سرنوشت.....

shokoufeh94

عضو جدید
سلام
سرنوشت انسان ها واقعا دست خداست اگه همه چیز رو اون تعیین میکنه پس همه چیز از قبل معینه پس چرا انسان باید تلاش کنه ؟

major7

عضو جدید
سلام
سرنوشت انسان ها واقعا دست خداست اگه همه چیز رو اون تعیین میکنه پس همه چیز از قبل معینه پس چرا انسان باید تلاش کنه ؟

سلام

شما فرض كردين كه انسان آفرينندگاني داره و بعد فرض كردين كه انسان فقط يك آفريننده ميتونه داشته باشه و بعد فرض كردين كه اين آفريننده هيچ اختياري به انسان نداده و همه چيو از قبل معين كرده با اين مفروضاتي كه دارين خب مسلما به اين سوال ساده ميرسين كه :
چرا انسان باید تلاش کنه

در كل من هم وجود عاليجناب پيشامد رو تكريم ميكنم اما جاي بسي خوشحاليه كه لا اقل خودم تونستم با مطالعه و تفكر به اين باور (درست يا غلط)برسم كه انسان ميتونه ؛ در هر جايگاه و شرايطي باشه ؛ با تلاش به چيزهاي بهتر و موثرتري برسه

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
به به فقط من سرم بی تاپیک موند .

هر قضایی که به اختیار خودت انتخاب می کنی یه تقدیر داره که خدا تعیین کرده ، مثل داستان حضرت علی که زیر سایه ی دیوار مخروبه ننشست و رفت کنار دیوار سالم چون فرمود تقدیر اون دیوار تخریب بود و من مجبور به انتخاب اون نبودم .

shokoufeh94

عضو جدید
سلام

شما فرض كردين كه انسان آفرينندگاني داره و بعد فرض كردين كه انسان فقط يك آفريننده ميتونه داشته باشه و بعد فرض كردين كه اين آفريننده هيچ اختياري به انسان نداده و همه چيو از قبل معين كرده با اين مفروضاتي كه دارين خب مسلما به اين سوال ساده ميرسين كه :
چرا انسان باید تلاش کنه

در كل من هم وجود عاليجناب پيشامد رو تكريم ميكنم اما جاي بسي خوشحاليه كه لا اقل خودم تونستم با مطالعه و تفكر به اين باور (درست يا غلط)برسم كه انسان ميتونه ؛ در هر جايگاه و شرايطي باشه ؛ با تلاش به چيزهاي بهتر و موثرتري برسه

دقیقا به سوال ساده ای که می گید رسیده ام
قبلا بهش اعتقاد داشتم که هر چقدر تلاش کنی همون قدر نتیجه می گیری ولی وقتی تلاش می کنی و نتیجه نمی گیری به نظرتون میشه دوباره بهش اعتقاد داشت؟

shokoufeh94

عضو جدید
به به فقط من سرم بی تاپیک موند .

هر قضایی که به اختیار خودت انتخاب می کنی یه تقدیر داره که خدا تعیین کرده ، مثل داستان حضرت علی که زیر سایه ی دیوار مخروبه ننشست و رفت کنار دیوار سالم چون فرمود تقدیر اون دیوار تخریب بود و من مجبور به انتخاب اون نبودم .

اون اولی که گفتی یعنی چیییییییی؟
منظورم این نبود خط به خط دینی رو حفظم :twisted: تو تاپیک منابع کنکور تجربی پست جدید گذاشتم دیدی کتاب دینی منم یه چیز تو اون مایه ها بود

major7

عضو جدید
دقیقا به سوال ساده ای که می گید رسیده ام
قبلا بهش اعتقاد داشتم که هر چقدر تلاش کنی همون قدر نتیجه می گیری ولی وقتی تلاش می کنی و نتیجه نمی گیری به نظرتون میشه دوباره بهش اعتقاد داشت؟

