سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

baran1370

عضو جدید
سلام امیدوارم بتونید کمکم کنید

آیا استانیلید , برم در تترا کلریید کربن را بی رنگ میکند؟واکنش آنرا بنویسید لطفا.

Dr.mamal

عضو جدید
سلام . عزیزم برم در تترا کلر کربن به نام اب برم مشهور هست. و قرمز رنگ می باشد کلا باند سه گانه و دوگانه رنگ قرمز اب برم را بی رنگ می کنند با این تفاوت گه باند سه گانه 2مول اب برم بی رنگ می کند.

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام
من اتفاقی اینو پیدا کردم.
میذارم شاید به درد دوستان بخوره.
شیمی آلی 3

shimi86

عضو جدید
سلام امیدوارم بتونید کمکم کنید

آیا استانیلید , برم در تترا کلریید کربن را بی رنگ میکند؟واکنش آنرا بنویسید لطفا.

به طور کل الفین ها برم در تترا کلرید کربن را بی رنگ می کنند ... در این مورد فکر نمی کنم واکنش افزایشی رخ دهد

dw.m

عضو جدید

سلام دوستان
می خواستم درباره افزودنی های مورد نیاز برای ساخت لوله های pvc راهنمایی کنید،بیشتر میزان مورد نیاز از هرکدام از این افزودنی ها برام مهمه.
پیشاپیش ممنون از لطفتون

mst_h

عضو جدید
سوال

سوال

من نیازبه مایعی دارم که دردمای20الی 30درجه به جوش بیاد:que:

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميتوني از اتانول استفاده كني ...دماي جوش اتر هم 35 درجه ست اگه اون 5 درجه برات مشكل ساز نباشه ميتوني از اتر هم استفاده كني

*مینا*

کاربر فعال شیمی
سوال "پیشنهاد مکانیسم مناسب"

سوال "پیشنهاد مکانیسم مناسب"

سلام دوستان
برای واکنش زیر به مکانیسم خوب و منطقی و البته درست :دی پیشنهاد بدید :gol::gol:
از مالئیک اسید به فوماریک اسید رسیده

shimi86

عضو جدید
ابتدا 5گرم(87./. مول)مالئیک اسید را در یک ارلن مایر 250 میلی لیتری ریختیم و سپس 15 میلی لیتر هیدروکلریک اسید 24./. به آن اضافه کردیم و آنرا روی حمام بخار حرارت دادیم تا جامد حل شد.وقتی محلول زلال شد,ارلن را روی حمام بخار برای 30 دقیقه به شدت حرارت دادیم(که بعد از 5 تا 10 دقیقه که از گرم کردن گذشت دیدیم رسوب سفیدی در مخلوط واکنش ظاهر شد).پس از پایان 30 دقیقه حرارت دادن مخلوط واکنش را سرد کردیم و آنرا با استفاده از قیف و کاغذ صافی,صاف کردیم و دو بار هر بار با 25 میلی لیتر آب مقطر سرد ارلن و رسوبها را شستشو دادیم.رسوب سفید را خشک کردیم و دمای ذوب آنرا اندازه گیری کردیم و راندمان کار را بدست آوردیم.

shimi86

عضو جدید
ايزومري شدن مالئيك اسيد به فوماريك اسيد :
اغلب تر كيباتي كه داراي پيوند هاي دوگانه كربن كربن هستند به صورت دو ايزومر سيس وترانس هستند .در آزمايشي كه شرح داده مي شود مالئيك اسيد به ايزومر ترانس يعني فوماريك اسيد تبديل مي شود واكنشهايي از اين نوع با استفاده از كاتاليزور اسيد انجام مي شود .حلالیت این دو اسید متفاوت است. اختلاف دیگری که وجود دارد در نقطه ی ذوب انهاست و سومین اختلاف تفاوت درpka و pka2آنهاست.
باید به خاصیت مالئیک اسید توجه داشت زیرا در مالئیک اسید یک پیونید هیدروژنی درون مولکولی وجود دارد . این در حالی ست که در فوماریک اسید یک پیوند هیدروژنی بین مولکولی وجود دارد.میتوان این خصلت را به خاصیت سیس و ترانس در این مولکول ها نسبت داد.
روش صنعتی تولید مالئیک انیدرید بسیار ارزان تر است . فاز بخار بنزن را توسط اکسیژن هوا و در حضور کاتالیزر پنتا اکسید وانادیم در دمای 400 درجه سانتیگراد اکسید می کنند.
مالئیک اسید دارای ساختار سیس و واکنش داخلی ان تولید انیدرید می کند،فوماریک اسید دارای ساختار ترانس و واکنش داخلی ان تولید انیدرید نمی کند.

chemlove

عضو جدید
سوال در مورد بنزوئین ( درخواست فوری)

سوال در مورد بنزوئین ( درخواست فوری)

سلام
چندتا سوال خیلی فوری درمورد بنزوئین داشتم
ممنون میشم تو جواب دادنش کمکم کنید:gol:

