سوالات و اشکالات فنی

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
با سلام
این بخش رو اختصاص میدیم به پرسش و پاسخ ها در ارتباط با مشکلات یا بهتر بگم اشکالاتی که در حین کار در کارخانه به وجود میاد.از اشکالات فنی تا اشکالات ارتباطی .
در هر بخشی که فعالیت میکنید از آزمایشگاه گرفته تا سالن های رنگرزی و تکمیل و بافندگی و .... حتما با مشکلات فنی روبرو شدید.مشکلاتتون رو در اینجا مطرح کنید و تجربیاتتون رو در اختیار دیگران قرار بدید .
و البته از دوستانی که به طور مستقیم در کارخانجات حضور دارند درخواست میکنم بیشتر در این زمینه با ما همکاری کنند.

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
اگه موافق باشید اولین سوال رو مطرح کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

استانداردها و تست های مورد نیاز در بخش کنترل کیفیت برای بررسی کالا چی هستند ؟
مرجع یا منبع خاص یا حتی مقاله ای که این اطلاعات در اون باشه میشناسید؟

moderntextile

عضو جدید
با سلام
موضوع خوبی رو مطرح کردید بحث کنترل کیفیت کالا یکی از مباحث بسیار مهم در صنعت نساجی بوده که در اکثر کارخانجات ما از آن غافل هستیم. بحث کنترل کیفیت کالای نساجی در زمینه نخ پارچه و بی بافت و... بوده که هر کدام خود مبحث مفصلی دارد اما منابعی که می توانید به آنها مراجعه کنید
جزوه کارشناسی تکنولوژی نساجی که مبحث کنترل کیفیت کالا را براشون توضیح دادند
کتاب کنترل کیفیت کالای نساجی دکتر توانایی
و کتاب در همین زمینه دکتر حقیقت کیش
در مبحث نخ به استانداردهای اوستر مراجعه کنید و در مورد نخهای تکسچره شده هوا به کتاب خصوصیات الیاف تکسچره شده دکتر توانایی مراجعه کنید.

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
وای! ممنون کمک بزرگی بود .بازم اگر استاندارهایی در این مورد دارید برامون قرار بدید.

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
مدرن عزیز من کتاب های کنترل کیفیت آقای توانایی و دکتر امیر شاهی رو پیدا نکردم.منظورت جزوه هاشونه یا اینکه جدیدا کتابشون منتشر شده ؟
اما دو کتاب در مورد آزمایشات و بخش کنترل کیفیت تهیه کردم به نام های زیر

آزمایشگاه ها در شیمی نساجی
مولفین

(حسین نجفی کوتنائی مهرداد حاجیلاری سیما حبیبی اعظم طالبیان )
(اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری )
قیمت 4500 تومان

آزمون های فیزیکی پارچه
مولفین

دکتر فاطمه داداشیان (دانشیار دانشگاه صنعتی امیر کبیر)
مهندس غلامرضا گودرزی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری)

قیمت :2300 تومان

اگر مایل باشید بخشی درست کنیم به نام کنترل کیفیت و کلا مطالب رو در اون قسمت مطرح کنیم.

moderntextile

عضو جدید
با تشكر از شما ماندانا خانم
عرض كنم كه اون كتابهايي كه گفتم كتاب هستند و نه جزوه ولي با بحث دومتون موافقم در اولين فرصت اينكار رو شروع مي كنيم فقط دوستان اگه تا سه هفته ديگه صبر كنند با اطلاعات پر در خدمت شما و آنها خواهم بود

moderntextile

عضو جدید
يك نكته فاميل من كمالي است و نكته دوم من نوشته بودم دكتر توانايي و دكتر حقيقت كيش و اسمي ازامير شاهي نبرده بودم حالا ميرم تحقيق ميكنم اگه اميرشاهي كتابي چاپ كرده باشه حتما خبرش رو به شما ميدم
با تشكر از حسن اهمتام و سعي تلاشتون

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
يك نكته فاميل من كمالي است و نكته دوم من نوشته بودم دكتر توانايي و دكتر حقيقت كيش و اسمي ازامير شاهي نبرده بودم حالا ميرم تحقيق ميكنم اگه اميرشاهي كتابي چاپ كرده باشه حتما خبرش رو به شما ميدم
با تشكر از حسن اهمتام و سعي تلاشتون

ممنون آقای کمالی.ولی خب گاهی آدم اشتباه میکنه دیگه !! :whistle::redface:
احتمالا تا ما این مباحث رو شروع کنیم 2 هفته ای میشه..

ولی یک نکته اینکه بعضی از دوستان اشاره داشتند که بیشتر مطالب حالت تئوری و آزمایشگاهی داره .برای بهبود روند اینجا لازم هست که کاربردی تر فعالیت بشه.هدف اصلی این تاپیک هم همین هست.برای همین از دوستان عزیز می خوام که در پیشرفت این بخش بیشتر فعالیت کنند:smile:

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
اگر مایلید بیاید در مورد پارچه های پرده ای صحبت کنیم.از جنس و عملیات تکمیلی بر روی اون تا تولید و بهترین انتخاب..
کلا اطلاعاتی که برای دوستان غیر مهندسی نساج هم مفید باشه و در انتخاب کالای مورد نظر بهشون کمک بکنه...
دوستان موافقید؟نظر شما چیه؟

moderntextile

عضو جدید
صحبت در مورد پارچه هاي پرده اي جالبه! بحث شروع كن تا ما هم ادامه بديم;)
بحث پيرامون حوله ها هم جالبه !!!! توجه كرديد كه حوله ها طرف اصلي و بدون پرز آنها چقدر نرمه ولي اصلا آب جذب نميكنه در حقيقت خشك كننده خوبي نيست!!!!!

m.maz

عضو
توليد البسه ضد بو

توليد البسه ضد بو

با سلام
جوياي نظرات فني و مالي شما درباره امكان سنجي توليد البسه زير ضد بو و جورابهاي ضد بو با استفاده از نانو ذرات نقره مي باشم .
با تشكر :gol:

moderntextile

عضو جدید
منظور شما از نظرات مالی چیه دنبال یک سرمایه دار می گردی که حامی باشه یعنی کار ازمایشگاهی به جواب رسیدی و منتظر یک حامی هستی یا تازه میخوای شروع کنی؟؟؟؟

rareza

عضو جدید
سلام بر همگي دوستان عزيز و همكار. من از تجربيات خوبي در زمينه ريسندگي اپن اند برخوردارم.و حتي در اين زمينه مقاله پذيرفته شده در دانشگاه امير كبير هم دارم.خوشحال مي شم كه بتونم كمكي بكنم. اگر چه بر اين باورم كه ما هر چقدر هم كه تجربه داشته باشيم باز هم به يكديگر نيازمنديم. من فايل pdf استاندارهاي نساجي رو دارم كه سر فرصت در اختيار ميذارم.

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام بر همگي دوستان عزيز و همكار. من از تجربيات خوبي در زمينه ريسندگي اپن اند برخوردارم.و حتي در اين زمينه مقاله پذيرفته شده در دانشگاه امير كبير هم دارم.خوشحال مي شم كه بتونم كمكي بكنم. اگر چه بر اين باورم كه ما هر چقدر هم كه تجربه داشته باشيم باز هم به يكديگر نيازمنديم. من فايل pdf استاندارهاي نساجي رو دارم كه سر فرصت در اختيار ميذارم.

سلام

لطفا" رنج نمرات تولیدی ماشین اپن اند و رنج ظرافت و طول الیاف مصرفی و همچنین CV% آن در زیر 25% جهانی چند می باشد ؟

با تشکر

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام.ببخشيد من يه سوال دارم ولي نمي دونم اينجا جاش هست بپرسم يا نه؟:redface:
مي خواستم ببينم كسي در مورد اين مشكين تاژ و رنگين تاژ و ... اطلاعاتي داره؟البته نه در مورد نحوه ي شستشو !درباره مكانيزم آنها؟چه جوري مانع بوري سياه مي شن؟

سلام
اگه این سوال در تالار شیمی پرسیده بشه زودتر جواب می گیرید

rareza

عضو جدید
سلام دوست عزیز.رنج نمرات تولیدی در اپن اند بین Ne 5 الی 40 Ne است که معمولاً بسته به نوع ماشین و نوع مصرف نخ آن و از همه مهمتر الیاف مصرفی فرق می کند. ولی این را هم بگویم که نمرات بالاتر از 30 بسیار کم و تقریباٌ در این سیستم تا بحال بصورت انبوه تولید نشده و نمی شود . ولی خرسندم که بگویم که این حقیر5 سال پیش تولید نخ 40 پنبه در تولید انبوه و با کیفیت بسیار مطلوب(25% اوستر 2001)-و نخ 50 و حتی 60 پلی استر ویسکوز را هم در اندازه ی آزمایشی تولید نموده ام.جدول درخواستی شما رو هم بزودی برایتان می فرستم.

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
اپن اند

اپن اند

سلام دوست عزیز.رنج نمرات تولیدی در اپن اند بین Ne 5 الی 40 Ne است که معمولاً بسته به نوع ماشین و نوع مصرف نخ آن و از همه مهمتر الیاف مصرفی فرق می کند. ولی این را هم بگویم که نمرات بالاتر از 30 بسیار کم و تقریباٌ در این سیستم تا بحال بصورت انبوه تولید نشده و نمی شود . ولی خرسندم که بگویم که این حقیر5 سال پیش تولید نخ 40 پنبه در تولید انبوه و با کیفیت بسیار مطلوب(25% اوستر 2001)-و نخ 50 و حتی 60 پلی استر ویسکوز را هم در اندازه ی آزمایشی تولید نموده ام.جدول درخواستی شما رو هم بزودی برایتان می فرستم.

با تشکر از شما

CV , thin50%, thick50%, neps200% نخهای تولیدیتون چقدر است
نام کمپانی ماشین اپن اند وخط مقدمات ان و سال سخت ان را هم برام بگین
با تشکر

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
سلام.من یه سوال دارم برای چی توی دستورالعمل ماشین های لباسشویی نوشته بین حوله ها باید یک لباس انداخته بشه و نباید دو تا حوله بغل هم باشند؟!به دلیل لاکتریسیته ی ساکنه؟که می تونه جرقه ایجاد کنه؟:question:

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
یکی از دلایلش میتونه همین باشه . ولی به نظرم دلیل اصلیش جلوگیری از درهم رفتن حلقه ها (piles) و درگیری حوله ها است .

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
یعنی در اون حد نیرو وجود داره که می تونه باعث در هم رفتگی حلقه ها بشه؟!:surprised:
حلقه ها مگه خیلی کوچیک نیستن؟؟

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
همه ی حوله ها که loop pile نیستن . حوله های cut pile هم داریم .
که میتونن با نوع دیگه درگیر بشن .
منظورمو گرفتی ؟؟؟

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
میشه بیشتر توضیح بدی حامدجان.گفتم قبلا که من حلقوی نخوندم!!اصلا با این چیزها که گفتی آشنایی ندارم:redface:

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
میشه بیشتر توضیح بدی حامدجان.گفتم قبلا که من حلقوی نخوندم!!اصلا با این چیزها که گفتی آشنایی ندارم:redface:

منظور از loop یعنی حلقه بسته و منظور از cut یعنی حلقه باز . بسته یعنی حلقه از دو طرف به زمینه درگیره و باز از یک طرف درگیره و یک سر ازاد داره .
تا حالا حوله ای از هر کدوم از این این دو نوع دیدی ؟
در ضمن حوله با سیستم تاری پودی هم تولید میشه .

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
من از اون لوپ دارها دیدم!!البته خیلی حلقه شون کوچیک بوده!!!!

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
حلقه باز هم حتما دیدی . مثل پارچه های مخمله .

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
بذار ببینم!!
حوله!!
رگولاتور مثبت و منفی!!!
بافت زمینه ریپس!!!
آخه حامد جان آرامش جان با کاتو لوپ که سروکار نداره!!!
در ثانی من فکر نمی کنم ربطی به درگیری حلقه ها داشته باشه!!!

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
بذار ببینم!!
حوله!!
رگولاتور مثبت و منفی!!!
بافت زمینه ریپس!!!
آخه حامد جان آرامش جان با کاتو لوپ که سروکار نداره!!!
در ثانی من فکر نمی کنم ربطی به درگیری حلقه ها داشته باشه!!!

واسه اطلاعاتش که بد نیست .
نظر من بود . نظر تو چیه ؟

بالا