سنسور

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید دیر شد.قول میدم جبران کنم.

پایان بحث سنسورهای خازنی و القایی

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز

اندازه گيري ارتفاع : (مايعات- جامدات)
اندازه گيري ارتفاع يا عمق معمولا از دو ديدگاه الكتريكي و مكانيكي بررسي مي شود در عين سادگي انجام عمليات اندازه گيري مشكلات خاص خود مربوط به خورندگي ، بخارشدن ها، ميل به جامد شدن و يا وجود ذرات جامد وجود دارد
روش هاي رايج براي اندازه گيري ارتفاع معمولا ازطريق اندازه گيرهاي فشار هيدرواستاتيك يا اندازه گيري اختلاف فشار، روش هاي شناوري، اندازه گيري كميت هاي الكتريكي و اندازه گيري مربوط به جذب اشعه

ساده ترين و قديمي ترين روش استفاده از ميله فلزي deepsticksو يا نوار فلزي مدرج كه تحت عنوان dipping tape كه انتهاي آن يك وزنه وصل است اما روش هاي صنعتي كه براي نشان دادن ارتفاع پيوسته آب ياسيال استفاده مي شود استفاده از خاصيت مانومتري كه در اين روش در كنار مخزن مربوطه يك لاين u شكل مندرج مانومتري ايجاد مي كردند كه تغيير فشار يا تغيير ارتفاع در مخزن اصلي باعث تغيير ارتفاع در لاين مانومترمدرج مي شد كه معمولا براي مخازني كه ارتفاع خيلي زيادي داشتند لاين مانومتر از طريق يك سيال جداكننده بايك مايع چگالي مثل جيوه پر مي شد و به اين روش ارتفاع لوله مانومتر را كم مي كردند در موارد صنعتي خاص ديگر لوله آب نما يا مانومتر شامل يك شناور هدايت شونده در يك مخزن غير مغناطيسي بود و در خارج محفظه يك مقياس با تعدادي پره از جنس مغناطيس قرارداشت كناره هاي پره ها اگر به قسمتي داراي مغناطيسي مي شدند به طرف مغناطيس دائم جذب شده كه معمولا دوطرف اين عناصر با رنگ هاي متفاوتي رنگ آميزي مي شد و با عبور مغناطيس دائم همراه شناور از مقابل اين پره ها، پره ها مغناطيس شده و تغيير وضعيت مي داد در نتيجه محل تغيير رنگ پره ها مبين تغيير ارتفاع بود.

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
نشان‌دهندة شيشه‌اي (Sight Glass Tube)

در مخازن غير شفاف براي تشخيص ارتفاع سطح مايع از sight glass استفاده مي‌شود، به اين صورت كه قسمت پايين و بالاي مخزن را با يك لولة شيشه‌اي محكم به هم مرتبط مي‌كنند.

براي جلوگيري از شكسته شدن اين لوله‌ها در اطراف آن چند ميلة حفاظ نصب مي‌شود. در مخازن بزرگ كه مرتبط كردن بالا و پايين مخزن امكان‌پذير نباشد، بين دو محدوده كه مورد نظر است، اين شيشه را قرار مي‌دهند. براي مخازني كه داراي فشار بالاتري هستند، از يك لولة فلزي استفاده مي‌شود كه فقط باريكه‌اي از آن از شيشة مقاوم يا جسم شفاف ساخته شده است. براي اين كه سطح مايع بهتر نشان داده شود ممكن است از انكسار نور هم استفاده كرد، يعني نور غير مستقيم به قسمت شفاف لوله تابيده شود. اگر لوله‌هاي شفاف در محل مرتفعي نصب شده باشند، به كمك چند آيينه مي‌توان از ارتفاع سطح مايع باخبر شد. معمولاً اين لوله‌ها داراي شير تخليه و شير مانع هستند، تا در صورت نياز بتوان آن‌ها را براي تعمير يا تميز كردن از مسير كار خارج كرد. اين روش يك روش ديداري و بدون سيگنال است.
[
[/IG]

آخرین ویرایش:

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
استفاده از فشار ستون مايعات

