سخنی با وزیر کشاورزی!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام بر مهندسان کشاورزی ایران زمین

در این جایگاه قصد داریم مباحث و مشکلات کلان کشاورزی را در دو قالب به گفتگو بنشینیم:
1- اگر شما وزیر کشاورزی ایران بودید چه می کردید و چه نمی کردید؟!
2- پیشنهاد، انتقاد و درخواست شما از وزیر کشاورزی چیست؟

باشد تا روزی روزگاری این صحبت ها به گوش مدیران ارشد نظام هم برسد و در جهت اعتلای دانش بومی و عملیاتی کشاورزی کشور زیبا و عزیزمان قدمی برداریم ...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسان کشاورزی ایران زمین

در این جایگاه قصد داریم مباحث و مشکلات کلان کشاورزی را در دو قالب به گفتگو بنشینیم:
1- اگر شما وزیر کشاورزی ایران بودید چه می کردید و چه نمی کردید؟!
2- پیشنهاد، انتقاد و درخواست شما از وزیر کشاورزی چیست؟

باشد تا روزی روزگاری این صحبت ها به گوش مدیران ارشد نظام هم برسد و در جهت اعتلای دانش بومی و عملیاتی کشاورزی کشور زیبا و عزیزمان قدمی برداریم ...

اگه من وزیر بودم اولین کاری که میکردم این بود که به هر روش ممکن اراضی کشاورزی رو در قالب تعاونی های تولید منطقه ای با الگوی کشت مشخص یکپارچه میکردم. دست کشاورز غیر حرفه ای از سر زمینها کوتاه میشد و شرکتهای فنی و تخصصی کشاورزی رو مسوول مدیریت مزارع یکپارچه شده میکردم.یکی از بزرگترین مشکلات بخش وجود قطعات کوچیک زمینهای کشاورزیه که در کنار مدیریت فردی و سنتی عرصه رو تنگ میکنه.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من اگه وزیر بودم بیشتر وقت و انرزی ممکن ؛ صرف این میکردم که بین کشاورز و دانشگاه و دانشجو کشاورزی یه ارتباط توپ برقرار کنم !!
کانون های علم و صنعت هم تا جایی که بشه زیادترش میکردم !!!
دنبال راهکار هایی میرفتم که هیچ مهندس کشاورزی بیکار نباشه و نشه !!! یه طور هایی همه منتظر فارغ التحصیلان بشن !!

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
من اگه وزیر بودم بیشتر وقت و انرزی ممکن ؛ صرف این میکردم که بین کشاورز و دانشگاه و دانشجو کشاورزی یه ارتباط توپ برقرار کنم !!
کانون های علم و صنعت هم تا جایی که بشه زیادترش میکردم !!!
دنبال راهکار هایی میرفتم که هیچ مهندس کشاورزی بیکار نباشه و نشه !!! یه طور هایی همه منتظر فارغ التحصیلان بشن !!

آخ گفتي ... منم همين دغدغه رو دارم...واقعا دانشجويي كه داره كشاورزي ميخونه با يه همچين حالتي
بايد به فارغ التحصيل شدنش نگاه كنه...
واقعا توي جامعه ما با اينكه تو كشوري زندگي ميكنيم كه ميتونه يكي از بزرگترين قطبهاي كشاورزي دنيا با توجه آب و هواش باشه به حدي ارزش دانشجوي كشاورزي داره مياد پايين كه ديگه پدر مادرها كمتر به اين انتخاب از طرف فرزندانشون اهميت ميدن...كه با اين روند به وجود اومده در آينده فكر نميكنم ديگه كسي روي اين رشته سرمايه گذاري كنه ....فارغ التحصيل كشاورزي الان نمونه يه آدم بيكاره....الانه دارم با چشم خودم ميبينم كه اكثر دوستانم دارن انصاف ميدن و به رشته هاي ديگه گرايش پيدا ميكنن...نظرشون هم اينه كه با توجه به بازار كار ادامه اين رشته واقعا وقت و هزينه هدر دادنه...:cry: واقعا يه كسي مثل من كه عشق و جونش كشاورزيه چه جايي ميتونه توي اين مملكت داشته باشه...يا اصلا چه ارزشي داره...؟؟؟:cry:
اميدوارم مسؤلان حال و آينده براي اين معظل بزرگ راهكار عاقلانه اي بيانديشند...

با تشكر از مديرفيتو و ايده هاي نابشون

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر ممتاز
به نظر من یکی از مسائل مهم بخش کشاورزی که هم با سلامت مردم و هم با اشتغال مهندسین گره خورده است نظارت بر تولید مواد غذایی مانند میوه وسبزی است . قرار نیست سلامت مردم فدای قیمت و کمیت مواد غذایی بشود کوددهی ، سم پاشی و کلا روند تولید باید طبق استاندارهای لازم باشد نه بر اساس حدس و نظر و طمع و .....

