سخنان حضرت علی (ع) :راهکارهای زندگی

دغدغه مند

عضو جدید
اگر راستش رو بخواهید واقعا به درستی و در حد وظیفه نهج البلاغه را کندوکاو نکردیم.
البته من خودم را می گویم.
برای همین هم بهتر است که هرکسی که قطره ای از آن دریا را آموخته را به دیگران نیز بچشانید تا همه دریایی شویم.
برای شروع هم...

دغدغه مند

عضو جدید
الدنیا کُلُّها جَهل اِلّا مَواضعَ العِلم،والعِلم کُلُّهُ حُجَّهُ اِلّا ما عُمِلَ بِهِ، والعَمَلُ کُلُّه ریاءً الّا ما کان مُخلِصاً،و الاخلاصُ علی خَطر حتّی یَنظُرَ العَبدُ بِما یُختَمُ لَهُ.

دنیا تمامش جهل است بجز کانون های علم ، و علم تمامش حجت (علیه عالم) است بجز آنچه بدان عمل شود، و عمل تمامش ریاست بجز آنچه از روی اخلاص باشد، و اخلاص در معرض خطر است،تا بنده بنگرد که عاقبت او چون است.

امام علی (ع) - البحار ۲/۲۹

دغدغه مند

عضو جدید
البته خرده نگیرید که اولین سخن از نهج البلاغه نیست.
بهرحال من خود از این حدیث بسیار لذت بردم.
منتظر هستم

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَصْدُقُ إِيمَانُ عَبْدٍ حَتَّى يَكُونَ بِمَا فِى يَدِ اللَّهِ أَوْثَقَ مِنْهُ بِمَا فِى يَدِهِ .
و درود خدا بر او، فرمود: ايمان بنده اى درست نباشد جز آن كه اعتماد او به آنچه در دست خداست بيشتر از آن باشد كه در دست اوست.

دغدغه مند

عضو جدید
قال علی (ع):الغِنَی فی الغُربَةِ وَطَنٌ ، وَالفَقرُ فی الوَطَنِ غُربَةٌ

حضرت علی (ع) فرمودند:بی نیازی در غربت ، وطن است . و نیازمندی در وطن ، غربت
نهج البلاغه - حکمت 56

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر میخواهی مملکتی را خراب کنی کارهای بزرگ ان را به افراد کوچک بسپار

واقعا تاپیک عالی زدین
خیلی ممنونم

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
کار شایسته ای انجام میدید. ممنون.

نکته ای که در مورد نهج البلاغه های تازه منتشر شده توجهم رو جلب کرده اینه که احساس میکنم دارن سانسورش میکنن. چون قبلا تو یه نسخه قدیمی یه چیزایی خونده بودم که تو نسخه چاپ شده جدیدش هرچی گشتم نبود. هنوز از این موضوع مطمئن نیستم. بیشتر در مورد بحث های حکومتی بود فکر میکنم. میخوام ببینم دوستان که نهج البلاغه رو مطالعه میکنن به همچین موردی برخورد کردن یا نه.

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
کار شایسته ای انجام میدید. ممنون.

نکته ای که در مورد نهج البلاغه های تازه منتشر شده توجهم رو جلب کرده اینه که احساس میکنم دارن سانسورش میکنن. چون قبلا تو یه نسخه قدیمی یه چیزایی خونده بودم که تو نسخه چاپ شده جدیدش هرچی گشتم نبود. هنوز از این موضوع مطمئن نیستم. بیشتر در مورد بحث های حکومتی بود فکر میکنم. میخوام ببینم دوستان که نهج البلاغه رو مطالعه میکنن به همچین موردی برخورد کردن یا نه.
ویرایش جدید نخوندم
علی رو نمیشه تحریف کرد
کسی از مشیر عدالتش نمیتونه فرار کنه.
شاید بتونن مقطعی چند تا حدیثشو حذف کنن ولی اندیشه علی همواره پایدار خواهد بود

