سوالات اجرائي و عملي در كارخانجات توليدي

asgari.farhad

عضو جدید
سلام.فكر كنم تاپيك خوبي بشه.دوستان عزيزي كه شاغل هستن و تجربه عملي دارند ميتونن تجربه خودشون رو در اختيار تازه كارها بذارن،و اگر خودشون هم سوالي دارند بپرسند تا با كمك هم حلش كنيم.

asgari.farhad

عضو جدید
اولين سوال رو خودم مطرح ميكنم:
بنده كارشناس برنامه ريزي يه شركت توليدي معتبر هستم،خط توليد در اين شركت بسيار پيچيده و تنوع محصولات بسيار بالاست.كارهائي اعم از فورج،پرس،پانچ،ماشينكاري،سختكاري و...
كه هر كدام سوله هاي مربوط به خودشون رو دارند(توليد سلولي)
آيا ميشود براي انبار محصول نقطه سفارش تعيين كرد،يعني براي هر محصول جداگانه؟

سارا رضایی

عضو جدید
پیچ و مهره استوپ دار

پیچ و مهره استوپ دار

سلام
من دنبال اطلاعاتی در خصوص پیچ و مهره استوپ دار هستم اینکه کاراییشون چیه چه شکلی ان و تو ایران تولید میشن یا نه؟

asgari.farhad

عضو جدید
سلام
من دنبال اطلاعاتی در خصوص پیچ و مهره استوپ دار هستم اینکه کاراییشون چیه چه شکلی ان و تو ایران تولید میشن یا نه؟
سلام. سوالتون زياد ربطي به تاپيك نداشت !
خوب منظورتون از پيچ و مهره استپ دار چيه؟
ببينيد ما در كارخانه مهره ها رو بنا به نياز خودمون فرم زني ميكنيم.يعني نوعي قالب طراحي كرده و روي دستگاه پرس ميبندند و اپراتور مهره رو داخل فيكسچر ميذاره و با اين پرس،در رزوه انتهائي مهره يك ضايعه ايجاد ميكنه كه وقتي روي كار بسته شد در اثر استفاده ، مهره باز نشه و اصلاحا شل نشه.شايد منظورتون اين بوده.ما بنا به نياز خودمون اين كارو انجام ميديم ، من نمونه آماده اونو نديدم .

asgari.farhad

عضو جدید
چقد فرم بي حاليه! هيچكي تو باغ نيس.حيف كه فقط دنبال مطالب آكادميك هستيد و واسه همينه كه بعدا در بازار كار خيلي اذيت ميشيد...

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
اولين سوال رو خودم مطرح ميكنم:
بنده كارشناس برنامه ريزي يه شركت توليدي معتبر هستم،خط توليد در اين شركت بسيار پيچيده و تنوع محصولات بسيار بالاست.كارهائي اعم از فورج،پرس،پانچ،ماشينكاري،سختكاري و...
كه هر كدام سوله هاي مربوط به خودشون رو دارند(توليد سلولي)
آيا ميشود براي انبار محصول نقطه سفارش تعيين كرد،يعني براي هر محصول جداگانه؟
تو زمینه انبار زیاد اطلاعات ندارم .
خوشجال میشم بیشتر بدونم .
بنظر من باید بشه ، چون هر محصول تولیدش فرق میکنه .
البته به تعداد تولید ، و ارزش مواد اولیه هم مسلما بستگی داره .

asgari.farhad

عضو جدید
دوست عزيز.البته بايد اينو بدونيم كه انبار زير مجموعه اي از برنامه ربزي هستش.كسي كه توي كار برنامه ريزيه بايد با مفاهيم انبار هم آشنائي داشته باشه.اصولا نقطه سفارش متشكل از دو پارامتر Lead time  و تقاضا هستش و اگر وجود موجودي اطمينان هم حس شود بايد از پارامترهائي مثل انحراف معيار تقاضا و انحراف معيار lead time  بهره جست.
اما همواره در كنار نقطه سفارش ، ميزان سفارش هم هست .
1-ارتباط بين اين دو چي هستش؟

ثانيا براي اقلامي كه مصرف شدني هستند مثل دستكش و ... و همچنين خربداري ميشوند موضوع فرق ميكنه .چرا؟چون lead time  با ميزان سفارش ارتباط چنداني نداره.شما اگر درخواست 5 تا دستكش بديد 1 هفته اي خريداري ميشه درخواست 1000 تا هم بديد 1 هفته اي آماده شده.چون خريداري هستش.اما توليدي اينطوري نيستش.چون توليد 5 تا محصول a ممكنه 1 هفته و توليد 1000 تا ممكنه 1 ماه طول بكشه.

چه راهي رو ميتونيم پيش بگيريم؟

اگر كسي متوجه نشد بگيد بيشتر توضيح بدم.مبحث بسيار جالبي هستش و بسيار كاربردي.

آخرین ویرایش:

asgari.farhad

عضو جدید
تو زمینه انبار زیاد اطلاعات ندارم .
خوشجال میشم بیشتر بدونم .
بنظر من باید بشه ، چون هر محصول تولیدش فرق میکنه .
البته به تعداد تولید ، و ارزش مواد اولیه هم مسلما بستگی داره .

نقطه سفارش ارتباطي به ارزش مواد اوليه نداره .اما به تعداد توليد مربوط ميشه كه در بالا توضيح كوتاهي دادم

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
به نام خدای دوست داشتنی
سلام
مهندس جان شاید من زیاد نتونم نظری بدم بیشتر می خوام استفاده کنم .در حال حاضر در یک کارخانه تولید اجاق گاز در حال گذروندن پروژه ی ارزیابی کار و زمان هستم .
فکر می کنم قطعا برای تعیین نقطه ی سفارش برای تنوع محصول زیاد با مشکل مواجه خواهید شد .اما یک کاری میشه کرد شاید بهتر از هیچی باشه که هست!
به نظرتون نمیشه کالا رو بر حسب ارزش دسته بندی و اولویت بندی کرد ؟
مثلا روش pareto یا روش هایی مثل اون . اینطور فقط برای چند تا محصول که از لحاظ ارزشی بهترند نقطه ی سفارش تعیین بشه و بقیه رو هم بیخیال شد .یه جورایی ساده سازی مساله !
البته یه نظر خیلی ساده است برای ساده سازی
به نظرتون شدنیه ؟

در پناه خدای دوست داشتنی

asgari.farhad

عضو جدید
به نام خدای دوست داشتنی
سلام
مهندس جان شاید من زیاد نتونم نظری بدم بیشتر می خوام استفاده کنم .در حال حاضر در یک کارخانه تولید اجاق گاز در حال گذروندن پروژه ی ارزیابی کار و زمان هستم .
فکر می کنم قطعا برای تعیین نقطه ی سفارش برای تنوع محصول زیاد با مشکل مواجه خواهید شد .اما یک کاری میشه کرد شاید بهتر از هیچی باشه که هست!
به نظرتون نمیشه کالا رو بر حسب ارزش دسته بندی و اولویت بندی کرد ؟
مثلا روش pareto یا روش هایی مثل اون . اینطور فقط برای چند تا محصول که از لحاظ ارزشی بهترند نقطه ی سفارش تعیین بشه و بقیه رو هم بیخیال شد .یه جورایی ساده سازی مساله !
البته یه نظر خیلی ساده است برای ساده سازی
به نظرتون شدنیه ؟

در پناه خدای دوست داشتنی
 سلام.با تشكر از توجه تون.بحث زمانسنجي زياد در كارخانجات ايران بصورت علمي اجرا نميشه و اصولا به تجربه بسيار بالائي نياز هستش.اميدوارم موفق باشيد.من هم در اين زمينه كمي كار كردم.موفق باشيد
ببينيد بحث بسيار گسترده تر از اين صحبت هاس.حرف شما رو درسته.يقينا بايد همين كارو كرد البته براي اين بازه زماني.اما در آينده بسيار نزديك محصولات فرعي هم جز محصولات اصلي خواهند شد.وقتي از محصول A ساليانه 150000 عدد فروخته ميشود نميشود آنرا همرديف محصول B با فروش 100 عدد گذاشت.بهر حال صورت مسئله نبايد فراموش بشه.پارامترهاي مربوط به نقطه سفارش رو عرض كردم(در پست هاي قبلي)اما نكته اي كه اينجا حائز اهميته اينه ازتباط بين lead time  و تعداد توليد هستش.
ROP=LT * D
LT=مدت تكافو (ميانگين) كه در اينجا مدت زمان لازم براي توليد است نه رسيد !
D=ميانگين تقاضا

LT در اينجا رابطه مستقيم با تعداد توليد دارد.يعني هرچه توليد بيشتر LT  بيشتر.درسته؟حال در محاسبه نقطه سفارش ما براي چه تعداد ،LT  را در نظر بگبريم؟در حالي كه  D  ميانگين تقاضاست؟يا بهتره يك مثال بزنم(در مورد اجناس خريدني)
مصرف محصول A  بصورت ميانگين 1000 عدد است , LT  برابر 2 ماه است.پس نقطه سفارش 2000 عدد است.اگر ميانگين مصرف 5000تا هم بوددر LT تاثيري نداشت چون خريدني است و مدت لازم جهت خريد 1000 تا با 5000 تا فرقي نميكنه.پس شما ميتونيد ميزان سفارش رو دلخواه بگيريد اما توليدي كه اينطور نيست.
اما اگر تقاضاي D برابر 1000 عدد باشد اولا LT چه تعداد توليد در نظر گرفته شود؟1000 تا با 2000 تا مشخصا فرق ميكند!ثانيا در اينجا ميزان سفارش با LT رابطه مسقيم دارد.درسته؟چه فكري ميشه كرد؟
آيا رابطه خاصي بين نقطه سفارش و ميزان سفارش است؟(منظورم فرمولي هستش)
ممنونم.

• Like
واکنش ها: mjvm

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
حق با شماست !نمی دونستم که اینقدر عظیمه !
ممنون!

asgari.farhad

عضو جدید
تاپيك رو با يه سوال عملي ميارم بالا!
 صددرصد در آينده با اين مشكل در محل كارتون اگر كارخانه اي با توليد انبوه باشه برخورد ميكنيد.ميخوام ببينم چطوري با اين مشكل برخورد ميكنيد:

ببينيد،اصولا در كارخانه هاي توليد انبوه بحث زمانسنجي و آمارهاي ارسالي از خط توليد به برنامه ريزي توليد جايگاه و نقش ويژه اي رو در تصميمات ايفا ميكنه.اما متاسفانه با توجه به فقر فرهنگ كاري در بين اپراتورها در ايران،آمارهاي درستي ارائه نميشه.و در خيلي از اوقات قابل اثبات نيست!
 مثلا بايد از محصول A در شيفت 1000 تا زده بشه اما يه اپراتور آمار امروز رو ميده 1000 تا،اما در عمل زده 800 تا.! حتي اگر طرف رو در حين روز الاف ببيني ميگه آمارمو زدم.اگه باور نداري بيا بشمر !! شايد خندتون بگيره اما دقيقا همينطوره.اين يه سوال فني و مهمه توي كار.به نظرتون چه راهي رو ميشه پيش گرفت كه اطلاعات درست ارائه بشه؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تاپيك رو با يه سوال عملي ميارم بالا!
صددرصد در آينده با اين مشكل در محل كارتون اگر كارخانه اي با توليد انبوه باشه برخورد ميكنيد.ميخوام ببينم چطوري با اين مشكل برخورد ميكنيد:

ببينيد،اصولا در كارخانه هاي توليد انبوه بحث زمانسنجي و آمارهاي ارسالي از خط توليد به برنامه ريزي توليد جايگاه و نقش ويژه اي رو در تصميمات ايفا ميكنه.اما متاسفانه با توجه به فقر فرهنگ كاري در بين اپراتورها در ايران،آمارهاي درستي ارائه نميشه.و در خيلي از اوقات قابل اثبات نيست!
مثلا بايد از محصول A در شيفت 1000 تا زده بشه اما يه اپراتور آمار امروز رو ميده 1000 تا،اما در عمل زده 800 تا.! حتي اگر طرف رو در حين روز الاف ببيني ميگه آمارمو زدم.اگه باور نداري بيا بشمر !! شايد خندتون بگيره اما دقيقا همينطوره.اين يه سوال فني و مهمه توي كار.به نظرتون چه راهي رو ميشه پيش گرفت كه اطلاعات درست ارائه بشه؟
خیلی مهمه . فکر می کنم باید دید چرا کار نمی کنه و دروغ میگه بعد اونو برطرف کرد (بعید میدونم جواب بده). درنظر گرفتن سیستم تشویقی کارساز نیست ؟ اما اینی هم که شما میگید یعنی جلوتر نمیشه فهمید فلان اپراتور داره کم کار می کنه . دور از منطقه . اپراتور وقتی باید 1000 تا محصول بده ، اپراتور بعدی یا انبار دار یعنی متوجه این قضیه نمی شه ؟ جالبه

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
خیلی مهمه . فکر می کنم باید دید چرا کار نمی کنه و دروغ میگه بعد اونو برطرف کرد (بعید میدونم جواب بده). درنظر گرفتن سیستم تشویقی کارساز نیست ؟ اما اینی هم که شما میگید یعنی جلوتر نمیشه فهمید فلان اپراتور داره کم کار می کنه . دور از منطقه . اپراتور وقتی باید 1000 تا محصول بده ، اپراتور بعدی یا انبار دار یعنی متوجه این قضیه نمی شه ؟ جالبه

سیستم تشویقی ... ؟!!!

گموون نکنم جواب بده ... !!!

asgari.farhad

عضو جدید
ببينيد ما هيچوقت كار رو نميتونيم طوري برنامه ريزي كنيم كه اپراتور بعدي از قبلي فورا و داغ و داغ تحويل بگيره!اين يه ريسكه.چراكه درصورت خرابي ماشين قبلي اپراتور بعدي بي كار ميشه.اين يعني افتضاح در برنامه ريزي!
در مورد انبار هم عرض كنم انباردار از كجا به تعداد مطمئن بشه؟بشينه بشمره؟مثلا 100000 قطعه رو؟و 100000 تا ديگه مونده.

asgari.farhad

عضو جدید
در ضمن،اپراتور بعدي هيچوقت اپراتور قبلي رو خراب نميكنه.اينو يادتون باشه.هميشه اونها باهم ديگه يه گروه اند و مهندسين يه گروه.امكانش صفره كه اپراتور بعدي آمار قبلي رو اصلاح كنه!

V A H ! D

کاربر ممتاز
در ضمن،اپراتور بعدي هيچوقت اپراتور قبلي رو خراب نميكنه.اينو يادتون باشه.هميشه اونها باهم ديگه يه گروه اند و مهندسين يه گروه.امكانش صفره كه اپراتور بعدي آمار قبلي رو اصلاح كنه!

.
.
.

واقعا رو این موضوع رو قبول دارم و به عینه دیدم ...

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببينيد ما هيچوقت كار رو نميتونيم طوري برنامه ريزي كنيم كه اپراتور بعدي از قبلي فورا و داغ و داغ تحويل بگيره!اين يه ريسكه.چراكه درصورت خرابي ماشين قبلي اپراتور بعدي بي كار ميشه.اين يعني افتضاح در برنامه ريزي!
در مورد انبار هم عرض كنم انباردار از كجا به تعداد مطمئن بشه؟بشينه بشمره؟مثلا 100000 قطعه رو؟و 100000 تا ديگه مونده.
سلام دوست عزیز! من کاری که توی شرکتمون انجام دادم اینه که روی هر محصول یه بارکد زدم و کنار هر دستگاه یه بارکد خوان! اطلاعاتی که بارکد خوان میخونه مستقیم میاد روی کامپبوتر من. اون موقع براحتی میتونم روی خط تولید نظارت داشته باشم.

V A H ! D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز! من کاری که توی شرکتمون انجام دادم اینه که روی هر محصول یه بارکد زدم و کنار هر دستگاه یه بارکد خوان! اطلاعاتی که بارکد خوان میخونه مستقیم میاد روی کامپبوتر من. اون موقع براحتی میتونم روی خط تولید نظارت داشته باشم.

حتما هزینه ی بالایی داشته ... !

میتوونم حدود هزینه رو بدونم ... ؟!

asgari.farhad

عضو جدید
سلام.دوست عزيز،نميدونم محصولات شما چي هستش.اما محصولات داروئي يا كتاب يا ... با صنعت خيلي متفاوته.ممكنه بنا به نوع قطعه مراحلي مثل شات بلاست يا سند بلاست،يا سختكاري در دماي 800 درجه رو طي كنه ،بره زير قالب پرس و... فكر ميكنيد با اين شرايط اثري از باركد ميمونه؟!!

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.دوست عزيز،نميدونم محصولات شما چي هستش.اما محصولات داروئي يا كتاب يا ... با صنعت خيلي متفاوته.ممكنه بنا به نوع قطعه مراحلي مثل شات بلاست يا سند بلاست،يا سختكاري در دماي 800 درجه رو طي كنه ،بره زير قالب پرس و... فكر ميكنيد با اين شرايط اثري از باركد ميمونه؟!!
درسته دوست عزیز...! ما محصولمون پارچه هست.... البته اونم حرارت میبینه...!!! خوب بارکد رو روی کارت مخصوص هر پارچه می زنیم. کارت عملیاتی یا (OPC) که مشخصات پارچه و کارهایی که روی هر کدوم انجام میشه رو مینویسیم. کنار هر دستگاه یه بارکد خوان هست که ورود و خروج پارچه از دستگاه رو کارگر مربوطه با دستگاه بارکد خوان اطلاع میده....!

asgari.farhad

عضو جدید
درسته دوست عزیز...! ما محصولمون پارچه هست.... البته اونم حرارت میبینه...!!! خوب بارکد رو روی کارت مخصوص هر پارچه می زنیم. کارت عملیاتی یا (OPC) که مشخصات پارچه و کارهایی که روی هر کدوم انجام میشه رو مینویسیم. کنار هر دستگاه یه بارکد خوان هست که ورود و خروج پارچه از دستگاه رو کارگر مربوطه با دستگاه بارکد خوان اطلاع میده....!
سلام.والا چي بگم.فقط منو دعوا نكن !!
مشكل ما در انتقال آمار نيست!ميشه به جاي اينكه باركد داشت آمار رو روي كارت نوشت و روي پالت نصب كرد(واسه ما بي كلاس ها!) اما از كجا ميشه فهميد اين آمار درسته؟كوره آنيل در هر بچ ميتونه 12000 قطعه رو بزنه.در دماي 900 درجه سليسوس.من از كجا بفهمم 10000 تا نزده؟يا سوراخكاري يا پانچ؟! فكر كنم پارچه زياد قابل مقايسه با صنعت فولادي و انبوه نيست.
ممنون

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.والا چي بگم.فقط منو دعوا نكن !!
مشكل ما در انتقال آمار نيست!ميشه به جاي اينكه باركد داشت آمار رو روي كارت نوشت و روي پالت نصب كرد(واسه ما بي كلاس ها!) اما از كجا ميشه فهميد اين آمار درسته؟كوره آنيل در هر بچ ميتونه 12000 قطعه رو بزنه.در دماي 900 درجه سليسوس.من از كجا بفهمم 10000 تا نزده؟يا سوراخكاري يا پانچ؟! فكر كنم پارچه زياد قابل مقايسه با صنعت فولادي و انبوه نيست.
ممنون
آره شاید! فکر کنم اجزاء کار شما کوچک هستند. و در شرایط سخت تولید میشن!
درمورد درستی آمار هم یه برنامه ی دیگه به تمام دستگاهها وصله که حرارت ، سرعت و ... رو روی یه نمودار مانیتور میکنه و روی سیستم من نمایش میده!
ولی شرایط کار شما رو نمیدونم! ببخشید اگه نتونستم نظر درستی بدم!

asgari.farhad

عضو جدید
آره شاید! فکر کنم اجزاء کار شما کوچک هستند. و در شرایط سخت تولید میشن!
درمورد درستی آمار هم یه برنامه ی دیگه به تمام دستگاهها وصله که حرارت ، سرعت و ... رو روی یه نمودار مانیتور میکنه و روی سیستم من نمایش میده!
ولی شرایط کار شما رو نمیدونم! ببخشید اگه نتونستم نظر درستی بدم!
خواهش ميكنم.ببينيد دستگاه هاي شما ديجيتاله .اما دستگاه هاي توي صنعت كه همشون cnc نيستند.مثلا دستگاه تراش يا دريل يا رنگ يا چكش لنگ يا سقوط آزاد كه مكانيكي هستند.به هر حال ممنونم از نظرتون

asgari.farhad

عضو جدید
راه حل چیه پس ؟
سوال سختي كرديد!به نظر من توي ايران اين يه مشكله بزرگيه كه بعدا باهاش برخورد ميكنيد.ميدونيد در دنياي توسعه يافته ربات ها و ماشين هاي هوشمند نقش شمارنده رو هم بازي ميكنند.مثلا دستگاه هاي كپي نياز به شمارش ندارند و خودشون تعداد برگ هايي كه كپي ميگيره رو نشون ميده اما صنعت قديمي ما در خيلي از موارد كم مياره.كارهائي كه از نظر شمارش مهم باشه و  نيروي انساني توي اون دخيل باشه مخصوصا با فرهنگ كاري ما ايراني ها ،صددرصد آميخته با اين مشكلاته.

آخرین ویرایش:

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال سختي كرديد!به نظر من توي ايران اين يه مشكله بزرگيه كه بعدا باهاش برخورد ميكنيد.ميدونيد در دنياي توسعه يافته ربات ها و ماشين هاي هوشمند نقش شمارنده رو هم بازي ميكنند.مثلا دستگاه هاي كپي نياز به شمارش ندارند و خودشون تعداد برگ هايي كه كپي ميگيره رو نشون ميده اما صنعت قديمي ما در خيلي از موارد كم مياره.كارهائي كه از نظر شمارش مهم باشه و نيروي انساني توي اون دخيل باشه مخصوصا با فرهنگ كاري ما ايراني ها ،صددرصد آميخته با اين مشكلاته.
ولی من جوابم رو نگرفتم . شما خودتون این سوالو مطرح کردید ، راه حلی واضحی براش ندارید ؟

asgari.farhad

عضو جدید
ولی من جوابم رو نگرفتم . شما خودتون این سوالو مطرح کردید ، راه حلی واضحی براش ندارید ؟
بله.سوال رو خودم مطرح كردم.مگه قراره خودم هم جواب داشته باشم؟!
من ميدونم شايد واسه خيلي ها اين سوال مهم نباشه.اما اين مشكليه كه بعدا گريبان گير مديران خواهد شد.گفتم ببينم ذهنيت شما چيه.