سوالات و بحث های صنعتی مکانیک

redonly

کاربر فعال
کاربر ممتاز
با سلام، خدمت منهدسین گرامی

این تایپیک را ایجاد کردم تا از این به بعد سولات فنی مهدسی رشته مکانیک را که در صنعت با آن روبرو مشویم را در این جا مطرح کنیم و از نظرات همدیگر استفاده نماییم. حالا هر کس که مایله با ذکر نوع فعالیتی که در آن مشغوله، اعلام حضور کنه.

Skabirian

عضو جدید
سلام به همگی
من دانشجوی مهندسی هوافضا هستم
یه سری اطلاعات از بروبچ مکانیک درباره موتورهای آیرواسپایک میخواستم که تو طراحی فضاپیماها به همراه موتورهای توربوپراپ خیلی کارایی دارند
راستی اگه جوابی داشتین به ایمیلم خبر بدین تا راحت تر تاپیک را پیدا کنم
Skabirian@gmail.com

با تشکر

آخرین ویرایش:

ahmadi-2010

عضو جدید
یه سایت مهندسی هست که حالت فروم رو داره البته به زبان انگلیسه....بد نیست یه سری اونجا بزنید من که جواب خیلی از سوالاتم رو اونجا گرفتم ....(www.eng-tips.com).

redonly

کاربر فعال
کاربر ممتاز
با سلام،
من می خواهم یک پاور پک بسازم.یک جک هیدرولیکی دارم که از پاورپک می خواهم بعنوان منبع تغذیه برای آن استفاده کنم. حالا از کجا شروع کنم؟؟؟؟

redonly

کاربر فعال
کاربر ممتاز
با سلام،
من می خواهم یک پاور پک بسازم.یک جک هیدرولیکی دارم که از پاورپک می خواهم بعنوان منبع تغذیه برای آن استفاده کنم. حالا از کجا شروع کنم؟؟؟؟

کسی بلد نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

may00

عضو جدید
برو به اين آدرس شايد تئنستي پيدا كني اگه نشد پيام واسه مديرش بزار جواب ميده به من تو دقيقه نود يه حال اساسي داد
www.maha.pardisblog.com

zibaabdy

عضو
سلام
ببخشید دوستان من یه تحقیق در مورد تقویت موتور خودرو میخواستم اگه ممکنه لطف کنید برام بزارید،تشکر!!!

saeed.t

عضو جدید
سلام. لطفا اگه سایت کابردی در مورد نحوه مونتاژ بلبرینگ ها و قطعاتی که به همراهش روی شافت قرار میگیرند میشناسین معرفی کنیین. ممنون

soshiantrand

عضو جدید
سلام
فرمول بدست آوردن تنش حد نهایی برای یک استوانه چیه؟!
لطفا کمک کنید :cry:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فرمول بدست آوردن تنش حد نهایی برای یک استوانه چیه؟!
لطفا کمک کنید :cry:

چند تا مورد رو در جهت پاسخ گویی عرض کنم.

1) تنش تسلیم برای هر ماده مشخصه
2) اگر منظورتون از استوانه مخزن جدار نازک یا ضخیمه فرمول ها برای جدار نازک در کتاب مقاومت مصالح جانسون و برای جدار ضخیم در اجزای شیگلی موجوده.
3) اگر بار گذاریتون محوریه و جدار ضخیم هم هست از فرمول های عمومی مقاومت مصالح استفاده کنید.
4) اگر بارگذاریتون محوریه و جدار نازک هم هست بحث باکلینگ پیش میاد که تا امروز کسی حلش نکرده و نرم افزار هم جواب صحیحی به شما نخواهد داد ( چون خیلی تنظیمات اضافی نیاز داره که در حد تز دکتراست.)
5) اگر بارگذاریتون ترکیبیه، کار کمی پیچیده تره و می بایست از معیار های تسلیم مثل ترسکا یا میسز استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. لطفا اگه سایت کابردی در مورد نحوه مونتاژ بلبرینگ ها و قطعاتی که به همراهش روی شافت قرار میگیرند میشناسین معرفی کنیین. ممنون

از کتاب استاندارد کامل تر وجود نداره، باور نداری استاندارد SKF رو ورق بزن.

