سوالات و درخواست های شیمی فیزیکی اینجا مطرح شود

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
با سلام.
از دوستان کسی درباره Barker method برای بدست آوردن ضرایب فعالیت از روی کسر مولی و فشار جزئی چیزی میدونه؟
ممنون
سلام دوست عزیز
فک کنم باید مربوط به درس ترمودینامیک پیشرفته مهندسی شیمی باشه.
pdf که واسه دانلود میزارم توضیحات مربوط بهش و گفته :

DOWNLOAD

همینجور که خودتون گفین واسه به دست آوردن ضرایب فعالیت و فشار جزیی استفاده میشه، که اگه یه مخلوط از چند ماده داشته باشیم برای به دست آوردن پارامتر های 4 پسوندی مارگول استفاده میشه که معادلات اونم به این صورت هست :
ln g[SUB]1[/SUB] = x[SUB]2[/SUB][SUP]2[/SUP]{A[SUB]12[/SUB] + 2(A[SUB]21[/SUB] - A[SUB]12[/SUB])x[SUB]1[/SUB] + Cx[SUB]1[/SUB](3x[SUB]1[/SUB] - 2

ln g[SUB]2[/SUB] = x[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]{A[SUB]21[/SUB] + 2(A[SUB]12[/SUB] - A[SUB]21[/SUB])x[SUB]2[/SUB] + Cx[SUB]2[/SUB](3x[SUB]2[/SUB] - 2

که g1 , g2 ضرایب فعالیت فاز مایع است و A12 , A21 , C پارامتر ها هستند.
و تنها چیزی که برای روش بارکر تونسم واستون پیدا کنم این بود :

http://www.eng.usf.edu/~campbell/barker.html

امیدوارم تونسه باشم کمکتون کنم:gol:

البته اگه تو تالار مهندسی شیمی مطرح بشه مطمئنن بهتر میتونن کمکنون کنند.

amir4924

عضو جدید
سلام دوست عزیز
فک کنم باید مربوط به درس ترمودینامیک پیشرفته مهندسی شیمی باشه.
pdf که واسه دانلود میزارم توضیحات مربوط بهش و گفته :

DOWNLOAD

همینجور که خودتون گفین واسه به دست آوردن ضرایب فعالیت و فشار جزیی استفاده میشه، که اگه یه مخلوط از چند ماده داشته باشیم برای به دست آوردن پارامتر های 4 پسوندی مارگول استفاده میشه که معادلات اونم به این صورت هست :
ln g[SUB]1[/SUB] = x[SUB]2[/SUB][SUP]2[/SUP]{A[SUB]12[/SUB] + 2(A[SUB]21[/SUB] - A[SUB]12[/SUB])x[SUB]1[/SUB] + Cx[SUB]1[/SUB](3x[SUB]1[/SUB] - 2

ln g[SUB]2[/SUB] = x[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]{A[SUB]21[/SUB] + 2(A[SUB]12[/SUB] - A[SUB]21[/SUB])x[SUB]2[/SUB] + Cx[SUB]2[/SUB](3x[SUB]2[/SUB] - 2

که g1 , g2 ضرایب فعالیت فاز مایع است و A12 , A21 , C پارامتر ها هستند.
و تنها چیزی که برای روش بارکر تونسم واستون پیدا کنم این بود :

http://www.eng.usf.edu/~campbell/barker.html

امیدوارم تونسه باشم کمکتون کنم:gol:

البته اگه تو تالار مهندسی شیمی مطرح بشه مطمئنن بهتر میتونن کمکنون کنند.

ممنون از راهنماییتون.
لطف کردید

DEPOR

عضو جدید
با-سلام-چرادرواكنش-مربوط-به-گرماي-واكنش-از-سود-غليظ-استفاده-كرديم/-واقعا-دفعه-بيش-خيلي-مفيد-بودfa7alveh

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
با-سلام-چرادرواكنش-مربوط-به-گرماي-واكنش-از-سود-غليظ-استفاده-كرديم/-واقعا-دفعه-بيش-خيلي-مفيد-بودfa7alveh
خوب مگه گرمای خنثی شدن اسید و باز نمیخواین محاسبه کنین؟!
سود به دلیل اینکه سریع با رطوبت هوا مخلوط میشه و درصد خلوص اونو پایین میاره از غلیظ اون استفاده میکنند که درصد آب کمتری داشته باشه.یا به عبارتی احتمال خطا پایین بیاد و گرمای واکنش مورد نظر خودتونو با احتمال خطای کمتری محاسبه کنید.

alrazj

عضو جدید
معادله حالت بیتی-بریجمن

معادله حالت بیتی-بریجمن

کسی می تونه به من کمک کنه که مقدارZcرا برای معادله حالت بیتی بریجمن بدست بیادم؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کسی می تونه به من کمک کنه که مقدارZcرا برای معادله حالت بیتی بریجمن بدست بیادم؟

