سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

SOGOL29

عضو جدید
سلام دوستان لطفا اگه کسی جواب سواله منو میدونه کمکم کنه می خواستم اگه اطلاعاتی در مورد پیوند کربن_مس در FTIR دارید بهم کمکم کنید.

سلام
وقت بخیر
من مهندسی شیمی هستم
اما ی سوال آلی دارم
در هتروسیکلها، مزیت 5 حلقه ای ها به 6 حلقه ای ها چی هست؟ و کلاً 5 حلقه ای با دو هترو اتم نیتروژن چه ویژگی های منحصر بفردی داره؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
وقت بخیر
من مهندسی شیمی هستم
اما ی سوال آلی دارم
در هتروسیکلها، مزیت 5 حلقه ای ها به 6 حلقه ای ها چی هست؟ و کلاً 5 حلقه ای با دو هترو اتم نیتروژن چه ویژگی های منحصر بفردی داره؟

سلام.
اول اینکه هتروسیکل های آروماتیک با غیر آروماتیک حسابشون جداست و بحثشون هم همینطور.
موضوع بعدی اینکه سوالتون درسته آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 5 حلقه ای و 6 حلقه ای؟؟ فکر نمیکنم توی شیمی آلی شما که مهندسی هستید چنین ترکیبات پیچیده و گنده ای بحث بشه!
حالا با فرض اینکه منظورتون 5 ضلعی و 6 ضلعی هست میشه گفت با توجه به اینکه هر ساختار شرایط و ویژگی های خودش رو داره نمیشه گفت مزیتی دارن، منتها اگه خیلی اصرار دارید میتونیم بگیم که در هتروسیکل های غیرآروماتیک چون 5 ضلعی فشار حلقه یا فشار کششی حلقه بیشتری دارند واکنش پذیرترند تا بتونن از این فشار خلاص بشن، پس جایی که نیاز باشه زود واکنش داده بشه، میتونیم از این ترکیبات استفاده کنیم. در آروماتیک ها هم ترکیب 5 عضوی و 6 عضوی با توجه به شرایط واکنش پذیری متفاوتی دارند.
کلا نمیشه مزیت گفت برا 5عضوی و 6 عضوی نسبت به هم، چون هر کدوم ویژگی های خودشون رو دارند و بسته به اینکه در چه شرایطی قرار بگیرند و یا اینکه چه استخلافاتی بهشون وصل باشه اثرات و واکنش های متفاوتی رو انجام میدن.

ترکیب معروف 5 حلقه ای با دو اتم نیتروژن رو بش میگن ایمیدازول که یه ترکیب آروماتیک با 6 تا پای-الکترون، و پایداره، تو آب محلوله و ویژگی دیگش اینه که آمفوتره ینی توی شرایط مختلف هم میتونه باز باشه و هم اسید. کاربردهاشو میتونی تو نت سرچ کنی.
اما با توجه به استخلافات مختلفی که روی ترکیب ممکنه قرار بگیره ویژگی هاش تغییر میکنه.

پ.ن: لطفا سوالتون رو یه جا بپرسید.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوستان برای کسی که بخواد شیمی الی رو از صفر شروع کنه چه جزوه و کنابهایی رو معرفی میکنید؟
ممنون

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
نه برای یادگیری
میخوام زمینه کاریمو عوض کنم.برم سنتز و کاتالیست.تو رمینه فعلی نیازی به شیمی الی نبود منم چیزی یادم نیست.
ولی الان باید قوی باشم

شیمی آلی کری برای شروع خیلی خوبه...
پیشرفته اش برای ارشد تدریس میشه.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون
اسمش دفپق چیه؟ اون مقدماتیش منظورمه.اخه سرچ کردم اکثرا نوشته پیرفته

بچه ها چند سال پیش لوی دانشگاه خریدند...اوایلش خیلی روون و ساده است....این مال جلد 2
[h=1]شيمي آلي (كري جلد دوم)[/h] Home > کتاب > شيمي آلي (كري جلد دوم)

$28,000.00
Authors: دكتر سيد محمود شريفي مقدم كاخكي, دكتر حسين مهدوي, دكتر مريم كلانتري, دكتر قدسي محمدي زياراني, دكتر كتايون مرجاني
Series: گروه تخصصي شیمی و مهندسی شیمی, Book 0
Publisher: جهان جام جم

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنون
اسمش دفپق چیه؟ اون مقدماتیش منظورمه.اخه سرچ کردم اکثرا نوشته پیرفته
اینم جلد اولش

