[ سند بلاست ]

simiar

عضو جدید
سلام به همه مهندسین گرامی.
دوستان اگه کسی اطلاعات خوبی در مورد سند بلاست و دستگاه های مناسب اون داره راهنمایی کنه.
خواهش میکنم سرچ نکنید و اطلاعات و تجربه خودتون رو عنوان کنید،

متشکرم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
مهندس جان بدون سرچ كه لطفي نداره ... شما اگه اطلاعات جامع ميخواي از تجربه دوستان اطلاعات جامع نصيبت نميشه ...

من خودم ديدم . فعلا تا اينجا رو داشته باش كه :

سندبلاست
يك كلمه لاتين است كه متشكل از دو بخش sand به معني ماسه و blast به معني پاشيدن مي باشد كه در طي اين فرايند ماسه از طريق فشار باد كه توسط كمپرسور هاي برقي و يا ديزلي تأمين مي شود به سطوح مورد نظر كه ميتواند چوب و يا شيشه ، فلز ، ديوار بتني و ... باشد پاشيده مي شود كه در طي اين عمل كليه گرد و غبار و چربي و رسوب موجود بر سطوح تميز گرديده و سطحي عاري از هر نوع آلودگي حاصل ، كه آماده هر گونه فرايند ديگري از قبيل رنگ آميزي -عايق كاري - چسب كاري و ... مي باشد كه به كليه مراحل فوق فرايند سندبلاست گويند.

مهندس جان اگر اطلاعات بيشتري هم خواستي هست ولي من فعلا در اين تاپيك قرار نميدم چون نظر خودت اين بود كه دوستان بيان و نظراتشون رو ارائه بدن .. ولي چنانچه خواستي در ادامه تاپيك قرار ميدم كه يك اطلاعات جامع در مورد اين فرآيند براي هممون باشه ...

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با تایید پاسخ کامل مهندس رضا گوشه ای از این روش رو اشاره می کنیم .

سند بلاست جهت زنگار زدایی استفاده میشه
نمونه استفاده ش در راه رو میشه زنگار زدایی پلهای فلزی بزرگ قبل از رنگ آمیزی مجدد رو مثال زد .

آخرین ویرایش:

BAYCAN

عضو جدید
در کنار سند بلاست، اگه راجع به شات پینینگ هم بحث بشه خالی از لطف نیست
کسی میدونه شات پینینگ چی هست و چه کاربردی داره؟

reza2011

عضو جدید
در کنار سند بلاست، اگه راجع به شات پینینگ هم بحث بشه خالی از لطف نیست
کسی میدونه شات پینینگ چی هست و چه کاربردی داره؟

دوست عزيز شات پينينگ تقريبا همين معني سند بلاست رو داره ولي از مواد ديگه براي تميز كردن استفاده ميشه و ارتباطي با رشته عمران هم نداره . لطفا اين موضوع رو در تالار مكانيك مطرح كنيد و اجازه بديد تاپيك از مسير اصلي خودش منحرف نشه .

BAYCAN

عضو جدید
دوست عزيز شات پينينگ تقريبا همين معني سند بلاست رو داره ولي از مواد ديگه براي تميز كردن استفاده ميشه و ارتباطي با رشته عمران هم نداره . لطفا اين موضوع رو در تالار مكانيك مطرح كنيد و اجازه بديد تاپيك از مسير اصلي خودش منحرف نشه .
داداش من به موقعیت تاپیک دقت نکردم، فقط عنوانشو دیدم، ساری
از طرفی فکر کنم سندبلاست هم یک بحث مکانیک نه عمران!!!! شاید برای تمیز کردن سطح بتن هم استفاده بشه، ولی از کاربردای فرعیشه!!!!
من مزاحم بحثتون نمیشم
موفق باشید

reza2011

عضو جدید
داداش من به موقعیت تاپیک دقت نکردم، فقط عنوانشو دیدم، ساری
از طرفی فکر کنم سندبلاست هم یک بحث مکانیک نه عمران!!!! شاید برای تمیز کردن سطح بتن هم استفاده بشه، ولی از کاربردای فرعیشه!!!!
من مزاحم بحثتون نمیشم
موفق باشید