استفاده از فشار ستون مايعات

در اين روش فشار ستون مايع اندازه‌گيري مي‌شود و با توجه به چگالي مايع فشار در ضريبي ضرب شده، ارتفاع سطح مايع مشخص مي‌شود . از مزاياي اين روش پيوسته بودن اندازه‌گيري و در دسترس بودن آن است. مي‌توان از يك (Load Cell)در كف مخزن و يا ازترانسميتر فشار براي ارسال سيگنال استفاده كرد.
در اين روش در مخازن سرباز

از يك ترانسميتر فشار و در مخازن سربسته از DPT استفاده مي‌كنيم. با اندازه‌گيري اختلاف فشار دو طرف DPT فشار ستون مايع و در نتيجه ارتفاع ستون مايع به دست مي‌آيد. اين روش در هنگامي كه مايع داخل مخزن متغير باشد يا چند فازي باشد و يا چگالي آن بسيار پايين باشد (رقيق باشد) مناسب نيست.

مشکلی که ممکن است برای مخزن سریسته پیش بیاید این است که مایع داخل آن بخار شود ودر طرف دیگر DPTمیعان شود دراین صورت DPT فشار P1 رانشان نمیدهد.

برای بر طرف کردن این مشکل دو راه حل وجود دارد:
1-در قسمت پایین لوله سمت راست یک شیر تخلیه drain قرار دهیم و بصورت ادواری آن را باز کنیم تا مایع تخلیه شود.dry leg
2-رد لوله سمت راست مقدار مشخصی از یک مایع چگال ،یا همان مایع تا بالای لوله میریزیم.در این صورت یک خطای ثابت داریم که مشخص است.wet leg
گاهی به دلیل محدودیت های محیطی DPTرا پایین تر از حالت معمول نصب کنیم به این حالت SUB PARگفته می شود.به حالتی که مجبور شویم DPTرا بالاتر نصب کنیم Elevation میگوییم.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

مهسا.

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.لطفا در مورد روش کارکرد سنسورهای الترا سونیک توضیح دهید.

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها ببخشید تشکر نداشتم چون دیر اومدم به این تاپیک:redface:
دستت همتون درد نکنه واقعا مرسییییییییییییییی:heart:

drhamidreza

عضو جدید
سلام به همه دوستان من هم یه مقدار اطلاعات در مورد سنسورها داشتم میخام اگه وقت کنم من اطلاعات خودم را shareکنم
Capacitance Sensor​
سنسورهای خازنی نظیر دیگر سنسورهای غیر تماسی با نزدیک شدن به اشیاء خصوصاً غیر فلزات خروجی سوئیچ ترانزیستور PNP و یا NPN میدهد . با نزدیک شدن اجسام به سنسور خازنی دی الکتریک خازن تعبیه شده در سنسور تغییر پیدا کرده و مدار داخلی با مقایسه به مقدار مرجع یک خروجی باز یا بسته میدهد . از سنسور خازنی مي توان به عنوان مولد پالس به منظور كنترل وضعيت برنامه ماشين آلات براي شمارنده ها و آشكارسازي تقريبا تمام مواد فلزي و غير فلزي استفاده كرد .برای مثال در کنترل سطح مواد پودری یکی از پر کاربردترین سنسور ها ، سنسور خازنی است .
سنسورهای خازنی در مدلهای مکعبی و استوانه ای تولید میگردد و بسته به مکانیزم تولید و ابعاد میتواند در فواصل مختلف وجود اجسام را حس کند . برای انتخاب سنسور خازنی بایستی به موارد زیر توجه داشت .