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
به فرزندش امام حسن [عليه السلام] فرمود : پسرم ! چهار چيز از من يادگير (در خوبى ها ) ، و چهار چيز به خاطر بسپار (هشدارها)، كه تا به آن ها عمل مى كنى زيان نبيني:
الف ـ خوبى ها
1 ـ همانا ارزشمند ترين بى نيازى عقل است . 2 ـ و بزرگ ترين فقر بى خردى است . 3 ـ و ترسناك ترين تنهايى خود پسندى است . 4 ـ و گرامى ترين ارزش خانوادگى ، اخلاق نيكوست.
ب ـ هشدار ها
1 ـ پسرم ! از دوستى با احمق بپرهيز ، چرا كه مى خواهد به تو نفعى رساند اما دچار زيانت مى كند.
2 ـ از دوستى با بخيل بپرهيز ، زيرا آنچه را كه سخت به آن نياز دارى از تو دريغ مى دارد.
3 ـ و از دوستى با بدكار بپرهيز، كه با اندك بهايى تو را مى فروشد.
4 ـ و از دوستى با دروغگو بپرهيز كه به سراب ماند: دور را به تو نزديك ، و نزديك را دور مى نماياند.

حکمت 38

دغدغه مند

عضو جدید
تشکر از دوستان
این پست رو بنده شروع کردم اما اشکال نداره که دوستان این پست رو از خودشون بدونند.
نکته های حضرت علی (ع) اقیانوس است و هرچقدر از آن بردارند کم نمی شود.
دوستان لطف کنند اگر هم بحثی دارند انجام دهند اما حداقل سخنی نیز از حضرت بیاورند تا بیشتر استفاده کنیم.

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ تَمَلُّ كَمَا تَمَلُّ الْأَبْدَانُ فَابْتَغُوا لَهَا طَرَائِفَ الْحِكَمِ .

و درود خدا بر او ، فرمود : همانا اين دل ها همانند بدن ها افسرده مى شوند ، پس براى شادابى دل ها ، سخنان زيباى حكمت آميز را بجوييد.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام علی (ع) : در گذشته یک برادر خدایی[ و دینی] داشتم [ که توصیفش چنین بود ] :
آنچه او را در نظرم بزرگ جلوه می داد کوچکی دنیا در نظر او بود . او از تحت حکومت شکمش خارج شده بود آنچه نمی یافت اشتهایش نداشت . و از آنچه می یافت زیاد مصرف نمی کرد . اکثر اوقات زندگیش ساکت بود . اگر سخن می گفت بر گویندگان چیره بود و عطش پرسش کنندگان را فرو می نشاند . ضعیف و مستضعف بود اگر کاری جدیبه میان می آمد همچون شیر بیشه می خروشید و مانند مار بیابانی به حرکت می آمد . پیش از حضور در محکمه قضاوت دلیل اقامه نمی کرد . هیچکس را نسبت به کارش در آنجا که امکان داشت عذری داشته باشد قبل از استماع عذرش ملامت نمی نمود . از هیچ دردی جز هنگام بهبودی شکایت نمی کرد . سخنی را می گفت که خود انجام می داد و چیزی که عمل نمی کرد نمی گفت اگر در سخن گفتن مغلوب می شد در سکوت کسی بر او غلبه نمی یافت بر شنیدن حریصتر بود تا گفتن . هرگاه دو کار برایش پیش می آمد می اندیشید که کدام به هوا و هوس نزدیکتر است با آن مخالفت می ورزید. بر شما باد به داشتن این اخلاق نیک از یکدیگر در داشتن آنها سبقت گیرید . و اگر قدرت انجام همه آنها را ندارید . بدانید انجام کمی از آن بهتر از ترک بسیار است .

دغدغه مند

عضو جدید
وَ قَالَ [عليه السلام] يَا ابْنَ آدَمَ إِذَا رَأَيْتَ رَبَّكَ سُبْحَانَهُ يُتَابِعُ عَلَيْكَ نِعَمَهُ وَ أَنْتَ تَعْصِيهِ فَاحْذَرْهُ .