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام
کسی می دونه کجا می شه راجع به انواع پلاستیک درس حسابی مشاوره گرفت؟
و کجا می تونم یه نوار پلاستیکی (مثل درزگیر های دور شیشه های ماشین) با طرح خودم رو به مقدار کم سفارش بدم و برام بسازن؟
اگر جایی واسه سفارش نیس، کجا مرکز خرید و فروش نوار های پلاستیکی ه؟

مرسی

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کسی می دونه کجا می شه راجع به انواع پلاستیک درس حسابی مشاوره گرفت؟
و کجا می تونم یه نوار پلاستیکی (مثل درزگیر های دور شیشه های ماشین) با طرح خودم رو به مقدار کم سفارش بدم و برام بسازن؟
اگر جایی واسه سفارش نیس، کجا مرکز خرید و فروش نوار های پلاستیکی ه؟

مرسی

لاستیک مد نظرتون در مغازه های لوازم یدکی خودرو یا تعویض شیشه خودرو جستجو کردین؟

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
لاستیک مد نظرتون در مغازه های لوازم یدکی خودرو یا تعویض شیشه خودرو جستجو کردین؟

سلام عزیز
اونی که گفتم فقط یه مثلا بود. کاری که می خوام بکنم اصلا مربوط به خودرو نیس! از طرفی هم خود مغازه دار ها خودشون از جنس لاستیک چیزی سر در نمیارن! فقط بهشون باید بگی لاستیک فلان جای فلان ماشین و می خوام تا بهت یه چیزی بدن!

من استفاده ای که می خوام بکنم خودرویی نیس! باید خودم احتمالا بسازمش! برای جنس پلاستیکش هم از بچه های شیمی همین باشگاه کمک گرفتم! اونا پیشنهادشون یه چیزایی به اسم های Nitrile rubber و یا Neoprene است. خلاصه می خوام بدونم از کجا می شه اینا رو گیر آورد و با سطح مقطعی با طرح خودم می شه برای تولید کم ( یکی یا دو تا) سفارش داد.

ممنون از پاسختون

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیز
اونی که گفتم فقط یه مثلا بود. کاری که می خوام بکنم اصلا مربوط به خودرو نیس! از طرفی هم خود مغازه دار ها خودشون از جنس لاستیک چیزی سر در نمیارن! فقط بهشون باید بگی لاستیک فلان جای فلان ماشین و می خوام تا بهت یه چیزی بدن!

من استفاده ای که می خوام بکنم خودرویی نیس! باید خودم احتمالا بسازمش! برای جنس پلاستیکش هم از بچه های شیمی همین باشگاه کمک گرفتم! اونا پیشنهادشون یه چیزایی به اسم های Nitrile rubber و یا Neoprene است. خلاصه می خوام بدونم از کجا می شه اینا رو گیر آورد و با سطح مقطعی با طرح خودم می شه برای تولید کم ( یکی یا دو تا) سفارش داد.

ممنون از پاسختون

Sorry, I'm not as well in this field

btaghizadan

عضو جدید
با سلام
بهنام تقی زادان هستم ، طراح و سازنده گیربکسهای خاص صنعتی.

amir.ataei329

عضو جدید
طراحی بازوهای سبک کن در خطوط تولید قطعات سنگین

طراحی بازوهای سبک کن در خطوط تولید قطعات سنگین

سلام به همه آیرومن های صنعت. من می خواهم یک بازو طراحی کنم برای سبک کردن وزن قطعات جهت حمل و نقل از داخل پالت به روی فیکسچر.هر کمکی اعم از معرفی سایت، کتاب ،جزوه ،طرح و غیره از دستتون بر میآید دریغ نفرمایید .زیرا به من و تعدادی کارگر که در حال آسیب دیدن هستند کمک میکنید.

btaghizadan

عضو جدید
سلام دوست عزیز ، من هم از آشنایی شما خوشبختم. در زمینه گیربکسهای صنعتی اگه سوالی داشتید خوشحال میشم بتونم راهنمایی کنم. البته گیربکسی که تو عکس بش تکیه کردم جزو گیربکسهای کوچیکیه که طراحی کردم. ضمنا جهت آشنایی بیشتر میتونید به سایت دکتر گیربکس نیز مراجعه کنید. www.drgearbox.com

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه آیرومن های صنعت. من می خواهم یک بازو طراحی کنم برای سبک کردن وزن قطعات جهت حمل و نقل از داخل پالت به روی فیکسچر.هر کمکی اعم از معرفی سایت، کتاب ،جزوه ،طرح و غیره از دستتون بر میآید دریغ نفرمایید .زیرا به من و تعدادی کارگر که در حال آسیب دیدن هستند کمک میکنید.

