سنسورهاي هوشمند ( Intelligent sensors )

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال داشتم

در مورد سنسور رطوبت چی؟

رطوبت رو هم میشه با همین پارامتر ها سنجید؟

متشکرم
سلام
بله میشه.البته این چیزی که دوستمون گفتن اساس کلی طراحی سنسورها هست اما همه اونها نیست.ممکنه سنسوری باشه که از هیچ کدوم از این پارامترهای فیزیکی استفاده نکنه.اما این کمیت ها اصول و اساس کلی رو تشکیل میدن.
حالا اینکه سنسور رطوبت هم میتونه از کمیت دما بدست بیاد:
سایکرومتر (psychrometer) :
از تجهیزات اولیه اندازه گیر رطوبت که معمولاً به دو تیپ آویزان و ثابت ساخته می شود:
در حالت آویزان دو ترمومتر معمولاً جیوه ای در کنار هم قرار گرفته اند یکی به عنوان ترمومتر خشک (Dry) و دیگری ترمومتر مرطوب (Wet) ترمومتر مرطوب با یک فیتیله از جنس کتان یا نخ، همیشه مرطوب نگه داشته می شود و اصول کلی کارکرد آن اینگونه است که :
این دو ترمومتر به مدت حداقل 15-20sec حول یک محوری حرکت می کند و در این حالت ترمومتر خشک مبین درجه حرارت هواست و ترمومتر مرطوب هم به دلیل تبخیر آب خنک تر می شود بنابراین اختلاف درجه حرارت بین دو ترمومتر ایجاد می شود و این اختلاف درجه حرارت را از طریق جداول سازنده هر شرکت تبدیل به رطوبت نسبی می کنند در ضمن دقت این رطوبت سنج هم زیاد نیست. در مدل ثابت مطابق شکل روبرو هوای محیط به داخل یک محفظه دمیده می شود که ترمومتر Dry دمای محیط را نشان می دهد و ترمومتر Wet که در حباب اسفنجی کاملاً خیس قرار گرفته چون جریان هوا باعث تبخیر میزان رطوبت اسفنجی شکل دماسنج می شود بنابراین دمای پایین تری را نشان می دهد و از طریق این تفاوت دما و جداول مربوطه می توانیم به میزان رطوبت برسیم باید توجه کرد که میزان تبخیر رطوبت اسفنجی شکل بستگی به رطوبت محیط دارد به عبارت بهتر هوا هر چه قدر خشک تر باشد تبخیر رطوبت هم بالاتر است و در ضمن نسبت به مدل قبلی دقت بیشتری دارد.
البته درباره سنسور رطوبت به طور مفصل در تاپیک سنسور بررسی می کنیم.
خوشحال میشیم شما هم با ما همکاری کنید.
موفق باشید​

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب برا شروع كار اين تاپيك رو با يه سوال از شما شروع ميكنم:
بنظر شما كداميك از سنسور هاي زير هوشمند هستند؟
1-سوئيچ سطح
2-LVDT
3-نانو سنسور ها
4-بيو سنسورها(سنسورهاي زنده)
5-سنسور مد نظر شما
لطفا همه مهندسا نظرشون رو با دليل بگن.
مرسي

سلام به همه عزیزان
دیدم واقعا حیفه این تاپیک یه گوشه ای خاک بخوره .بگذریم از این که دوستان و کاربران تالار مهندسی برق یکمی کم لطف تشریف دارن اما باید اینو بدونید که تنهایی نمیشه کاری کرد پس از همتون خواهش می کنم یکمی فعال تر باشین.
این بار از خودم شروع میکنم.
بیاین مسئله پست دوم رو دوباره با هم بررسی کینم.
لطفا نظرتون رو بیان کنید(زدن تشکر اصلا لازم نیست )
راستی یکم از دوستان کنترلی و قدرت بیشتر توقع داریم
موفق باشید

