سوالات ، مشکلات و درخواست های در رابطه با میکروکنترلر ها

mojdeh-eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک:اشکال یابی مدار ضرب کننده با استفاده از shift & add

کمک:اشکال یابی مدار ضرب کننده با استفاده از shift & add

سلام...
من پروژه مدارمنطقی با multisimدارم...سوالش اینه که :
ضرب کننده دوعدد چهاربیت با استفاده از روش add & shift باتوجه به بیت سمت راست multiplier عمل shift (برای صفر)ویاعملadd &shift (برای یک)انجام گیردبه ترتیب درنهایت پس از چهاربار شیفت نتیجه در ریجستر هشت بیتی قرار خواهدگرفت.و مدارباید پس از چهر بار شیفت توسط مدار کنترل شود.
من این مدار رو طراحی کردم اما نمیدونم چرا نتیجه نهایی شیفت ریجستر هشت بیتی چرا ترتیب قرارگرفتن بیتهای پرارزش و کم ارزشش اینجوری؟؟؟؟؟!!!!!:cry:
عکسش و فایل طراحی مداررا براتون میذارم....
اگه ممکنه بهم کمک کنید باید این هفته تحویل بدم...
ضرب کننده.jpg

پیوست ها

• ضرب کننده با add & shift.rar
    174.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mojdeh-eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
من پروژه مدارمنطقی با multisimدارم...سوالش اینه که :
ضرب کننده دوعدد چهاربیت با استفاده از روش add & shift باتوجه به بیت سمت راست multiplier عمل shift (برای صفر)ویاعملadd &shift (برای یک)انجام گیردبه ترتیب درنهایت پس از چهاربار شیفت نتیجه در ریجستر هشت بیتی قرار خواهدگرفت.و مدارباید پس از چهر بار شیفت توسط مدار کنترل شود.
من این مدار رو طراحی کردم اما نمیدونم چرا نتیجه نهایی شیفت ریجستر هشت بیتی چرا ترتیب قرارگرفتن بیتهای پرارزش و کم ارزشش اینجوری؟؟؟؟؟!!!!!http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/cry.gif
عکسش و فایل طراحی مداررا براتون میذارم....
اگه ممکنه بهم کمک کنید باید این هفته تحویل بدم...
مشاهده پیوست 99276

سلام بر
مهندسین برق هیچکدوم نمیتونید جواب سوالمو بدید؟؟؟؟!!!!http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/cry.gif
یعنی اینقده سخته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

lord mohsen

عضو جدید
سلام.خسته نباشيد. سال نو هم مبارك.
مهندساي محترم، يه سوال داشتم، ميشه كمكم كنين؟؟؟؟
مشكل من اينه كه مي خوام هر دفعه كه كليدي رو فشار مي دم برام رو صفحه چاپ كنه؟؟
به نظر خييييييلي سادس ، اما نمي دونم مشكلم چيه ؟!!!
اينم برنامه :
كليد رو يه پايه شو به زمين وصل كردم يه پايه شو به Portd.1
لطفا راهنماييم كنيد، خيلي كمك لازمم!
ممنون.

$regfile = "m8def.dat" ' specify the used micro

$crystal = 8000000 ' used crystal frequency

Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , Rs = Portd.7 , E = Portd.6

Config Lcd = 16 * 2

Config Portd.1 = Input

Ddrd.1 = 0 : Portd.1 = 1

Dim h As Integer

Do

If Portd.1 = 1 Then

Locate 2 , 1

h = h + 1

Lcd h

Lcd "Helloo"

End If

Loop

End

سلام
دوست عزیز برنامتون خوب بود ولی در قسمت کلید خوانی مشکل بزرگی داشتین
برای خواندن از روی یک port از pin استفاده می کنند که شما از port استفاده کرده بودید

$regfile = "m8def.dat" ' specify the used micro
$crystal = 1000000 'used crystal frequency
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , Rs = Portb.7 , E = Portb.6
Config Lcd = 16 * 2
Ddrd.1 = 0
Dim H As Integer
Cursor Off
Cls
A:
Do
If Pind.1 = 1 Then 'braye khandan az ro yek port bayad hc pin estefade kard
H = H + 1
Locate 1 , 1
Lcd H
Locate 2 , 1
Lcd "Helloo"
Else
Goto A
End If
Loop
End