سلام، دوست عزیز دو تا معادله بریجمن داریم یکی اصلاح شده یکی هم اصلی، معمولا مقدار دما کاهیده و فشار کاهیده (نقصانی) رو بدست میاریم و از روی گراف که محور افقی فشار و عمودی دما هستش رو به هم وصل می کنیم و مقدار فاکتور z بحرانی رو بدست میاریم، منظورم شما این هستش یا روش اثباتی برای بدست آوردن فاکتور z بحرانی؟

alireza marufi

عضو جدید
آزمایش

آزمایش

با سلام.در آزمایش تعیین ضریب تقسیم ید بین آب وتولوئن چرا در قسمت تیتراسیون از فاز آلی5ccاما ازفازآبی 50ccبرمی داریم؟

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
با سلام.در آزمایش تعیین ضریب تقسیم ید بین آب وتولوئن چرا در قسمت تیتراسیون از فاز آلی5ccاما ازفازآبی 50ccبرمی داریم؟

سلام دوست عزیز

این قسمت هم نیگا کردین؟>>>>>
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/366385-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D8%B2%DB%8C%DA%A9

:gol:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
خب فک کنم تو گزارشکارا این جواب سوالا نباشه:D

واسه ضریب توزیع این تعریف است که :نسبت غلظت ماده حل شده در فاز استخراج کننده به غلظت ماده حل شده در فاز اولیه را ضریب توزیع می گویند.

خب آزمایش تعیین ضریب تقسیم ید را برای این انجام میدیم که ثابت کنیم ضریب تقسیم به غلظت بستگی نداره.

وید در فاز آبی کم محلول هست ولی در فاز آلی(تولوئن) بسیار خوب حل میشه.

alrazj

عضو جدید
سلام ممنون از توضیحتون من نمی دونستم که معادله ی اصلاح شده هم داره .اما من منظورم روش اثباتی هستش.با استفاده ازVcوPcوTc

آخرین ویرایش:

hadi arshad

عضو جدید
سلام دوستان. بنده کاربر جدید هستم.ممنون میشم حل تمرین(راهنما) کتاب مقدمه ای بر ترمو دینامیک آماری تالیف دکتر حسین و مهران آقایی انتشارات واحد علوم و تحقیقات رو برام بذارید؟
با تشکر

alrazj

عضو جدید
سلام دوستان ممکنه به من بگیدآیا دلتا Hذوب در نقطه سه گانه حالت خاصی داره؟وبرای محاسبه اش باید چکار کرد؟

schmichael

عضو جدید
سوالات امتحان شیمی فیزیک پیشرفته

1- گازی را با معادله در نظر بگیرید. اگر B را ثابت در نظر بگیریم در دو حالت B=+19 lit[SUP]-1[/SUP] و B=-21.1 lit[SUP]-1[/SUP] تغییرات دمایی یک مول گاز را به هنگام انبساط در خلاء تا حجم 2 لیتر را محاسبه کنید. (حجم اولیه گاز یک لیتر و دما را 273 کلوین فرض کنید)
2- تغییرات آنتروپی را به هنگام تغییر حجم به ذکر شده در مسئله اول را به دست آورید
3- نقش نیروهای بین مولکولی در فشار داخلی را بیان کنید.
4- تغییر آنتروپی را به هنگام تبدیل یک مول آب فوق سرد با دمای 10- درجه به یخ با دمای 10- درجه را محاسبه نمایید.
5- با استفاده از روابط ماکسول عبارتی را برای تغییرات آنتروپی بر حسب حجم محاسبه کنید.
dS=?
6-تعبیر مولکولی انتروپی را بنویسید.
7- در اثر تراکم برگشت پذیر و همدمای 052/0 مول گاز ایده آل در 260 درجه سانتیگراد حجم گاز به 3/1 مقدار اولیه اش می‏رسد. مقادیر w، q، DE، DS و DG را برای این فرایند محاسبه کنید.
8- وابستگي ضريب ژول تامسون را به دما و فشار بيان نماييد.

منبع: shamlouei.blogfa.com
هر کس به هر کدوم بتونه جواب بده ممنون میشم.

maryam.a

عضو جدید
پارامتر حلالیت hansen

پارامتر حلالیت hansen

سلام

اگر کسی با پارامتر حلالیت
hansen
آشناست؛ لطفا خبر بده تا من سوااتم را ازش بپرسم:(

m.m.AUT

عضو جدید
سلام
من یه سوال دارم درباره ی چرخه برگشت ناپذیر . آیا این چرخه وجوداره ؟اگه وجود داره به چه دلیل و چگونه؟

M E H R A N

عضو جدید
کسی میتونه یه منبع برا نکات کنکوری درس شیمی فیزیک و یه سری سوالات تستی بهم معرفی کنه؟

saeede sabouri

عضو جدید
سلام. کسی میدونه چطور میشه نشر فلورسانس رو زیاد کرد؟ یعنی چطور میشه ماده رو غنی کرد که 10 برابر شرایط معمولی نشر داشته باشه؟

mykamran

عضو جدید
سلام ببخشید ضریب ویریال این رابطه را از فاکتور تراکم پذیری میخواستم.
PV=RT(b+BP الان که من RT میدم به جمله اون وری بر اساس فاکتور تراکم پذیری b+BP میمونه درسته؟ بعد میتونم بگم چون بسط ویریال فشاری از1+BP+....بدست میاد میشه گفت که b=1 و بگم بسط فشاریش میشه این 1+BP یا نه به این راحتیم که نوشتم نیست؟ اگه میشه درستش را بگید چون نمیدونم باید چی کار کنم و فردا لنگ میشم.
باتشکر