شيمي آلي (كري جلد اول)
[h=1]شيمي آلي (كري جلد اول)[/h] Home > کتاب > شيمي آلي (كري جلد اول)

$28,000.00
Authors: رباب اردكاني, دكتر داوود نوري شرق, دكتر مهشيد نيك پور نزهتي, دكتر منظربانو اثني عشري
Series: گروه تخصصي شیمی و مهندسی شیمی, Book 0
Publisher: جهان جام جم
Publication Year: 1392

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
میتونی انگلیسیش و راحت دانلود کنید...کلش و کپی پیست کن و بعد دانلود کن
اینم اسم انگلیسیش(PDF)

Organic Chemistry Study guide 4th ed - Francis Carey

....

آخرین ویرایش:

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میتونی انگلیسیش و راحت دانلود کنید...کلش و کپی پیست کن و بعد دانلود کن
اینم اسم انگلیسیش(PDF)

Organic Chemistry Study guide 4th ed - Francis Carey

....

خیلی ممنون
جزوه ای برا یادگیری هم هست؟ چون جزوه کلاسی معمولا قابل فهم تره.به زبان عامیانه نوشته شده
البته کتاب عالیه.منتها برا من ی جزوه هم لازمه فک کنم

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون
جزوه ای برا یادگیری هم هست؟ چون جزوه کلاسی معمولا قابل فهم تره.به زبان عامیانه نوشته شده
البته کتاب عالیه.منتها برا من ی جزوه هم لازمه فک کنم
به نظر من از جزوه کاملتر و روونتره...بعضی کتابخونه ها هم دارنش...

آخرین ویرایش:

jeeex.2

عضو جدید
با سلام یه تحقیق در مورد موارد زیر میخوام
واکنش دو جزئی بنزالدهید و دایمدون
واکنش 3 جزئی بنزالدهید دایمدون 2 نفتول
یه چیز کلی باشه مثلا ساختار و خواصشون

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان شیمی

خاستم مولکول قطبی و غیر قطبی رو به زبان ساده برام توضیح بدین ک قابل فهم باشه ...

متشکر

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان شیمی

خاستم مولکول قطبی و غیر قطبی رو به زبان ساده برام توضیح بدین ک قابل فهم باشه ...

متشکر

سلام
داداش سرچ کن توی نت هست.باید توضیحش رو با شکل ببینی خیلی بهتره.بعد سوالی داشتی بیا بپرس

mohammad_72

عضو جدید
سلام دوستان .میخواستم تفاوت نقطه جوش نیتروبنزن وبوتیل بنزن رو با توضیحش بدونم....واینکه استادش گفته آلکان رو راست زنجیر در نظر بگیرین ....اصلا همچین چیزی ممکنه؟ممنون میشم کمکم کنید

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میدونه چطوری میشه نفوذ رزین اپوکسی رو داخل یه بدنه سرامیکی متخلخل افزایش داد؟
بدنه رو که داخل رزین میذارم رزین فقط درحد یک میلیمتر نفوذ میکنه و بعد سخت میشه
ماده ای هست که باعث افزایش نفوذ رزین بشه
خودم استون و تینر و زایلن رو برای رقیق کردن استفاده کردم ولی جواب نداد
امکان استفاده از فشار رو هم ندارم
فقط میتونم نمونه ها رو غوطه ور کنم

با تشکر فراوان

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی میدونه مفهوم مولکول قطبی و غیرقطبی چیه

مثلا به یکی میگیم مولکول قطبیه..چجور بفهمونیمش قطبی ینی چی...فرض کنین کلا رشتش شیمی نیست

مثلا قطب ینی چی؟چرا میگن قطبی این کلمه قطب از چی گرفته شده
و کلا مفهوم قطبی غیر قطبی به شیوه ی روان و سلیس بدون توضیحاتی درباره ساختار لووویس و الکترونگاتیویو اینا...

گفتم مثلا فرض کنین یکی که دیپلم داره قراره براش توضیح بدیم

ممنون

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام دوستان

کسی میدونه مفهوم مولکول قطبی و غیرقطبی چیه

مثلا به یکی میگیم مولکول قطبیه..چجور بفهمونیمش قطبی ینی چی...فرض کنین کلا رشتش شیمی نیست

مثلا قطب ینی چی؟چرا میگن قطبی این کلمه قطب از چی گرفته شده
و کلا مفهوم قطبی غیر قطبی به شیوه ی روان و سلیس بدون توضیحاتی درباره ساختار لووویس و الکترونگاتیویو اینا...