آخرین ویرایش توسط مدیر:

lord mohsen

عضو جدید
سلام دوستان من برای یه پروژه لازمه که با میکرو (AVR ها) بتونم زمان 100 پیکو ثانیه رو محاسبه کنم کسی می تونه کمکم کنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فاطمه_برق

عضو جدید
با سلام به همه دوستان عزیز
لطفا سوالات ، مشکلات و درخواست های خود را در رابطه با میکروکنترلر ها تنها در ابن تاپیک بپرسین و از پرسیدن سوال در سایر تاپیم ها جدا خودداری کنید
تنها سوالاتی که در این تاپیک پرسیده می شن پاسخ داده خواهند شد و در غیر این صورت پاسخی داده نخواهد شد
در صورتی که پاسخ سوال خود را دریافت نکردین از زدن تاپیک برای پرسیدن سوال جدا خوداری کنید
با تشکر از همکار شما
یا حق ...:gol:

سلام.وقتتون به خیر.
من یه ترازوی دیجیتال ساختم که به زبان بسکام برنامه اش رو نوشتم.اول بار که برنامه اش رو نوشته بودم جواب داد ولی وقتی وزنه قرار میدادم روی سنسور وزنم دائم عددی که ال سی دی نشون میداد تغییر میکرد.
بعد معادله خطی سازی (رابطه ولتاژ با وزن)رو هم بهش اضافه کردم.ولی دیگه جواب نداد و وزن و عدد ADC رو کلا صفر نشون میده.میشه کمکم کنید؟؟؟؟برنامه ی ADC رو هم اینجا نوشتم.اول این برنامه بود:
Do
A = Getadc(3)
Wait 4
Locate 2 , 5
Lcd A ; ":" ; Chr(2) ; Chr(1) ; Chr(0)

Cls
Loop
End
ولی بعدش این تیکه رو هم بهش اضافه کردم:
Do
A = Getadc(3)
Wait 1
Locate 1 , 5
Lcd A
Wait 1
B = A * 750
V = B / 300
Locate 2 , 5
Lcd V ; ":" ; Chr(2) ; Chr(1) ; Chr(0)

Cls
Loop
End
متغیر ها رو هم این طور تعریف کردم:
Dim A As Word , B As Word
Dim V As Byte
واسه برنامه اولی جواب داد ولی واسه برنامه دومی دیگه وزن و عدد ADC رو کلا صفر نشون میداد و وزن رو هم که میزاشتم روی سنسور وزن بازم صفر بود....میشه بگید مشکلش کجاس؟؟؟؟
واسه پروژه پایانیمه...خیلی مهمه...لطفا کمکم کنید...

sayeh1991

عضو جدید
دوستان من یه سوال خیلی ابتدایی دارم....برای یک پروژه مثلا همین ذماسنج با سنسور LM35 و میکرو ATMEGA چه بردی استفاده میشه؟؟

nomercy1239

عضو جدید
سلام
من ميخوام 4 تا led رو به پايه هاي p1.20-p1.23وصل كنم ويك كليدم بعنوان ورودي به پايه p0.1حالا موندم چطور ورودي خروجي رو به ميكرو معرفي ميكنم
IODIR1=0X00F0000000//OUT PUT
ولي ورودي رو بلد نيستم معرفي كنم ممنون ميشم كسي كمك كنه؟

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من ميخوام 4 تا led رو به پايه هاي p1.20-p1.23وصل كنم ويك كليدم بعنوان ورودي به پايه p0.1حالا موندم چطور ورودي خروجي رو به ميكرو معرفي ميكنم
IODIR1=0X00F0000000//OUT PUT
ولي ورودي رو بلد نيستم معرفي كنم ممنون ميشم كسي كمك كنه؟
config porta.1=input
config portb=output
بادستوربالاپورت b کلاخروجیشدولی اگه 4 تاپین اول میخوای خروجی بشه مینویسی
config portb=&h0f
این دستورات به زبان بیسیک هستش اگه c روهم خواستی میزارم.

mjt_tnt

عضو جدید
سوال امتحانی

سوال امتحانی

سلام بچه ها
کسی میتونه این سوالات را با PLC به صورت ساده حل کنه(من دو واحد درس کنترل اتوماتیک دارم فقط گیت های OR,AND,NOT,XOR,XNOT وتابع SR به ما درس داده که فکر کنم فقط باید با همینا درستشون کرد)

1.برنامه روشن شدن سه موتور یکی پس از دیگری.

