سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

bahare sefid

عضو جدید
سلام
لطفا هرکی میتونه فوری جواب بده.
میخوام بدونم تو سایت patent چه جوری دنبال لیست اختراعات بگردم و اطلاعاتی درمورد یه اختراع خاص پیدا کنم؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
میخوام بدونم تو سایت patent چه جوری دنبال لیست اختراعات بگردم و اطلاعاتی درمورد یه اختراع خاص پیدا کنم؟

سلام.
الان این درخواست مربوط به شیمی آلیه؟!!!
ببین شما یا میتونی توی گوگل پتنت سرچ کنی یا توی سایت های معروف پتنت مثل یو اس پتنت سرچ کنی که اونجا سرچ داره و میتونی موضوع دلخواهت رو سرچ کنی.
اگه منظور خاصی داری بگو تا توضیح بدن بچه ها

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

سلام.
الان این درخواست مربوط به شیمی آلیه؟!!!
ببین شما یا میتونی توی گوگل پتنت سرچ کنی یا توی سایت های معروف پتنت مثل یو اس پتنت سرچ کنی که اونجا سرچ داره و یمتونی موضوع دلخواهت رو سرچ کنی.
اگه منظور خواصی داری بگو تا توضیح بدن بچه ها
Free patent online هم هست
ولی همون گوگل پتنت از همه بهتره

mahsabanoo

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال از بین دو ترکیب زیر کدومش سریعتر تو استالی شدن شرکت میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من فک میکنم مربوط به شکل فضایی و هیبریداش میشه ولی نمیدونم جوابش چیه اگه کسی جواب بده ممنونش میشم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
چندتا سوال دارم که توی عکس زیر گذاشتم لطفاً دوستان جواب بدهند.
مشاهده پیوست 183621
http://s5.picofile.com/file/8103115618/55.png
ممنون.

اول یه توصیه دوستانه به همه شما عزیزان دارم، سعی کنید روی مسئله هایی که اساتید بهتون میدن فک کنید
برید توی کتابا بگردین، سرچ کنید توی اینترنت، بعد که اصلن به نتیجه نرسیدید اینجا مطرح کنید.
دوستان جواب سوال را میدن ولی نهایتا خودتان ضررش را میبینید چون ممکنه یه روزی نیاز به همین دانشی داشته باشین که امروز باید براش تلاش میکردین. توی این لحظه کتاب و اینترنت دسترسی هست، زمانی را تصور کنید که هیچ دسترسی به هیچ منبعی ندارید و هر چی را یاد گرفتین باید پیاده کنید. سعی کنید همه مطالب را کاملا یاد بگیرید.

در مورد سوال اولتون:
وقتی که یه گروه بزرگ کنار کتون داریم، مجبوریم اسم اونو با "ایل" خطاب کنیم، (برگرفته از ایل آلکیله)
اینجا چون فنانترن شما بزرگه باید یه شماره هم بگیره که کتون در کدوم موقعیتش قرار گرفته
خب تا اینجا میشه 4-فنانتریل (علتش به نحوه شماره گذاری حلقه های آروماتیکی برمیگرده که مطالعه کنید)
بعد چون CH[SUB]3[/SUB]CO کنار فنانتریل قرار گرفته و فنانتریل بزرگترین گروهه، کربن فنانتریل شماره 1 را میگیره، پس میشه 1-(4-فنانتریل) یا به نوعی دیگه 1-(فنانترن-4-ایل) و گروه
CH[SUB]3[/SUB]CO هم میشه اتنون چون کتونه!

در مورد سوال دومتون:
مکانیسم این واکنش در کتاب موریسون کاملا به وضوح نگاشته شده ;)

در مورد سوال سوم:
قسمت الف را نمیدونم متاسفانه ولی احتمال داره بای فنیل تشکیل شه.
قسمت آخر هم یه فریدل کرافتس دوجانبه است و به صورت حلقه درمیاد.