(خيلي ها به آنچه هست نگاه ميكنند و ميپرسند: چرا؟ در عوض؛من به آنچه ميتواند باشد نگاه ميكنم و ميگويم: چرا نشود؟)
جرج برنارد شاو

major7

عضو جدید
" سرشت مردم ناتوان همواره چنان است كه در راه خود گم ميشوند و سرانجام خستگيشان ميپرسد: چرا ميبايد راهي در پيش گرفت ؟ همه چيز يكسان است!
چنين موعظه اي در گوش ايشان خوش آيند است: هيچ چيز را ارجي نيست! تو نبايد بخواهي! اما اين موعظه به بندگي است ... خواستن آزاديبخش است ؛زيرا خواستن همانا آفريدن است؛من چنين مي آموزانم!... "

چنين گفت زرتشت/بخش سوم/درباره لوح هاي نو و كهن/16

علی قوامی

عضو جدید
سلام

نه.
به نظر من هیچ چیز از پیش تعیین شده ای توی هیچ زمینه ای وجود نداره.
یک نظم ذاتی در طبیعت + اختیار انسان + حوادث و تصادف ها سرنوشت آدم رو رقم میزنن.
برای هرکسی یک بخشش میتونه پر رنگ تر باشه و از نظر خودش یا دیگران خوشبخت تر یا بدبخت تر به نظر بیاد.

jamnaj

عضو
سلام به همگی
سرنوشت از همان آغاز وابتدای خلقت هر کس برای خالق (الله) آشکار بوده است چرا که هر فرد مختاری یعنی همان "من" یا "نفس " یا "خود" بنا به اختیار و انتخاب خود لیاقت وعرضه ای ازخود نشان میدهد که در همین دنیا نیز همین مقام خود را در طول زندگی و پیش آمدهای مدام آن مختارانه همین را به صورت مبسوط با عمل و انتخاب مختارانه اش آشکار میسازد.
خداوند نیز امکانات خلقتی روحی و جسمی کالبدی [روان-تنی] متناسب با آن از روی حکمت و عدالت و رحمت و مصلحت فردی و عمومی خلقت به هر کسی اعطا میکند یعنی مثلا محمد(ص) وعلی(ع) و فاطمه(س) ودیگران از خوب و بد هر یک در شأن و مصلحت خود ودیگران (کل مخلوقات وانسانها) روح و جسم ودیگرامکانات واختیارات خلقتی عالم در اختیارش قرار میگیرد ودر مقابل از هر کسی در حد خودش انتظار عمل است.
برای ما انسانها نیز در زندگی دنیایی در هر حالی با اختیار وانتخاب مختارانه شخصیت خود را در آن شرایط بروز میدهیم بالفعل وهزار بار هم که در شرایطی قرار گیریم و مختارانه کاری را انجام دهیم وخود ما یا خدا وندو یا دیگری بداند که ما با اختیار به دلیل لیاقت وشخصیت خود چه خواهیم کرد دلیل بر این نمی شود که ما (من) مختار نبوده واز روی اجبار غیر کاری وفعل وعملی را انجام میدهیم.
این که فردا این کنم یا آن کنم
این دلیل اختیار است ای دلم

آخرین ویرایش:

Unline

عضو جدید
سلام

اگر یک مقدار روی مباحث فیزیکی این بحث تحقیق کنید و از نظر فلسفی هم روش فکر کنید به یک نکته ی ساده می رسید - گذشته - حال - آینده مفاهیمی مرتبط با زمان هستند

اگر برای اون کسی که شما بهش میگید خدا زمان مفهومی نداشته باشه مسلما میدونه شما قراره چه کاری انجام بدید - مثل اینکه ( نه دقیقا ) شما ماشین زمانی داشته باشید و برید به آینده و از اتفاقاتی که قرار هست براتون بیفته با خبر بشید - اون موقع چون خودتون میدونید قراره چی کار کنید ممکنه راحت تر بپذیرید که سرنوشتتون دست خودتونه - خودنوشته ! یک مقدار به این کلمه دقت کنید : سر + نوشت یعنی سر نوشته یعنی فکر شما این داستان رو نوشته و فکر می کنم اون کسی که این کلمه رو ابداع کرده بیشتر از همه روش فکر کرده - یک برنامه نویس کامپیوتر میتونه تعیید کنه که برنامه اش در زمانی خاص انتخاب خاصی داشته باشه و دامنه ی انتخاب های برنامه رو بی نهایت قرار بده - این یعنی اختیار - و اون چیزی که برنامه انتخاب می کنه با توجه به شرایطی که درش قرار می گیره , میشه سرنوشت - این به برنامه نویس ازتباطی نداره - جمله ی معروفی هست که میگه سرنوشت نامیست که بر غفلت ها و اشتباهات خودمان می گذاریم - سعی کنید به بهترین نحو تغییرش بدید و متوجه بشید که همه چیز دست خودتونه - موفق باشید

آخرین ویرایش:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ببین این حرفت درست نیست.میدونی چرا؟
شما میگی اگه همه چیز رو اون تعیین میکنه پس همه چیز از قبل معینه...
اگه اینطور باشه پس خدا اونوقت بعنوان مثال به پیشونی صدام نوشته بود ظالم و گناهکار،پس در نتیجه قبل از اینکه صدام به دنیا بیاد انگ ظالم بودن به پیشونیش خورده بود.خب اونوقت خدا به طور اجباری صدام رو کرده بود آدم بده!در اینصورت خدا به اون ظلم کرده چون بدون اینکه از خودش بپرسه،اون رو قاتل و متجاوز و ... قرار داده....
نه عزیزم اینطور نیست.ببین خدا یک نعمتی رو در اختیار انسان قرار داده به نام اختیار.هیچ قاتلی از بدو تولد قاتل نبوده.
با اینکه خودم هم احساس میکنم همه چیز نوشته شده و ماها در یک لحظه قرار داریم و فکر میکنیم که داریم زندگی میکنیم و زمان میگذره،اما همه اش فقط یک لحظه هستش،ولی اون نوشته ها قابل تغییر هستند.یک خط مشی،یک راه معین نوشته شده اما قدرت مانور داده شده.ما جامد نیستیم.ما میتونیم بنویسیم،بگیم،بخندیم،میتونیم بحث کنیم،فکر کنیم،زندگی کنیم.در شب های قدر انسان از خدا میخواد تقدیرشو به بهترین حالت بنویسه.پس :
انّا هدیناه السبیل ، اما شاکرا و اما کفورا...
میبینی؟راه نشون داده شده،مسیر اصلی معینه،اما میتونی شکرگزار باشی و یا ....

Unline

عضو جدید
شما بالاخره یا به خدا اعتقاد دارید یا نه

اگر معتقدید که خوب خدا گفته شما مختارید - اگر معتقد نیستید که باید بگید از کجا معلوم که خدایی هست که سرنوشت ما رو بدونه اصلا ؟ بالاخره شما معتقدید به خدا یا نه ؟ هم معتقدید هم می خواهید نقضش کنید ؟ این مشکل خودتونه و اعتقادات غلطتون - اول محدوده ی خودتون رو مشخص کنید که بدونیم کدوم سمت بازی قرار دارید

رامين..

عضو جدید
ببین این حرفت درست نیست.میدونی چرا؟
شما میگی اگه همه چیز رو اون تعیین میکنه پس همه چیز از قبل معینه...
اگه اینطور باشه پس خدا اونوقت بعنوان مثال به پیشونی صدام نوشته بود ظالم و گناهکار،پس در نتیجه قبل از اینکه صدام به دنیا بیاد انگ ظالم بودن به پیشونیش خورده بود.خب اونوقت خدا به طور اجباری صدام رو کرده بود آدم بده!در اینصورت خدا به اون ظلم کرده چون بدون اینکه از خودش بپرسه،اون رو قاتل و متجاوز و ... قرار داده....
نه عزیزم اینطور نیست.ببین خدا یک نعمتی رو در اختیار انسان قرار داده به نام اختیار.هیچ قاتلی از بدو تولد قاتل نبوده.
با اینکه خودم هم احساس میکنم همه چیز نوشته شده و ماها در یک لحظه قرار داریم و فکر میکنیم که داریم زندگی میکنیم و زمان میگذره،اما همه اش فقط یک لحظه هستش،ولی اون نوشته ها قابل تغییر هستند.یک خط مشی،یک راه معین نوشته شده اما قدرت مانور داده شده.ما جامد نیستیم.ما میتونیم بنویسیم،بگیم،بخندیم،میتونیم بحث کنیم،فکر کنیم،زندگی کنیم.در شب های قدر انسان از خدا میخواد تقدیرشو به بهترین حالت بنویسه.پس :
انّا هدیناه السبیل ، اما شاکرا و اما کفورا...
میبینی؟راه نشون داده شده،مسیر اصلی معینه،اما میتونی شکرگزار باشی و یا ....