1. [*=right]باز یا بسته بودن خروجی سنسور خازنی
    [*=right]تغذیه سنسور خازنی
    [*=right]نحوه نصب و شکل سنسور خازنی
    [*=right]آنالوگ یا دیجیتال بودن خروجی سنسور خازنی
    [*=right]فاصله حس کردن سنسور خازنی

maajnon

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید محترم ببخشید میخواستم ببینم کسی مقاله ایی پروژه ایی چیزی برای سنسورهای سطح مایعات داره ؟ بدجور نیاز دارم ممنون میشم کمکم کنید

maajnon

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید محترم ببخشید میخواستم ببینم کسی مقاله ایی پروژه ایی چیزی برای سنسورهای سطح مایعات داره ؟ بدجور نیاز دارم ممنون میشم کمکم کنید
آقا چرا جواب مارو کسی نمیدههههههههههه؟ به خدا گیرم ... کمکم کنید خواهش میکنم ...............

mahmoodras

عضو جدید
سلام کسی راجب سنسور اندازه گيرى گشتاور و توان مکانيکى اطلاعاتی داره به من کمک کنه؟

morteza971

عضو جدید
ترمیستور
سنسورهای وابسته به دما رو ترمیستور میگن...
دو نوع ترمیستور داریم 1)ntc
2)ptc
ntc
سنسوری است که با افزایش دما مقاوت ان کاهش میابد(زمینه ی کاربرد در شوفاژ)
ptc
سنسوری است که با افزایش دما مقاومت ان افزایش میابد(زمینه ی کاربرد در کولر گازی)
موفق باشید
یاحق

ielts

عضو جدید
سلام .من در حال حاظر بروی پروژه پایان ترمم ساخت کاندیشنر برای لودسل کار میکنم و نیاز به مطلب در خصوص ساخت کاندیشنر داشتم و معرفی کتاب یا پروژه انجام شده در این مورد هستم . آیا شما میتونید به من کمک یا راهنمایم کنید ممنون میشم . ایمیل من info_afiati@yahoo.com

bolghanabadi

عضو جدید
سلام اساتید محترم:
ممنون میشم منو هم راهنمایی کنید ؟!!!!
من سنسوری لازم دارم که حساس به نور (ترجیحا نور قرمز یا سبز)باشه وبلافاصله در بود یا نبود این نور (کسری از ثانیه)تحریک بشه٪٪٪
توضیح بیشتر(یه نوری به سنسور تابانده میشه بلافاصله بعداز قصع شدن نور یا انحراف نور از سنسور ،سنسور تحریک بشه و مدار منو فعال کنه)
ممنون از کمک دوستان:gol::gol::gol::gol::gol:

sarvejahan

عضو جدید
سلام
سنسورهای زیادی هستند که میتونید تهیه کنید
ارزون ترینش همون LED ها هستند که میتونید بعنوان سنسور ازش استفاده کنید

bolghanabadi

عضو جدید
سلام
سنسورهای زیادی هستند که میتونید تهیه کنید
ارزون ترینش همون LED ها هستند که میتونید بعنوان سنسور ازش استفاده کنید
میشه توضیح بیشتر بدین!!؟چون اطلاعاتم تو این زمینه کم هستش و ازونجایی که خبر دارم LEDدیودهای ساتع کننده نور هستن و من یکم گیج شدم!!!!:confused:
از بین سنسورهای نوری فقط با سنسوری که تو مدار فتوسلهای بازاری هست آشنا هستم تازه اونم نمیدونم تاخیری که داره از مدارش هست یا نه!!نوع سنسور اینطوریه(با شناخت من از مدارها باید از مدارش باشه اگه میشه کمکم کنید تاخیرشو حذف کنمو اینکه از کجا بدونم با تغذیه DCچند کار میکرده که تبدیل به 220 ACکردند؟؟؟)اگه سنسوری هم سراغ دارید که کارمو راه بندازه ممنون میشم همراه با مدارش بهم معرفیش کنید;):gol::smoke::smoke:

sarvejahan

عضو جدید
این سنسورها شکلشون دقیقا مثل led هستش فرقش اینه که به led ولتاژ اعمال میکنیم نور میده ولی به فوتو دیتکتور نور میدیم ولتاژ میده :) دوست عزیز شما تشریف میبری یه فروشگاه وسایل الکترونیکی معتبر و ازش میخوای موقع گرفتن مدلش و شرکتش رو میپرسی و یادداشت میکنی وقتی رسیدی خونه تو اینترنت میری از سایت شرکت دیتا شیتش رو دانلود میکنی و کل اطلاعاتش رو درمیاری (اینکه رنج ولتاژش چقده توان .....)
سوال دیگه ای داشتین درخدمتم فقط شاید یه چند روزی نباشم بهم پیام بدین
در ضمن یه سوال: شما کدوم دانشگاه درس خوندین؟

