[سوالات خود را در مورد روش های اجرا در این تاپیک مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام
میخواستم نوه کف سازی سوله و نحوه شیب بندی ترازبندی او را بدونم. از اول تا اخر به صورت کامل.
اگه فیلم یا مطلبی در اینمورد در اختیارم بگذارین ممنون میشم.
قابل ذکره که الان کف سوله خاکی هست و کوبیده شده هم نیست. درضمن قراره توی این سوله تجهیزات و ماشین الات قرار بگیرند. مثلا تجهیزات مواد غذایی

با سلام .
ابتدا جهت زیر سازی سوله خدمتتون عرض می کنم اگه محل رفت آمد ماشین آلات سنگین هستش حتما مصالح کف با غلطک متراکم بشه .......... اگه مصالح مناسب نیست از مصالح اور سایز استفاده کنید ...

بحث شیب بندی کف سوله مانند سایر شیب بندی ها هستش و تفاوتی در روند کار نداره ..........

البته یک گزارش کار در این خصوص در اینترنت دیدم ......... که خوب توضیح داده بود .............. اگه سرچ بکنید ........ حتما پیدا می کنید .........

بدرود.

hamed abedpour

عضو جدید
با عرض سلام..
یک پروژه طرح و اجرای فست فود به بنده ارجاع داده شده است.
متاسفانه اولین تجربه فست فود اینجانب است و هیچ اطلاعی از مراحل اجرا و الزامات اجرای فست فود و در کل آشپزخانه های صنعتی ندارم...
از دوستان کسی هست که بتواند راهنمایی ام کند؟؟؟؟
واقعا به مشکل بزرگی برخورد کرده ام

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام:
اگر مشکل شما در مورد فاکتورها وضوابط طراحی و کاربری این قبیل ساختمانها ست که مثل طراحی رستورانها- سالن های غذاخوری سرپایی (Snack BAR) -و...است. طراحی درست واصولی را باید به ارشیتکت بسپارید -کار مهندسین عمران نیست.هرکاری نیاز به تخصص وتجربه دارد. حداقل کار راهنمایی گرفتن از مهندسین معمار است که بهر حال در راهنمایی یا معرفی سایت هایی تخصصی دراین رابطه اصلحتر هستند.بنابراین اولین توصییه بنده این است: درتالار معماری مطرح فرمایید برای ضوابط طراحی. توصییه دوم: رجوع به سایت های معماری اروپا از طریق سرچ است. اسنک بارها- رستورانهای زنجیره ای مک دونالد - دیدن تصاویر انها می تواند ایده های خوبی به شما بدهد. ودر اخر-اگر در مورد سازه ومسائل سازه ای نیاز به مشورت باشد همکاران سازه ای تالار عمران و بنده میتوانیم در حد امکان خود در خدمت باشیم. سایت های زیر را نگاهی بیاندازید:
www.houzz.com

fastfood restaurant design.

دانلود (1).jpg images (3).jpg

آخرین ویرایش:

hamed abedpour

عضو جدید
مهندس ترکاشون عزیز سلام و درود فراوان
ممنون از پاسخ شما..
مهندس طراح مشغول ایده پردازی و اتودهای اولیه هست و داره تم کار رو که به پیشنهاد کارفرما تعریف شده رو دنبال میکنه..
وطیفه من توی این پروژهبیشتر بحث اجرای دکور و همچنین نظارت و مدیریت اجرایی پروژه هست..ولی اطلاعات زیادی در رابطه با نظارت و مباحث تاسیسات مکانیکی فست فودها ندارم...چونکه پروژه داخل مال هست و در مجموعه فودکورت قرار گرفته سیستم تهویه هوا فن کویل هست ولی اطلاع زیادی از نحوه نظارت بر روی تاسیسات مکانیکی ندارم..
در این زمینه واقعا نیاز به کمک دارم