بیشتر تلاش کنید تا موفق شید
;)

پیوست ها

• q.gif
    q.gif
    5.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

54675

عضو جدید

اول یه توصیه دوستانه به همه شما عزیزان دارم، سعی کنید روی مسئله هایی که اساتید بهتون میدن فک کنید
برید توی کتابا بگردین، سرچ کنید توی اینترنت، بعد که اصلن به نتیجه نرسیدید اینجا مطرح کنید.
دوستان جواب سوال را میدن ولی نهایتا خودتان ضررش را میبینید چون ممکنه یه روزی نیاز به همین دانشی داشته باشین که امروز باید براش تلاش میکردین. توی این لحظه کتاب و اینترنت دسترسی هست، زمانی را تصور کنید که هیچ دسترسی به هیچ منبعی ندارید و هر چی را یاد گرفتین باید پیاده کنید. سعی کنید همه مطالب را کاملا یاد بگیرید.

در مورد سوال اولتون:
وقتی که یه گروه بزرگ کنار کتون داریم، مجبوریم اسم اونو با "ایل" خطاب کنیم، (برگرفته از ایل آلکیله)
اینجا چون فنانترن شما بزرگه باید یه شماره هم بگیره که کتون در کدوم موقعیتش قرار گرفته
خب تا اینجا میشه 4-فنانتریل (علتش به نحوه شماره گذاری حلقه های آروماتیکی برمیگرده که مطالعه کنید)
بعد چون CH[SUB]3[/SUB]CO کنار فنانتریل قرار گرفته و فنانتریل بزرگترین گروهه، کربن فنانتریل شماره 1 را میگیره، پس میشه 1-(4-فنانتریل) یا به نوعی دیگه 1-(فنانترن-4-ایل) و گروه
CH[SUB]3[/SUB]CO هم میشه اتنون چون کتونه!

در مورد سوال دومتون:
مکانیسم این واکنش در کتاب موریسون کاملا به وضوح نگاشته شده ;)

در مورد سوال سوم:
قسمت الف را نمیدونم متاسفانه ولی احتمال داره بای فنیل تشکیل شه.
قسمت آخر هم یه فریدل کرافتس دوجانبه است و به صورت حلقه درمیاد.

بیشتر تلاش کنید تا موفق شید
;)
ممنون از لطفتون
توصیتون کاملاً بجا و صحیحه اما این سوالات اساتید نبودن و سوالات خودم هستند.
البته من خیلیاشونو خودم نوشتم ولی شک داشتم و قسمت C رو هنوز نفهمیدم اگه مکانیزمشو بگید ممنون میشم.
و سوال دو توی جلد چندم کتاب موریسون و کدوم فصل یا صفحشه، چون من کتاب های جلد دو و سه ولهارد رو دارم،اگه فصل یا صفحه بهمراه جلد موریسون رو بگید ممنون میشم.

در مورد گزینه الف فکر میکنم یک OT روی حلقه بنزن قرار بگیره البته همونطور که گفتم شک دارم.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از لطفتون
توصیتون کاملاً بجا و صحیحه اما این سوالات اساتید نبودن و سوالات خودم هستند.
البته من خیلیاشونو خودم نوشتم ولی شک داشتم و قسمت C رو هنوز نفهمیدم اگه مکانیزمشو بگید ممنون میشم. ;)
و سوال دو توی جلد چندم کتاب موریسون و کدوم فصل یا صفحشه، چون من کتاب های جلد دو و سه ولهارد رو دارم،اگه فصل یا صفحه بهمراه جلد موریسون رو بگید ممنون میشم.
الان کتاب موریسون پیشم نیست آخه!! توی فصل فنول ها را باید نگاه کنید فکر کنم جلد دوم کتاب فصل های اوله!!
در مورد گزینه الف فکر میکنم یک OT روی حلقه بنزن قرار بگیره البته همونطور که گفتم شک دارم. OT چی هست؟؟؟؟
...........:gol:;)

پیوست ها

• mech.gif
    mech.gif
    3.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اطلاعات در مورد توتومریزاسیون به فارسی میخوام
یا حتی اگه میشه ی کتاب معرفی کنین
با سپاس

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اطلاعات در مورد توتومریزاسیون به فارسی میخوام
یا حتی اگه میشه ی کتاب معرفی کنین
با سپاس

