[سوالاتتون رو در مورد متره مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

مریم ابی

عضو جدید
عذر میخوام که این سوال رو میپرسم
شما مطمئنید که 5تابالا و 5تا پایین؟
آخه خودم هم همینطوری حساب میکردم اما رئیسمون گفت اشتباه 3تا بالا 3تا پایینه به خاطر همین شک کردم

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام در اینجا تعداد آرماتورهای فونداسیون فونداسیون نوشته 5 فی 16 بالا و پایین. منظور اینه که 5تا آرماتور بالا و 5تا آرماتور پایین؟ یا با هم 5عدد آرماتور؟ یا باید با توجه به شکل 3تا بالا و 3تا پایین بگیریم؟

آخه خودم هم همینطوری حساب میکردم اما رئیسمون گفت اشتباه 3تا بالا 3تا پایینه به خاطر همین شک کردم

0556.JPG
درود بر شما ............

طی جزئیات ارائه شده .........در نقشه 3 میلگرد بالا و سه میلگرد را د ر پایین نشان داده ..............اما در توضیحات اشاره کرده 5 تا میلگرد با فی 16 مورد نیاز است .

مریم ابی

عضو جدید
درود بر شما ............

طی جزئیات ارائه شده .........در نقشه 3 میلگرد بالا و سه میلگرد را د ر پایین نشان داده ..............اما در توضیحات اشاره کرده 5 تا میلگرد با فی 16 مورد نیاز است .
درسته. ولی کدوم درسته ؟ و من کدوم رو محاسبه کنم؟
5تا بالا 5تا پایین؟ یا 3تا بالا 3تا پایین؟

آخرین ویرایش:

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
این دیتایل ک ممکنه شماتیک باشه ولی با توجه به عرض پی ک 75 سانتیمتر هستش و فواصل آرماتورها (اگه مثل آرماتورهای عرضی در نظر بگیریم یعنی 25 )
همون سه تا درسته یعنی سه تا آرماتور بالا سه تا پایین .
من فکر میکنم اینجوری درست تر باشه .

مریم ابی

عضو جدید
یعنی همیشه مجموع آرماتورهای بالا و پایین رو میدن؟اینجا هم حتما اشتباها بجای 6 تعداد 5 تایپ شده ؟

مریم ابی

عضو جدید
یه سوال دیگه
برای متره ی رمپ چه آیتم هایی باید استفاده کنیم؟
من تاحالا رمپ متره نکردم

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
این دیتایل ک ممکنه شماتیک باشه ولی با توجه به عرض پی ک 75 سانتیمتر هستش و فواصل آرماتورها (اگه مثل آرماتورهای عرضی در نظر بگیریم یعنی 25 )
همون سه تا درسته یعنی سه تا آرماتور بالا سه تا پایین .
من فکر میکنم اینجوری درست تر باشه .

پروژه من عرض فونداسیونش 150 سانتی متر هستش . 13 تا میلگرد 22 قرار دادیم . فاصله میلگردهای سراسری 10 سانت و میلگردهای عرضی 20 سانت . البته اینا همه بستگی به محاسبات سازه داره . ولی آخه 3 تا میلگرد یکم نا معقول به نظر میرسه . فونداسیون نواری که سه تا میلگرد داشته باشه رو من حقیقتا ندیدم . ضمنا جزئیات نقشه رو باید از روی اعداد تشخیص داد و نه شکل ظاهری . اینکه بگیم روی شکل 6 تا میلگرد رسم شده پس حتما 6 تا میلگرد داریم اشتباه محضه . پس این وسط نقش مترور چیه ؟؟
در بسیاری از نقشه ها فقط نوع میلگرد و فاصله داده شده که تعداد اون رو مترور باید حساب کنه ، نه اینکه بگه حالا چون رو شکل X تا میلگرد هست پس تعداد میلگرد X عدد میشه .
توی پست قبلی اشتباهی که کردم به جای 2.5 باید قرار بدیم 1.4 که همون قطر میلگرد عرضی هستش .

در ضمن خانوم بهار ، قرار نیست میلگردها رو بچسبونیم به سطح قالبندی آجری . اگه قرار باشه فاصله بین میلگردهای اصلی رو هم 25 سانت بگیریم حاصل دقیقا میشه 75 سانت !!!!! پس کاور چی میشه ؟؟؟ قطر میلگرد عرضی چی میشه ؟؟؟؟؟ ما میخواهیم میلگردها رو تو فاصله قرمز رنگ قرار بدیم نه آبی رنگ ( به شکل توجه کنید )

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
Image00001.jpg
درود بر شما ............... این فنداسیون که چند روز پیش کار شد ........... عرض اون 75 سانتیمتر هستش ...........که محاسب آن 4 میلگرد در بالا و 4 میلگرد در پایین رو الزامی نموده بود .............تعداد میلگرد ها برمیگرده به میزان بارهای وارده و .. ......که محاسب اون رو تجویز میکنه ............... و ممکنه در بناهای مختلف ابعاد ، تعداد و نمره میلگرد ............ متفاوت ظاهر بشه ................