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
مهندس ترکاشون عزیز سلام و درود فراوان
ممنون از پاسخ شما..
مهندس طراح مشغول ایده پردازی و اتودهای اولیه هست و داره تم کار رو که به پیشنهاد کارفرما تعریف شده رو دنبال میکنه..
وطیفه من توی این پروژهبیشتر بحث اجرای دکور و همچنین نظارت و مدیریت اجرایی پروژه هست..ولی اطلاعات زیادی در رابطه با نظارت و مباحث تاسیسات مکانیکی فست فودها ندارم...چونکه پروژه داخل مال هست و در مجموعه فودکورت قرار گرفته سیستم تهویه هوا فن کویل هست ولی اطلاع زیادی از نحوه نظارت بر روی تاسیسات مکانیکی ندارم..
در این زمینه واقعا نیاز به کمک دارم

سلام همکار عزیز ومحترم:
این پروژه همانطور که مهندس معمار دارد-ومهندس محاسب وعمران(شما بزرگوار) -بالطبع باید مهندس تاسیسات داشته باشد -مهندس جان تاسیسات همانطور که خودت همگفته ای اهمیت بیشتری در این پروژه ها از سازه ومعماری دارد-روی تجربه ای قدیمی وموردی در ابادان قبل از انقلاب داشتم -میگویم.البته حالا سیستم ها فرق کرده-مثلا :HOOD-سیستم های گرمایش وسرمایش - کانال های تهویه-کانالهای قسمت مکش روی اجاقهای پخت وپز و...-لذا شما اول باید کارفرما را وادار کنید کار تاسیسات را از نطر طراحی به مشاور یا مهندس وارد به تاسیسات اشپزخانه های رستورانها(اینها هم مانند ارشیتکت :بیمارستان-فضای بهداشتی-ورزشی و...تخصصهای گوناگون دارند). کار هر مهندس تاسیسات نیست. شرکتهایی هستند کار را باتمام وسائل عالی وحرفه ای قرارداد وتمام می کنند وTURN KEY تحویل می دهند. فقط اول سریع باید جای کانالها وداکت ها را به شما ومهندس معمار بدهند بعد دچار کنده کاری نشوید. مثلا در اشپزخانه درکف نیاز به فاضلابروی چربی گیر - و سیستم های لوله کشی های روکار وارتفاعی هست-در روشنایی هم -لوسترهای اویز- وهلوژن وغیره دارید
اینها مهندس برق متخصص این رستورانها را می خواهد-در اصفهان شرکت های خوبی داریم . خود را درگیر این مسائل نکنید هرگونه نقصی بعد کارفرما از شما مطالبه خواهد کرد-بنابراین صریحا باید اورا وادار به واگذاری کار تاسیسات والکتریکال بیک شرکت کند-شما وظیفه ای در این مورد قانونا ندارید-فقط باید جای کانالها را به شما بدهند. در نطارت ودیدن مراحل کار انها این تجربه رامانند امثال بنده کسب ودرکاربعدی مسلط خواهید شد-نگران نباشید. به سایت زیر در اصفهان سری بزن -وبا انها مشاوره ای کنید -حرفه ای هستند در تاسیسات فست فود.سلام ما را هم برسانید.
WWW.istgah.com/firekeys/kid

خدمات مهندسیistgah.comدر مورد طراحی داخل فست فودها وتاسیسات انها
www.packmangroup.com

نصب واجرای موتورخانه های حرارتی وبرودتی در اصفهان:www.popyoon.com

آخرین ویرایش:

yaghoobb

عضو جدید
با سلام خدمت همه مهندسین عزیز
من لیسانس معماری و فوق لیسانس مدیریت پروژه هستم،خارج از ایران هم زندگی می کنم جدیدا یک کار پیدا کردم در واقع مربوط به مهندسی عمران میشه،که من مهندس کنترل کیفیت سازه بتنی در بخش مشاور خواهم شد اما متاسفانه اطلاعات سازه ای اچرایی خوبی ندارم و اصلا هیچ ایده ای که چطور این کار را انجام بدم ندارم،خواهش میکنم هر کسی هر طور میتونه کمکم کنه.
ممنون میشم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام . انجام آزمایشات بر روی مصالح ساختمانی و به خصوص بتن و فولاد نیازمند اطلاعات و دانش قوی در زمینه مهندسی عمران و مکانیک مواد و مکانیک خاک هست . از این رو برای یک معمار که فقط چند واحد محدود در زمینه سازه در دانشگاه گذرانده که آن هم در حد اصول اولیه بوده کاری بس دشوار است . البته نمیگم از عهده این کار برنمی آید فقط کاری بسیار مشکل هست . باید در رابطه با مواردی که گفتم به صورت کاملا آکادمیک و حرفه ای تحقیق کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید . چرا که بدون داشتن پیش زمینه های تئوری و آکادمیک فهم مسائل اجرایی عمران سخته . موفق باشید

yaghoobb

عضو جدید
سلام . انجام آزمایشات بر روی مصالح ساختمانی و به خصوص بتن و فولاد نیازمند اطلاعات و دانش قوی در زمینه مهندسی عمران و مکانیک مواد و مکانیک خاک هست . از این رو برای یک معمار که فقط چند واحد محدود در زمینه سازه در دانشگاه گذرانده که آن هم در حد اصول اولیه بوده کاری بس دشوار است . البته نمیگم از عهده این کار برنمی آید فقط کاری بسیار مشکل هست . باید در رابطه با مواردی که گفتم به صورت کاملا آکادمیک و حرفه ای تحقیق کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید . چرا که بدون داشتن پیش زمینه های تئوری و آکادمیک فهم مسائل اجرایی عمران سخته . موفق باشید

با سلام و عرض ادب
کاملا حق با شما هست،اما به دلیل شرایط شغلی در هر صورت باید این شغل را بپذیرم،ولی نیاز به آزمایشات خیلی نیست،فقط دانستن نکات اجرایی وگرفتن خطاهای پیمانکار در مرحله اجرا،اگر هر جزوه یا هر چیزی که کمک کنه معرفی بفرمایین سپاسگزار میشم.
مثلا تراز کردن،تستن آرماتور و ....
سپاس فراوان

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام و عرض ادب

کاملا حق با شما هست،اما به دلیل شرایط شغلی در هر صورت باید این شغل را بپذیرم،ولی نیاز به آزمایشات خیلی نیست،فقط دانستن نکات اجرایی وگرفتن خطاهای پیمانکار در مرحله اجرا،اگر هر جزوه یا هر چیزی که کمک کنه معرفی بفرمایین سپاسگزار میشم.

سپاس فراوان

سلام دوباره . بنده جزوه های زیادی دارم اما آپلود کردنش برام سخته . تو همین باشگاه قسمت روش های اجرا مطالب مفیدی هست که میتونید استفاده بکنید . و هر سوالی هم دارید تو همون قسمت بپرسید بنده و دیگر دوستان در خدمتیم :gol:

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام و عرض ادب

سپاس فراوان

http://s6.picofile.com/file/8222573426/Code120.pdf.html

این فایل آیین نامه بتن ایرانه . قسمت های اجراییش به دردتون میخوره اما قسمت های که مربوط به طراحی میشه رو حذف کنید .

panoram

عضو جدید
سلام. یک سوال اجرایی داشتم.
فرض کنید در یک ساختمونی در طبقات آخر تعدادی از ستون ها ( بتنی) به ابعاد 35 در 35 و تعدادی فرضا 40 در 40
مثل عکس شماتیکی که ضمینه کردم.
تیر ( شناژ) این ساختمون به چه ابعادی اجرا میشه؟ همه رو 40 در نظر میگیرن؟ ( الان تو عکس ارسالی فرض بر اینه ستون های قرمز رن ابعاد 40 در 40 - ستون های سبز 35 در 35 )
000.jpg

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
فرض کنید در یک ساختمونی در طبقات آخر تعدادی از ستون ها ( بتنی) به ابعاد 35 در 35 و تعدادی فرضا 40 در 40
تیر ( شناژ) این ساختمون به چه ابعادی اجرا میشه؟ همه رو 40 در نظر میگیرن؟ ( الان تو عکس ارسالی فرض بر اینه ستون های قرمز رن ابعاد 40 در 40 - ستون های سبز 35 در 35 )
مشاهده پیوست 254437

همکار محترم: با سلام:
1- معمولا جهت سهولت در اجرا وقالب بندی یکسان وسرعت کار :سعی بر این است ابعاد ستونها حتی المقدور یک یا دو تیپ باشند. وتغیرات بار ولنگرهای وارده را با تعداد میله گردها از طریق محاسبه جبران کنند.
مثلا : میتوان همه ستونها را باستثنای ستون وسط 40در 40 سانت گرفت. ووسطی ممکنست بعلت بارزیاد تعداد ارماتور زیاد شود و 40 سانت کم باشد وفضای بین میله گردها انقدر کم شود که بتن بخوبی عبور نکند
لذا ممکنست انرا مستطیل گرفت:فرض:60در 40 یا 50در 50 و...انچه که محاسبه در دوجهت بار گذاری نشان دهد. وازطرفی طرح ارشیتکت اجازه ابعاد لازم را به مهندس محاسب بدهد.
بنابراین ابعاد ستونها بستگی به بار ولنگر وارده برانها دارد. فقط سعی مهندس محاسب اگر مسائل اجرایی وصرفه جویی در ریخت وریز تخته قالب بندی یا قالب ورق فلزی موجود در بازار ومیل گرد را لحاظ نماید-این است تیپ ستونها وپلها را یکسان و یا محدود کند.
2-اگر منظور تیر حمال باربر اصلی یا پوتر(poutre) بتن باشد که محاسبه وطرح معماری مشخص می کند. مانند ستونها می تواند :60 در40 -60در60-و...بستگی بابعاد وبار گذاری موجود دارد.
3-شناژ یا کلافها برای بستن ستونهای جا نبی وداخلی وکلاف بندی سازه ویکپارچگی ان وانتقال بارها بخصوص در زلزله در کمک به سیستم لرزه بر سازه(دیوار برشی در سازه بتنی) و....می باشد .این کلاف ها هم باید در محاسبه مشخص شوند. واگر بتوانند انها را هم مانند ستونهای جانبی همان فرض 40 در 40 می گیرند که در قالب بندی واجرا سهولت باشد.وتعداد ارماتور کمتر از ستونهاست.
بنابراین دلیلی ندارد که حتما 35 در35 یا 40 در40 ابعاد پوترها وستونها و کلاف ها را درنطر گرفت-بایستی دید بارگذاری وبرش پایه درمحاسبه چه ابعادی را ایجاب می کند.
دراین جا هم -ابعاد وفاصله ها چون معلوم نیست براساس حدس وگمان اندازه چشمی وتجربه این ابعاد بعرض رسید.

behrooz civil

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 254437

ضمن تایید مطالب استاد گرانقدرم مهندس ترکاشون ، من هم نظرم رو میگم .
دوست عزیز ، به طور کلی عرض تیر نباید از عرض ستون تجاوز کنه . مثلا ستون مورد نظر 40x40 باشه عرض تیر متصل به آن نباید از 40 تجاوز بکنه . حالا اگه بین دو ستون که یکی 40x40 و دیگری 35x35 هست بخواهیم پوتر اجرا کنیم ، عرض پوتر باید حداکثر 35 سانت باشه .

نکته بسیار مهم : این که از چه تیر و ستونی استفاده میشه کاملا مربوط به مهندسی سازه و طراحی سازه میشه . به عنوان مثال اگه تیر با عرض 35 سانت تحمل نیروهای وارده رو نداشته باشه باید یا آرماتور رو زیاد کرد یا ابعاد تیر رو . فرض کنیم با تغییر تعداد میلگرد باز هم تیر 35 سانتی جوابگوی بارهای وارده نباشه پس به ناچار باید عرض تیر رو بیشتر کرد و چون در صحبت های قبل گفتم که عرض تیر نباید از عرض ستون بیشتر بشه ، پس چاره ای نمی مونه جز اینکه ستون 35x35 رو به 40x40 تغییر داد .

کاری که ما تو نرم افزار ETABS انجام میدیم دقیقا همین سعی و خطاهاست

panoram

عضو جدید
همکار محترم: با سلام:
1- معمولا جهت سهولت در اجرا وقالب بندی یکسان وسرعت کار :سعی بر این است ابعاد ستونها حتی المقدور یک یا دو تیپ باشند. وتغیرات بار ولنگرهای وارده را با تعداد میله گردها از طریق محاسبه جبران کنند.
مثلا : میتوان همه ستونها را باستثنای ستون وسط 40در 40 سانت گرفت. ووسطی ممکنست بعلت بارزیاد تعداد ارماتور زیاد شود و 40 سانت کم باشد وفضای بین میله گردها انقدر کم شود که بتن بخوبی عبور نکند
لذا ممکنست انرا مستطیل گرفت:فرض:60در 40 یا 50در 50 و...انچه که محاسبه در دوجهت بار گذاری نشان دهد. وازطرفی طرح ارشیتکت اجازه ابعاد لازم را به مهندس محاسب بدهد.
بنابراین ابعاد ستونها بستگی به بار ولنگر وارده برانها دارد. فقط سعی مهندس محاسب اگر مسائل اجرایی وصرفه جویی در ریخت وریز تخته قالب بندی یا قالب ورق فلزی موجود در بازار ومیل گرد را لحاظ نماید-این است تیپ ستونها وپلها را یکسان و یا محدود کند.
2-اگر منظور تیر حمال باربر اصلی یا پوتر(poutre) بتن باشد که محاسبه وطرح معماری مشخص می کند. مانند ستونها می تواند :60 در40 -60در60-و...بستگی بابعاد وبار گذاری موجود دارد.
3-شناژ یا کلافها برای بستن ستونهای جا نبی وداخلی وکلاف بندی سازه ویکپارچگی ان وانتقال بارها بخصوص در زلزله در کمک به سیستم لرزه بر سازه(دیوار برشی در سازه بتنی) و....می باشد .
این کلاف ها هم باید در محاسبه مشخص شوند. واگر بتوانند انها را هم مانند ستونهای جانبی همان فرض 40 در 40 می گیرند که در قالب بندی واجرا سهولت باشد.وتعداد ارماتور کمتر از ستونهاست.بنابراین دلیلی ندارد که حتما 35 در35 یا 40 در40 ابعاد پوترها وستونها و کلاف ها را درنطر گرفت-بایستی دید بارگذاری وبرش پایه درمحاسبه چه ابعادی را ایجاب می کند.
دراین جا هم -ابعاد وفاصله ها چون معلوم نیست براساس حدس وگمان اندازه چشمی وتجربه این ابعاد بعرض رسید.

دوست عزیز ، به طور کلی عرض تیر نباید از عرض ستون تجاوز کنه . مثلا ستون مورد نظر 40x40 باشه عرض تیر متصل به آن نباید از 40 تجاوز بکنه . حالا اگه بین دو ستون که یکی 40x40 و دیگری 35x35 هست بخواهیم پوتر اجرا کنیم ، عرض پوتر باید حداکثر 35 سانت باشه .

نکته بسیار مهم : این که از چه تیر و ستونی استفاده میشه کاملا مربوط به مهندسی سازه و طراحی سازه میشه . به عنوان مثال اگه تیر با عرض 35 سانت تحمل نیروهای وارده رو نداشته باشه باید یا آرماتور رو زیاد کرد یا ابعاد تیر رو . فرض کنیم با تغییر تعداد میلگرد باز هم تیر 35 سانتی جوابگوی بارهای وارده نباشه پس به ناچار باید عرض تیر رو بیشتر کرد و چون در صحبت های قبل گفتم که عرض تیر نباید از عرض ستون بیشتر بشه ، پس چاره ای نمی مونه جز اینکه ستون 35x35 رو به 40x40 تغییر داد .

سپاس از هر دو بزرگوار.

نقشه هایی که از محاسب دارم. عرض همه تیر ها رو 40 داده! و تعداد میله گرد ها هم فرقی نداره.
اما طبق گفته مهندس بهروز ،چنین چیزی درست نیست.
اینکه همه تیر ها رو 40 در نظر گرفته الان اشتباهه؟ یعنی ستونی که عرضش 35 رو ما تیر 40 نداریم؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سپاس از هر دو بزرگوار.

نقشه هایی که از محاسب دارم. عرض همه تیر ها رو 40 داده! و تعداد میله گرد ها هم فرقی نداره.
اما طبق گفته مهندس بهروز ،چنین چیزی درست نیست.
اینکه همه تیر ها رو 40 در نظر گرفته الان اشتباهه؟ یعنی ستونی که عرضش 35 رو ما تیر 40 نداریم؟

سلام خدمت دوستان محترم
با تائید حرفهای مهندس ترکاشون گرامی و جناب مهندس غرار ، لازم هست این نکته رو یادآور بشم که در کارهای اجرایی ، بعضی مواقع مجبور هستیم عرض تیر رو بزرگتر از عرض ستون در نظر بگیریم ولی این بزرگتر در نظر گرفتن عرض تیر نباید از حداقل ها و ضوابط آیین نامه (مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ) تجاوز کند .
برای همین منظور تو مبحث نهم ویراش سال 92 صفحه ی 323 -ضوابط ساختمان های با شکل پذیری متوسط - و صفحه ی 327-ضوابط ساختمان های با شکل پذیری زیاد- حداقل ها و حداکثر ها نوشته شده ،همچنین تو مبحث نهم ویرایش 88 صفحه ی 333 و 339 این موارد ذکر شده است .

مبحث نهم ، ویرایش سال 92-
ضوابط ساختمان های با شکل پذیری متوسط -

DSC_0122.jpg

مبحث نهم ، ویرایش سال 92-ضوابط ساختمان های با شکل پذیری زیاد

DSC_0125.jpg

با تشکر

آخرین ویرایش:

panoram

عضو جدید
سلام خدمت دوستان محترم
با تائید حرفهای مهندس ترکاشون گرامی و جناب مهندس غرار ، لازم هست این نکته رو یادآور بشم که در کارهای اجرایی ، بعضی مواقع مجبور هستیم عرض تیر رو بزرگتر از عرض ستون در نظر بگیریم ولی این بزرگتر در نظر گرفتن عرض تیر نباید از حداقل ها و ضوابط آیین نامه (مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ) تجاوز کند .
برای همین منظور تو مبحث نهم ویراش سال 92 صفحه ی 323 -ضوابط ساختمان های با شکل پذیری متوسط - و صفحه ی 327-ضوابط ساختمان های با شکل پذیری زیاد- حداقل ها و حداکثر ها نوشته شده ،همچنین تو مبحث نهم ویرایش 88 صفحه ی 333 و 339 این موارد ذکر شده است .

مبحث نهم ، ویرایش سال 92-
ضوابط ساختمان های با شکل پذیری متوسط -

مشاهده پیوست 254446

مبحث نهم ، ویرایش سال 92-ضوابط ساختمان های با شکل پذیری زیاد

مشاهده پیوست 254447

با تشکر

ممنونم از راهنمای شما.

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قالبهای جدید اسکلت بتنی :
این قالبها به نوعی قالب یکبار مصرف بوده ،بصورت کامپوزیتی و از جنس پلاستیک و
شبکه های مش بندی شده که در مقابل فشار و کشش مقاوم میباشد و بصورت ورق های در
ابعاد مشخص ارایه و در محل قالب بندی بسته به ابعاد قالب بریده میشود.
سلام
در مورد این قالبها اگر دوستان تصویری ازشون داره یا اطلاعات بیشتری ممنون میشم کمکم کنه:gol:

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام مهندسان گرامی : سوالی داشتم

یه ساختمون بتنی رو فرض کنید ( دو طبقه روی پیلوت ) . میخواهیم طبقه آخر رو سقف شیروانی بزنیم . دوتا سوال دارم ، اول اینکه آیا برای طبقه آخر پوترها باید اجرا بشه ؟

دوم اینکه خرپای سقف به چه صورت روی ستون ها سوار میشه ؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام مهندسان گرامی : سوالی داشتم

یه ساختمون بتنی رو فرض کنید ( دو طبقه روی پیلوت ) . میخواهیم طبقه آخر رو سقف شیروانی بزنیم . دوتا سوال دارم ، اول اینکه آیا برای طبقه آخر پوترها باید اجرا بشه ؟

دوم اینکه خرپای سقف به چه صورت روی ستون ها سوار میشه ؟

با سلام واحترام بدوست عزیز جناب مهندس غرار:
توصییه ونظر بنده بطور بسیار خلاصه فهرست گونه:
- اگر از فضای اطاق بزرگ ایجاد شده مانند کشورهای اروپایی برای سکونت یا جمع اوری اشیاء اضافی استفاده می شود:
1-دال یا تیرچه بلوک یا کامپوزیت برشی وانچه در مسکونی پایین بوده البته با بار کمتر(فقط مرده وزن اثاثیه که سالها ان بالا دپو می شوند -مانند همه خانه ها که نه میتوانند از این اثاث استفاده کنند نه دور بریزنند!!.-سالها همانجا میمانند. با ضخامت کمتر دال -وشناژها وکلافهای افقی بالا باابعاد کمتر وفقط جهت کلاف بندی ویکپارچگی سازه در برابر مدنوسانی دربالا اجرا می شود. فرض اگر در پایین پوتر حمال :30در 50 یا 60در40 درامده حالا با فقط بارمرده دپو انبار وسایل اسقاط یا زندگی یک نفر (دانشجو یا جوان خانواده در اطاق زیر شیروانی مثل انگلیس یا فرانسه که بسیار معمول است) -مسلم است : این ابعاد ممکنست به 40در40 هم تزل یابد وحالت کلاف بندی را باید رعایت کرد. ازاد رها کردن بالا تغیر مکان زیاد دربالا ایجاد می کند.
اما برای اتصال خرپای فلزی سبک سقف به کلافهای شناژ بتن: در موقع قالب بندی و ارماتور بندی انها یک تسمه با میله گرد یا سپری یا نبشی برابر فایل زیر که نشان داده ام کار گذاشته شود وبتن بریزید-وخرپاهای شیروانی بان جوش شوند. به فایل ودتایل نگاه کنید. می بخشید بارها عرض کرده ام ترسیم با دست براساس سالها نقشه کشی با دست در دانشجویی وعادت برایم بسیار راحتتر است. مهارت شما جوانها را که نداریم. ضمنا میل مهار خرپاها دربالا از راسها در طول مثل یلا پایین فراموش نشوند.اگر موردی بود در خدمتم.
images.jpgbehrooz.jpg

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام واحترام بدوست عزیز جناب مهندس غرار:
توصییه ونظر بنده بطور بسیار خلاصه فهرست گونه:
- اگر از فضای اطاق بزرگ ایجاد شده مانند کشورهای اروپایی برای سکونت یا جمع اوری اشیاء اضافی استفاده می شود:
1-دال یا تیرچه بلوک یا کامپوزیت برشی وانچه در مسکونی پایین بوده البته با بار کمتر(فقط مرده وزن اثاثیه که سالها ان بالا دپو می شوند -مانند همه خانه ها که نه میتوانند از این اثاث استفاده کنند نه دور بریزنند!!.-سالها همانجا میمانند. با ضخامت کمتر دال -وشناژها وکلافهای افقی بالا باابعاد کمتر وفقط جهت کلاف بندی ویکپارچگی سازه در برابر مدنوسانی دربالا اجرا می شود. فرض اگر در پایین پوتر حمال :30در 50 یا 60در40 درامده حالا با فقط بارمرده دپو انبار وسایل اسقاط یا زندگی یک نفر (دانشجو یا جوان خانواده در اطاق زیر شیروانی مثل انگلیس یا فرانسه که بسیار معمول است) -مسلم است : این ابعاد ممکنست به 40در40 هم تزل یابد وحالت کلاف بندی را باید رعایت کرد. ازاد رها کردن بالا تغیر مکان زیاد دربالا ایجاد می کند.
اما برای اتصال خرپای فلزی سبک سقف به کلافهای شناژ بتن: در موقع قالب بندی و ارماتور بندی انها یک تسمه با میله گرد یا سپری یا نبشی برابر فایل زیر که نشان داده ام کار گذاشته شود وبتن بریزید-وخرپاهای شیروانی بان جوش شوند. به فایل ودتایل نگاه کنید. می بخشید بارها عرض کرده ام ترسیم با دست براساس سالها نقشه کشی با دست در دانشجویی وعادت برایم بسیار راحتتر است. مهارت شما جوانها را که نداریم. ضمنا میل مهار خرپاها دربالا از راسها در طول مثل یلا پایین فراموش نشوند.اگر موردی بود در خدمتم.
مشاهده پیوست 254826مشاهده پیوست 254825

استاد بسیار عالی . واقعا ممنون
اتفاقا من هم ترسیم دستی رو بیشتر میپسندم . اما استاد یه نکته ای هست . ستون های طبقه آخر مطمئنا داری طول مهاری حدود 30 تا 50 سانت هستند . اون مقدار اضافی میلگرد روباید چیکار کرد ؟ منظورم میلگردهایی به شکل زیر است

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
استاد بسیار عالی . واقعا ممنون
اتفاقا من هم ترسیم دستی رو بیشتر میپسندم . اما استاد یه نکته ای هست . ستون های طبقه آخر مطمئنا داری طول مهاری حدود 30 تا 50 سانت هستند . اون مقدار اضافی میلگرد روباید چیکار کرد ؟ منظورم میلگردهایی به شکل زیر است

با سلام جناب مهندس غرار:
احتراما: مستحضرید دیگر روی این ستونها یال پایین خرپا جوش باید بشود-پس :برابر فایل زیر : یک صفحه کف ستونی 25 در25 8 میل ضخامت را شابلون مانند بدهید با استیلن برش یا در دستگاههای ماشین برش برایتان 4 تا سوراخ مانند شابلون صفحه کف ستون دراورند بیاندازید گردن میله گردهای ستونها وبچکش یا پتک کوتاه -ارام با ضربه تراز کنید. اضافه میله گرد های ستونها از هرطرف فقط دوتا روی صفحه خوابیده وجوش شوند
. دو عدد وسطی ها قطع وفقط دور سوراخهای وسط صفحه(از شش سوراخ)جوش دورتادور میله گرد شوند. موفق باشید.

BEROOZ2.jpg

behrooz civil

کاربر ممتاز
با سلام جناب مهندس غرار:
احتراما: مستحضرید دیگر روی این ستونها یال پایین خرپا جوش باید بشود-پس :برابر فایل زیر : یک صفحه کف ستونی 25 در25 8 میل ضخامت را شابلون مانند بدهید با استیلن برش یا در دستگاههای ماشین برش برایتان 4 تا سوراخ مانند شابلون صفحه کف ستون دراورند بیاندازید گردن میله گردهای ستونها وبچکش یا پتک کوتاه -ارام با ضربه تراز کنید. اضافه میله گرد های ستونها از هرطرف فقط دوتا روی صفحه خوابیده وجوش شوند
. دو عدد وسطی ها قطع وفقط دور سوراخهای وسط صفحه(از شش سوراخ)جوش دورتادور میله گرد شوند. موفق باشید.

مشاهده پیوست 254833

توضیحاتتون عالی بود استاد . کامل و بی نقص و صد در صد اجرایی . یک دنیا ممنون :gol:

archi&tini

عضو جدید
سلام دوستان ... برای پایان نامه یه مرکز تفریحی ورزشی طراحی کرده ام که این مرکز دو طبقه هست و سقفش شیب داره ... دنبال سازه ای می گردم که هم شیب رو راحت اجرا کنه و همین اینکه نمی خوام وسط پلان ستون در بیارم ... می خوام سازه دهانه ی حدودا 18 19 متر رو جواب بده ... میشه لطفا راهنمایی کنید ؟

panoram

عضو جدید
سلام. خدمت اساتید بزرگوار.
یک سوال داشتم. ارتفاع کف تا سقف ( ستون )باکس راه پله آسانسور چقدر باشه خوبه؟ بعدا برای اجرای آسانسور دچار مشکل نشیم.

s.gholami

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
یک سوال ساده داشتم: توی یک ساختمون در پشت داکت-محل عبور لوله ها- حدود 30 سانت "پودره" بین دو تا ستون اجرا شده بود. این پودره برای چی هست؟
یکی می گفت برای نگه داشتن تیرچه بلوک. اگر این طور باشه در بقیه ساختمون ها که این پودره ندارن مگه تیرچه بلوک چطور نگه داشته میشه؟

ممنون

s.gholami

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
یک سوال ساده داشتم: توی یک ساختمون در پشت داکت-محل عبور لوله ها- حدود 30 سانت "پودره" بین دو تا ستون اجرا شده بود. این پودره برای چی هست؟
یکی می گفت برای نگه داشتن تیرچه بلوک. اگر این طور باشه در بقیه ساختمون ها که این پودره ندارن مگه تیرچه بلوک چطور نگه داشته میشه؟

ممنون

اقا کسی نبود به ما یه اطلاعاتی بده؟