سوالات و آموزشهای مربوط به (Autodesk Land Desktop 2009-10-11)رواینجا مطرح کنید!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
من درست متوجه نشدم. ببینین ما داریم نقاطی که توی لند فراخوانی کردیم رو از روی کروکی به همدیگه وصل می کنیم. مثلا 20 تا نقطه کنار هم
هستش که دوتاش تیر برقه سه تاش تیر تلفنه یکی هم ایستگاهه بقیه هم در و دیوارها هستن ! خب هر کدوم از اینا باید بره توی لایه خودش. من
همیشه لایه دیوارها رو کارنت می کنم و بعد از اون واسه هر بلوکی که ترسیم می کنم دستی و تک به تک باید اونا رو توی لایه خودشون بفرستم !
حالا نمی دونم شما چطوری می گین ! فک کنم مهندس مجتبی منظورشون اینه که مثلا برای بلوک در، برم توی لایه که مخصوص در هست. بعد بلوک رو بسازم. بعد از این به بعد توی هر لایه ای باشم اون بلوک در رو بزنم خودش میره توی لایه در ! ولی آخه ما معمولا بلوک ها رو کپی می کنیم ! چطوری
میشه یعنی !؟

سلام

ببین دوست من شما به عنوان مثال چند بلوک درج کردی یک نوع از این بلوک هایی که درج کردی مثلا تیر برق هست .......... حالا یک لایه ایجاد کن یک اسم براش بزار مثل همون تیر برق

............... حالا تمام بلوک های که مربوط به همون تیر برق هستش رو به حالا انتخاب در بیار (ابجکت) ........... حالا در قسمت لایه های لایه تیر برقی رو که ایجاد کرده بودی رو انتخاب کن ................. باید مشاهده بکنی که تمام بلوک های تیر برق شما با نام لایه ای که درست کردی ست شده و حالا می تونی از امکانات لایه استفاده کنی . مثلا اگه نیاز نداری چراغش رو خاموش کنی می بینی که تمام بلوک های تیر برق از روی صفحه محو میشه ..................

فکر کنم خیلی خیلی............ خودمانی توضیح دادم .............. امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم

مجتبی اس

عضو جدید
سلام دوستان؛ خسته نباشید

یه سوال دارم از نرم افزار Land یا خود AutoCAD .
ببینید مثلا ما یه روستا رو نقشه برداری کردیم و بعدش حالا می خوایم ترسیمش کنیم. بعد مثلا یه سری بلوک مثل تیر برق و تیر تلفن و
از این چیزا داریم که هر کدوم برای خودشون لایه جداگانه دارن.
می خواستم ببینم چطور میشه کاری کرد که وقتی که ما بلوک رو ایجاد می کنیم خودش اتوماتیک بره توی لایه مخصوص خودش و دیگه
احتیاجی نباشه که خودمون دوباره اون رو انتخاب کنیم و به لایه خودش تخصیص بدیم !؟

ممنون میشم راهنمایی کنید...

یه لایه واسه کارت تعریف کن ست کارنت کن حالا هر چی بکسب میره تو این لایه واسه هر لایه یه بار اینکارو بکنی ردیف میشه ازین به بعد دیگه هر چی میخوای رسم کنی لایه مورد نظرو ست کن که بره تو همون لایه

من درست متوجه نشدم. ببینین ما داریم نقاطی که توی لند فراخوانی کردیم رو از روی کروکی به همدیگه وصل می کنیم. مثلا 20 تا نقطه کنار هم
هستش که دوتاش تیر برقه سه تاش تیر تلفنه یکی هم ایستگاهه بقیه هم در و دیوارها هستن ! خب هر کدوم از اینا باید بره توی لایه خودش. من
همیشه لایه دیوارها رو کارنت می کنم و بعد از اون واسه هر بلوکی که ترسیم می کنم دستی و تک به تک باید اونا رو توی لایه خودشون بفرستم !
حالا نمی دونم شما چطوری می گین ! فک کنم مهندس مجتبی منظورشون اینه که مثلا برای بلوک در، برم توی لایه که مخصوص در هست. بعد بلوک رو بسازم. بعد از این به بعد توی هر لایه ای باشم اون بلوک در رو بزنم خودش میره توی لایه در ! ولی آخه ما معمولا بلوک ها رو کپی می کنیم ! چطوری
میشه یعنی !؟

