سوال، درخواست، مشاوره > گیاهان دارویی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت حضار محترم، دوستان هم محلی و بازدیدکنندگان عزیز...
اینجا قراره محلی باشه برای طرح سوالهای شما در ارتباط با مسائل مختلف گیاهان دارویی. درخواستهایی که دارید هم همینجا مطرح کنید تا اگه از دوستان کسی تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که مشترک این تاپیک هستن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...
صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم :)

mehdibihamta

عضو جدید
سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

با سلام و خسته نباشید من به دنبال منابعی برای روشهای تولید عرقیات گیاهی و استخراج آسانس می باشم در صورت امکان من را راهنمایی نمائید:)

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
با سلام و خسته نباشید من به دنبال منابعی برای روشهای تولید عرقیات گیاهی و استخراج آسانس می باشم در صورت امکان من را راهنمایی نمائید:)

سلام دوست عزیز من. میبینم که محل سوکونتتون دانشگاه محل تحصیل من هست !

آفرین :gol:

ببین در چه موردی و چه گیاهای. آخه روش بهره برداری از گیاهان دارویی و استخراج اسانس اونها با هم فرق میکنه. اگه منظورتون کتاب هست که من اسم کتاب رو بگم. اما اگه منظورتون راهنمایی هست بگید که در چه موردی هست. یک کم جزئی تر بگید من در خدمتم.:gol:

mehdibihamta

عضو جدید
سلام دوست عزیز من. میبینم که محل سوکونتتون دانشگاه محل تحصیل من هست !

آفرین :gol:

ببین در چه موردی و چه گیاهای. آخه روش بهره برداری از گیاهان دارویی و استخراج اسانس اونها با هم فرق میکنه. اگه منظورتون کتاب هست که من اسم کتاب رو بگم. اما اگه منظورتون راهنمایی هست بگید که در چه موردی هست. یک کم جزئی تر بگید من در خدمتم.:gol:
با سلام و تشکر از توجه شما لطفا چند کتاب در این زمینه را که می تونه به من کمک کنه را معرفی نمائید./:gol:

"Pejman"

با سلام و تشکر از توجه شما لطفا چند کتاب در این زمینه را که می تونه به من کمک کنه را معرفی نمائید./:gol:

سلام دوست من . کتاب های 3 جلدی رضا امید بیگی هم خیلی خوب هست. البته جلد یک آن به عنوان رهیافت های گیاهان دارویی خیلی خیلی مفید هستند. موسسه جنگل ها و مراتع هم یک کتاب داره که اگه خواستین من برم توی کتابخونه دانشگاه این کتاب رو نگاه کنم و اسمشو براتون بنویسم.

amin majidi

عضو جدید

سلام به همن من مهندسی باغبانی همین امسال قبول شدم
می خوام بدونم اگه بخوام رشته ی گیاهان دارویی رو ادامه بدم ایا بازاره کاره خوبی در انتظارم یا نه؟

"Pejman"

سلام به همن من مهندسی باغبانی همین امسال قبول شدم
می خوام بدونم اگه بخوام رشته ی گیاهان دارویی رو ادامه بدم ایا بازاره کاره خوبی در انتظارم یا نه؟

سلام. بله بازار كار خوبي داره اما به شرطي كه شما بازاريابي اين محصول رو حتي قبل از كشت هم انجام داده باشيد. با اين شرط موفق خواهيد بود

mehdibihamta

عضو جدید
:smile:با تشکر از راهنمایی سودمند شما ، اگر لطف کنید و نام کتاب موسسه جنگل ها و مراتع را هم بنویسید یک دنیا ممنون میشم باز هم متشکرم

سایه سار

عضو جدید
سلام من خودم دانشجوی ترم اخر کارشناسی گیاهان داروئی هستنم بله بازار کار خوبی داره البته باز بستگی به محل زندگی شما دارد

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چگونه مي توان گياهي را براي مصارف دارويي به مدت طولاني نگهداري كرد؟

چگونه مي توان گياهي را براي مصارف دارويي به مدت طولاني نگهداري كرد؟

سلام دوستان عزيز......مطلبي ندارم.. براي گفتن بلكه تقاضاي كمك از شما دوستان گرامي دارم.... اگه امكانش هست و شما خوبان اطلاعاتي در اين زمينه داريد ممنون ميشم كه اطلاعات مفيدتون را در اختيارم قرار بدين... قبلاً متشكرم....:gol:
شاد باشيد.;)

"Pejman"