bolghanabadi

عضو جدید
این سنسورها شکلشون دقیقا مثل led هستش فرقش اینه که به led ولتاژ اعمال میکنیم نور میده ولی به فوتو دیتکتور نور میدیم ولتاژ میده :) دوست عزیز شما تشریف میبری یه فروشگاه وسایل الکترونیکی معتبر و ازش میخوای موقع گرفتن مدلش و شرکتش رو میپرسی و یادداشت میکنی وقتی رسیدی خونه تو اینترنت میری از سایت شرکت دیتا شیتش رو دانلود میکنی و کل اطلاعاتش رو درمیاری (اینکه رنج ولتاژش چقده توان .....)
سوال دیگه ای داشتین درخدمتم فقط شاید یه چند روزی نباشم بهم پیام بدین
در ضمن یه سوال: شما کدوم دانشگاه درس خوندین؟
ممنون از راهنمایی شیکتون:)
فک نکنم دونستن دانشگاه من بتونه به شما کمکی کنه اما اگه خیلی براتون مهم دوباره بپرسین :que::que:

sarvejahan

عضو جدید
نه مهم نیست
یه همکلاسی شیروانی داشتم که اهل بلقان اباد بود گفتم شاید اون باشید

pop_popun

عضو جدید
توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی

با سلام امیدوارم مطالب زیر در تکمیل اطلاعات دوستان مفید باشه
تعریف سنسور:وسیله ای که یک کمیت فیزیکی را به کمیت فیزیکی دیگر تبدیل می کند.مثلا فشار به جابجایی یا سطح به مقاومت
اجزا سنسور:حسگر (با تعریف بالا)ترانسدیوسر:وسیله ای که کمیت فیزیکی (خروجی حسگر)را به یک کمیت الکتریکی تبدیل می کند.
ترانسمیتر:وسیله ای که خروجی ترانسدیوسر را به یک سیگنال الکتریکی (ولتاژ یا جریان)معمولا جریان استاندارد بین 4تا 20 میلی آمپر تبدیل می کند.
سنسورها بر اساس کاربرد به سه دسته نمایشگر محلی سوییچ یا ترانسمیتر قابل تقسیم هستند.
سایت گلاس گیج محلی سطح یا سوییچ سطح یا ترانسمیتر سطح
سنسورهای جابجایی یا پوزیشن: لیمیت سوییچ،سوییچهای نزدیکی proximty switch (همون سویچهای خازنی و القایی بدون تماس)
sسنسور lvdt , rvdtو روشهای آشکار سازی خازنی،و...

pop_popun

عضو جدید
توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی

با سلام امیدوارم مطالب زیر در تکمیل اطلاعات دوستان مفید باشه
تعریف سنسور:وسیله ای که یک کمیت فیزیکی را به کمیت فیزیکی دیگر تبدیل می کند.مثلا فشار به جابجایی یا سطح به مقاومت
اجزا سنسور:حسگر (با تعریف بالا)ترانسدیوسر:وسیله ای که کمیت فیزیکی (خروجی حسگر)را به یک کمیت الکتریکی تبدیل می کند.
ترانسمیتر:وسیله ای که خروجی ترانسدیوسر را به یک سیگنال الکتریکی (ولتاژ یا جریان)معمولا جریان استاندارد بین 4تا 20 میلی آمپر تبدیل می کند.
سنسورها بر اساس کاربرد به سه دسته نمایشگر محلی سوییچ یا ترانسمیتر قابل تقسیم هستند.
سایت گلاس گیج محلی سطح یا سوییچ سطح یا ترانسمیتر سطح
سنسورهای جابجایی یا پوزیشن: لیمیت سوییچ،سوییچهای نزدیکی proximty switch (همون سویچهای خازنی و القایی بدون تماس)
سنسور lvdt , rvdtو روشهای آشکار سازی خازنی،و...
rvdt و lvdt یک ترانس با سه سر خروجی و یک هسته متحرک هستند که تفاضل خروجی آنها وابسته به محل هسته متعییر است .کاربرد در کنترل ولوها.
در روش خازنی یک خازن با دی الکتریک متغییر استفاده می شود که معمولا این خازن در یک پل وتسون خازنی بکار می رود.
ممکن است در بعضی از پوزیشنر ها از مقاومت متغییر استفاده گردد.
اگر سئوالی بود پاسخگو هستم