یه لایه مانند تیر برق میسازی ستش میکنی بعد نقاط تیر برق با یک لژاندر خاص نشون میدی خود به خود این لژاندر توی لایه تیر برق قرار میگیره
برای هر عارضه این کارو انجام میدی حالا بعدن اگه دوباره خاصی به نقشه عارضه ای اضافه کنی میری لایه مخصوص خودشو ست میکنی بعد میکشیش خود به خود تو لایه مورد نظر قرار میگیره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان؛ خسته نباشید

ببینید مثلا ما یه روستا رو نقشه برداری کردیم و بعدش حالا می خوایم ترسیمش کنیم. بعد مثلا یه سری بلوک مثل تیر برق و تیر تلفن و
می خواستم ببینم چطور میشه کاری کرد که وقتی که ما بلوک رو ایجاد می کنیم خودش اتوماتیک بره توی لایه مخصوص خودش و دیگه

سلام
براي اينكه بلاك ها در لايه دلخواه شما باشند بايد بلاك رو در لايه 0 بسازيد
واگر بلاك آماده هست اونو اكسپلود كنيد و به لايه صفر ببريد و مجددا بلاك كنيد تا براي دفعات بعدي آماده باشه
حالا قبل از insert كردن بلاك لايه مورد نظر رو انتخاب كنيد و بعد بلاك رو اينسرت كنيد
اينجوري هر لايه اي كه ست باشه موقع قرار دادن بلاك ،بلاك به همون لايه ميره

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان؛ خسته نباشید

اگه کارتون پرنقطه است و پروژه های مشابه دارین Civil روش زیر رو پیشنهاد میده.
- برداشت نقاط با Code مخصوص اون نقطه مثلا تیر برق رو با Code T با دوربین توتال برداشت کنین.
- تعریف بلوک ها در فایل (اینجاد بلوک تیربرق با نام Teer با ویژگی هایی که ذوستان در بالا اشاره کردند)
- تعریف Point Gruops و ایجاد Point Style ها (استایلT که به جای x از بلوک Teer استفاده کنه و گروهی که استایلش T باشه)
- تنظیم گروه ها با ویژگی code مخصوص به خودشون
Point Goup properties>include>whit raw description matching: T

حالا شما هر وقت تیر برق تو هر پروژه ای برداشت کنین AutoCAD Civil3D واستون اون نقطه رو تو لایه مخصوص خودش و با بلوک معروف T ترسیم می کنه! حالشو ببرین!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sakhtemansazan

عضو جدید
شیت استایل

شیت استایل

سلام دوستان
آیا میشه دستور شیت استایل ( که در برنامه لند هست ) را در اتوکد اجرا کرد
ممنون میشم اگه راهنمائیم کنید

MS-Bhadori

عضو جدید
آموزش كاربردي نرم افزار land development & civil design

آموزش كاربردي نرم افزار land development & civil design

دوستان،برای دانلود به وبلاگ زیر مراجعه کنید.
www.msb66.persiangig.com:smile:

nesav

عضو جدید
سوال از نرم افزار لند

سوال از نرم افزار لند

1-میخواستم ببینم چجوری میشه تو لند linework تعریف کرد؟؟؟؟

lvl

عضو جدید
سلام به همگی! یه سوال داشتم: من یکسری نقطه با xyz مشخص توی اتوکد رسم کردم و بعد اونو به صورت dxf ذخیره کردم حالا می خوام با نرم افزار dxft2xyz اونو به فایل notepad تبدیل کنم یعنی مشخصات نقطه ها رو به صورت notepad داشته باشم اما وقتی اینکارو می کنم فقط مختصات یکسری از نقاطو بهم میده و از طرفیم نقاطی که مختصاتشونو ندارم هم بهم میده! چیکار کنم؟ ایراد کار کجاست؟؟؟؟؟؟​