سلام دوست عزیز من. اصولا نگهداری گیاهان دارویی با هم فرق میکنه. ولی یک اصول کلی هم داریم. اگر از قسمت خشک گیاه می خواهیم استفاده بکنیم (انبار کنیم به اصطلاح) باید توجه داشته باشیم که این گیاه را کاملا خشک کرده تا حدی که باعث کپک شدن آن نشود. در آزمایشگاه های و شرکت های بزرگ که در کار تجارت گیاهان دارویی هستند هم از خشک کن های الکتریکی و ریلی استفاده می کنند. خشک کن های تجاری گیاهان را با توجه به میزان ماده موثره آنها خشک می کنند. یعنی تا حدی گیاه را خشک می کنند. البته شما چون احتمالا برای خودتون می خواهید خشک کنید و در منزلف استفاده کنید بهتره در سایه و جایی تمیز این کار رو انجام بدین. مثل خشک کردن سبزیجات خانگی میمونه. خشک کردن باید به حدی باشه که :
1- گیاه دارویی کپک نزند و رطوبت آن خارج شود.
2- از همه مهتر اینکه ماده موثره آن در اثر حرارت از بین نرود که دارای یک Rang خاصی است و برای گیاهان مختلف متفاوت می باشد.

حالا اگه گیاه شما صمغ داشت باید صمغ آن را جدا کرده و بسته به نوع گیاه اون رو در فریزر بذارید.

حالا اگه گیاهتون هم اسانس داشت و بنا به روش های مختلف تونستید اسانس این گیاه رو استخراج کنید باید توجه داشته باشید که اسانس را در یک ضرف در بسته و شیشه ای قهوه ای و تیره ( مثل شیشه شربت) نگهداری کنید و در یخچال بگذارید تا نور خورشید اونها رو تجزیه نکنه.
نمی دونم تا چه حدی تونستم مطلب رو برسونم. اگه بازم مطلب می خواید بگین تا براتون یا کتاب معرفی کنم یا همین جا تایپ کنم.

moaqfe

کاربر بیش فعال
دود گیاهان

دود گیاهان

786
557​

اگر در مورد اثرات استنشاق دود گیاهان اطلاعاتی دارید در اینجا ارائه کنید
من خودم هرچه تلاش کردم متاسفانه چیزی نیافتم

کامران شکری

عضو جدید
سلام . دوست گرامی کتاب های زیادی برای اطلاع کسب کردن در این مورد به زبان فارسی وجود نداره ولی برای اطلاعات پایه شما می توانید کتاب پروفسور رضا امید بیگی ( تولید وفراوری گیاهان دارویی ومعطر جلد اول ) استفاده کنید . اگر اطلاعات دیگه اای هم خواستی بعداً پاسخ میدم

"Pejman"

سلام دوست عزیزم. فکز کنم عود یک گیاه باشه که از دود آن استفاده می کنند. اگر بتونی در موردش تحقیق کنی فکر کنم خوب باشه

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز من. اصولا نگهداری گیاهان دارویی با هم فرق میکنه. ولی یک اصول کلی هم داریم. اگر از قسمت خشک گیاه می خواهیم استفاده بکنیم (انبار کنیم به اصطلاح) باید توجه داشته باشیم که این گیاه را کاملا خشک کرده تا حدی که باعث کپک شدن آن نشود. در آزمایشگاه های و شرکت های بزرگ که در کار تجارت گیاهان دارویی هستند هم از خشک کن های الکتریکی و ریلی استفاده می کنند. خشک کن های تجاری گیاهان را با توجه به میزان ماده موثره آنها خشک می کنند. یعنی تا حدی گیاه را خشک می کنند. البته شما چون احتمالا برای خودتون می خواهید خشک کنید و در منزلف استفاده کنید بهتره در سایه و جایی تمیز این کار رو انجام بدین. مثل خشک کردن سبزیجات خانگی میمونه. خشک کردن باید به حدی باشه که :
2- از همه مهتر اینکه ماده موثره آن در اثر حرارت از بین نرود که دارای یک Rang خاصی است و برای گیاهان مختلف متفاوت می باشد.

حالا اگه گیاه شما صمغ داشت باید صمغ آن را جدا کرده و بسته به نوع گیاه اون رو در فریزر بذارید.

حالا اگه گیاهتون هم اسانس داشت و بنا به روش های مختلف تونستید اسانس این گیاه رو استخراج کنید باید توجه داشته باشید که اسانس را در یک ضرف در بسته و شیشه ای قهوه ای و تیره ( مثل شیشه شربت) نگهداری کنید و در یخچال بگذارید تا نور خورشید اونها رو تجزیه نکنه.
نمی دونم تا چه حدی تونستم مطلب رو برسونم. اگه بازم مطلب می خواید بگین تا براتون یا کتاب معرفی کنم یا همین جا تایپ کنم.
ممنونم از لطفتون دوست عزيز... و همينطور سپاسگزارم از افسون مهربونم...:gol:
شاد باشيد.;)