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام
من یه سوال دارم درباره ی چرخه برگشت ناپذیر . آیا این چرخه وجوداره ؟اگه وجود داره به چه دلیل و چگونه؟

سلام
چزخه برگشت پذیر نه ! واکنش برگشت ناپذر
واکنش هایی که به صورت کامل مواد اولیه آن مصرف بشه و محصول نتواند به طرف تولید ماده اولیه برگردد یا به عبارتی موازنه و برگشتی نشود و گویند مثل تولید گاز یا تشکیل رسوب یا کمپلکس که در کل هیچ واکنشی به طور کامل و ایده ال بر گشت ناپذیر نیست و باز هم به صورت خیلی کم ماده اولیه تشکیل می شود!

:gol:

m.m.AUT

عضو جدید
خیلی ممنون که جواب دادی ولی منظور من چرخه برگشت ناپذیره نه فرایند برگشت ناپذیر؟میدونم که به احتمال زیاد وجود داره ولی نمیدونم بچه دلیل.استاد شیمی فیزیکمون این سوالو پرسیده گفته جوابشو با دلیل بیارید.:gol:

sevda1370

عضو جدید
کمک کنید

کمک کنید

با سلام
واکنش تعادلی so2+o2<==>so3 موجود است.
من به ثابت تعادل این واکنش نیاز دارم کسی می تواند به من تو این زمینه کمک کنه؟
ممنون می شم سریع تر جوابم رو پاسخ دهید

mykamran

عضو جدید
با سلام خدمت همه من میخوام یه فرمول فضای انرژی متوسط در یک بعد را به سه بعد تبدیل کنم.ممنون میشم توضیح بدین که روش چجوری هست.

emdadgar6

عضو جدید
سلام
من چند تا سوال داشتم که اگه میشه جوابشو بگید تو چه کتابی میتونم پیدا کنم ممنون می شم.
1- چرا ضریب فعالیت در جامدات برابر 1 است؟
2-در فرمول ثابت تعادل آب چرا در مخرج فعالیت آب (H2o) برابر 1 است ؟
3-اگر غلظت هیدروإن 10به توان -7 (ph=7) و Eh=1.3v باشد مقدار oH چقدر است ؟

iliakhan

عضو جدید
gaussian

gaussian

با سلام نرم افزار گوسین نرم افزاری می باشد که برای محاسبات مسائل کوانتمی و ترمودینامیکی شیمی فیزیک یا کوانتوم در علم شیمی استفاده می شود.
برای اینکه اطلاعاتی درباره چگونگی کار با گوسین هم اگه خواستی می تونم کتاب معرفی کنم، اگه برم افزارشم خواستی دارم.

با عرض سلام وسپاس ، اگه امکانش هست عنوان کتابی که فرموده اید ونحوه تهیه آنرا مرقوم بفرماید.

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها تو فصل 2 شیمی کوانتوم لواین به یک مشکل برخوردم. در محاسبات مربوط به حرکت ذره در جعبه زمانی که میخواد مقدار ضرایب ثابت مربوط به تابع سای2 رو حساب کنه و بعد از فرض صفر بودن ضریب A، توی مقدار ضریب x در sin یک 2p ضرب میکنه
یعنی به جای B sin [h-1 (2mE)1/2 x
مقدار
B sin [2p/h (2mE)1/2 x
میزاره. دلیلش چیه؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها تو فصل 2 شیمی کوانتوم لواین به یک مشکل برخوردم. در محاسبات مربوط به حرکت ذره در جعبه زمانی که میخواد مقدار ضرایب ثابت مربوط به تابع سای2 رو حساب کنه و بعد از فرض صفر بودن ضریب A، توی مقدار ضریب x در sin یک 2p ضرب میکنه
یعنی به جای B sin [h-1 (2mE)1/2 x
مقدار
B sin [2p/h (2mE)1/2 x
میزاره. دلیلش چیه؟

توی تاپیک مسائل شیمیایی جواب داده شد:smile:

z.r.b

عضو جدید
میشه به اینم جواب بدین؟؟؟
انتقال زنجیر های غیر قطبی مربوط به پروتئین از آب به محیط غیر قطبی با انبساط یا افزایش حجم است چرا و به چه دلیل و از چه فرمول ترمودینامیکی تبعییت میکند؟؟؟؟؟؟

bahare sefid

عضو جدید
سلام
اگه کسی میتونه لطفا جواب بده
برای پیدا کردن مقدار هدایت الکتریکی در رقت بی نهایت برای محلول های مختلف باید به کجا مراجعه کرد؟ آدرس سایت یا کتاب

sahar.shirali

عضو جدید
سلام. برای ترمودینامیک آماری کتاب دکتر پارسافر رو بخونید اکثر سوالها از متن همین کتابه