سوالات ، مشکلات و درخواست هایتان را اینجا مطرح نمائید

pashangparsi

عضو جدید
درخواست راهنمایی درباره ی آمارهای اقتصادی استان ها

درخواست راهنمایی درباره ی آمارهای اقتصادی استان ها

با درود

دوستان گرامی اقتصاددان

بنده برای یک مقاله که دارم روش کار می کنم نیازمند آمارهای معتبر از منابع معتبر هستم که بتونم چند شاخص رو به تفکیک استان های ایران با هم بسنجم که نشون دهنده ی وضعیت اقتصادی هر استان باشه و نشون بده برای نمونه برپایه ی فلان شاخص این استان از اون یکی استان وضعیت بهتر یا بدتر اقتصادی داره

برای نمونه من آمار بیکاری رو تونستم از مرکز آمار ایران به دست بیارم ولی نیاز به شاخص های دیگه ای دارم که نشون دهنده ی وضعیت هر استان باشه

لطفا در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید

با سپاس

tashakori

عضو جدید
با سلام خدمت همه اقتصاد دانان عزیز. من رشته ام اقتصاد نیست . اما خیلی دوست دارم یه کتاب ( مثلا در حدود 500 صفحه . حالا یا کمتر یا بیشتر ) بخونم که با کلیات علم اقتصاد آشنا بشم. میخوام با مفاهیم آشنا بشم. میخوام مثلا با خوندن این کتاب بتونم یه تجزیه و تحلیل کلی بکنم. ( نه به صورت ریز ) . طوری که مثلا وقتی تو یه جمع نشسته باشیم و خواستیم یه چیزی درباره اقتصاد مملکت و تورم و تحریم و ... صحبت کنیم بتونیم یه چند تا کلام صحبت کنیم.
خلاصه بگم. یه کتاب میخوام که از اقتصاد چیزهای خیلی خوبی بفهمم و یاد بگیرم. اگه کتابی هست ممنون میشم بهم معرفی کنید. اگه لینک دانلود هم لطف کنید واقعا ممنون میشم . ;)

سلام
کتاب های با عنوان ««««کلیات علم اقتصاد »»»» برای اشنایی اجمالی با این رشته خیلی خوبه حتما مطالعه کنید در ضمن برای نقد و بررسی مسایل اقتصادی باید اشرافیت کامل به این علم داشته باشید چون در مسایل اقتصادی، متغیر های خیلی زیادی دخیل هستند و اثر هیچ کدوم رو بر روی دیگری نباید نادید گرفت.

tashakori

عضو جدید
دوستای عزیز من به دنبال آمار مربوط به سرمایه گذاری خارجی در اوراق بهادار مربوط به سال های قبل از 1384 هستم اگر آمار و یا منبع دسترسی به اون رو دارید ممنون میشم راهنمایی کنید.

tashakori

عضو جدید
با درود

دوستان گرامی اقتصاددان

بنده برای یک مقاله که دارم روش کار می کنم نیازمند آمارهای معتبر از منابع معتبر هستم که بتونم چند شاخص رو به تفکیک استان های ایران با هم بسنجم که نشون دهنده ی وضعیت اقتصادی هر استان باشه و نشون بده برای نمونه برپایه ی فلان شاخص این استان از اون یکی استان وضعیت بهتر یا بدتر اقتصادی داره

برای نمونه من آمار بیکاری رو تونستم از مرکز آمار ایران به دست بیارم ولی نیاز به شاخص های دیگه ای دارم که نشون دهنده ی وضعیت هر استان باشه

لطفا در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید

با سپاس

به صورت خیلی تخصصی از جمله شاخص‌های توسعه اقتصادی یا سطح توسعه‌یافتگی می‌توان این موارد را برشمرد :

الف. شاخص درآمد سرانه
ب. شاخص برابری قدرت خرید (PPP):
ج. شاخص درآمد پایدار (GNA, SSI):
د. شاخص‌های ترکیبی توسعه
و. شاخص توسعه انسانی (HDI):

البته نمی دونم امار استانی در دسترس هست یا نه اما در یک حالت عمومی می تونید موارد ذیل رو با هم مقایسه کنید :
نرخ بیکاری
نرخ رشد اقتصادی
ضریب جینی
نرخ مشارکت اقتصادی
تولید ناخالص داخلی
دسترسی به آموزش عمومی و بهداشت
و ... که بعضی از انها در پایگاه اینترنتی درگاه ملی آمار ایران قابل دسترسی هست.