2.در یک پارکینگ سه هواکش وجود دارد
اگرحداقل دو هواکش روشن باشد------- چراغ سبز روشن شود.
اگر فقط یک هواکش روشن باشد------- چراغ زرد روشن شود.
اگر هیچکدام روشن نباشد------چراغ قرمز روشن شود.

3.برنامه معادل LAD گیت XOR و XNOR را بنویسید.

4.با یک شدن ورودی یک خروجی یک روشن و با یک شدن ورودی دو خروجی دو روشن و خروجی یک خاموش شود.

whitelight

عضو جدید
دوستان اساس كار پردازنده ها كه درون همه ميكروكنتلرها هست ساعتشون هست؟ يعني با توجه به پالس ساعت كه به وسيله فليپ فلاپ اجرا مي شه به تعداد موج هاي موجود در اون پالس پردازنده مي تونه دستور اجرا كنه؟ يعني بستگي به فركانس ساعت داره ؟
ممنون از كمكتون

powerelec

عضو جدید
سلام
کار پالس ساعت در میکروکنترلرها نقش هماهنگی برای انجام دستورها هست یعنی هر کاری که انجام مشیه با آمدن لبه ی بالا رونده پالس ساعت انجام خواهد شد. هر چه فرکانس پالس ساعت در یک پردازنده بالاتر باشد سرعت انجام دستورات در آن پردازنده بیشتر خواهد شد.

whitelight

عضو جدید
دوستان سلام
به راهنمايي يا كمك احتياج دارم كه چگونه كدهايي بنويسم كه با توجه به مقدار يك مقاومت متغير يك پهناي پالس يك موج PWM رو كنترل كنه؟
مثلا بنويسم اگر مقاومت =0 بود؟ چيكار كنه ... و تا مقاومت مساوي چند مي تونم برنامه ريزيش كنم؟
كاملا در اين پروژه كه متاسفانه دقيقه 90 شده و بايد تحويلش بدم گيج شدم و به كمك احتياج دارم؟
ممنون

ilili

عضو جدید
سلام دوستان...
برنامه قفل رمزي رو ميخوام به صورت كي بورد و ال سي دي باشه با ميكرو 16f877
اگه در مورد سخت افزارشم راهنماييم كنين ممنون ميشم..

masouda_k

عضو جدید
سلام ب همه
من دانشجوی مهندسی برق-کنترل ام
نمیتونم پروژه کارشناسی مناسبی پیدا کنم میتونید کمکم کنید؟؟؟؟
من تازه عضو شدم نمیدونم قانون اینجارو

22adel

اخراجی موقت
برنامه نویسی بیسیک
*نقشه مدار فرستنده

*برنامه فرستنده
$regfile= "m8def.dat"

$crystal = 100000

$baud =9600

Dim TAs Byte , C As Byte , A As Byte , B As Byte , M As Byte

ConfigPind.5 = Input

ConfigPind.6 = Input

ConfigPind.7 = Input

ConfigPinb.7 = Input

Do

IfPind.5 = 0 Then

Rc5sendo , 1 , 7

End If

IfPind.6 = 0 Then

Rc5send0 , 1 , 4

End If

Loop

End
*نقشه مدار گیرنده

*برنامه گیرنده
$regfile= "m8def.dat"

$crystal = 100000

$baud =9600

ConfigRc5 = Pind.0

Dim AAs Byte , B As Bit , C As Byte , D As Byte , L As Bit

ConfigTimer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Up , Compare B Pwm = Clear Up ,Prescale = 8