سلام.
تا اونجا که من یادم میاد توی کتاب آلی 3 ولهارد کامل توضیح داده، فک کنم فصل کربوهیدراتهاش بود

quan

عضو جدید
سلام
دوستان یه مولکول دارم که ماکزیمم راندمانش غلظت 100ppm و بعد از اون فعالیت کم میشه، پیوندهای هیدروژنی بین مولکولی رو بررسی کردم اما نمی تونه توجیهش کنه!!!!!!!!!! کسی علت دیگه واسش حدس میزنه؟ اگه تا فردا شب جواب بدین ممنون میشم

abbas67set

عضو جدید
سلام
چطور میشه تشخیص داد در یک فراورده نفتی کدام گروه از هیدروکربن ها (پارافین ها، اروماتیک ها و ...) غالب هستند؟
ممنون

amirdolu

عضو جدید
سلام
چطور میشه تشخیص داد در یک فراورده نفتی کدام گروه از هیدروکربن ها (پارافین ها، اروماتیک ها و ...) غالب هستند؟
ممنون
سلام بر شما
بهترین راه برای تشخیص آنالیز کردن کردن آن است. که با انواع مختلف طیف سنج ها می تونید اینکارو انجام بدین. البته هم هزینه بره و هم وقت گیر .
برای فرآورده های نفتی معمولا واحد تولید کننده توی دیتاشیت فراورده نوع غالب رو ذکر میکنه.
چند تست ساده شیمیایی هم وجود داره تا خانواده های اصلی رو مثل آروماتیک ها از پارافین ها یا هیدروکربن های اشباع از هم تفکیک کنیم. که البته باید توی آزمایشگاه انجام بشه.

rambo7777

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه چطور از روغن های سوخته ماشین یا ترکیبات دیگه نفتی میشه تو آزمایشگاه قیر درست کرد ؟

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام من به استاندارد ASTM 4603 احتیاج دارم میخواستم ببینم کسی می تونه کمکم کنه.

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام

سلام

سلام یه سوال دیگه داشتم می خواستم ببینم چه جوری میشه فنل جامدو به فنل مایع تبدیل کرد ؟اگر ممکنه نسبتاش رو هم بگید. ممنون می شم

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام یه سوال دیگه داشتم می خواستم ببینم چه جوری میشه فنل جامدو به فنل مایع تبدیل کرد ؟اگر ممکنه نسبتاش رو هم بگید. ممنون می شم

سلام
استاندارد را میتونید تو تالار درخواست مقالات مطرح کنید.
برای تهیه فنل مایع،

1. Take 100g phenol bottle to fume hood, open it, and pour in ~ 100 ml 50 mM TrisCl pH 8. Close lid tightly and shake gently. Leave to stand for an hour or two until the phenol liquifies and the phases are separated.
  2. Remove the supernatant with a pipette (dispose into the 'chlorinated solvent waste' container). Add a further 100 ml 50 mM TrisCl pH8 and shake gently. Let stand for a few minutes to separate.
  3. Repeat step #2 four or five times until the pH of the supernatant is between 7 and 8. Use pH strips to check.
  4. Make 10 - 20 ml aliquots in Falcon tubes. Add 10 ml 50 mM TrisCl pH 8 to each.
  5. Store upright in polystyrene trays in the freezer at -20°C

• Like
واکنش ها: quan

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی میدونه چطور از روغن های سوخته ماشین یا ترکیبات دیگه نفتی میشه تو آزمایشگاه قیر درست کرد ؟

سلام مهندس،
برای تبدیل روغن به قیر باید روش تقطیر تخریبی یا پیرولیز را استفاده کنید. برای این کار، باید با ست کردن یه سیستم تقطیری، روغن را تو دمای بالا حرارت بدید.
یه سری فیلم آموزشی به هم پیوسته است که 7 قسمته، حجم هر کدام حدود 12-17 مگابایته. به نکاتی که تو فیلم میگه دقت کنید.

http://uploadboy.com/zo60u3xafsfp.html
http://uploadboy.com/xxjgf6d889oj.html
http://uploadboy.com/w0314dk24uhf.html
http://uploadboy.com/nqfr9vycsg62.html
http://uploadboy.com/eacw47znbch3.html
http://uploadboy.com/upy33dcjoeen.html
http://uploadboy.com/smaoh9a365st.html