pashangparsi

عضو جدید
به صورت خیلی تخصصی از جمله شاخص‌های توسعه اقتصادی یا سطح توسعه‌یافتگی می‌توان این موارد را برشمرد :

الف. شاخص درآمد سرانه
ب. شاخص برابری قدرت خرید (PPP):
ج. شاخص درآمد پایدار (GNA, SSI):
د. شاخص‌های ترکیبی توسعه
و. شاخص توسعه انسانی (HDI):

البته نمی دونم امار استانی در دسترس هست یا نه اما در یک حالت عمومی می تونید موارد ذیل رو با هم مقایسه کنید :
نرخ بیکاری
نرخ رشد اقتصادی
ضریب جینی
نرخ مشارکت اقتصادی
تولید ناخالص داخلی
دسترسی به آموزش عمومی و بهداشت
و ... که بعضی از انها در پایگاه اینترنتی درگاه ملی آمار ایران قابل دسترسی هست.

ببخشید هیچ کدام از این گزینه ها که ذکر کردید به تفکیک استان های ایران وجود داره؟ اگر ممکنه هر کدام از این گزینه ها وجود داره یک لینک یا ... ارائه فرمایید که بی گمان خیلی کمک خواهد کرد

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
سلام خسته نباشی .
من جدول GDP میخوام برای استان قزوین سال 90

برای خواهرم میخوام میگه وقتشم خیلی کمه !!
ممنونم راهنمایی کنید از کجا و چگونه تهیه کنم .
تا اینو ندن به استاد نمره هاشونو نمیزاره تو سایت
منتظر یاری تون هستم

مهرناز*

عضو جدید
با سلام
دوستان من هزینه مثلا X رو برای امسال دارم میخوام ببینم این هزینه برای سال 90 چقدر بوده آیا فرمولی وجود داره که بشه با توجه به نرخ تورم هر سال مقدار هزینه برای X در هر سال رو محاسبه کرد؟ لطفا کمک کنید ممنون

مولتی متر

عضو جدید
با سلام
قراره سال آینده حداقل حقوق بازنشستگی بشه 1 تومن.
این 1 تومن برای همه ی بازنشستگان هست؟؟ یا فقط برای بازنشستگانی که 30 سال سابقه دارند؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
قراره سال آینده حداقل حقوق بازنشستگی بشه 1 تومن.
این 1 تومن برای همه ی بازنشستگان هست؟؟ یا فقط برای بازنشستگانی که 30 سال سابقه دارند؟

من خبرها رو میخوندم اشاره ای به این موضوع نکرده بود

آنهایی که ۷۵۰ هزار تومان حقوق می گیرند ۴۰ درصد به حقوقشان اضافه شده است و حداقل حقوق در سال آینده دیگر یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

zahra.71

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشی .

منتظر یاری تون هستم

به سایت بانک مرکزی مراجعه کنید شاید کمکی بشه بهتون

tashakori

عضو جدید
سلام خسته نباشی .

منتظر یاری تون هستم

سلام ، خواهرتون می تونند از کتاب سالنامه آماری استان قزوین جدول GDP داشته باشند که کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی حتما این کتاب رو دارند و البته فکر کنم در پایگاه نشریات مرکز امار ایران هم بتونند آمار مورد نظرشون رو پیدا بکنند.

مولتی متر

عضو جدید
من خبرها رو میخوندم اشاره ای به این موضوع نکرده بود

آنهایی که ۷۵۰ هزار تومان حقوق می گیرند ۴۰ درصد به حقوقشان اضافه شده است و حداقل حقوق در سال آینده دیگر یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰ هزار تومان خواهد بود.
یعنی همه ی اونهایی که بازنسشته می شوند چه 1 سال چه 30 سال همه حداقل حقوقشان 1تومن است؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یعنی همه ی اونهایی که بازنسشته می شوند چه 1 سال چه 30 سال همه حداقل حقوقشان 1تومن است؟

ببینید دوست عزیز

اعلام کردند کسانی که 750 دریافتی شون بوده
با 40% افزایش یک میلیون پنجاه هزار تومن میگیرند (به نظرم شما مبلغ دریافتی 40% افزایش بدید باید به جواب برسید)

چون قرار بر این شده امسال حقوق پله کانی افزایش بدند

ولی اینکه همه بازنشستگان از یک تا سی سال به یک اندازه دستمزد بدند
به دور از عدالت و منطقه !!!

rel!ance

کاربر فعال
سلام
یک پرسش داشتم لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه:
استاد درس اقتصاد یک فعالیت داده بدین نحو که در سایت آمار یا بانک مرکزی یک سری داده را بگیریم و اون را به صورت جدول و نمودار در اکسل در بیاریم.
مشکلی که من دارم این هست که نمیدونم این اطلاعات را چجوری از سایت بگیرم. به هر دوسایت رفتم : Www.cbi.ir , www.amar.org.ir
ولی وقتی سرچ میکنم اطلاعات نمیاد!
مثلا: هزینه مصرفی خصوصی-هزینه مصرفی دولتی-تشکیل سرمایه ثابت ناخالص- ساختمان در بخش خصوصی و دولتی
اشتباهات آماری: هزینه تولید ناخالص داخلی...

اصل سوال میگه که هزینه تولید ناخالص ملی را برای سالهای مشخصی تهیه کنیم.

لطفا اگه کسی میدونه منو راهنمایی کنه ممنون میشم.

rel!ance

کاربر فعال
چه تالار فعالی! هیچ کس بلد نبوده؟؟ تا فردا فقط وقت دارم :-(

mehrdad14

عضو جدید
سلام خسته نباشید ببخشیند یه سوال داشتم
پدرم کنکور ارشد اقتصاد داده رتبش بدون سهمیه 1600 هستش و رتبش در سهمیه ازادگان چون جنگو اینا رفته بوده 44 هستش
نمیدونید تهران قبول میشه یا نه ؟
رتبش را چند تخمین میزنید ؟
کسی هست با سهمیه تهران قبول شده بوده باشه ؟
خیلی ممنون

zahra.71

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یک پرسش داشتم لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه:
استاد درس اقتصاد یک فعالیت داده بدین نحو که در سایت آمار یا بانک مرکزی یک سری داده را بگیریم و اون را به صورت جدول و نمودار در اکسل در بیاریم.
مشکلی که من دارم این هست که نمیدونم این اطلاعات را چجوری از سایت بگیرم. به هر دوسایت رفتم : Www.cbi.ir , www.amar.org.ir
ولی وقتی سرچ میکنم اطلاعات نمیاد!
مثلا: هزینه مصرفی خصوصی-هزینه مصرفی دولتی-تشکیل سرمایه ثابت ناخالص- ساختمان در بخش خصوصی و دولتی
اشتباهات آماری: هزینه تولید ناخالص داخلی...

اصل سوال میگه که هزینه تولید ناخالص ملی را برای سالهای مشخصی تهیه کنیم.

لطفا اگه کسی میدونه منو راهنمایی کنه ممنون میشم.

متاسفم که دیر شد دوست عزیز!
در سایت بانک مرکزی قسمت آمار و داده ها ---->بانک اطلاعات سری های زمانی اقتصادی
اونجا وارد بشین همه آمارهارو داره

AvA-6586

کاربر فعال تالار حسابداری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
شما با نرم افزار ایویوز ( eviews) کار کردین؟
تو تالار جستجو کردم چیزی ندیدم ممنون میشم راهنمایی کنید
:gol:

zahra.71

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
شما با نرم افزار ایویوز ( eviews) کار کردین؟
تو تالار جستجو کردم چیزی ندیدم ممنون میشم راهنمایی کنید
:gol:
سلام عزیزم
من قدیما کار کردم
سوالتونو بگین اگه بلد باشم کمک میکنم:redface:

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
سلام دوستان‌ کسی هست معاملات بورس رو به من آموزش بده؟

tashakori

عضو جدید
سلام دوستان‌ کسی هست معاملات بورس رو به من آموزش بده؟

سلام
یکی از بهترین راه های آموزش بورس ، اموزشی هست که هر ماه توسط شرکت بورس ارائه میشه . در ضمن برای انجام معاملات بورس بصورت کاملا کارشناسی دو نوع تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مطرح هست که فایل های آموزشی اون در تالار اقتصاد موجود هست.