EnableTimer1

StartTimer1

EnableInterrupts

ConfigPortc.5 = Output

Do

GetRc5(a, c)

If C =7 Then

ResetPortc.5

End If

If C =4 Then

SetPortc.5

Pwm1a =5

Pwm1b=250

End If

Loop

End
سلام بچه های باهوش برقی لطفا به من یه راهنمایی برسونید من این برنامه فرستنده و گیرنده رو دارم که کارکردش به این صورته که در فاصله 5 متری باید موتور را خاموش و روشن کند اما جواب نمیده مقدار کریستالش را زیاد کردم 8000000 این را زدم (که برای بالا بردن سرعت برنامه است )و حتی وقفه هم بین دو دستور آر سی 5 قراردادم اما جواب نمیده از سالم بودن قطعاتم هم مطمئنم اگه کسی با برنامه بیسیک آشنایی دارد لطفا منو راهنمایی کنه در ضمن این برنامه را هم در نرم افزار بسکام نوشتم اما ارور ندارد.در شکل سخت افزاری که دارم ماژول مادون قرمز رو SFH506
است اما چیزی که من از مغازه تعمیرات تلویزیون خریدم رویش چیزی ننوشته بود از صاحب مغازه پرسیدم گفت درسته خودمم تو تلویزیون بکارش می برم کد RC5 و این نوع تایمر که در برنامه هست برا اولین باره که می بینم و کد RC5 رو فقط می دانم برا ارسال کد است و نیز در یه مقاله دیدم که از اعدادی که جلوی کد RC5 نوشته صفر سطح شروع ارسال پالس است (حالت استانداردش صفر است یا 32 )و عدد یک نشان دهنده آدرس(حالت استاندارد باید شماره آدرس بین شماره صفر تا 31 باشد) و عدد 7 عددی آزاد می باشد هر عددی می تواند باشد به این دلیل نمی دانم ایراد برنامه ام از کجاست که جواب نمی دهد خواهشا یه راهنمایی گام به گام بفرمایید شاید ما از شر این پروژه راحت شدیم.

khadijeh22

اخراجی موقت
سلام خواهشا اگه کسی برنامه کامل ولت متر یا آمپرمتر رو داره در اختیار من قرار بده ممنون میشم

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام ب همه

شما میتونید به سایت دانشگاه های دیگه مراجعه کرده و پروژه های اون ها رو مشاهده کنید.به این ترتیب می تونید پروژه مناسبی رو انتخاب کنید.

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ب همه

سلام من نرم افزارlab viewروپیشنهادمیکنم
میتونین ازپروژه ای آن که به میکروکنترلرavrمرتبط میشه توسط کارت ارتباطی به نام کارت daqاستفاده کنین
بااین کارت ونرم افزارمیتونین پروژه ای کنترلی جالبی بسازین
موفق باشین

scienceaddict

عضو جدید
سلام دوستان... برنامه قفل رمزي رو ميخوام به صورت كي بورد و ال سي دي باشه با ميكرو 16f877 اگه در مورد سخت افزارشم راهنماييم كنين ممنون ميشم..
سلام دوست عزیز امیدوارم منظورتون از کیبورد کیبورد کامپیوتر نباشه و کیپد باشه شما ابتدا خواسته هاتو مشخص کن بعد میکروکنترلرتو انتخاب کن ، حیف 16f877 که برای اینکار حرومش کنی ، کوچکتر هایی مثل 16f84 یا حتی 16f630 هم کفایت میکنه ، گام اخر میکروهه سخت افزاری نداری که خوفناک ترین چیزی که میخوای اینه که اگه رمز غلط بود یه بازر یه بوق پیکان یه چیزی صدا بده (که یارو یه مشت میزنه تو سر میکرو صداش خفه میشه) و اگه هم درست بود یه خروجی فعال بشه ، یه موتوری بچرخه یه لامپی روشن بشه یه شیر برقی باز بشه و هزار تا چیز دیگه که اونم بایه ترایاکی ترانزیستور قدرتی چیزی خروجی میکروکنترلرو تقویت میکنی بازم در خدمتیم Good Luck