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آهان بله... شرمنده من هم خدا رو مي خوام هم خرما رو...:redface::redface: هم كتاب رو ميخوام(معرفي) هم تايپش رو....لطف مي كنين متشكرم از توضيحات خوبتون....:gol:
شاد باشيد.;)

moaqfe

کاربر بیش فعال
درمورد عود قبلا" تحقیق کرده ام دنبال چیزهای جدیدی میگردم

masuod_sd

عضو جدید

سلام دوست خوبم ممنون بابت راهنماییتون.. حقیقتش این سوالی که سوگل خانم پرسیدن از شما مشکل من هستش ممنون میشم اگه بیشتر راهنمایی کنین منو، یه سوال
آیا از گیاه هم میشه به صورت پماد استفاده کرد بدون اینکه خواص آن از بین بره و مدت زیادی بتونیم از اون نگهداری کنیم؟بازم ممنونم...:gol::)

"Pejman"

سلام دوست خوبم ممنون بابت راهنماییتون.. حقیقتش این سوالی که سوگل خانم پرسیدن از شما مشکل من هستش ممنون میشم اگه بیشتر راهنمایی کنین منو، یه سوال
آیا از گیاه هم میشه به صورت پماد استفاده کرد بدون اینکه خواص آن از بین بره و مدت زیادی بتونیم از اون نگهداری کنیم؟بازم ممنونم...:gol::)

سلام به دوست خوبم. اگر در یخچال نگهداری کنید خوب هست و به مدت زیادی میتونید این ماده را نگهداری کنید

s.j3th

عضو جدید

کمک کمک:cry:
من نیاز شدید دارم به مطلبی درباره ی کشت و نگه داری آلئو ورا نه خواص دارویی ،درباره ی خواصش مطلب زیاد دارم
اگه کتابی ،سایتی یا هر چیزی که بتونه به من کمک کنه میشناسید لطفا معرفی کنید:(

afsoon6282

مدیر تالار
درخواست مطالب گیاهان داروئی

درخواست مطالب گیاهان داروئی

سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به گیاهان داروئی را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
باسلام
لطفا نام انواع درختان ودرختچه دارویی را برای من بفرستید
babaahmadi.ashkan@yahoo.com
با سلام.
ببینین اینا به درد میخوره؟
http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=42776
http://www.irteb.com/herbal/plantbank.htm

هر مطلبی خواستین همین جا توی همین تاپیک عنوان کنین.
ایمیل هم نذارین دوستان همین جا کمک میکنن شما سر بزنین و جوابتونو بگیرین.
موفق باشین.

کامران شکری

عضو جدید
قیمت اسانس ها؟

قیمت اسانس ها؟

سلام . ممنون می شم اگه هر کدوم از دوستان که از قیمت حال گیاهان دارویی و اسانس ها و نیز بازار های اونها خبری داره برام بفرسته. اگه در رابطه با کشت وکار و فراوری هم سوالی داشتید من در خدمتم

"Pejman"

چه اطلاعاتی ؟! در مورد مثلا چه چیز این گیاه ؟

کامران شکری

عضو جدید
دوست گرامی یک نکته در رابطه با آلوئ در استای تولید خوبش هم اینه که وادارش کنی بیشتر رشد کنه و محصول بهتری بده استفاده از پارچه سیاه به صورت استوانه ای اطراف گلدانه . از لبه گلدان به طورت یک دیوار استوانه ای . تا نور کمتری از کناره ها دریافت کنه و رشدش تحرک بشه. با اینکار در کشور امریکا طول برگ هاش به 10 متر هم رسیده. امتحان کن

پریا ترک

عضو جدید
جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا

در مورد جینکو بیلوبا و طرز استخراج عصاره آن و جداکردن اجزا عصاره و نیز خواص حشره کشی آن چیزی می دانید؟

"Pejman"

در مورد جینکو بیلوبا و طرز استخراج عصاره آن و جداکردن اجزا عصاره و نیز خواص حشره کشی آن چیزی می دانید؟

با سلام متاسفانه من در مورد این گیاه اطلاعاتم خیلی کامل نیست. در اولین فرصت اطلاعات برایتان ارسال خواهد شد. در مورد استخراج آن هم باید بگم خیلی طول میکشه فکر کنم

N.H.D

عضو جدید
سلام من دانشجوی ترم اول کارشناسی گیاهان دارویی هستم میخواستم از الان روی پایان نامه ترم اخر کارکنم می خواستم برام یه تحقیق خوب معرفی کنید تا روش کار کنم اخه تو این زمینه نظر خیلی ها رو جویا میشم تا کار خوب ارائه بدم

amin_mokari

عضو جدید
مرکز تحقیقات گیاهان داروئی

مرکز تحقیقات گیاهان داروئی

سلام د
اگه زحمتی نیست بگید هزینه ایجاد مرکز تحقیقات گیاهان دارویی چقدر در میاد و چقدر رو میشه وام گرفت