مراحمي دوست من ... اتفاقا بر عكس تصور شما سند بلاست ارتباط مستقيم با رشته مهندسي عمران داره ... اون واژه اي كه شما فرموديد در صنعت و مكانيك كاربرد داره و همونطور كه گفتم از مواد ديگر براي تميز كردن استفاده ميشود . شما هم در صورت تمايل ميتونيد در بحث شركت كنيد . موفق باشي عزيزم .

simiar

عضو جدید
سلام؛ تجربه سندبلاست رو داشتم و میدونم چی هست. چیزی که من میخوام اینه که کسی اطلاعاتی در مورد توان و برند کمپرسور مورد نیاز ، نوع نازل ، دیگ ، شلنگ ... اطلاعات جامع و قابل اعتمادی داشته باشه.

اجازه بدین منظورمو بیشتر توضیح بدم:
در حال حاضر یه پروژه داریم که حدود 180 تن اسکلت داره و کارفرما و مشاور دستور سندبلاست داده ، اگه بخوام پیمانکار دست دوم سند بلاست بگیرم هزینه اش خیلی زیاد میشه و ممکنه کیفیت لازم رو هم نداشته باشه، از طرفی اعتقادی هم ندارم کار رو واگذار کنم؛ و چون فعالیت ما فقط در زمینه ساختمان و راه هست و نه تأسیساتی مثل مخازن نفت ... (که نیاز بیشتری به سندبلاست دارند)، بنابراین تصمیم گرفتیم که دستگاه ها و تجهیزاتی تهیه کنیم که متناسب با کارهای عمرانی و اسکلت های ساختمانی باشه و با این کار کیفیت پروژه های بعدی رو هم ارتقاء بدیم.

حالا پرسش اینه که
حداقل توان و برند تجهیزات مورد نیاز چی هست؟ اگه اطلاعاتی هم در مورد قیمت با تولرانس 30% هم داشته باشین عالیه. مرسی.

مهندس جان اگر اطلاعات بيشتري هم خواستي هست ولي من فعلا در اين تاپيك قرار نميدم چون نظر خودت اين بود كه دوستان بيان و نظراتشون رو ارائه بدن .. ولي چنانچه خواستي در ادامه تاپيك قرار ميدم كه يك اطلاعات جامع در مورد اين فرآيند براي هممون باشه ...

معلومه که میخوام مهندس رضا.

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

مهندس جان اين جور اطلاعات رو نميشه از منابع ايراني بدست آورد . و بايد متوسل به منابع خارجي شد ... من چند تا كاتالوگ دستگاه هاي مختلف سند بلاست واست پيدا كردم . اميدوارم مفيد واقع شود .
:gol:

توجه : براي باز كردن برخي از لينك هاي اين پست نياز به v پي ميباشد

شركت kramer industries

دستگاه سند بلاست سري PPB

دستگاه سند بلاست سري HDPBB
http://www.kramerindustriesonline.com/blasting-systems/hdppb-series.htm

دستگاه سند بلاست سري DP

دستگاه سند بلاست سري HPB

دستگاه سند بلاست سري SS

دستگاه سند بلاست سري TB

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت kramer

شركت Econoline

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت Econoline

شركت cyclone

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت cyclone

همچنين ميتوانيد با ورود به سايت اين شركت در اين آدرس كاتالوگ هر دستگاه رو به تفكيك با فرمت PDF دريافت كنيد .

شركت ACE

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت ACE ( حجم : 40 مگابايت )

شركت CONTRACOR

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت ACE

شركت Norexco

دريافت كاتالوگ كامل محصولات شركت Norexco

شركت هاي خارجي بيشتري هم هست كه در صورت تمايل شما در پست بعدي قرار ميدم .

شركت هاي ايراني :

شركت امين تك

دريافت كاتالوگ

simiar

عضو جدید
ضمن تشکر از مهندس رضا ، اگه باز هم کسی از دوستان هست که اطلاعات داشته باشه بی نصیب نذاره.

reza2011

عضو جدید

ساينده هاي مورد استفاده در سندبلاست

همانطور كه در بخش فرايند سندبلاست توضيح داده شده است بخش اول كلمه سندبلاست كه همان sand مي باشد به معني ماسه است ولي در سندبلاست از مواد مختلفي استفاده مي شود و به برخي از آن ها اشاراتي داريم كه هيچ ارتباطي با ماسه كه از جنس سيليس مي باشد ندارد.