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام به همگی! یه سوال داشتم: من یکسری نقطه با xyz مشخص توی اتوکد رسم کردم و بعد اونو به صورت dxf ذخیره کردم حالا می خوام با نرم افزار dxft2xyz اونو به فایل notepad تبدیل کنم یعنی مشخصات نقطه ها رو به صورت notepad داشته باشم اما وقتی اینکارو می کنم فقط مختصات یکسری از نقاطو بهم میده و از طرفیم نقاطی که مختصاتشونو ندارم هم بهم میده! چیکار کنم؟ ایراد کار کجاست؟؟؟؟؟؟​

سلام
اتوکد 2010 به بالا دستوری داره به نام DX که در قسمت کامند لاین تایپ می کنین. کارش اینه که فایل اتوکد رو تبدیل به اکسل می کنه. dx رو تایپ کنین و با دقت به سوالاتی که ازتون می پرسه جواب بدین. فایل کدتون رو بذارین تا واستون notepad کنم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید

سلام
اتوکد 2010 به بالا دستوری داره به نام DX که در قسمت کامند لاین تایپ می کنین. کارش اینه که فایل اتوکد رو تبدیل به اکسل می کنه. dx رو تایپ کنین و با دقت به سوالاتی که ازتون می پرسه جواب بدین. فایل کدتون رو بذارین تا واستون notepad کنم.

بنده هم این روش ها رو تایید میکنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
اگه کارتون پرنقطه است و پروژه های مشابه دارین Civil روش زیر رو پیشنهاد میده.
- برداشت نقاط با Code مخصوص اون نقطه مثلا تیر برق رو با Code T با دوربین توتال برداشت کنین.
- تعریف بلوک ها در فایل (اینجاد بلوک تیربرق با نام Teer با ویژگی هایی که ذوستان در بالا اشاره کردند)
- تعریف Point Gruops و ایجاد Point Style ها (استایلT که به جای x از بلوک Teer استفاده کنه و گروهی که استایلش T باشه)
- تنظیم گروه ها با ویژگی code مخصوص به خودشون
Point Goup properties>include>whit raw description matching: T

حالا شما هر وقت تیر برق تو هر پروژه ای برداشت کنین AutoCAD Civil3D واستون اون نقطه رو تو لایه مخصوص خودش و با بلوک معروف T ترسیم می کنه! حالشو ببرین!
فکر کنم به این روش شما میگن ترسیم اتوماتیک. یعنی بر اساس تعریفی که برای هر نقطه در زمان برداشت با دادن کد تعیین میکنیم، ترسیمات به صورت اتوماتیک انجام میشه. میشه یه کم در این مورد بیشتر توضیح بدی؟ مثلا اینکه این روش در زمان برداشت وقتگیر نیست. این که بخوایم هر نقطه رو با یک کد برداشت کنیم؟ در ضمن میدونم که میشه کد ها رو قبلا با LGO یا خود دوربین ایجاد کرد. این روش برای عوارض نقطه ای جواب میده یا اینکه برای عوارض خطی مثل دیوار هم استفاده میشه؟ اصلا یه تاپیک در این مورد ایجاد کن(به نظر من)

ajamincc

عضو جدید
این تاپیک رو مطالعه کن
استخراج مختصات از کد

Glad_Surveyor

عضو جدید
چگونگی محاسبه حجم در Land

چگونگی محاسبه حجم در Land

سلام خدمت اساتید گرامی

آقا فرض کنیم ما یه روز رفتیم عملیات زمینی و یه تپه رو به صورت توپوگرافی برداشت کردیم. الان کارفرما از ما می خواد که حجم این تپه رو با land محاسبه کنیم. می خواستم اگه امکان داره یه توضیحی در مورد روند و مراحل این کار توی لند بدید .
من یه مقدار با ساختن سطح مشکل دارم. یعنی نه که نتونم سطح ایجاد کنم. من کار محاسبه حجم نکردم ولی تا اونجا که می دونم برای این کار احتیاج داریم تا دو تا سطح ایجاد کنیم ! الان می خواستم بدونم با توجه به اینکه ما یک گروه نقطه داریم و فقط یه بار
تپه رو برداشت کردیم آیا باید دو تا سطح ایجاد کنیم برای برداشتی که انجام دادیم !؟ چطوری باید این کار رو انجام داد توی یک گروه نقطه !؟ یا اینکه من اشتباه می کنم و برای این کار روش دیگه ای وجود داره !؟
در صورت امکان اساتید گرامی لطف کنن و بنده رو راهنمایی کنن ...