mosalasezard

عضو جدید
سنسور مغناطیسی: Reed, Magnetic Sensor:

[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]این سنسور به میدان مغناطیسی حساس بوده و در گروه سنسورهای بدون تماس و دیجیتال قرار می‌گیرد . قسمت اصلی سنسور مغناطیسی از یک تیغه با جنس فرو مغناطیس مانند آلیاژ آهن یا نیکل تشکیل شده که داخل یک لوله‎‌ی شیشه‌ای قرار دارد. این لوله‌ی شیشه‌ای کاملا ایزوله بوده و از گازهای خنثی مانند نیتروژن پر شده است.[/FONT][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]طبق تصویر زیر، هر گاه میدان مغناطیسی آهنربای دائم یا آهنربای الکتریکی در مجاورت این سنسور قرار بگیرد، خروجی آن به صورت پلاتین نرمال باز، نرمال بسته و یا چنج آور تغییر وضعیت خواهد داد.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

از نظر برگشت به حالت عادی، سنسورهای مغناطیسی به دو گروه برگشت پذیر و خودنگهدار (Latch Magnetic Sensor) تقسیم می‌شوند. در مدل برگشت پذیر با فاصله گرفتن میدان و یا قطع شدن آن، پلاتین به حالت اول بر خواهد گشت اما در مدل خودنگهدار با قطع میدان مغناطیسی، پلاتین آخرین وضعیت خود را حفظ می‌کند.[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]از سنسورهای مغناطیسی می‌توان برای شمارش اجسام، کنترل درب‌ها، اندازه‌گیری سرعت چرخش، کنترل موقعیت اجسام، کنترل سطح مایعات و … استفاده کرد. این سنسور می‌تواند به صورت تکی و یا با آهنربای دائم ارائه شود. به عنوان مثال در تصویر زیر، سنسور مغناطیسی شرکت ABB به همراه آهنربای دائم جهت کنترل درب را مشاهده می‌کنید. از مزیت سنسورهای مغناطیسی می‌توان مواردی مانند عدم وجود قسمت‌های مکانیکی، طول عمر بالا و توانایی کار در محیط‌های آلوده را نام برد.[/FONT]

mosalasezard

عضو جدید
سنسور القایی

سنسور القایی

سنسور القایی: Inductive Sensor:

[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]این سنسور به فلزات حساس بوده و در دو نوع تماسی و بدون تماس ساخته می‌شود. روش کار سنسور القایی به این صورت است که در قسمت حساس آن یک میدان مغناطیسی تولید می‌شود. این میدان وقتی در مجاورت قطعات فلزی قرار بگیرد، در آن‌ها جریان گردابی تولید می‌کند. جریان گردابی باعث کاهش انرژی میدان تولید شده توسط سنسور و در نتیجه تحریک خروجی آن می‌شود.[/FONT][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]در تصویر یک سنسور القایی هم سطح یا Flush بدون تماس و دیجیتال را
مشاهده می کنید

.[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]سنسورهای القایی در مدل‌های دیجیتال، آنالوگ و پالس تولید شده و می‌توان از آن‌ها برای مواردی مانند اندازه‌گیری فاصله‌ی قطعات فلزی، جداسازی قطعات فلزی، جداسازی قطعات فلزی با ابعاد مختلف، اندازه‌گیری ضخامت فلز، کنترل وضعیت چرخ‌دنده‌های فلزی، اندازه‌گیری سرعت و … استفاده کرد.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