و درود خدا بر او ، فرمود : اى فرزند آدم ! زمانى كه خدا را مى بينى كه انواع نعمت ها را به تو مى رساند تو در حالى كه معصيت كارى ، بترس

كربلايي حسام

اخراجی موقت
البته خرده نگیرید که اولین سخن از نهج البلاغه نیست.
بهرحال من خود از این حدیث بسیار لذت بردم.
منتظر هستم
سلام
از تاپیک بسیار ارزندتون ممنونم.
چیزی رو که خودم دراوردم مدتی قبل براتون میگم.

علی(ع) 1400سال پیش از دجال سخن گفتند
فرمودند دجال چشم راست ندارد، چشم چپش وسط پیشانی است، و از او نوری بسان ستاره صبح میدرخشد

قرن21
اوج تکنولوژی
هالیوود
فیلم ارباب حلقه ها، اون شخصیت خیالی رو ببینید
چشم راست نداره
چشم چپش وسط پیشونیشه
و
نور میده

علی(ع) فرمودند من به راه های اسمان از زمین واردترم...
فرمودند ستاره صبح....
صبح همان ستاره زحل و یکی دیگه از ستاره هاست که دقیقا اسمش در خاطرم نیست

قرن 21
دانشمندا متوجه شدن زحل و اون یکی سیاره نیستند بلکه ستاره هستند

هذا علی بن ابی طالب
امام العاشقین

دغدغه مند

عضو جدید
وَ قَالَ [عليه السلام] رُبَّ عَالِمٍ قَدْ قَتَلَهُ جَهْلُهُ وَ عِلْمُهُ مَعَهُ لَا يَنْفَعُهُ .

درود خدا بر او ، فرمود : چه بسا دانشمندى كه جهلش او را از پاى در آرد و دانش او همراهش باشد اما سودى به حال او نداشته باشد.

دغدغه مند

عضو جدید
وَ قَالَ [عليه السلام] لَيْسَتِ الرَّوِيَّةُ كَالْمُعَايَنَةِ مَعَ الْإِبْصَارِ فَقَدْ تَكْذِبُ الْعُيُونُ أَهْلَهَا وَ لَا يَغُشُّ الْعَقْلُ مَنِ اسْتَنْصَحَهُ .

و درود خدا بر او، فرمود: انديشيدن همانند ديدن نيست، زيرا گاهى چشم ها دروغ مى نماياند ، اما آن كس كه از عقل نصيحت خواهد به او خيانت نمى كند.

یک چند روز نیومده بودم.خیلی رفته بود پایین.
هم خوشحالم برای اینکه بچه ها خیلی تو این تالار فعالن.
اما ناراحت از اینکه چرا دوستان از چیزهایی که یاد دارند به بقیه یاد نمی دهند.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
أَحْبِبْ حَبیبَکَ هَوْنًا ما عَسى أَنْ یَعْصِیَکَ یَوْمًا ما. وَ أَبْغِضْ بَغیضَکَ هَوْنًا ما عَسى أَنْ یَکُونَ حَبیبَکَ یَوْمًا ما.

با دوستت آرام بیا، بسا که روزى دشمنت شود، و با دشمنت آرام بیا، بسا که روزى دوستت شود
.

دغدغه مند

عضو جدید
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا تَظُنَّنَّ بِكَلِمَةٍ خَرَجَتْ مِنْ أَحَدٍ سُوءاً وَ أَنْتَ تَجِدُ لَهَا فِى الْخَيْرِ مُحْتَمَلًا .

و درود خدا بر او ، فرمود: شايسته نيست به سخنى كه از دهان كسى خارج شد، گمان بد ببرى ، چرا كه براى آن برداشت نيكويى مى توان داشت

دغدغه مند

عضو جدید
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا تَجْعَلُوا عِلْمَكُمْ جَهْلًا وَ يَقِينَكُمْ شَكّاً إِذَا عَلِمْتُمْ فَاعْمَلُوا وَ إِذَا تَيَقَّنْتُمْ فَأَقْدِمُوا .

و درود خدا بر او ، فرمود: علم خود را نادانى ، و يقين خود را شك و ترديد مپنداريد، پس هر گاه دانستيد عمل كنيد، و چون به يقين رسيديد اقدام كنيد.