اینم یه کتاب قدیمی در مورد تقطیر تخریبی
http://uploadboy.com/f7315mgrbai8.html

​موفق باشید ;)

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام
ممنون از راهی که گذاشتین برام برا مایع کردن فنل ولی من تو آزمایشگاه محل کارم بهم فقط اتانول دادند و گفتند با استفاده از این فنل را مایع کنید از طریق حل کردن یا شاید اصلشم این باشه که فنل رو به حالت محلول باید در بیارم و من از این راه اگه بخوام برم نمیدونم چند گرم فنل رو با چه قدر اتانول ترکیب کنم ؟آیا گرما می خواد یا نه؟من این محلول فنول رو می خوام با تترا کلرو اتان به نسبت 60 به 40 ترکیب کنم نمونه پلی اتیلن ترفتالات رو داخلش بریزم بوسیله ویسکومتر شیشه ای ویسکوزیته ذاتی پلی اتیلن تر فتالات رو اندازه بگیرم خواهش می کنم کمکم کنید.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از راهی که گذاشتین برام برا مایع کردن فنل ولی من تو آزمایشگاه محل کارم بهم فقط اتانول دادند و گفتند با استفاده از این فنل را مایع کنید از طریق حل کردن یا شاید اصلشم این باشه که فنل رو به حالت محلول باید در بیارم و من از این راه اگه بخوام برم نمیدونم چند گرم فنل رو با چه قدر اتانول ترکیب کنم ؟آیا گرما می خواد یا نه؟من این محلول فنول رو می خوام با تترا کلرو اتان به نسبت 60 به 40 ترکیب کنم نمونه پلی اتیلن ترفتالات رو داخلش بریزم بوسیله ویسکومتر شیشه ای ویسکوزیته ذاتی پلی اتیلن تر فتالات رو اندازه بگیرم خواهش می کنم کمکم کنید.

سلام
محلول آماده سیگمای این مخلوط این درصدا را داره:
tetrachloroethane 39.5-40.5 g/mL
phenol 59.5-60.5%wt
مطمئن نیستم درست میگم یا نه!
فنول را تو حداقل مقدار ممکن اتانول حل کنید، از گرما هم میشه استفاده کنید.
واحد %wt یعنی درصد وزنی، پس 60 درصد وزنی یعنی اینکه فنول حل شده را اگه 60 گرم میریزید، 40 گرم تتراکلرواتان باید بریزید. اینجا مقدار اتانول به نظرم مهمه چون اون هم وزن داره.

وزن اتانولی را که میریزید را نباید در نظر بگیرید.

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام ممنون از راهنماییتون یعنی شما میفرمایید که مخلوط اماده این دو تا هستش؟
من الان اون قسمت از متنی که توی استاندارد به این اشاره کرده رو براتون می ذارم میشه کمک کنید ببینم که ایا همین محلول سیگمایی که شما میگید هست یا نه؟

Phenol/1,1,2,2-tetrachloroethane Solution, 60/40
weight % mixture (0.5 % moisture maximum, protected in such
a manner as to maintain this maximum level). Protect PET
against the degradation which has been found to occasionally
occur during the heating stage in 10.3 through the addition ofa hydrogen chloride scavenger to the solvent,
weight % n-octyl-bis-(isoethyl mercaptoacetate).

amirdolu

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز
در مورد واکنش های on water کسی چیزی می دونه ؟
چطور بدون افزایش سورفکتانت به صورت امولوسیون انجام میشه؟
تفاوتش با واکنش هایی که توی آب انجام میشه چیه؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز سلام، با عرض معذرت بابت تاخیر در پاسخ دادن به سوالتون :D
در مورد واکنش های on water کسی چیزی می دونه ؟ معمولا به واکنشهایی میگن که اگه با آب انجام شه سرعت واکنش خیلی بیشتر از موقعیه که حلالهای آلی استفاده میشه. این جور واکنشها با آب امولسیون تشکیل میدن که میشه نوآرایی کلیزن را تو رده این واکنشها قرار داد.
چطور بدون افزایش سورفکتانت به صورت امولوسیون انجام میشه؟
تفاوتش با واکنش هایی که توی آب انجام میشه چیه؟
خیلی مطمئن نیستم ولی به نظرم جواب سوال شما به شیمی فیزیک آلی برمیگرده. منظورم حدواسطهاییه که این وسط تشکیل میشه.
میدونید که امولسیون، پخش شدن دو مایع داخل هم هست، مثلا سس مایونز یه نوع امولسیونه. روغن در حالت عادی تو سرکه حل نمیشه، تخم مرغ که میزنن این دوتا را تو هم نگه میداره علتش هم به این برمیگرده که پروتئین داخل تخم مرغ دو تا دست داره که از یه سمت به روغن و از سمت دیگه به سرکه متصل میشه.