scienceaddict

عضو جدید
دوستان سلام به راهنمايي يا كمك احتياج دارم كه چگونه كدهايي بنويسم كه با توجه به مقدار يك مقاومت متغير يك پهناي پالس يك موج PWM رو كنترل كنه؟ مثلا بنويسم اگر مقاومت =0 بود؟ چيكار كنه ... و تا مقاومت مساوي چند مي تونم برنامه ريزيش كنم؟ كاملا در اين پروژه كه متاسفانه دقيقه 90 شده و بايد تحويلش بدم گيج شدم و به كمك احتياج دارم؟ ممنون
سلام دوست عزیز بهتره یه تغییر نام کاربری تو پست شما از مقاومت به ولتاژ بدم ، حالا بهتر شد ، شما ولتاژ رو با میکروکنترلرت اندازه میگیری و اگه AVR کاری که میذری رو fast pwm یا phase correct pwm البته اتمل برای جایی که رجیستر مقایسه OCR هی هی تغییر میکنه میگه که phase and frequency correct pwm رو انتخاب کنید تا وقفه ها میس نشه ، اگر هم pic کاری که یه ccp و مد pwm میذاری و اونم یه رجیستر مقایسه داره ، شما کافیه مقدار ولتاژی که میخونی رو متناسبا بریزی تو رجیستر های تایمر هات و یه خروجی pwm متناسب با ولتاژ بگیری ، اما این کارو میتونی با یه پتانسیومتر ، یه مشت خازن و یه مشت مقاومت و یه 555 به سااااادگی و ارزونی انجام بدی ، اگه ما میتونستیم هزینه ها رو حداقعل کنیم رشته ی مهندسی صنایع بوجود نمیومد Good Luck

آخرین ویرایش:

scienceaddict

عضو جدید
برنامه نویسی بیسیک
*نقشه مدار فرستنده *برنامه فرستنده
$regfile= "m8def.dat" $crystal = 100000 $baud =9600 Dim TAs Byte , C As Byte , A As Byte , B As Byte , M As Byte ConfigPind.5 = Input ConfigPind.6 = Input ConfigPind.7 = Input ConfigPinb.7 = Input Do IfPind.5 = 0 Then Rc5sendo , 1 , 7 End If IfPind.6 = 0 Then Rc5send0 , 1 , 4 End If Loop End
*نقشه مدار گیرنده *برنامه گیرنده
$regfile= "m8def.dat" $crystal = 100000 $baud =9600 ConfigRc5 = Pind.0 Dim AAs Byte , B As Bit , C As Byte , D As Byte , L As Bit ConfigTimer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Up , Compare B Pwm = Clear Up ,Prescale = 8 EnableTimer1 StartTimer1 EnableInterrupts ConfigPortc.5 = Output Do GetRc5(a, c) If C =7 Then ResetPortc.5 End If If C =4 Then SetPortc.5 Pwm1a =5 Pwm1b=250 End If Loop End سلام بچه های باهوش برقی لطفا به من یه راهنمایی برسونید من این برنامه فرستنده و گیرنده رو دارم که کارکردش به این صورته که در فاصله 5 متری باید موتور را خاموش و روشن کند اما جواب نمیده مقدار کریستالش را زیاد کردم 8000000 این را زدم (که برای بالا بردن سرعت برنامه است )و حتی وقفه هم بین دو دستور آر سی 5 قراردادم اما جواب نمیده از سالم بودن قطعاتم هم مطمئنم اگه کسی با برنامه بیسیک آشنایی دارد لطفا منو راهنمایی کنه در ضمن این برنامه را هم در نرم افزار بسکام نوشتم اما ارور ندارد.در شکل سخت افزاری که دارم ماژول مادون قرمز رو SFH506 است اما چیزی که من از مغازه تعمیرات تلویزیون خریدم رویش چیزی ننوشته بود از صاحب مغازه پرسیدم گفت درسته خودمم تو تلویزیون بکارش می برم کد RC5 و این نوع تایمر که در برنامه هست برا اولین باره که می بینم و کد RC5 رو فقط می دانم برا ارسال کد است و نیز در یه مقاله دیدم که از اعدادی که جلوی کد RC5 نوشته صفر سطح شروع ارسال پالس است (حالت استانداردش صفر است یا 32 )و عدد یک نشان دهنده آدرس(حالت استاندارد باید شماره آدرس بین شماره صفر تا 31 باشد) و عدد 7 عددی آزاد می باشد هر عددی می تواند باشد به این دلیل نمی دانم ایراد برنامه ام از کجاست که جواب نمی دهد خواهشا یه راهنمایی گام به گام بفرمایید شاید ما از شر این پروژه راحت شدیم.
سلام دوست عزیز خب چه کارییییه ؟ یه 555 بذار تو مدار فرستنده ات که با هر کلید یه فرکانسی تولید کنه ، با یه گیت NAND که ورودیش اشمیت تریگره یه اسیلاتور RC حدودا 38کیلو هرتز درست کن و دوتا از این nand هارو بردار And کن ، 38 کیلوهرتز رو بده به یه ورودی and و خروجی 555 که یه فرکانس دلخواه تولید میکنه هم بده به یکی دیگه از ورودی And ، خروجیش هم بده به یه ترانزیستور تا یه ال ای دی مادون قرمز رو روشن کنه ، طرف گیرنده هم چشم پارستو بذار و خروجیشو نات کن بده به کانتر یک میکرو ، فرکانس پالس ورودی رو اندازه بگیر و با شرط ها میفهمی کدوم کلید زده شده بوده و فرمان مناسب رو بده Good Luck