1- ماسه سيليس
2- سرباره مس(گريت)(مسباره)
3-سرباره آهن
4-يخ
5-آب (جت بلاست)
6-آب و ماسه (وت بلاست)

و غيره ...

reza2011

عضو جدید
مسباره چيست؟

مسباره ماده معدني داراي سختي بالا كه توسط شركت مسباره فرآوري شده و در صنعت سندبلاست جهت آماده سازي و تميز كاري سطوح استفاده مي شود.

خصوصيات مسباره و برتري آن نسبت به سيليس

*سرعت بالاتر
* كاهش بهاي تمام شده
*توليد گرد و غبار كمتر
* افزايش راندمان كار
*افزايش بالاتر كيفيت سطح
* حافظ سلامت كاركنان
*سليكاي آزاد(متبلور)كمتر از 1%
* گوشه دار

موارد كاربرد

با استفاده ازتجهيزات بلاستينگ فشار قوي، مسباره مناسبترين ماده از نظر كيفيت و قيمت براي از بين بردن زنگ ، رسوبات و آماده سازي سطوح براي رنگ آميزي است كه در صنايع كشتي سازي ، ساخت پل ، صنعت فولاد سازي و ... بكار مي رود.

*پالايشگاهها
*سكوهاي نفتي
*پتروشيمي
*صنايع دريايي و كشتي سازي
*خطوط لوله
*نيروگاهها
*صنايع سيمان
*صنايع قطعه سازي
*ساير صنايع نياز به بلاستينگ

محصولات

گريت مسباره يك محصول فرعي حاصل از فرآيند استخراج و ذوب مس مي باشد كه به عنوان يك ساينده مرغوب وبا توجه به داشتن ويژگيهايي همچون چگالي بالا،گردو غبار كمتر وسليكاي آزاد زير 1% به عنوان بهترين جايگزين ماسه سيليس در دنيا جهت بلاستينگ سطوح در صنايع مختلف نفت ، گاز، پتروشيمي، كشتي سازي و دريايي،سيمان، قطعه سازي ونيروگاهها مورد استفاده قرارميگيرد. با توجه به استفاده از دو نوع ماده اوليه متفاوت دو محصول مات (flat-air cooled) و براق (glossy-water cooled) توليد و عرضه مي گردد. از آنجايي كه نوع مات داراي چگالي و سختي بالاتري نسبت به براق است در گريدهاي بالا حداكثر تا 3 بار قابليت بازيافت دارد.

دانه بندي مسباره و موارد كاربرد آن

بسته به نوع فلز پايه از ميزان پوشش اكسيدي ، درجه زنگ زدگي و رافنس مورد نياز جهت رنگ آميزي ، اندازه گريت مورد نظر انتخاب ميشود.

موارد كاربرد
پروفايل تقريبي
(microns)
اندازه
(mm)
تميزكاري نرم فولاد،آلومينيوم،برداشتن اكسيدهاي نوردي در ورقهاي فولادي نو و ايجاد پروفايل پايين در سازه هايي كه درجه پاييني از پروفايل موردنياز باشد.
30-40
0/2-1
استفاده كلي براي مخازن و جاهايي كه ميزان گرد و غبار بايد در سطح پايين نگاه داشته شود.
80-100
0/5-1/68
خطوط لوله ،تعميرات مخازن،كشتي سازي و صنايع نفت​
80-110
0/5-2
تعميرات بدنه كشتي ها ،پلها،قابليت بازيافت بالاتر​
100-125
0/5-3
مورد استفاده براي برداشت لايه هاي ضخيم رنگ و زنگ زدايي با درجه بالاترين قابليت بازيافت​
125-155
1-3
2-3

سيليس چيست ؟

سيليس يكي ديگر از انواع سنگهاي معدني مي باشد كه گاهي به مقدار كم در دل طبيعت و به صورت عمده در معادن سيليس موجود ميباشد كه به صورت كلوخه از معدن به كارخانه انتقال مي يابد كه اين نوع سنگ را پس از جداسازي به دو دسته تبديل مي نمايند.