در مورد دیتایل و جژئیات شما به احتمال زیاد ...........طبق نظر سایر دوستان .........عدد 5 به اشتباه تایپ شده .........و در کنترل نقشه ها دقت لازم رو نداشتن ..............

بدرود.

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
درود بر دوستان .............

طی دیتایل ارائه شده ................. در نقشه ........ سه میلگرد در بالا و سه میلگرد در کف ترسیم شده ......... که مجموع 6 عدد میلگرد را می طلب.....اگر بنده اشتباه میکنم ..... با ذکر دلیل پاسختون رو ارائه بفرمایید.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=253916&d=1448784368

behrooz civil

کاربر ممتاز
جناب مهندس دلیل خاصی نمیشه آورد . مگر این که من از ذهن محاسب خبر داشته باشم !!
توی این فاصله میشه 5 عدد میلگرد با فاصله 11 سانت قرار داد یا 3 عدد میلگرد با قاصله 18 سانت ( البته من کاور و قطر میلگرد رو از عرض فونداسیون کم کردم . قابل توجه خانوم بهار !!!!)
اما برای من کمی نامعقوله که همش 3 عدد میلگرد 16 رو با فاصله 18 سانتی از هم قرار داد .
مهندس برای متره و برآورد نمیشه حدس و گمان زد و صرفا به شکل ظاهری نقشه بسنده کرد . برای ما مهندسای عمران شکل ظاهری نقشه مهم نیست ، برای ما فقط اعداد مندرج در نقشه مهمه . البته منم اشتباه کردم با اطمینان کامل گفتم 5 عدد میلگرد .
بنابراین بهترین راه اینه که با مهندس محاسب صحبت بشه تا این قضیه روشن بشه . چون بین 5 عدد میلگرد و سه عدد در مقیاس یک فونداسیون بزرگ ، اختلاف فاحشی وجود داره و نمیشه از روی حدس و گمان متره کرد .

در آخر تعجب من از پست شماره 275 مربوط به خانوم بهار . واقعا جای تعجب داره استدلال ایشون

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
توی این فاصله میشه 5 عدد میلگرد با فاصله 11 سانت قرار داد یا 3 عدد میلگرد با قاصله 18 سانت ( البته من کاور و قطر میلگرد رو از عرض فونداسیون کم کردم . قابل توجه خانوم بهار !!!!)
اما برای من کمی نامعقوله که همش 3 عدد میلگرد 16 رو با فاصله 18 سانتی از هم قرار داد .
مهندس برای متره و برآورد نمیشه حدس و گمان زد و صرفا به شکل ظاهری نقشه بسنده کرد . برای ما مهندسای عمران شکل ظاهری نقشه مهم نیست ، برای ما فقط اعداد مندرج در نقشه مهمه . البته منم اشتباه کردم با اطمینان کامل گفتم 5 عدد میلگرد .
بنابراین بهترین راه اینه که با مهندس محاسب صحبت بشه تا این قضیه روشن بشه . چون بین 5 عدد میلگرد و سه عدد در مقیاس یک فونداسیون بزرگ ، اختلاف فاحشی وجود داره و نمیشه از روی حدس و گمان متره کرد .

در آخر تعجب من از پست شماره 275 مربوط به خانوم بهار . واقعا جای تعجب داره استدلال ایشون

درود بر شما........

بله درست می فرمایید .......و هم امکان اشتباه در تایب وجود داشته و هم امکان اشتباه در ترسیم ............. تماس با محاسب و اطمینان خاطر..... گزینه مناسیی است .

در مورد نظرایات سایر دوستان......... هم بایستی گفت در تالار همه ما به جهت تبادل نظر وارد میشیم .......... و ممکنه بنده در یک مورد اشتباه کنم .........و نظر شما دوستان به اصلاح نظریه بنده منجر بشه ...... و این از مزیتهای انجمن گفتگو است ........ و بایستی همه ما سعی کنیم نه تنها دراینجا بلکه در موارد مشابه هم محیطی دوستانه .......... و به نیت دستگیری و کمک به سایرین قدم برداریم .............

سپاسگزارم از همراهی شما مهندس غرار عزیز .:gol:

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام منم نظرمو میگم :D

من میگم اشتباه تایپیه تو نقشه که این خیلی عادیه به احتمال زیاده و معمولا میگه تعداد کل میلگرد پایین و بالا با هم 6 تا و عدد 5 تا نمیشه که مثلا دو تا پایین و سه تا بالا .
اگه شما برای متره توی دانشگاه این کار رو انجام میدید به استاد بگید به خاطر مبهمی 6 تا گرفتید .
و اگر تو محیط کار هستید دقیقا حضور ذهن ندارم کدوم ماده شرایط عمومی پیمان هست باید به کارفرما نامه بزنید بگید که نقشه ها همچین مشکلی داره و خودشون جواب نامه رو میدن و رفع می کنن .