چرا تراکم بنزوئین از نوع تراکم آلدولی محسوب نمی شود؟
با توجه به ساختار بنزوئین فکر میکنید بلورهای سنتز شده رنگی است یا خیر ؟ چرا؟
مرسی:gol::gol::gol:

atish330

عضو جدید
جواب سوال اولتو نمیدونم ولی بنزویین به شکل پودر تقریبا مایل به کرمه و مقدار خیلی کمی هم مایل به سبز فسفریه و به دلیل داشتن گروه عاملی کتونی و گروه عاملی الکلی ای که داره به این رنگ دیده میشه فرمولشم اینه C6H5-CO-CHOH-C6H5 :smile:

atish330

عضو جدید
مالییک اسید به شکل سیس هست وقتی اسید کلریدریک بهش اظافه میشه واکنش از طریق افزایش الکترو فیلی مارکونیکوف پیش میره و بعد از حرارت دادن به فوماریک اسید تبدیل میشه و چون فرم سیس قطبی و فرم ترانس غیر قطبی هست مالییک اسید در اسید حل میشه ولی فوماریک اسید حل نمیشه

peimanaliasghari

عضو جدید
نیاز به کمک! اونم فوری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نیاز به کمک! اونم فوری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کی میدونه تو آزمایش آلدولی بین بنزآلدهید و استون (سنتز دی بنزال استون) وقتی دما بالا باشه چه واکنش جانبی ای بین بنزآلدهید و سود اتفاق می افته؟
لطفا کمکم کنید
فوری لازمش دارم

jamalia111

عضو جدید
سلام.چیز خاصی نمیشه.وقتیOH به کربونیل حمله کنه.باعث کنده شدن H منفی از کربن کربونیل میشه که این به یه کرونیل از آلدهید دیگه حمله میکنه و محصولش یک الکل و یک اسید میشه

raha_new2

عضو جدید
درباره استریفیکاسیون مطلب می خوام:evil:

استریفیکاسیون را می‌توان عکس عمل هیدرولیز در نظر گرفت. این واکنش بین اسیدهای چرب و الکل‌هایی نظیر گلیسرول اتفاق می‌افتد که در نتیجه عمل خارج شدن مولکول آب وتولید مونو، دی، تری گلیسرید می‌باشد. با استفاده از هیدرولیز و استریفیکاسیون می‌توان تری گلیسریدهایی با ترکیب دلخواه تولید کرد

chemlove

عضو جدید
سوال درمورد سنتز آسپرین ( درخواست فوری)

سوال درمورد سنتز آسپرین ( درخواست فوری)

سلام، میشه لطف کنید و به چند سوال پاسخ بدید؟:smile:
چرا در سنتز آسپرین نباید آب وجود داشته باشد؟
چرا دما نباید از 70 درجه بیشتر شود؟
مکانیسم استری شدن سالیسیلیک اسید و آسپرین بهمراه محصولات جانبی واکنش؟
محصولات آسپرین در محیط قلیایی؟

مرسی خیلی نیاز دارم:gol:

jamalia111

عضو جدید
سلام.اگه آب باشد به جای OH اسید به انیدرید حمله میکند و اگر آسپرین تشکیل شود به آن حمله میکند و دوباره واکنش برگشت میخورد.شاید در دمای بالا OH اسیدی هم بتواند به انیدرید حمله کند.مکانیسمش راحت است.چه جوری اینجا بنویسم؟محصولات آسپرین در محیط قلیایی یعنی چه؟خود آسپرین چی میشه ؟منظورتان اینه؟

chemlove

عضو جدید

سلام
خیلی لطف میکنید اگه پاسخ چندتا سوال رو به من بدید:smile:
مرسی:gol::gol:

مالئیک اسید در آب محلول است ولی فوماریک اسید نامحلول، علت را توضیح دهید؟
( میشه با استفاده از ممان دوقطبی دو ترکیب پاسخ بدید)

چرا مالئیک اسید آسانتر از فوماریک اسید به انیدرید تبدیل میشود؟
نحوه تشخیص فوماریک اسید از مالئیک بدون اندازه گیری خواص فیزیکی ؟

یه دنیا ممنون:gol::gol::gol::gol::gol:

chemist880

عضو جدید
سلام
خیلی لطف میکنید اگه پاسخ چندتا سوال رو به من بدید:smile:
مرسی:gol::gol:

مالئیک اسید در آب محلول است ولی فوماریک اسید نامحلول، علت را توضیح دهید؟
( میشه با استفاده از ممان دوقطبی دو ترکیب پاسخ بدید)

چرا مالئیک اسید آسانتر از فوماریک اسید به انیدرید تبدیل میشود؟
نحوه تشخیص فوماریک اسید از مالئیک بدون اندازه گیری خواص فیزیکی ؟

یه دنیا ممنون:gol::gol::gol::gol::gol:

سلام دوست عزیز

مالئیک اسید یک ترکیب قطبی ، دارای ساختار سیس و ممان دوقطبی ست، فوماریک اسید از نظر فرمول مشابه مالئیک ولی از نظر ایزومری دارای ساختار ترانس است با توجه به ساختار ترانس و داشتن مرکز تقارن یک ترکیب غیر قطبی می باشد.

حلالیت در آب نیز یکی از روشهای شناسایی این دو ترکیب است.
برای تبدیل مالئیک اسید و فوماریک به انیدرید باید یک مولکول آب حذف شود که مالئیک اسید با داشتن ساختار سیس این حذف آب را سریعتر انجام میدهد.

یاغیش

عضو جدید

سلام خوب هستین من نیاز فوری به مطلب درمورداستانیلید داشتم
اگه ممکنه سریع باشه تئوری ومکانیسم این ماده یعنی تهیه ی استانیلید
ممنون