باسلام خدمت آقاي پور احمد عزيز. متاسفانه قضيه اون طوري نيست كه شما و دوستاني كه انسان رو مختار ميدونند، تجزيه تحليل تكراري و كليشه اي مي كنيد و در نهايت تمام تقصيرات رو به گردن انسانها ميندازيد. بيشتر انسانها اين واقعيت رو قبول دارند كه انسان موجودي مختاره و هيچ شكي هم در اون نيست.چون همه در طول زندگي اختيار رو درك و تجربه ميكنيم .موضوع اين نيست كه خدا ابتداعا انسانها رو بد خلق كرده يا نكرده و فرض رو هم بر اين ميذاريم كه خداوند همه انسانها رو خوب خلق كرده و رو پيشوني هيچ كسي هم سرنوشتشو ننوشته.(البته همه انسانها موقع تولد پاك پاك هم نيستند و مسائل ژنتيكي و وراثتي رو شون تاثير داره ) ولي سئوال اساسي تر اينه كه چرا خداوند موجود مختاري رو خلق ميكنه كه ميدونه اين موجود مختار از (اختياراتش ) خوب استفاده نخواهد كرد.(لطفا دقت كنيد).من يه مثال ساده اي ميزنم .فرض كنيد مدير يه شركت ، دانسته و با علم و آگاهي كامل يك نفر كارمند جديدي رو اجبارا مكلف به استخدام در شركتش ميكنه (يه چيزي مثل خلقت اجباري).و فرض كنيم اين مدير شركت براش كاملا روشن و واضحه كه اين كارمند جديدي كه به اجبار استخدام كرده، آدم بسيار خطرناك و فاسديه و با ( اختياري )كه داره به كارمندان ديگه ظلم خواهد كرد و نهايتا باعث هرج و مرج در اين شركت خواهد شد.آيا به نظر شما مدير اين شركت در استخدام اين كارمند خطائي نكرده؟ مدير اين شركت و فردي كه تازه استخدام شده هر كدومشون چند درصد مقصر هستند؟(لطفا به اين سئوالم پاسخ بديد)اگه بخواهيم اين مثال رو در مورد خداوند و انسانها بزنيم ونتيجه گيري كنيم،با توجه به اينكه خداوند نه تنها آورنده انسانها به عالم هستيه بلكه خودش خالق انسانها و نظام هستيه.و از طرفي به تمام زير و بم خلقت جهان و انسانها اشراف كامل داره و اصلا تمام ابعاد وجودي انسانها رو خودش خلق كرده ، نتيجه به نفع پرسش گراني هست كه مدام اين نوع سئولات را مطرح ميكنند و به فلسفه اين نوع خلقت ايراد مي گيرند. كه متاسفانه جواب قانع كننده اي هم تا كنون دريافت نكرده اند.

آخرین ویرایش:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

منم توش موندم!!!!
برا همین نه تلاشی میکنم نه کاری!!
خدا میگه ما روزی بندمونو از جایی که فکرشو نمیکنه میدیم!!
پس آدم دیوانس بره کار کنه!!!

stabesh

عضو جدید
سلام
من هم این مشکل رو دارم و باعث شده به یه آدمه تقریبا منفع تبدیل بشم میدونید واقعیتش من وقتی کارشناسی ارشد قبول شدم وقتی که رفتم سر کلاس همکلاسیام استادا محیط دانشگاه برام خیلی آشنا بودن و صحنه هایی رو میدیدم که به نظرم تکراری میومدند انگار توی خواب قبلا دیده بودمشون بعد با خودم فکر کردم پس من انگاری باید به اینجا میومدم و انتخابش نکردم بلکه این تقدیر و سرنوشتم بوده به نظرتون استنباط من درسته؟

stabesh

عضو جدید
به شخصه به سرنوشت اعتقاد نداشتم اما با چیزایی که دیدم فهمیدم وجود داره اما پس اختیار ما این وسط چی؟
اختیار یه توهمه؟
اگر هست پس پاداش و جزای اعمال که معنی نمیده؟!

بالا