گفتم مثلا فرض کنین یکی که دیپلم داره قراره براش توضیح بدیم

ممنون

منظور از قطب: سَر، سمت، سو، هستش

وقتی میگیم پیوند قطبی هستش یعنی پیوند بین دو اتم غیرمشابه هستش پس پیوند ما دارای دو سَر میشه: قطب منفی و قطب مثبت.

و وقتی میگیم پیوند غیرقطبی هستش یعنی پیوند بین دو اتم مشابه برقرار شده پس سر مثبت و منفی نداریم مثل Cl - Cl

اما
مولکول قطبی وقتی هستش که دو تا اتم غیرمشابه باهم پیوند برقرار میکنن و یکیشون بار الکتریکی بیشتری داره. پس باعث میشه

کل مولکولمون توزیع یکنواخت بار نداشته باشه.

این پیوند رو مثل یک طناب در نظر بگیرید که یکی از سَرها زورش بیشتره! یعنی یک سر پیوند در این مولکول، احتمال بیشتری برای حضور

الکترون داره، پس اتمی که الکترون خواه تر هستش الکترونهای پیوندی رو بیشتر به سمت خودش میکشه در نتیجه اون سر منفی تر

هستش و میشه قطب منفی، و اتمی که حضور الکترونها در اطرافش کمتر هستش، دارای قطب مثبت میشه.

در مولکولهای چند اتمی هم باید دید اتمهایی که به اتم مرکزی متصل هستن یک شکل هستن یا نه! اگر بودند و به یک اندازه اتم مرکزی

رو به سمت خودشون میکشیدن میشه مولکول ناقطبی (مثل مثال Cl-Cl )

اما اگر اتمی از نظر الکترونی اتم مرکزی رو بیشتر به سمت خودش کشید و اتم دیگه کمتر، مولکول قطبی هست چون داره توزیع یکنواخت

بار الکتریکی رو بهم میزنه.

در نهایت باید این مفاهیم رو به الکترون خواهی و الکترونگاتیوی ربط و با استفاده از اونها توضیح داد...

ahmadi4030

عضو جدید
سلام دوستای شیمی دان عزیز

میخواسم یه رفرنسی کتابی برای مطالعه با ترکیبات جامد آتش زا معرفی کنید....دنبال ترکیبی جامد هستم که دمای حدود 1000 بدون انفجار تولید کنه.ممنون میشم.

یا علی

Squid

عضو جدید
سلام
من نمونه سوال برای شیمی آلی در مورد سنتز پله یه پله می خواستم ( بیشتر بین سه تا ۵ مرحله کافیه)
ممنون.

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال
سلام به همگی
دوستان میخواستم محلول پلی وینیل الکل(لیگاند) با نیکل(فلز) رو تهیه کنم
به روش محلولی از PVA و نیکل(II) نیترات استفاده کردم
سوالی که دارم برای احیای نیکل نیترات و تهیه یون نیکل : به چند نمونه حرارت دادم (هشتاد درجه)، و در چند نمونه از احیاگر DMF استفاده کردم
متاسفانه هنوز تست نگرفتم منتها هییچ تغییر رنگی مشاده نکردم)))): و در مقاله ها هم درباره رنگ چیزی نگفتن، با توجه به اینکه نیکل نیترات سبز رنگه خودم احتمال میدم باید سبز بشه

از طرفی جداگانه در باره احیای حرارتی نیکل نیترات خوندم انگار دمای 500-600 اعمال کرده بودن که چون حلالم آبه میپره
لطفاگه میتونین راهنماییم کنین(:)

Arash.pch

عضو جدید
سلام یه سوال دارم
بنده به رشته شیمی دارویی علاقه دارم اما این رشته در مقطع کاشناسی حذف شده و دکتری تخصصی به این رشته اضافه شده حالا الان باید در مقطع کارشناسی با چه گرایشی شروع کرد که کمی به شیمی دارویی نزدیک باشه
با سپاس

ahmadrezabagheri

عضو جدید
سلام دوستان
کسی تا حالا طیف FTIR تحلیل کرده
من یه طیف دارم بلد نیستم برای پایان نامه میخواستم
اگر کسی میتونه کمک کنه به این شماره تو تلگرام پبام بده
09387563155