این سنسورها ارزان و پرکاربرد بوده و می‌توان انواع دیجیتال آن را به صورت تکی، مقابل هم، در کنار هم، سری، موازی و یا جهت اتصال به انواع کنترلر و شبکه‌های صنعتی استفاده کرد. قبل از تهیه‌ی سنسور القایی باید سوال های مطرح شده در مقاله ی المان‌های مهم در انتخاب سنسور را پاسخ داد. با این کار مشخصات ظاهری و کاری سنسور تعیین می‌شود. طبق تصویر زیر، علاوه بر موارد فوق در کاتالوگ سنسورها راه‌کارها و فاصله‌هایی برای نصب چند سنسور در کنار هم و یا نصب سنسورها در محیط‌های تمام فلزی ارائه شده است. رعایت نکردن این موارد می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح سنسور شود.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]

mosalasezard

عضو جدید
سنسور خازنی

سنسور خازنی

[h=4]سنسور خازنی: Capacitive Sensor:[/h][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]این سنسور تقریبا به تمام مواد فلزی و غیر فلزی حساس بوده و در دو نوع تماسی و بدون تماس ساخته می‌شود. سنسور خازنی از نظر روش کار و ظاهر بسیار شبیه به سنسورهای القایی است؛ با این تفاوت که در آن از اندازه‌گیری تغییر ظرفیت خازن استفاده می‌شود. روش کار در این سنسور به این صورت است که با نزدیک شدن یا تماس مستقیم اجسام فلزی و عایق به سنسور، ظرفیت خازنی قسمت حساس آن تغییر کرده و در نتیجه خروجی آن تحریک می‌شود. [/FONT][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]در تصویر زیر یک سنسور خازنی هم سطح یا Flush بدون تماس و دیجیتال را مشاهده می کنید.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]سنسورهای خازنی در مدل‌های دیجیتال و آنالوگ با بدنه‌های فلزی و پلاستیکی تولید شده و می‌توان از آن‌ها برای مواردی مانند کنترل سطح در مخازن پودر، غلات، مایعات، شمارش یا تشخیص موارد فلزی و غیر فلزی، کنترل صحیح بسته‌بندی مانند اطمینان از وجود اجسام در داخل کارتن‌ها یا پر شدن بطری‌ها به اندازه‌ی کافی و … استفاده کرد. در تصویر زیر کاربرد سنسور خازنی دیجیتال برای اطمینان از قرارگیری لامپ‌ها در کارتن را مشاهده می کنید.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

سنسورهای خازنی
در برابر آلودگی، رطوبت و شرایط محیطی حساس بوده و این موارد می‌تواند روی عملکرد آن‌ها تاثیر گذار باشد. می‌توان انواع دیجیتال سنسورهای خازنی را به صورت تکی، مقابل هم، در کنار هم، سری، موازی و یا جهت اتصال به انواع کنترلر و شبکه‌های صنعتی استفاده کرد. قبل از تهیه‌ی سنسور خازنی باید سوال های مطرح شده در بخش المان‌های مهم در انتخاب سنسور را پاسخ داد. با این کار مشخصات ظاهری و کاری سنسور تعیین می‌شود. علاوه بر موارد فوق در کاتالوگ سنسورها راه‌کارها و فاصله‌هایی برای نصب چند سنسور در کنار هم، نحوه‌ی اتصال زمین کردن سنسور و جسم، تنظیم حساسیت با توجه به جسم و … ارائه شده است. لازم به ذکر است که سنسورهای خازنی را می توان بر اساس نوع جنس تحت کنترل، تنظیم و کالیبره کرد. رعایت نکردن این موارد می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح سنسور شود.[/FONT]