سلام، من در این زمینه کار نکردم ولی می دونم که شما برای ساخت چنین بازویی نیاز به یک سیستم هیدرولیک داری و این به این معنی که یک شلنگ هیدرولیک باید به لباس هر کارگر وصل باشه و خودتون می دونین که چقدر دست و پا گیر خواهد شد. در حال حاضر این روش در ابتدای راه خودشه و پیش تاز هم کشور ژاپنه و در حال حاضر بحث بر روی استفاده از نانو لوله های کربنه. در کل به نظر بنده فعلاً قابلیت عملیاتی شدن نداره.

Behnam Irani

عضو جدید

Titan Arm، بازویی رباتیک که به افراد قدرتی فرا انسانی می دهد

در طول تاریخ، تبدیل شدن به یک ابر انسان با توان فیزیکی بسیار بالا، همواره از یکی آرزوهای بشری بوده . این حقیقت را می توان به آسانی در افسانه ها، کمیک استریپ ها و فیلم ها مشاهده کرد. گویا دانشجویان دانشگاه پنسیلوانیا قدمی هر چند کوچک ولی مهم در این رابطه برداشته اند. آن ها بازویی رباتیک خلق کرده اند که توان بازوی انسان را به میزان زیادی افزایش می دهد.

این بازوی رباتیک موسوم به تایتان آرم (Titan Arm)، تا ۲۰ کیلوگرم بر توان بلند کردن اشیا توسط افراد می افزاید. به طور مثال اگر شما به آسانی جسمی با وزن 10 کیلوگرم را بلند می کنید، توسط این بازو به آسانی از عهده اجسامی با وزن ۳۰ کیلوگرم برخواهید آمد. مخترعین این وسیله موفق به کسب جایزه ۴۵ هزار دلاری جیمز دایسون اَوارد (James Dyson Award) شده اند.
آن چه بازوی تایتان را از محصولات مشابه متمایز می کند، تکنیک های مدرن و ارزان تر به کار رفته در ساخت آن است. در این اسکلت خارجی رباتیک، از موتورهای کوچک و فشرده پَنکِیکی بهره گرفته شده. همچنین استفاده از آلمینیوم، تا حدی هزینه های مربوط به ساخت را کاهش داده.

مخترعین جوان تایتان آرم در گام بعدی قصد دارند جنبه تجاری اختراع شان را تقویت کنند. آنها اعتقاد دارند به زودی این محصول بازار خود را برای بیماران جسمی حرکتی و کارگران یدی، پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که تایتان آرم، انرژی خود را از طریق باتری تامین می کند.

گرچه این اختراع نسبت به محصولات مشابه، قیمت تمام شده کمتری خواهد داشت، با این حال، با هزینه تولید ۱۹۰۰ دلاری، شاید تایتان آرم هنوز آمادگی تجاری شدن را نداشته باشد. مخترعین تایتان آرم قصد دارند، جایزه ۴۵ هزار دلاری شان را صرف توسعه این محصول و حفظ پتنت های مربوط به طراحی آن کنند.

حسن زیه

عضو جدید
با سلام
دوست گرامی شما بایستی نخست نوع مصرف کننده وکاربرد ان را مشخص کنید .
متناسب با فشار ودبی مورد نیاز نوع PUMPوریلیف ولو وهمچنین فیلتر ومخزن وبقیه ی تجهیزات مورد نیاز محاسبه خواهند شد
AUTO MATION STODIOاین نرم افزار کمک زیادی به شما خواهد کرد
اگر اطلاعات کاملی را به اینجانب ایمیل کنید نقشه کاملی برای شما ارسال خواهم کرد

حامد60

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام به دوستان عزیز
میخواستم بدونم برای ایجاد حفره به ابعاد ده سانت در چهار سانت داخل ورق استیل به ضخامت یک میل چه نیرویی لازمه؟
جک پنوماتیک چنین توانی داره؟
اصولا نیروی لازم برای چنین برشهایی چطور محاسبه میشه؟
در ضمن رشته من مکانیک نیست و اطلاعاتم تو این زمینه کمه!!

100daraje azadi

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز
میخواستم بدونم برای ایجاد حفره به ابعاد ده سانت در چهار سانت داخل ورق استیل به ضخامت یک میل چه نیرویی لازمه؟
جک پنوماتیک چنین توانی داره؟
اصولا نیروی لازم برای چنین برشهایی چطور محاسبه میشه؟
در ضمن رشته من مکانیک نیست و اطلاعاتم تو این زمینه کمه!!

سلام . دقیقا این بحث در کتاب مقاومت مصالح دکتر حسن نایی در قالب یه مثال کامل اومده که شما فقط کافیه ضخامت ورق و تنش برشی ماکزیمم فولاد رو داشته باشی تا نیروی برشی لازم و به تبع اون فشار هیدرولیکی برای تولید این نیرو رو به شما بده.