سلام

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
سلام
من احتیاج به کمکتون دارم من میخوام محلول 3% وزنی - حجمی از استیک اسید بسازم و محلول 10% حجمی حجمی از اتانول بسازم از هرکدوم 100 سی سی
خواهش می کنم راهنماییم کنید.

quan

عضو جدید
سلام
من احتیاج به کمکتون دارم من میخوام محلول 3% وزنی - حجمی از استیک اسید بسازم و محلول 10% حجمی حجمی از اتانول بسازم از هرکدوم 100 سی سی
خواهش می کنم راهنماییم کنید.

% v/v = Vol of solute/Vol of solution x100
Example : 10% ethanol (v/v) means 10cc of ethanol dissolved in 100cc of solution.
% w/v = Wt. of solute/Volume of solution x 100
Example : 3% Acetic acis (w/v) means 3g CH3COOH is dissolved in 100cc of solution.
حجم محلول نهایی در هر دو 100 میلی لیتره اگه تو بالن 100 بسازین بعد از ریختن اسید استیک نیاز به محاسبه حجم آب ندارین

parisa.Ebrahimi

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ولی می خواستم بد.نم که استیک اسید مایع هست آیا دانسیته در اون دخیل نیست؟ و باید وزنش کنیم؟
یه سوال دیگه هم داشتم ،می خواستم مخلوطی از دو تا حلال زیر رو به صورت درصضد وزنی بسازوم این رو از چه طریقی بسازم

Phenol/1,1,2,2-tetrachloroethane Solution, 60/40
weight % mixture (0.5 % moisture maximum

quan

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ولی می خواستم بد.نم که استیک اسید مایع هست آیا دانسیته در اون دخیل نیست؟ و باید وزنش کنیم؟
بالن ژوژه صد رو بذار روی ترازو و صفرش کن و سه گرم اسید مایع رو درونش بریزین ( دانسیته وقتی کاربرد داره که بخواین حجمی کار کنین) و حجم رو با آب به صد برسون
یه سوال دیگه هم داشتم ،می خواستم مخلوطی از دو تا حلال زیر رو به صورت درصضد وزنی بسازوم این رو از چه طریقی بسازم

Phenol/1,1,2,2-tetrachloroethane Solution, 60/40
weight % mixture (0.5 % moisture maximum

وقتی محلولسازی برحسب درصد وزنیه باید جرم گفته شده رو استفاده کنی با به نسبت کم و زیاد کنی
60 گرم فنول در 100 گرم محلول ( بقیه اش رو حلال بریزین = 40 گرم تتراکلرواتان یا باز محلول رو وزن کنین یا با دانسیته، حجم حلال رو محاسبه کنین)

بالا