ENG.L.S

یه سوال دیگه
برای متره ی رمپ چه آیتم هایی باید استفاده کنیم؟
من تاحالا رمپ متره نکردم

برای متره رمپ اگهنقشه تون دیتیلی براش نداده . برای دیوار چینیش مساحت مستطیل و مثلث رو حساب میکنید .
و یه حجم خاکریزی باید حساب کنید برای ارتفاع هم من میانگین ارتفاع میگیرم و حدود ده سانت هم بتن ریزی رو رمپ .

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
برای متره رمپ اگهنقشه تون دیتیلی براش نداده . برای دیوار چینیش مساحت مستطیل و مثلث رو حساب میکنید .
و یه حجم خاکریزی باید حساب کنید برای ارتفاع هم من میانگین ارتفاع میگیرم و حدود ده سانت هم بتن ریزی رو رمپ .

ضمن تایید صحبتهای بانو لیدا .........

درصد شیب رمپ را 15٪ محاسبه کنید............
میزان مصالح پر کننده داخل رمپ را هم می توانی اور سایز محاسبه کنید...
ضخامت دیوار پیرامون به میزان ارتفاع و طول رمپ شما هم بستگی داره .........و ممکنه 20 یا 35 سانتی لحاظ بشه ....
یاهم می تونید........با قالبندی و بتن ریزی این کار رو انجام بدید..........

مریم ابی

عضو جدید
ممنون از راهنمایی همتون.:w27:
سوالی که پرسیدم برای مناقصه بود که با محاسبه ی 3آرماتور در بالا و 3آرماتور در پایین هفته ی قبل رد کردیم . ولی چون برام سوال شده بود و ذهنم رو درگیر کرده بود پرسیدم

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز

مهندس جان من حدودی گفتم این رو دیگه همه میدونن که باید کاور و قطر میلگرد رو کم کرد . من فاصله ارماتورها بیشتر مد نظرم بود چون چیزی توی نقشه ذکر نشده گفتم مثل میلگردهای اصلی 25 در نظر بگیریم

ENG.L.S

سلام
این سوالم به متره ربط نداره ولی برای متره کردن لازمه بتونم اینو بخونم

پیوست ها

• 01.jpg
    01.jpg
    10.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام
این سوالم به متره ربط نداره ولی برای متره کردن لازمه بتونم اینو بخونم

مشاهده پیوست 254220

درود بر شما خانم مهندس .........توضیح بدید.......ببنیم این جدول برای چی هستش........و کاربردش چیه ....... تا بشه اعلام نظر کرد........... ممنون از شما .

ENG.L.S

سلام خسته نباشید .

این جدولیه که صفحه اول جزییات فونداسیون هست .

rev. چی هس ؟

ENG.L.S

با سلام منم نظرمو میگم :D

من میگم اشتباه تایپیه تو نقشه که این خیلی عادیه به احتمال زیاده و معمولا میگه تعداد کل میلگرد پایین و بالا با هم 6 تا و عدد 5 تا نمیشه که مثلا دو تا پایین و سه تا بالا .
اگه شما برای متره توی دانشگاه این کار رو انجام میدید به استاد بگید به خاطر مبهمی 6 تا گرفتید .
و اگر تو محیط کار هستید دقیقا حضور ذهن ندارم کدوم ماده شرایط عمومی پیمان هست باید به کارفرما نامه بزنید بگید که نقشه ها همچین مشکلی داره و خودشون جواب نامه رو میدن و رفع می کنن .

برای تکمیل این پست نامه ای رو که میخواهیم برای ایرادات نقشه بزنیم طبق موضوع : بند ب ماده 22 شرایط عمومی (مدارک و نقشه ها) هست .

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید .

این جدولیه که صفحه اول جزییات فونداسیون هست .

rev. چی هس ؟

درود بر شما ......

این جدول بایستی جدول فهرست نقشه ها باشه........ که در ستون sheet شماره صفحات رو زده و در ستون rev که در فرهنگ لغت معنی بازگشت رو میده ...... که بنده با این نوع تا حالا سرو کار نداشتم ......... ببیند در نقشه ها با توجه به ستون rev و علامتها اختصاری A -B -Z و غیره ........ به چه نتیجه ای میرسید..... پاسخ شون لطفا توی همین تاپیک ارسال کنید. ......

032.jpg

ممنون از شما ......

ENG.L.S

درود بر شما ......