دسته اول كه همان سيليس ممتاز مي باشد كه بالاي 98% خلوص دارد در صنايع شيشه و بلور و صنايع كاشي و سراميك به كار مي رود كه خارج از بحث ما مي باشد.

دسته دوم كه سيليس درجه 2 مي باشد كه مصارفي از قبيل

1. ريخته گري
2.تصفيه آب
3.لاينينگ
4.سندبلاست
و برخي موارد ديگر به كار مي رود كه ما در اينجا به موارد و شيوه هاي مصرف و استفاده آن در صنعت سندبلاست توضيحاتي خواهيم داد.

سنگ سيليس را بعد از جداسازي به صورت درجه 1 (ممتاز) و درجه2 كه بخشي از آن مورد استفاده سندبلاست است به داخل دستگاهي به نام فك ريخته مي شود كه اين بازوها يا فك ها با ضربات پي در پي آنها را خرد كرده و پس از مرحله فك به قسمت كوبيدن ارسال مي گردد كه در آن جا سنگها كاملا خرد شده و از طريق نوارنقاله جهت جداسازي بر اساس سايزهاي مختلف جهت مصارف متفاوت ارسال مي گردد.

بيشترين كاربرد سايزي سيليس 1mm تا 3mm ميباشد كه بسته به نوع پروفايل در خواستي قابل تغيير ميباشد و چنانچه پروفايل كمتري مورد نظر باشد 1mmتا 2mm و اگر پروفايل بيشتري موردنظر باشد 2mm تا 3mm مصرف مي شود.

مزايا و معايب سيليس

ابتدا در خصوص مزاياي استفاده از سيليس بايد گفت كه سطحي كه با ساينده سيليس سندبلاست مي گردد داراي پروفايل بالا و نيز درجه تميزي بيشتري نسبت به ديگر ساينده ها مي باشد و سطحي كاملاً زبر و سفيد و براق نمايان مي گردد كه اين امر به خاطر چندوجهي بودن سيليس - سفيد بودن و استحكام اوليه آن مي باشد.

اما در خصوص معايب آن بايد گفت به علت اينكه ورود سيليس به صورت گرد و غبار باعث از بين رفتن دستگاه تنفسي انسان ميگردد و افرادي كه درمعرض آن گرد و غبار هستند دچاربيماري كه به سليكوزيسم مرسوم است مي گردند، كه هم اكنون در بيشتر صنايع،مصرف سيليس را منسوخ اعلام نموده اند.

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

معرفی دستگاههاي سندبلاست پرتابل

دستگاههای سندبلاست پرتابل(دیگهای سندبلاست) پرمصرف ترین ، ارزانترین و متداولترین ابزار برای تمیزکاری و پاشش مواد ساینده در کارگاههای سندبلاست و آماده سازی سطوح در سراسر جهان هستند .

شركت رسوب بران دانیال دیگهای سندبلاست ساخت خود را با کیفیت ، قابليت حمل و نقل آسان دستگاه ، ایمنی،دریچه های بازرسی و کنترل دقیق ، شیرهای کنترل میزان ساینده در مدلهای مختلف ،با دو نوع سیستم کنترل پاشش دستی و اتوماتیک ( deadman comntrol ) و در ظرفیت های مختلف عرضه ميكند :

این دستگاهها علاوه بر قابلیت پاشش انواع ساینده های سندبلاست ، کاهش افت فشار هوا در سیستم ، تفاوتهایی در مدلهای دستی و اتومات با هم دارند کهمهمترین آنها عبارتند از ، مشخصات بارز دستگاههای اتومات نسبت به دستگاههای دستی :

قابلیت قطع و وصل پاشش ساینده از روی نازل توسط سندبلاستکار ( در یک لحظه ! )

قابلیت تنظیم قدرت دستگاه از 0 تا 10 پاور

ایمنی بالا برای سندبلاستکار ( قطع خودکار پاشش به محض رها شدن نازل از دست کاربر )

در مجموع برای تجهیز یک کارگاه سندبلاست استاندارد با محیط کار ایمن دستگاههای اتوماتیک بهترین گزینه هستند زیرا علاوه بر مشخصات فوق به میزان زیادی درهزینه های هوای فشرده ، ساینده مصرفی و زمان انجام کار صرفه جویی میکنند .

آخرین ویرایش:
بالا