خودتون بهتر میدونید که آب قطبیه، این جور واکنشها یا واکنشگر خصلت قطبی داره یا حدواسط قطبیه. وقتی آب را میریزید دو حالت پیش میاد، یا پیوند هیدروژنی میدن یا برهم کنش های دوقطبی-دوقطبی دارند. برای همین آب میتونه این مواد را داخل خودش نگه داره و امولسیون تشکیل شه. معمولا بحث قطبیت حدواسطها اهمیت بیشتری دارن.

امیدوارم مطلب را رسونده باشم و شما به جوابتان رسیده باشین ;)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ممنون از راهنماییتون یعنی شما میفرمایید که مخلوط اماده این دو تا هستش؟
من الان اون قسمت از متنی که توی استاندارد به این اشاره کرده رو براتون می ذارم میشه کمک کنید ببینم که ایا همین محلول سیگمایی که شما میگید هست یا نه؟

Phenol/1,1,2,2-tetrachloroethane Solution, 60/40
weight % mixture (0.5 % moisture maximum, protected in such
a manner as to maintain this maximum level). Protect PET
against the degradation which has been found to occasionally
occur during the heating stage in 10.3 through the addition ofa hydrogen chloride scavenger to the solvent,
weight % n-octyl-bis-(isoethyl mercaptoacetate).
تو منابع اشاره ای به اتانول نشده! امتحان کنید شاید فنول را بشه همینطوری توی تترا کلرواتان حل کرد. اگه حل نشد از همون روشی که گفتم پیش برید.

javamohandes

عضو جدید
سلام دوستان سال نو مبارک .
اگه ممکنه درمورد روش تولید آب صابون تراشکاری مطلب بذارید. ( اون ماده ای که با روغن مخلوط میشه اسم شیمیایی و اسم تجاریش چیه؟) .
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم. اصلا تولیدش صرفه اقتصادی داره؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به دوستان شیمیستی
یک شمش مس لایه زرد رنگی (مسی رنگی) روی خودش داره. که باعث میشه جریان دهی پایین تری داشته باشه . واسه همین شمش مسی رو با ماده ای شستشو میدن و این لایه مسی رنگ از بین میره و تقریبا نقره ای میشه . میخواستم اسم و نوع مواد رو بدونم .
با تشکر

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان سال نو مبارک .
اگه ممکنه درمورد روش تولید آب صابون تراشکاری مطلب بذارید. ( اون ماده ای که با روغن مخلوط میشه اسم شیمیایی و اسم تجاریش چیه؟) .
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم. اصلا تولیدش صرفه اقتصادی داره؟

سلام مهندس،

آقا این فرمولاسیونش را میفروشن :w15: چقدر میدی بگم؟ :D

گذشته از شوخی، یه سری اطلاعات کلی دارم که شاید به دردت بخوره. جزئیاتش را نمیدونم. شاید بچه ها اگه بیان بیشتر بتونن توضیح بدن.

مهم ترین دلیل برای استفاده از این صابون ها، خنک کردن مته ی تراشه، بخاطر اصطکاک دما بالا میره برای همین باید خنک شه از طرف دیگه، گرد و غبار حاصل از تراشکاری با این جریان کفی شسته میشه.
کلا چهار نوع از این به اصطلاح صابون تراشکاری داریم. نوع پتروشیمیایی، سنتزی، نیمه سنتزی و گیاهی.

تو نوع پتروشیمیایی از پارافین ها استفاده میشده اما چون تو آب حل نمیشن و اینکه امکان آتش سوزی آن ها در اثر اصطکاک فلزات و جرقه زیاده، خیلی کمتر استفاده میشن.