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام خدمت اساتید گرامی

آقا فرض کنیم ما یه روز رفتیم عملیات زمینی و یه تپه رو به صورت توپوگرافی برداشت کردیم. الان کارفرما از ما می خواد که حجم این تپه رو با land محاسبه کنیم. می خواستم اگه امکان داره یه توضیحی در مورد روند و مراحل این کار توی لند بدید .
من یه مقدار با ساختن سطح مشکل دارم. یعنی نه که نتونم سطح ایجاد کنم. من کار محاسبه حجم نکردم ولی تا اونجا که می دونم برای این کار احتیاج داریم تا دو تا سطح ایجاد کنیم ! الان می خواستم بدونم با توجه به اینکه ما یک گروه نقطه داریم و فقط یه بار
تپه رو برداشت کردیم آیا باید دو تا سطح ایجاد کنیم برای برداشتی که انجام دادیم !؟ چطوری باید این کار رو انجام داد توی یک گروه نقطه !؟ یا اینکه من اشتباه می کنم و برای این کار روش دیگه ای وجود داره !؟

سلام
برای محاسبه حجم تپه از کارفرما سئوال کنین تا چه ارتفاع و ترازی قراره تپه برداشته بشه. او به شما سحطی رو معرفی می کنه که اسمشو سطح پروژه میذاریم
سطح پروژه میتونه یه تراز ثابت ارتفاعی یا سطح دامنه تپه و یا یه سطح با شیب مسیر باشه.
اگه تمام تپه در مسیر واقع نشه شما یه ترانشه از تپه رو خاکبرداری خواهید کرد. در نهایت اطلاعات خاکبرداری نهایی و سطح هندسی پروژه رو خود کارفرما و مهندسینش به شما خواهند داد.

خوب مابقیش خیلی سادس:
ایجاد سطح توپوگرافی روی تپه با نام Surface NG
ایجاد سطح پروژه با نام Surface PRJ
گرفتن حجم مابین این دو سطح با نرم افزارهای عرف

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
حجم خاکی سایت

حجم خاکی سایت

سلام خدمت اساتید گرامی

آموزش محاسبه با لند برای این نوع مشاهدات را که 3تا عکس را دانلود کن و ....

پیوست ها

• volume land.zip
    449.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

varesh_civil

عضو جدید
مشکل در نصب لند

مشکل در نصب لند

سلام
میخوام لند 2009 نصب کنم.2بارم خریدمش.اما هربار که به وسط نصب میرسه میگه سی دی دوم بزارین.اخه یه دی وی دی که بیشتر نیس.هم روی 32 خواستم نصب کنم هم 64.اما نشد.
خواهشا یه کمکی کنید.باید پروژه راهمو سریع تر تحویل بدم.هنوز شروع نکردم.
ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
میخوام لند 2009 نصب کنم.2بارم خریدمش.اما هربار که به وسط نصب میرسه میگه سی دی دوم بزارین.اخه یه دی وی دی که بیشتر نیس.هم روی 32 خواستم نصب کنم هم 64.اما نشد.
ممنون

اگر نصب هم میکردی ،نصف و نیمه نصب میشد یعنی قسمت civil design رو ناقص داشتی. چون پروژه ی راه داری ، یهتر2004 را نصب کنی

abbas.rasulpor

عضو جدید
سلام
ممنون

سلام
سعی کنید لند از روی DVD نصب نکنید محتویات لندو کپی کنید رو دریوای کامپیوتر بعد ویروس کش غیرفعال کنید . قبل نصب اگر نصب ناقصی داشتی پاکش کن بعد نصب کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

iman_91

عضو جدید
سوالات و آموزشهای مربوط به (Autodesk Land Desktop 2009-10-11)رواینجا مطرح کنید!!

سلام به مهندسین عزیز این تالار،روسیستم ،لند2009رو نصب کردم که نقطه عطف ورژنهای جدیدشرکتAutodesk هست وماژولهای civil3dوهمینطورSurveyرو نداره،تواین تاپیک قراره سوالات خودموکه تواین چندمدت واسم سوال شده بود رو مطرح کنم امید که دوستان دیگم بهمون بپیوندن وجوابگوباشند...
شاید سوالاتم ابتدائی برسه،ولی لطف کنید واسه کسی که زیادمسلط نیست شاید شروع خوبی باشه
وقتی تو لند بخوام سورفیس رو از نقشه DEMمنطقه ای بزنم باید چیکارکنم؟فرق DEMبا DTMفقط تو مولفه Z خلاصه میشه؟یعنی ما مولفه های X,Y داریم یا نه!؟اگه مدل رقومی زمین رونشون میده،پس کارGrid تو محیط لندچیه؟من سورفیسمو گریدکردم با سایزهای در حد خیلی کم،اونم میتونه شمایلی ازDEMباشه یا نه؟عکسهای رستری رو چطور میشه تو لند اورد وسورفیس تعریف کنیم؟راحت بگم فرق Pixelباpoint چیه؟
راستی فرق اساسی فرمت XMLبا DXFوDWGچیه؟!!!
:surprised:
پوشه DTM که تو پروژه کارمون میسازیم چیه وبه چه کاری میاد؟یادمه دوران جاهلیتم! وقتی رفتم کاروزی واسه کارسد،مهندس میومد چندتا Surfaceرو تواین پوشه باهم Merge میکردومنم فقط نگاه میکردم!مثل بوووووووووووق:eek:
فعلا بسه تااینجا...توروخدا جواب بدیدوقابل،فهم ناچیزبنده باشه....;)

iman_91

عضو جدید
سلام کسی نیست لطف کنه به سوالاتم جواب بده؟!حتی به بعضی هاش!من بازکلی سوال دارم!!:que:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوست من پیشنهاد می کنمAutoCAD Civil3D 2012 رو بگیر نصب کن خیلی جامع تر از Land هستش. نرم افزار لند یکم بد قلق و پیچیده تره. در ضمن civil خیلی سازگار تر با اتوکد معمولیه.

iman_91

عضو جدید
دوست من پیشنهاد می کنمAutoCAD Civil3D 2012 رو بگیر نصب کن خیلی جامع تر از Land هستش. نرم افزار لند یکم بد قلق و پیچیده تره. در ضمن civil خیلی سازگار تر با اتوکد معمولیه.

سلام اقا احسان،راستش روزی که میخواستم نرم افزاروبخرم(DVDنقره ای)،بین لندوسیویل 3Dمرددبودم!اخه نیت داشتم ماژول لند دسکتاپ کامپلت رو خوب مسلط شم وارد کارشم وسرفرصت سیویل رو کارکنم،اما حالا نظرم بکلی فرق کرده ولندواتوکد ارضام نمیکنه وایشالا چندروز دیگه میرم توکار سیویل ونرم افزارشو دانلود میکنم...فقط سوالاتم؟؟؟!!:que:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

دوستمون مهندس احسان درست می فرمایند..............من هم چند ماهی هستش که از سیویل 3d -2012 استفاده می کنم .............. مخصوصا در قسمت پارسل یا همون تفکیک کردن زمین خیلی باحال کار میده ................ و خیلی خیلی راحت شده ......... اما تو بعضی قسمتا من مشکل دارم که چند تایش رو اینجا مطرح میکنم انشاء ا................ جواب سوالامون بگیرم..........

iman_91

عضو جدید
جواب

جواب

سوال1:آیا میشه تو محیط لند از کل نقاطمون گروه نقاط با دو شرط تودرتو بسازیم یا نه؟مثلا باDESCخاص،ارتفاعات معینی روهم Insert کنیم...
سوال2:برای نشون دادن سطح بصورت سه بعدی بدون نمایشهای مثلث بندی که تولند2007 با گزینه-Gouroud shaded -انجام میشد،اما تو نسخه های بالاتر این زیرمنوی رو نمیبینم!!میشه کاری کرد؟
سوال3:خیلی خیلی مهم!!!سیستم مختصات X-Y(محیط ترسیم اتوکد)با E-N(سیستم برداشت نقشه برداری در سطح زمین) چه تفاوتی داره؟منظورم بیشترتو دایرکتوری زیره:
PROJECT>DRAWING SETUP>oreintation
سوال4:اگه بخوای سیویل 3Dرو خوب یادبگیرم نیازبه مباحث هندسی راه واصول طراحی وریزه کاریها هست یا نه؟کتاب سلیمانی هم کمی زیاده گفته!پیشنهاددوستان چیه؟
توروخداجواب بدید...
:que:

ajamincc

عضو جدید
سلام دوست من
بنده زیاد تو بحث لند و سیویل وارد نیستم چون تا به حال کمتر بهش نیاز پیدا کردم و خب به قولی یکی از دوستان نیاز، پدر یادگیریه. اما صرفا به جهت یادگیری تاپیک رو میبینم.