این جدول بایستی جدول فهرست نقشه ها باشه........ که در ستون sheet شماره صفحات رو زده و در ستون rev که در فرهنگ لغت معنی بازگشت رو میده ...... که بنده با این نوع تا حالا سرو کار نداشتم ......... ببیند در نقشه ها با توجه به ستون rev و علامتها اختصاری A -B -Z و غیره ........ به چه نتیجه ای میرسید..... پاسخ شون لطفا توی همین تاپیک ارسال کنید. ......

مشاهده پیوست 254253

ممنون از شما ......

ممنونم .

rev. =revision note یعنی توجه داشته باشید به نسخه

این نقشه ها نقشه های ترمیم یافته و یک پروژه ی نیمه تمام شده ست و در پایین هر نقشه جلوی ردیف حروف a , b توضیحاتی داده شده که چه تغییراتی به وجود امده است و در سمت چپ پایین نقشه a , b , z رو مشخص کرده .

توضیحم اگه گنگ بود ممنون میشم بگید یه جور دیگه بگم .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
درود بر دوستان .............

طی دیتایل ارائه شده ................. در نقشه ........ سه میلگرد در بالا و سه میلگرد در کف ترسیم شده ......... که مجموع 6 عدد میلگرد را می طلب.....اگر بنده اشتباه میکنم ..... با ذکر دلیل پاسختون رو ارائه بفرمایید.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=253916&d=1448784368

سلام
در فنداسیون نواری باید حداقل آرماتور طولی طبق مبحٍث 9 رعایت بشه و این حداقل برابر 0.25 درصد سطح مقطع فنداسیون هست که باید در هر دو وجه (پایین و بالا رعایت بشه) یعنی برای دو وجه 0.5 درصد سطح مقطع که برای مثال فوق میشود 75*75*0.0025 = 14.06 سانتیمتر مربع یعنی با کمی تخفیف 7 عدد میلگرد 16 در هر وجه
ولی آیین نامه اجازه داده وقتی میزان آرماتور طولی فنداسیون در هر وجه به اندازه 33 درصد بیشتر از آرماتون محاسباتی باشه (از فایل safe ) میزان حداقل آرماتور را برابر 0.15 سطح مقطع در نظر بگیریم (که معمولا این بند آیین نامه ارضا میشود ) پس حداقل آرماتور طولی با این فرض میشود 75*75*0.0015 = 8.43 سانتی متر که با 5 عدد میلگرد 16 تامین میشود پس در فنداسیون فوق در هر سفره 5 عدد میلکرد 16 در هر سفره نیاز است وفقز در صورتی که سایز میلگرد افزایش پیدا کند تعداد کاهش میابد.
در نقشه هیچ وقت به تعداد میلگردهای ترسیمی توجه نکنید و به نوشته ها توجه کنید در نقشه فوق باید مینوشت 2x5~16 Top & BOT که به اشتباه 5~16 Top & BOT

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام
در فنداسیون نواری باید حداقل آرماتور طولی طبق مبحٍث 9 رعایت بشه و این حداقل برابر 0.25 درصد سطح مقطع فنداسیون هست که باید در هر دو وجه (پایین و بالا رعایت بشه) یعنی برای دو وجه 0.5 درصد سطح مقطع که برای مثال فوق میشود 75*75*0.0025 = 14.06 سانتیمتر مربع یعنی با کمی تخفیف 7 عدد میلگرد 16 در هر وجه
ولی آیین نامه اجازه داده وقتی میزان آرماتور طولی فنداسیون در هر وجه به اندازه 33 درصد بیشتر از آرماتون محاسباتی باشه (از فایل safe ) میزان حداقل آرماتور را برابر 0.15 سطح مقطع در نظر بگیریم (که معمولا این بند آیین نامه ارضا میشود ) پس حداقل آرماتور طولی با این فرض میشود 75*75*0.0015 = 8.43 سانتی متر که با 5 عدد میلگرد 16 تامین میشود پس در فنداسیون فوق در هر سفره 5 عدد میلکرد 16 در هر سفره نیاز است وفقز در صورتی که سایز میلگرد افزایش پیدا کند تعداد کاهش میابد.
در نقشه هیچ وقت به تعداد میلگردهای ترسیمی توجه نکنید و به نوشته ها توجه کنید در نقشه فوق باید مینوشت 2x5~16 Top & BOT که به اشتباه 5~16 Top & BOT

والا آقا رسول ما هم اینو گفتیم ولی کسی گوش نکرد . امیدوارم با محاسباتی که ایشون کردن موضوع روشن شده باشه برای دوستان . ما هی گفتیم 5 تا باید باشه

Mitax

عضو جدید
سلام من فردا امتحان متره دارم یه جزوه ی کامل واسه قسمتای محاسباتی میخوام که بشینم بخونم کسی داره بهم بده ؟

بالا