22adel

اخراجی موقت
سلام یه سوال دارم : پروژه هایی که با برنامه نویسی بیسیک کار می کنند آیا باید آی سی ها ی فیوز بیت آنرا تنظیم کرد ؟ فیوز بیت را برای چه تنظیم می کنیم(یعنی سرعت برنامه را بالا می بره؟) مقدارهای فیوزبیت را از کجا باید بدانیم که مقدارش چقدر باشه؟

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام یه سوال دارم : پروژه هایی که با برنامه نویسی بیسیک کار می کنند آیا باید آی سی ها ی فیوز بیت آنرا تنظیم کرد ؟ فیوز بیت را برای چه تنظیم می کنیم(یعنی سرعت برنامه را بالا می بره؟) مقدارهای فیوزبیت را از کجا باید بدانیم که مقدارش چقدر باشه؟

فیوز بیت وظیفه فعال کردن سخت افزار های مرتبط رو بر عهده داره.به عنوان مثال در میکرو کنترلر هایAVRفیوز بیت JTAGEN پورت C رو فهال یا غیر فعال می کنه و مقدارش یا صفره یا یک.

22adel

اخراجی موقت
سلام تشکر از پاسختون ، مقدار فیوز بیت رو از کجا بدانیم صفرباشد بهتراست یا یک ؟ آیا برای همه ی پروژه ها ی میکرو باید فیوز بیت آنرا تنظیم کرد ؟ یعنی اگه فیوز بیت رو تنظیم نکنیم برنامه اجرا میشه یا نه؟

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام تشکر از پاسختون ، مقدار فیوز بیت رو از کجا بدانیم صفرباشد بهتراست یا یک ؟ آیا برای همه ی پروژه ها ی میکرو باید فیوز بیت آنرا تنظیم کرد ؟ یعنی اگه فیوز بیت رو تنظیم نکنیم برنامه اجرا میشه یا نه؟

بسته به کامپایلر مورد استفاده یا به صورت اتوماتیک یا به صورت دستی فیوز بیت باید تنظیم شه. پیشنهاد می کنم به کتاب پرتوی فر مراجعه کنید.

امران جوانی

عضو جدید
سلام شما باید متغیری تعریف کنید که اگر این کلیدرا فشاردادم goto به زیر تابه lcd ومتغیر را نمایش بده مثال
cls
waitms 1
lcd a

setare6868

عضو جدید
سلام .
من یک برنامه سرعت کنترل موتور DC دارم و می خوام از یک اپتوکانتر برای اندازه گیری سرعت آن استفاده کنم و اونو روی LED نشون بدم /لطفا منو راهنمایی کنید.؟؟؟؟؟؟؟
با تشکر