iman_91

عضو جدید
سلام دوست من
بنده زیاد تو بحث لند و سیویل وارد نیستم چون تا به حال کمتر بهش نیاز پیدا کردم و خب به قولی یکی از دوستان نیاز، پدر یادگیریه. اما صرفا به جهت یادگیری تاپیک رو میبینم.

مهندس آجامی عزیزشما بزرگوارید وکم لطفی نفرمائید...البته اگه احساس میکنید مباحثی به ذهنتون میرسه رو بیان بفرمائید تا یه نتیجه گیری کنیم،وبلاگتونم واقعا پربار ومفیده و استفاده کردیم...
یک نکته کشفی:اگه بخواید محیط لند رو به محیط اتوکدی دربیارید کافیه این مسیررو طی کنید:
PROJECTS>USER PREFERENCE
اکنون در باکس AutoCAD Override تیک چک مارکها رو بترتیب از پائین به بالا بردارید!!الان شما با اینکار در لند prototype را کاملا غیرفعال کردید ودستور open پنجره مسیر فایل رو باز خواهد کرد ودستور new پنجره انتخاب تملپ ها رو باز میکند وخبری از ساخت پروزه نیست!
:redface:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

سوال3:خیلی خیلی مهم!!!سیستم مختصات X-Y(محیط ترسیم اتوکد)با E-N(سیستم برداشت نقشه برداری در سطح زمین) چه تفاوتی داره؟منظورم بیشترتو دایرکتوری زیره:
PROJECT>DRAWING SETUP>oreintation
سوال4:اگه بخوای سیویل 3Dرو خوب یادبگیرم نیازبه مباحث هندسی راه واصول طراحی وریزه کاریها هست یا نه؟کتاب سلیمانی هم کمی زیاده گفته!پیشنهاددوستان چیه؟
توروخداجواب بدید...
سلام
3-گاهی وقتها چون برداشتهای نقشه برداری محلی انجام میشن و ممکنه نیاز باشه مبنای E N H رو بخواین عوض کنین و یا گاهی وقتها XYZ اتوکد ENH شما نیست و نیازیه که تغییر پیدا کنه. خوب لند این آپشن رو گذاشته که شما بتونین این دو کار رو انجام بدین.
4- نه نیازی نیست راه رو بلد باشی.

خیلی جالبه اگه بخوای ظاهر civil مثه اتوکد معمولی بشه فقط کافیه رو نوار ابزار Work Space کلیک کنی!
تازه سطح و مسیر پروژه تون رو به صورت سه بعدی با کانتورهای 20رنگ رندر می کنه!
برداشتهای خام dxf دوربین رو ظرف 15 ثانیه می تونی توپو بزنی!
ظرف 10 ثانیه هم پروفیل طولی!
واقعا دست شون درد نکنه!

iman_91

عضو جدید
سلام
3-گاهی وقتها چون برداشتهای نقشه برداری محلی انجام میشن و ممکنه نیاز باشه مبنای E N H رو بخواین عوض کنین و یا گاهی وقتها XYZ اتوکد ENH شما نیست و نیازیه که تغییر پیدا کنه. خوب لند این آپشن رو گذاشته که شما بتونین این دو کار رو انجام بدین.
4- نه نیازی نیست راه رو بلد باشی.

خیلی جالبه اگه بخوای ظاهر civil مثه اتوکد معمولی بشه فقط کافیه رو نوار ابزار Work Space کلیک کنی!
تازه سطح و مسیر پروژه تون رو به صورت سه بعدی با کانتورهای 20رنگ رندر می کنه!
برداشتهای خام dxf دوربین رو ظرف 15 ثانیه می تونی توپو بزنی!
ظرف 10 ثانیه هم پروفیل طولی!
واقعا دست شون درد نکنه!

