو گوشی های قابل انعطاف و صفحات تاچ استفاده میشه

مرسی احمدرضا جان
البته محمد مهدی یه نکته را باید درنظر بگیره، رسانای جریان برق بودن درست! اما چه جریان برقی؟ میدونی که عبور جریان برق از سیم مسی به خاطر مقاوت الکتریکی، گرما تولید میکنه و این باعث داغ شدن سیم میشه. حالا شما میخوای چه جریانی عبور بدی؟ پلیمرت علاوه بر عایق بودن باید بتونه تحمل گرما هم داشته باشه که ذوب نشه.

بچه بودم تفریحم این بود که یه آرمیچر برمیداشتم میزدم به باتری اونقدر داغ میشد که خدا میدونه. بعدش بوی لاستیک سوخته درمیومد.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

مرسی احمدرضا جان
البته محمد مهدی یه نکته را باید درنظر بگیره، رسانای جریان برق بودن درست! اما چه جریان برقی؟ میدونی که عبور جریان برق از سیم مسی به خاطر مقاوت الکتریکی، گرما تولید میکنه و این باعث داغ شدن سیم میشه. حالا شما میخوای چه جریانی عبور بدی؟ پلیمرت علاوه بر عایق بودن باید بتونه تحمل گرما هم داشته باشه که ذوب نشه.

بچه بودم تفریحم این بود که یه آرمیچر برمیداشتم میزدم به باتری اونقدر داغ میشد که خدا میدونه. بعدش بوی لاستیک سوخته درمیومد.
دم دوستان گرم...من میخوام پوشش بسازم اما نه یه تیکه و یک پارچه! ...آره علی راس میگی باید مقاومت حرارتیشم بالا باشه اصلا حواسم نبود، این فاکتور کارو سخت میکنه:huh:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

تیکه تیکه میخوای درست کنی؟ :w15:
اینجور که تو گفتی ملت تیکه پاره میاد تو ذهنشون:w15:
منظورم اینه تیکه تیکه پلیمر رو بنشونم سر جاش رو سیم
:D پوشش یه تیکه و یکپارچه نمیخوام بذارم:D

Queen_n

عضو جدید
سلام
من درمورد آزشیمی آلی 3تا سوال دارم(آزمایش کروماتوگرافی) ....ممنون میشم سریع جواب سوالامو بدین
1-در آزمایش کروماتوگرافی لایه نازک وقتی لایه رو داخل بشر میذاریم چرا از درپوش استفاده میکنیم؟
2-چرا وقتی حلال عمل شویش را انجام میدهد نباید از انتهای سیلیکاژل بگذرد (ینی جایی که دیگه سیلیکاژل وجود نداره)؟
3-چرا خط حلال باید زیر نقطه محلول قرار داشته باشد....یا چرا نقطه رو باید بالای محلول بذاریم؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام سلام :gol:
من درمورد آزشیمی آلی 3تا سوال دارم(آزمایش کروماتوگرافی) ....ممنون میشم سریع جواب سوالامو بدین
1-در آزمایش کروماتوگرافی لایه نازک وقتی لایه رو داخل بشر میذاریم چرا از درپوش استفاده میکنیم؟ چون بخار داخل محفظه جمع شه و سطح سیلیکا را به قولی نم دار کنه (منظور نم حلاله نه آب) اینطوری حلال راحتتر از سیلیکا بالا میره.
2-چرا وقتی حلال عمل شویش را انجام میدهد نباید از انتهای سیلیکاژل بگذرد (ینی جایی که دیگه سیلیکاژل وجود نداره)؟ دلیلش به این برمیگرده که وقتی حلال تا انتها میره، ممکنه لک های مواد را هم با خودش تا بالا بکشه و دو سه تا لک با هم مخلوط بشن.
3-چرا خط حلال باید زیر نقطه محلول قرار داشته باشد....یا چرا نقطه رو باید بالای محلول بذاریم؟
اینم برای اینه که اگه حلال رو خط قرار بگیره لکه های موادت را تو خودش حل میکنه و لکه ها یا قاطی میشن یا حلال آلوده میشه. خلاصه کروماتوگرافی خوبی نداری

ریس بزرگ

عضو جدید
تو مشتق سازی آلدهید کتون با فنیل هیدرازین و دی نیترو فنیل هیدرازین /
فنیل هیدرازین توتومری داره که فرم آزوش پایدارتره ولی دی نیترو فنیل هیدارازین خودش پایدارتره نه آزوش چرا؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تو مشتق سازی آلدهید کتون با فنیل هیدرازین و دی نیترو فنیل هیدرازین /
فنیل هیدرازین توتومری داره که فرم آزوش پایدارتره ولی دی نیترو فنیل هیدارازین خودش پایدارتره نه آزوش چرا؟
,,,,,,,,,,,

,azo-hydrazone.jpg

سلام
کسی در مورد مشخصات pva مرک اطلاعاتی داره
منظورم اطلاعات روی بسته هست
مثل درجه هیدرولیز و ...
ممنون میشم پاسخ بدید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
کسی در مورد مشخصات pva مرک اطلاعاتی داره
منظورم اطلاعات روی بسته هست
مثل درجه هیدرولیز و ...
ممنون میشم پاسخ بدید
سلام، اطلاعاتش را میتونید از کتابچه ی Merck index مطالعه کنید. شنبه تو سایت آپلود میکنم :D