نوع سنتزی و نیمه سنتزی از سورفکتانت ها استفاده میکنن. تو این لینک میتونی یه سری از این سورفکتانت ها و کاربردشان رو ببینی. خصلت خوب سورفکتانت ها اینه که توی آب بخوبی حل میشن از طرفی روغن را هم خوب حل میکنن. افزودنی هایی که برای بهتر شدن خواص به کار میره هم توی این سورفکتانت ها حل میشه.

اما نوع گیاهی ش مونده، تو نوع گیاهی از روغن های طبیعی که تری گلیسیریدهای گیاهی و روغن درخت نخل (پالم) هست استفاده میکنن.
ازونجایی که اپراتور تراشکار، مستقیما در تماس با کف این صابونه، سلامتی آن وابستگی شدیدی به روغن مورد استفاده داره. معمولا سورفکتانتهای سنتزی و نیمه سنتزی را برای صنایع بزرگ که انسان تماس مستقیم با کف نداره و بیشتر کار را ربات ها انجام میدن، استفاده میشن. روغنهای گیاهی را برای کارگاههای کوچک که اپراتورش انسان هست به کار میره.

این از بیس روغنی آنها. حالا میریم سراغ افزودنی ها.

خب، میدونی که روغن مایع را هم که برای غذا استفاده میشه یه گوشه ول کنی، می گنده. برای همین باید افزودنیهای نگه دارنده بهش اضافه کنن تا نگنده. این قانون برای همه روغنها صادقه و اینجا هم به کار میره. به مرور زمان با رشد باکتری ها و قارچها توی این مایع، باعث گندیدن ان میشه برای همین از نگه دارنده استفاده میکنن تا مانع رشد باکتری ها بشن. معمول ترین نگه دارنده هم که همه جا استفاده میشه سدیم بنزواته.

بخاطر استفاده از ترکیبات کلردار و سولفور دار تو بعضی از فرمولاسیون ها، حین تراشکاری HCl و H2S آزاد میشه. این باعث میشه که pH کف پایین بیاد و احتمال خوردگی برای قطعه ای تراش میشه بالا میره. برای همین از یه ترکیب که محلول را به یه بافر تبدیل کنه استفاده میکنن. سدیم کربنات و تری اتانول آمین استفاده میشه. به محض تولید اسید حین تراش، این ترکیبات با اسید واکنش میدن و pH محیط ثابت میمانه.

دسته بعدی افزودنی ها، ترکیبات ضد خوردگی هست. این ترکیبات انواع مختلفی دارن، نمونه ش همان ترکیبیه که میریزن تو ضد یخ ماشین (رنگ سبز ضد یخ همان ماده ضد خوردگیه).

یه دستور کلی پیدا کردم، نمیدونم درست کار میکنه یا نه!!! هیچ مسئولیتی را به عهده نمیگیرم :D
اگه 70 قسمت آب داری، 20 قسمت تری اتانول آمین و 10 قسمت روغن قابل انحلال تو اب اضافه کن. حدودا 0.5 درصد کل این مواد هم سدیم بنزوات کافیه.

موفق باشی ;)

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به دوستان شیمیستی
یک شمش مس لایه زرد رنگی (مسی رنگی) روی خودش داره. که باعث میشه جریان دهی پایین تری داشته باشه . واسه همین شمش مسی رو با ماده ای شستشو میدن و این لایه مسی رنگ از بین میره و تقریبا نقره ای میشه . میخواستم اسم و نوع مواد رو بدونم .
با تشکر

سلام مهندس
دوست عزیز شما مطمئنی اصطلاح شستشو اینجا درسته؟ مس رنگش مسی ه دیگه :D با شستشو فقط آلودگی های سطحی و زنگ زدگی ها از بین میرن ولی هویتش همان رنگ مس زرده.
بنظرم این سخن شما به لایه پوشانی برمیگرده، معمولا فلزات را با یه ترکیب ضد خوردگی لایه پوشانی میکنن. فکر کنم با اطلاعاتی که شما گذاشتین سدیم دی کرومات با مقداری اسید سولفوریک استفاده میشه.

موفق باشی :gol: