سلول های بنیادی جایگزین عمل جراحی مثانه

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=2]سلول های بنیادی جایگزین عمل جراحی مثانه
[/h]
پزشکان امریکایی اخیرا روش جدیدی برای تولید مجدد بافت مثانه معرفی کرده اند. این روش بر روی پتانسیل دو جمعیت از سلول های سالم مغز استخوان بیمارمتمرکز است.به گزارش بنیان به نقل از Sciencedaily،طی این مطالعه جایگزینی برای استراتژی های کنونی مهندسی بافت معرفی شده است.سلول های مغز استخوان در حال استفاده شدن جهت تولید مجدد ماهیچه صاف اندام ها و نیز بافت عصبی هستند.

این گروه از محققان سلول های سالم یک بیمار را برای تشکیل مجدد بافت مثانه دستکاری کرده اند. این روش می تواند برای افراد ی که متحمل مشکلات گوناگون مثانه هستندو دارای مغز استخوان طبیعی می باشند، به کار گرفته شود.
به گفته دکتر Arun K. Sharmaعضو موسسه BioNanotechnology in Medicine آن ها بر روی بیماران spina bifida مطالعه نموده اند .در مرحله پیشرفته بیماری neurogenic bladder نورون هایی که پیام های میان مثانه و مغز را منتقل می کنند به درستی انجام وظیفه نمی کنند. این مشکل اغلب در بیماری های مرتبط با نخاع نظیر spina bifida دیده می شود. رایج ترین عمل جراحی که انجام شده که augmentation cystoplasty نام دارد، شامل قرار دادن یک قسمت( patch) از مثانه فرد دیگر روی مثانه فرد بیمار به منظور افزایش اندازه آن است.در دراز مدت به دنبال این عمل جراحی مشکلاتی برا ی بیمار پیش می آید مانند سرطان مثانه و عدم تعادل الکترولیت ها.

در روش معرفی شده توسط گروه فوق از بافت مثانه استفاده نمی شود و بدون این که در دراز مدت دارای خطراتی برای بیمار باشد مزایای عمل جراحی مذکر را دارد. در این تکنیک سلول های بنیادی و پیش ساز مغز استخوان بیمار با داربست سنتز شده ای ترکیب می شوند. این داربست نقش قسمت اضافه شده در روش جراحی را بازی می کند.

 
بالا