فقط بنده یک نکته خدمتون بگم که بعضی از سخنان تا حدی نیاز به تفسیر دارد.چرا که سوءاستفاده کننده گان از سخنان حضرت استفاده نکنند.
برای همین سخن بالا کسانی را مخاطب قرار داده که حقیقتا به دنبال تزکیه نفس هستند.
یا علی

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
وَ قَالَ [عليه السلام] الْخِلَافُ يَهْدِمُ الرَّأْيَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : اختلاف نابود كنندة انديشه است.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ التَّقْوَى وَ كَيْفَ يَقِلُّ مَا يُتَقَبَّلُ
و درود خدا بر او ، فرمود : هيچ كارى با تقوا اندك نيست ، و چگونه اندك است آنچه كه پذيرفته شود؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام علی علیه السلام فرمودند:

إِذَا اختَشَمَ المُومِن أَخَاهُ فَقَد فَارقَهُ ؛
به خشم درآوردن و شرمنده ساختن دوست، مقدمه جدایی از اوست.

YAALIASGHAR

عضو جدید
اگر پرده به کنار رود، بر یقین من افزوده نمی‏شود.

مردم خفتگانند؛ چون بمیرند بیدار می‏شوند.

مردم به زمانه خویش شبیه‏ترند تا به پدران خویش.

ارزش هرکس به اندازه چیزی است که آن را نیکو می‏داند.

آن‏که قدر و اندازه خویش بشناسد، هلاک نمی‏شود.

هرکه خود را بشناسد، پروردگار خویش را خواهد شناخت.

مرد در زیر زبانش پنهان است.

هرکه زبان او خوش باشد، برادران او بسیار باشند.

با نیکی کردن آزاد بنده می‏شود [و راه خدمتکاری می‏پوید].

نگاه نکن که می‏گوید؛ ببین چه می‏گوید.

زاری کردن به وقت بلا، تمامی محنت است؛ [چرا که موجب محرومیت از ثواب الهی می‏شود].

با وجود ستم، هیچ پیروزی‏ای وجود ندارد.

با بودن خودخواهی، ستایشی هم نیست؛ [یعنی هرکه خودخواه باشد، مردم ستایش او نمی‏گویند و دوستی او نمی‏جویند].

با بودن بخل، هیچ نیکویی نیست [یعنی مردم نسبت به آن که بخیل باشد، نیکی نمی‏کنند، یا بخل و نیکی با هم جمع نمی‏شوند].

بسیار غذا خوردن مانع تندرستی است.

سالاری و بزرگی با بی‏ادبی جمع نمی‏شود.

پرهیزگاری (و دوری از حرام) با حرص و آز جمع نمی‏شود.

با بودن حسد، هیچ آسایش وجود نخواهد داشت.

دوستی با لجاجت جمع نمی‏شود؛ [یعنی مردم از حسود می‏گریزند و از دوستی کردن با او می‏پرهیزند].

دید و بازدید [دوستان و خویشاوندان] با بدخویی نمی‏سازد [و مستلزم گشاده‏رویی و خوشخویی است].

اعتماد کردن پیش از آزمودن ، خلاف دور اندیشی است

برای رسیدن به پادشاهی،قناعت کافی است و برای رسیدن به نعمت،خلق نیکو.

خود را از انديشه اي که مايه فزوني حکمت تگردد و عبرتي که مايه حفظت شود، تهي مدار.

نفس های انسان گام هايي است که او به سوي مرگ بر مي دارد

بر خطای دیگران شاد مشو که همیشه از تو درستکاری سر نزند

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام على عليه‏السلام :
تَغَرَّبْ عَنِ الأَْوْطانِ فى طَـلَبِ الْعُلا وَسافِرْ فَفِى الأَْسْفارِ خَمْسُ فَوائِدَ تَفَرُّجُ هَمٍّ وَاكْتِسابُ مَعيشَةٍ وَعِلْمٌ وَآدابٌ وصُحْبَةُ ماجِدٍ؛
براى كسب بلند مرتبگى از وطن خود دور شو و سفر كن كه در مسافرت پنج فايده است: برطرف شدن اندوه، بدست آوردن روزى و دانش و آداب زندگى، و هم‏نشينى با بزرگواران.