TANAZ145

عضو جدید
سلام کسی میتواند یه طرحی برای جایگزین اسپی سویج ارائه بده

mohammad_abbas

عضو جدید
اطلاعات در مورد چگالی سنج نوری

اطلاعات در مورد چگالی سنج نوری

سلام
اگر طلاعات در مورد چگالی سنج نوری داری بفرس

pop_popun

عضو جدید
سلام
هیچکدوم از این سنسورهایی که نام بردین به تنهایی سنسور هوشمند نیستند.
سنسورهای هوشمند پارامتر مورد نظر رو اندازه گیری کرده و سپس با تحلیل مقادیر بدست آمده در خصوص مناسب بودن آن تصمیم گیری کرده و فرمانهای کنترلی مناسب رو صادر می کند.سنسور های هوشمند بیشتر در سیستمهای فیلد باس مورد استفاده قرار می گیرند.در فیلد باس ممکن است سنسور شما هوشمند باشد و در صورت استفاده از سنسورهای معمولی یک کارت کنترل در کنار عملگر(مثل کنترل ولو ) قرار دارد که عمل کنترل را انجام میدهد.
اینکار باعث سبکشدن بار کاری PLC اصلی و کاهش حجم سیم کشی و... می گردد.

miladzizo

عضو جدید
سلام
هیچکدوم از این سنسورهایی که نام بردین به تنهایی سنسور هوشمند نیستند.
سنسورهای هوشمند پارامتر مورد نظر رو اندازه گیری کرده و سپس با تحلیل مقادیر بدست آمده در خصوص مناسب بودن آن تصمیم گیری کرده و فرمانهای کنترلی مناسب رو صادر می کند.سنسور های هوشمند بیشتر در سیستمهای فیلد باس مورد استفاده قرار می گیرند.در فیلد باس ممکن است سنسور شما هوشمند باشد و در صورت استفاده از سنسورهای معمولی یک کارت کنترل در کنار عملگر(مثل کنترل ولو ) قرار دارد که عمل کنترل را انجام میدهد.
اینکار باعث سبکشدن بار کاری PLC اصلی و کاهش حجم سیم کشی و... می گردد.

سلام
من تا حالا سنسور هوشمند نشنیده بودم جناب ی مثال از سنسور های هوشمند میزنی ؟ ی مدل از سنسور های زیمنس بگی که دیگه خیلی خوب میشه برم کاتالوگشو در بیارم
چون من تا حالا ترانسمیتر هوشمند شنیده بودم که مثلا یکی از ویژگی هاش اینه که توسط hart communicator ها میتونیم کالیبرشون کنیم شایدم منظور شما هم ترانسمیتر به صورت pack هستش

behdad_91

عضو جدید
سلام، دوستان کسی در مورد کاربرد سنسورهای هوشمند تو صنعت اطلاعی داره؟الان کجاها استفاده میشه؟؟ اگه با ذکر مثال باشه که ممنون میشم :smile:

عاشق پیشه

عضو جدید
سنسور که هوشمند نیست
سنسور وظیفه اطلاع رسانی داره به مرکز سیستم
و مرکز سیستم به عملگرها فرمان میده
سنسور باران در خودروی 206 شاید هوشمند باشه

behdad_91

عضو جدید
حرف شما درسته سنسور فقط اندازه گیری و اطلاع رسانی میکنه و وظیفه ی پردازش داده ها به عهده ی میکروپروسسورهاست درواقع سنسور هوشمند به ترکیبی از سنسور و میکروپروسسور گفته میشه....مثلن توی گوشی های تاچ هم از همین سنسورها استفاده میشه

yunes20

عضو جدید
حرف شما درسته سنسور فقط اندازه گیری و اطلاع رسانی میکنه و وظیفه ی پردازش داده ها به عهده ی میکروپروسسورهاست درواقع سنسور هوشمند به ترکیبی از سنسور و میکروپروسسور گفته میشه....مثلن توی گوشی های تاچ هم از همین سنسورها استفاده میشه

مثل DS1621 یا LM75 که برای اندازه گیری دما به کار میرند.و اغلب به شکل IC هستند.

بالا