mosalasezard

عضو جدید
[h=4]سنسور نوری: Optoelectronic Sensor:[/h][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]این سنسور سنسور بدون تماس، به پرتوی نور حساس بوده و از یک منبع ارسال کننده‌ی نور و یک گیرنده تشکیل شده است. اساس کار سنسورهای نوری بر مبنای کیفیت و فاصله‌ی زمانی دریافت نور تابیده شده از منبع بوده و در مدل‌های دیجیتال و آنالوگ برای تشخیص جابه‌جایی، اجسام، شمارش، تشخیص رنگ، صحت قرارگیری اجسام در بسته‌بندی یا مونتاژ، اندازه‌گیری فاصله، کنترل سطح در مخازن، کنترل درب‌ها، سیستم‌های حفاظتی و … استفاده می‌شوند. [/FONT][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]در تصویر زیر یک نمونه سنسور نوری آنالوگ را مشاهده می کنید.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
طبق تصویر زیر، سنسورهای نوری در مدل‌های بسیار متنوعی مانند گزینه ی a فرستنده و گیرنده‌ی جداگانه، b فرستنده و گیرنده‌ی واحد با دریافت انعکاس از منشور، c دریافت انعکاس از اجسام، d فیبر نوری، e اسکنرهای سطح یا پرده‌ی نوری، f تشخیص رنگ و .. ساخته می‌شوند.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

هر یک از این سنسورها دارای خصوصیات منحصر به فرد بوده و باید متناسب با شرایط ماشین‌آلات، نوع کاربری، محل نصب و … انتخاب شوند. برای انتخاب سنسور نوری مناسب، علاوه بر پاسخ به سوال های مطرح شده در بخش‌های قبل، باید به کاتالوگ شرکت سازنده نیز مراجعه شود. در کاتالوگ‌ها اطلاعات مهمی در مورد نصب، تنظیم و سیم‌بندی سنسورهای نوری درج شده و رعایت نکردن این موارد می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح سنسور شود.[/FONT]

mosalasezard

عضو جدید
[h=4]سنسور اولتراسونیک: Ultrasonic Sensor:[/h][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]این سنسور بدون تماس به امواج صوتی حساس بوده و از یک منبع ارسال کننده‌ی صوت و یک گیرنده تشکیل شده است. اساس کار سنسورهای صوتی بر مبنای کیفیت و فاصله‌ی زمانی دریافت امواج منتشر شده از منبع بوده و در مدل‌های دیجیتال و آنالوگ برای تشخیص جابه‌جایی، وجود یا عدم وجود اجسام، شمارش، اندازه‌گیری فاصله، تست‌های غیر مخرب، اندازه‌گیری زاویه، کنترل سطح در مخازن آب، غلات و … استفاده می‌شود.[/FONT][FONT=IRANSansWeb_NoEn_]در تصویر زیر سنسور آنالوگ مافوق صوت جهت تشخیص سطح مایع در مخزن را مشاهده می کنید.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]سنسورهای مافوق صوت همانند سنسورهای نوری در مدل‌های متنوعی مانند فرستنده و گیرنده‌ی جداگانه، فرستنده و گیرنده‌ی واحد با قابلیت دریافت بازگشت سیگنال صوتی از رفلکتور و یا ناشی از برخورد اجسام ساخته می‌شوند. هر سنسور صوتی دارای خصوصیات منحصر به فرد بوده و باید متناسب با شرایط ماشین‌آلات، نوع کاربری، محل نصب و … انتخاب شود. برای انتخاب سنسور صوتی مناسب، علاوه بر پاسخ به سوالات مطرح شده در بخش‌های قبل، باید به کاتالوگ شرکت سازنده نیز مراجعه شود. در کاتالوگ‌ها اطلاعات مهمی در مورد محل نصب، زاویه‌ی نصب، رطوبت، وجود قطرات آب، رسوب‌های سخت، تنظیم و سیم‌بندی آن‌ها درج شده است. رعایت نکردن این موارد می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح سنسور شود. با توجه به تصویر زیر مشاهده می کنید که سنسور مافوق صوت باید عمود بر جسم مورد کنترل باشد. اختلاف زاویه‌‌ باعث عدم عملکرد خواهد شد.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
در تصاویر زیر نمونه ای از کاربرد سنسور اولتراسونیک در کنترل سطح مایعات داخل مخازن را مشاهده می کنید.

[/FONT]
[FONT=IRANSansWeb_NoEn_]
[/FONT]