ممنون.اولین فرصت نرم افزارسیویل رو تهیه میکنم با توجه به قابلیتهای ذکرشده!

iman_91

عضو جدید
به حرص ارشربتی خوردم مگیرازمن که بدکردم بیابان بود وتابستان وآب سردواستسقاء!!!

سلام،این مطالب استدلال واستنباط شخصی خودمه واسه ایجاد بحث با دوستان که ایرادات رو بیان کنند...

چند نکته :
1-ماهیت اصلی ترسیم منحنی میزانها تو نرم افزار لند مبتنی برمنحنی نیست!بلکه بصورت خطوطی است که باانترپولاسیون نقاط رئوس مثلث بندی ها صورت میپذیره،کاری که در گذشته کارتوگرافها با پیسوله برروی کانتورهابه سختی انجام میدادند!ولی ما با دادن درجه نرمی،زاویه بین nodهاروافزایش وvertexبیشتری بین انهاایجادکرده ومنحنی بنظرمیرسند!ودر واقع کاری رو که بادستور explodeدر محیط کد برای استخراج نفاط از منحنی انجام میدهیم،درواقع تبدیل vertex کانتورها به point میباشد که بصورت Gripsهای آبی رنگ به نمایش درمیاید ومشهوده
2-تنها راه مشاهده نقاط Databaseیا همون بانک اطلاعاتی در محیط کاری لند استفاده از گزینه edit point میباشد که هر بلائی که سر نقاط بیارید دراین پنجره مربوطه مشاهده میکنید!
3-راستی اتوکد دیتابیس نداره که اصلی ترین تمایز با لند در همینه!(تورو خدا نخندید،میدونم میدونید!
:redface:)واسه همین از خروجی save asمیگیریم...
4-در مباحث TIN اگه دوتا مثلث داشته باشیم،داریم:
Edge=5
Face=2
node=4
میخواستم با این مثال تفاوتشونو توedit surface گفته باشم...

بچه هاعرض میکنم تالار کمی خلوت شده واشکالات رو بگیرید تا کمی اکتیوشه...منتظرجوابم،هرچند خودمم کلی سوال دارم

iman_91

عضو جدید
دوباره سلام...فعلا که خبری نیست!!ایراداتمو بگیرید خواهشا:
1:تاحالا دقت کردید که چرا مختصات UTMنقاط تعداد ارقام یکسانی ندارند
؟!
درایران Xشش رقمی وYهفت رقمیست...همانطور که قبلا خونده بودیم برای تبدیل کمان به خط رااز فرمول: طول=شعاع ضربدر زاویه قوسی برحسب رادیان محاسبه میکردیم.
محور Xما درراستای نصف النهاری است ودر زون 6درجه ای قرار میگیره ومحورYمادر راستای قطب وشامل قاچ مثبت ومنفی 90درجه ای میشود...چون ایران در نیمکره شمالی قرارداره ودر فی بالای 30درجه ای،حالا خودتون حساب کنید که چه تفاوت مختصاتی زیادی ایجاد میشه...به اعدادی که ازدوربین ها استخراج میشه دقت کنید وبه رقم اول اونها نیزتوجه کنید!به نتیجه جالبی خواهیدرسید...البته کلی میشه رو این قضایا بحث کرد که گفتنش جایز نبود!
2:ترسیم boundryتو محیط لند بنظرم چیز بی معنی تلقی میشه!چیزی به عنوان مرز نداریم وهمشت breaklineهست که خودتون تو ساختن متوجه موضوع میشید!بزرگترین brkتو ساختن سورفیس روبهش bndمیگن،همین!یعنی اگه شما مرزی هم رسم نکنید سطح ساخته میشه اما درحالت
destructive
واسه ترسیم یه سطح ایده آل تا میتونید brkبزنید،خیلی کمک میکنه...
3:دیدید بعضی وقتها لند رو بازمیکنید،میبینید هیچ خبری از منوها نیست وبا یه محیط خالی از نوارابزارها ومنوها و...مواجه میشید؟فقط گوشه بالای صفحه سه تامنوی
fileوeditوviewدارند خودنمائی میکنند!واسه خودم پیش اومد وراه حلش باشه فردا ایشالا وکاربادستور cuiکه خیلی مهمه...

آخرین ویرایش:
بالا