Hamzeh856

کاربر ممتاز
من که رشتم این نیست ولی اگه بر فرض مثال وزیر بودم اولین گامی که بر میداشتم چندتا این کاره رو از مناطق مخالف دور خودم جمع میکردم و از طریق اونا به برسی مشکلات و رفعشون میپرداختم . با این وضع کشاورزی ره چند صد ساله داریم ما ..... اوووف کمرم شکست از این دو سه کلمه ای که گفتم ...اب جوش لطفا :D

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز
به نظر من یکی از مسائل مهم بخش کشاورزی که هم با سلامت مردم و هم با اشتغال مهندسین گره خورده است نظارت بر تولید مواد غذایی مانند میوه وسبزی است . قرار نیست سلامت مردم فدای قیمت و کمیت مواد غذایی بشود کوددهی ، سم پاشی و کلا روند تولید باید طبق استاندارهای لازم باشد نه بر اساس حدس و نظر و طمع و .....
;)

اگر من وزير كشاورزي بودم به اين جمله كه مي گه سلامتي از مزرعه مياد نه دارو خانه جامه عمل مي پوشاندم
به قول قمی ها چه خوشمزه هاااا ;)
من که رشتم این نیست ولی اگه بر فرض مثال وزیر بودم اولین گامی که بر میداشتم چندتا این کاره رو از مناطق مخالف دور خودم جمع میکردم و از طریق اونا به برسی مشکلات و رفعشون میپرداختم . با این وضع کشاورزی ره چند صد ساله داریم ما ..... اوووف کمرم شکست از این دو سه کلمه ای که گفتم ...اب جوش لطفا :D
ای آقا !! وقتی ریس عمران باشه فک می کنید اصلا حرف مهندس کشاورز متوجه میشه به عمقش پی میبره که گوش کنه و مهمتر عمل کنه !!!

من یادم افتاد که اگه وزیر کشاورزی بودم یکار دیگه که میکردم این بود که ...
مث پرستار ها که دوره ی کارورزیشون طولانیه + با حقوق و مهمتر با نظارت و مفیده ؛ دوره ی کارآموزی دانشجو کشاورزی همین طوریش میکردم
البته بگمااا با حذف یکسری درس های حفظی و کلیشه ای بیخود !!! عملی دانشجو بره کار یاد بگیره !!

gsm1

وزیر؟
وزیر محترم اگه بتونه سازمان محترم حفظ نباتات رو منحل کنه انصافن خدمت بزرگی به جامعه کرده...قدم دوم انحلال موسسه آب وخاک.
بعد ازاین اقدامات مساله اشتغال مهندسین ودانش آموختگان این رته حل خواهد شد.دلایل هم اگه حوصله داشته باشید عرض خواهد شد

eliot -esf

کاربر ممتاز
وزیر؟
وزیر محترم اگه بتونه سازمان محترم حفظ نباتات رو منحل کنه انصافن خدمت بزرگی به جامعه کرده...قدم دوم انحلال موسسه آب وخاک.
بعد ازاین اقدامات مساله اشتغال مهندسین ودانش آموختگان این رته حل خواهد شد.دلایل هم اگه حوصله داشته باشید عرض خواهد شد
دلایل بفرماییید گوش میدیم !!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
وزیر؟

با انحلالشون موافق نیستم!!!!!!! اما بد جور با نابود کردن:neutral: و دوباره ساختنشون موافقم:smile:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
وزیر؟
حوصله داریم، بفرمایید
با انحلالشون موافق نیستم!!!!!!! اما بد جور با نابود کردن:neutral: و دوباره ساختنشون موافقم:smile:
شما هم دلایل بفرمایید

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اگه وزیر کشاورزی بشم
اول دست واسطه گر ها رو از این کشاورزی قطع میکنم که سود سه برابر یه کشاورزی که طول یه سال شب وروز زحمت میکشه رو تو عرض یه هفته میخورن
دوما تعداد واحد هایی عملی رو تو دانشگاه اضافه میکردم تا دانشجوی کشاورزی که از یه دانشگاه نسبتا خوب فارق التحصیل میشه بفهمم فرق بین جو و گندم... حالا دانشگاه ضعیفش که جا خود داره...
سوما:تنظیم بازار و یکپارچه کردن قیمت و پایین آوردن نوسانات قیمت محصولات کشاورزی، ارزان کردن کود(مشکل اساسی کشاورزان)و وسایل اولیه کشاورزی...
چهارما:باید اساس انتخاب کشاورز نمونه رو اصلاح کنیم به جایی برداشت در متر مربع،از برداشت در سطح آب استفاده شده در متر مربع استفاده کنیم(بخاطر پیچیدگی محاسبات و راحتی کار این موضوع از روش قبلی استفاده میکنن)
با امید ایرانی سر افراز

gsm1

باعملکردشون باعث شدن یه مشت دلال هرچه سم آشغال چینی هست وارد کنندازطرفی تمام فرمولاتورهای داخلی هم یه مجوز واردات گرفتن تبدیل به وارد کننده سم از چین شدن.میدونید چرا چون حفظ نباتات نه مجوز تولید میده نه مجوز واردات به شرکتهای جدید.جالب ترش اینه که آزمایشگاهشون هم دیگه سموم روآزمایش نمیکنه یعنی نظارت هیچ.
آب وخاک هم از این بدتریه مشت دلال وکارچاق کن شدن متولی کود.